ASUS A6Km - overview...hlučnost a teploty

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod swarm 12. 8. 2006 22:40

Po několika rozhovorech s asi 5ti lidma na ICQ jsem se rozhodl, že tento post trochu upravim a popíšu sem nějaké další zkušenosti po několika měsících používání tohoto notebooku. Původní příspěvek jsem nechal v citaci na konci tohoto postu.

(za pravopisné chyby se omlouvám, během psaní tohoto příspěvku jsem několikrát musel odjet autem a sám už to po sobě číst nebudu - to podstatné z toho vyčtete i tak)

Pro koho notebook neni určen:
Pro citlivé povahy s dobrým sluchem, resp. lidi pracující v tichém prostředí (ono snižovat hlučnost mechanickými zásahy o kterých tu píšu už neni pro slabší povahy). Pro lidi, kteří většinu tráví ve výkonově nenáročných aplikacích a podobně. V hlučnejších prostředích. Přednáškové místnosti, studovny, "buňkové" kancelářské prostory naopak dokáží vytvořit dostatečný hluk, že vám hluk ventilátoru pravděpodobně nebude vůbec vadit (a možná si ho ani nevšimnete).

Mechanická odolnost:
Notebook sice nemá žádné extra slitiny a je to spíše takový "plasťák", ale i tak je dost pevný. Jeho dílenské zpracovaní hodnotím velmi kladně a řekl bych, že se jedná o typické zpracování pro značku ASUS. Všechno drží a nevrže to. Notebook mi už párkrát spadl na zem a nemá to se mnou vůbec lehké, ale vypadá to, že mu to nečiní nějak extra potíže.

Klávesnice:
Klávesnice je trochu zklamání. Na všech předchozích notebookách se mi psalo líp. Na této klávesnici mám zvláštní pocit, že klávesy jsou malé a že je problém se na ně správně trefit. Teda aspoň ze začátku byl tento pocit dost silný. Teď už jsem si nějak zvykl a už mi nedělá problémy psaní poslepu. Prohozené Fn a Ctrl (Fn je v rohu klávesnice) mi dělá problém snad pořád. Teď už sice ne na notebooku, ale prakticky všude jinde, kde si sednu k jinému počítači.
Pokud patříte taky k lidem, co musí hodně psát číslice a potřebujete rychlý přístup k číslicím na numlocku, tak můžu říct, že tento notebook je v pohodě. Dá se k nim přistupovat rychle pouhým stisknutím Fn a příslušné klávesnice. Neni tak nutné neustále přepínam numlock a podobně. Abyste tuto funkci zprovoznili je nutné v BIOSu vypnout funkci zvanou tušim nějak jako "Internal Numeric Padlock" (z hlavy to teď nevim, do BIOSu kvůli tomu lézt nebudu, najít to snad zvládne i podprůměrně inteligentní šimpanz). Tahle funkce je pokud vim na všech ASUSech, aspoň já ji našel i na jiných řadách.
Další věc, co mi na klávesnici vadí, je nedostatečná povrchová úprava. Po pár měsících klávesnice vypadá, jak u lepších značek po několika letech. Klávesy jsou prošoupané a lesklé.

Displej:
Lesklý povrch je kupodivu hodně v pohodě a mám pocit, že mi vyhovuje lesklý displej víc než matný, co jsem měl na všech notebookách předtím, i venku na sluníčku a podobně. Vertikální pozorovací uhly jsou slabší, jinak je podání barev na danou cenovou relaci hodně v pohodě. Dithering je, ale je hodně nevýrazný a vidět je v podstatě jen, když se dívate na displej hodně zespoda, kdy se změní barvy víc do tmavých. Světlost je dobrá a snad jedinou výtku mám k podsvícení, když nastavim druhou nejvyšší intenzitu lampy. Displej pak jakoby jemně bliká a je to dost nepříjemné. Je možné, že je to "vada" mého konkrétního kusu. Nevim. Rozlišení 1280x800 je tak akorát. Šířka displeje a velikost bodů je stejná jako na stolním LCD 17". Vyloženě špatně sice nevidim, ale větší rozlišení už bych na této úhlopříčce snášel asi velmi špatně.

Zvuková karta:
Jak jsem se dnes dočetl v jedné diskuzi, na zvukovku je možné připojit analogovou 5.1 reprosoustavu. Stačí nainstalovat starší ovladač a odkryjí se vám přemapování konektorů na vstupy/výstupy pro 4 a 6ti kanálové audio. Hledejte ovladač jménem wdm_a368.exe. Google snad poradí. Já ho našel behem 30ti sekund. Pokud to vy nezvládnete sami, určitě mi nepište na icq, nic jiného než google vám neporadím. Prostorový zvuk jsem vyzkoušel a funguje v pohodě. Digitální výstup je optický. Pokud si budete chtít připojit digitální receiver, který má jenom koax vstup, budete si muset sehnat redukci z malé optiky na normální optiku a potom z optiky na koax. Já jsem ty redukce nějak moc ani nenašel. Kdybych potřeboval digitál, pravděpodobně bych se spíš asi podíval po externí zvukovce.

Výkon:
Nestěžuju si, zkoušel jsem na tom několik nových her a většinu jsem si zahrál v nativním rozlišení displeje a některé i v plných detailech. Na běžnou práci je výkon myslim dostatečný víc než dost. Snad jenom harddisk je problémem jako ve všech notebookách (notebookové disky jsou rychlostí několik let za jejich stolními bratříšky...to je jeden z důvodů proč nemá cenu moc řešit, jak výkoný máte v notebooku procesor,...). Nějak extra mě nesere, ale být o trochu náročnější pravděpodobně už volím koupi 7200rpm disku.

Hlučnost:
Když jsem notebook koupil, tak jsem to moc dlouho nevydržel, jak ventilátor jel téměř neustále. Konečným řešením se nakonec stalo koupení nového origo krytu (pro pozdější reklamace) a interakce akuvrtačky, kousku punčochy a izolepy (opět na ICQ nehodlám reagovat na to, jak jsem to udělal - komu to i po této radě nedocvaklo pravděpodobně nemá na provádění takových úprav). Výsledek je, že ventilátor se pouští jenom občas a s takovým stavem, jaký je teď jsem i spokojen, protože na jiných notebookách jsem to nikdy neměl jiné. Snad jenom teplota harddisku vlivem tohoto modu vzrostla na nějakých 50°C místo 42. Je to nedomyšleností chladícího systému. Už jsem to tu vysvětloval několikrát na foru. Už se nebudu opakovat. Teplota 50 je ještě v pohodě, do 55ti (hraniční teplota) by se ještě neměla nijak extrémně snižovat životnost.
Obecně je chlazení ASUSů je problém a o hlučnosti notebooků této firmy je tu pomalu každý druhý thread. Pokud bych chtěl notebook trochu jiného účelu (tj. úplně tichý s integrovanou grafikou, hodně přenosný a s velkou výdrží), tak určitě nevolím ASUS.
Dodatek: Novější modely A6Km se osazují ML verzí Turionu, která má o 40% větší spotřebu, takže je možné, že s tim hlukem to bude horší než u modelu co mám já, kde je MTčko.

Výdrž na baterie a spotřeba:
Provedl jsem podrobné testovaní a notebook vydrží při všech šetřících schopnostech maximálně 2:30. 2:20 když na něm aspoň píšete a máte puštěnou wifi. 1:20 pokud vypnete všechny šetřící schopnosti na grafice i na CPU a pustíte nějakou hodně náročnou hru. Vzhledem k tomu, jak silná baterie je použita v notebooku, je to vážně slabota. Je to dáno tím, že notebook si řekne v klidovém stavu o 25W (pro srovnání HP nx6125 s identickým procesorem spotřebuje 13W...to jenom než to někdo začne svádet na AMD). Pravděpodobně si to spotřebovává chipset. Jestli je tak energeticky neúsporný, tak to netušim ani náhodou. Faktem je, že je použitý normální stolní čipset (i když to je u ASUSu časté). Četl jsem diskuzi o tom, že to způsobuje USB. Bylo tam, že připojená USB zařízení brání přechodu procesoru do úspornějších režimů. To ale nemůže být důvodem, protože procesor se chová, že šetřící funkce fungují v pohodě a i je to znát na spotřebě. V mém případě použitá úsporná verze Turionu, a to MT, určitě důvodem velké spotřeby určitě nebude. Stejně tak grafika GF7300 neni takový žrout a popravdě už jsem ji viděl v různých notebookách a to i tam, kde se asi nepouštěl normálně ventilátor při práci ve Windows (jeden DELL z řady XPS...možná že tam byla dokonce víc taktovaná verze 7400). Však je tahle grafika taky určená do ultra-thin notebooků. Na jednu stranu mě to mrzí, že vidim,že baterie, na kterou by jiný notebook běžel třeba i 5 hodin, dává tady jenom necelé půl třetí hodiny. Na druhou stranu já sám s výdrží problém nemám, tam kde se pohybuju a víc jsem nějak nikdy nepotřeboval a ani jsem se nesetkal s tím, že bych měl vybitý notebook a neměl po ruce zásuvku.

Kamera/Mikrofon:
Mikrofon je hodně v pohodě. V jiném threadu se to porovnávalo s jinými ASUSy, které nevyšly tak dobře. Vytvořil jsem tam i kratičkou nahrávku, stánout si ji můžete zde.
Kvalita kamery je průměrná. Viděl jsem o dost horší, ale zároveň neni určitě problém najít samostatné web kamerky s vyšší kvalitou obrazu. Na nějaký Skype a podobně je to tak akorát. Na ofocování textu už to ale neni nic moc.

Co mi vadí(/vadilo):
1) BIOS....grrr :x ....V BIOSu nejde nastavit ani jestli se má obraz roztahovat na celé LCD a ani na jaký displej má posílat obraz při bootu počítače. To je docela nepříjemné, protože když pustim notebook a mám připojené externí LCD, tak se obraz klonuje na oba displeje, což je přesně to, co nechci. Na všech minulých notebookách (dokonce i na mém prvním PC-kompatibilním notebooku Siemens-Nixdorf PCD-4ND - rok 1994) šlo tohle nastavit. Blbý je, že když to takhle naskočí, tak ve Windows se to pak snaží taky klonovat obraz, což neni moc příjemné, když na externím monitoru chci používat jiné rozlišení. Já mám fintu, že při startu notebooku stisknu dvakrát Fn+F5 a je to ok. Notebook jinak jenom uspávam do úsporného režimu a tam tenhle problém neni.
Další věc, co mi vadí na BIOSu je, že má totálně zprasené ACPI. Za něco takového by měli někoho z ASUSu vyrazit. Při připojeném jakémkoli USB zařízení nenabootujete do linuxu, pokud v něm máte aktivovanou ACPI porporu. S něčím takovým jsem se snad nikdy nesetkal jinde. Při některých USB zařízeních dokonce nedojede ani POST BIOSu (!!).
2)Ošoupávání klávesnice.
3)Chybějící DVI. Doufal jsem, že to nebude takový problém, ale popravdě připojovat LCD přes VGA konektor neni zrovna to nejlepší a bezchybný obraz z toho dostat nejde.
3)PowerGear....ten šel hned pryč, takže už mi nevadí. RMclock ho výtečně zastoupil a jsem spokojen.
3)Ovladače na grafiku...původní ovladač na CD mi nepodporoval přepínání primárního displeje a hry na Half-life2 enginu končily BSOD. Dlouho jsem hledal ovladače a nefungoval třeba TVout a nebo v půlce případů nešlo počítač obnovit z reřimu spánku (zase BSOD). Nakonec to vyřešil upravený ovladač od jednoho člověka zde na foru, který stačilo jen stáhnout a nainstalovat a všechno od té doby běží v pohodě. Kdo bude hledat ten ovladač nechť použije hledání na foru. Pokud nevíte jak hledat, na zive.cz je o tom pěkný článek, kde vám to rádi vysvětlí. Na ICQ mě kvůli tomu nekontaktujte. To můžete až jedině v případě, že původní uvedený link na foru nebude fungovat, pak bych - protože jsem chodící dobro - nahodil ten soubor k nám na výkonný server, kde nemáme limit na přenos dat.

Co se mi líbí:
1) Notebook se nepřehřívá při hraní her a dá se s ním pracovat i v posteli.
2) Linux běží na tomto notebooku úplně v pohodě. Rozběhal jsem na tom 64-bitový Debian Etch a funguje tam naprosto všechno. Šetření spotřeby, wifi, 3D akcelerace grafiky, TVout, dualhead, čtečka karet, touchpad (i s "kolečkem" myši), všechny multimediální tlačítka včetně audioDJ a třeba i regulace hlasitosti přes Fn klávesy i s vyzuální odezvou. Jedinné, co na notebooku nefunguje je integrovaná kamerka. Její ovladač je ale ve vývoji, tak uvidíme časem. Pokud si s něčím nebudete vědět rady ohledně linuxu, tak se určitě neobracejte na mě na ICQ. Pokud si myslíte, že čekám právě na to, abych vám mohl pomáhat řešit takové problémy.

Kam se obrátit, když mi něco nefunguje na tomto notebooku a nebo se chci na něco zeptat?
Povim vám, kam se určitě neobracet...
Neobracejte se na mě na ICQ!!
...nejsem člověk, co by se nudou kopal do zadku a svý práce mám dost. Uvědomte si, jak moc někoho můžete zdržovat, když na něj přehazujete svoje problémy. Za 24/7 hotline mě nikdo neplatí. Stejně tak se neobracejte na mě ani jinými způsoby jako třeba přes PM. Nebudu na ně reagovat. Když se mě takhle zeptá 5 lidí na to samé, tak to pak abych 5x odpovídal. Mě to přidělává práci a všem po vás, které zajímá odpověď na stejný problém, taky.
Prostě se zeptejte v tomto threadu. Já sám mám upozorňování na nové příspěvky na email na tento thread, takže až si najdu čas, tak vám tu můžu odpovědět a případně vám tu mohou odpovědět jiní pokročilí lidé z tohoto fora.

swarm po koupi tohoto notebooku píše:[size=75]Vidim, že na tomto foru nějak moc o tomto kousku není, tak bych sem přidal pár mých postřehů a s tím související můj problém. Koupil jsem si před nějakou dobou tento lowendový notebook (Turion-MT30, 512RAM, 80GB 5k4 hdd, GeForce7300go,...).
Byl jsem bohužel velmi zklamán jeho hlučností. Ventilátor při té úplně nejnenáročnější prácí jede přibližně v intervalech: víc jak 2 minuty běží, pak zase necelé 2 minuty je vypnutý a takhle stále dokola. To je tak nějak 50:50 a to je dost slabé proti jiným notebookům (většinou je ten poměr mnohem víc ve prospěch ticha a to i když tam je dedikovaná grafika). Ventilátor je navíc i na ty nejnižší otáčky velmi hlučný.

Naposledy upravil swarm dne 1. 11. 2006 23:42, celkově upraveno 3
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xnovd 16. 8. 2006 15:10

Stahni si program NBK hardware control, nastav si nizsi CPU Voltage -> snizi teplotu na CPU a budes mit snad klid:-) Na jake hodnoty najdes nekde na netu, nebo postupuj dle napovedy programu. Zdar
xnovd
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 16. 8. 2006 16:02

xnovd píše:Stahni si program NBK hardware control, nastav si nizsi CPU Voltage -> snizi teplotu na CPU a budes mit snad klid:-) Na jake hodnoty najdes nekde na netu, nebo postupuj dle napovedy programu. Zdar
To nepomáhá. Skoro mám pocit, že procesor nebude až zas tak problémem tohoto notebooku. Jinak s upraveným chlazením (kryt nahrazen; je tam díra pro ventilátor) to jede už docela v pohodě, že jsem spokojen, ale bez toho se s tim nedalo nic moc dělat.

Jinak hned jak jsem nainstaloval systém a základní programy, tak jsem výkon CPU nastavil napevno na 800MHz při 0.8V.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aznoH 12. 9. 2006 10:55

Takže koupit nebo nekoupit Asus A6KM Q052 ??
Sagem MC920~Nokia 3330~Nokia 7110~Nokia 7650~Nokia 6630~Nokia N70~Nokia N95~Neonode N2~Nokia N95 8GB~Apple iPhone 3G 8GB~Nokia Lumia 820~Nokia Lumia 930~Apple iPhone 7 32GB

VIP člen diskusního fóra MobilMania.cz
aznoH
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Josef Staša 12. 9. 2006 11:42

aznoH píše:Takže koupit nebo nekoupit b]Asus A6KM Q052[/b] ??

No, jestli ho sezenes, tak ho urcite ber! Ja sem ho mel taky objednany, ale nejak v pulce srpna mi rekli, ze ho uz nesezenu, ze jedine kdyby byl nekde v Evrope, ale ze uz velice tezko. Jinak ale je to dobry notas v pomeru cena/vykon!
Josef Staša
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 12. 9. 2006 11:54

No pokud ti jde o výkon, tak za tu cenu je to ok noťas, ale popravdě si vůbec nemyslim, že máš šanci ho ještě sehnat.

Já už ovšem po tom měsíci moc nevim, jestli kdybych si měl znova vybrat jestli bych do něj šel....i když ty věci, co mi na něm vadí bych asi našel na každém notebooku v ceně po 30t.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 12. 9. 2006 12:41

A6KM-Q052 uz asi opravdu nesezenete.

Ten notebook je docela slusny, i kdyz ja mam asi smulu na kus -nedavno mi praskl vnitrek krytky leveho displeje a nejsem se vedom toho, ze bych s notebookem nejak spatne zachazel. Opravit jsem to zatim nenechaval - krytka drzi, ale
Manzelka ma levnejsi Q016H se Sempronem a jeho sasi mi prijde pevnejsi, i kdyz na pohled vypadaji oba notebooky stejne.
Paul Atreides
Junior

Odeslat příspěvekod Tom(SVK) 12. 9. 2006 21:51

hm...ja som rozmysla nad tymto http://www.novepc.sk/asus-a6km-154cmt32 ... 21138.html ale teraz vaham .este mam v rukave tento ale ma slaby grafiku
ap.s. nenechaj sa pomylit ze ten akm je dvojjadro asi tam maju chybu :roll: http://hej.sk/pocitace-pda/obchod/25588 ... lo-pa1510/
Tom(SVK)
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quoman1 24. 10. 2006 08:00

swarm píše:Vidim, že na tomto foru nějak moc o tomto kousku není, tak bych sem přidal pár mých postřehů a s tím související můj problém. Koupil jsem si před nějakou dobou tento lowendový notebook (Turion-MT30, 512RAM, 80GB 5k4 hdd, GeForce7300go,...). r/quote]


To Swarm: Ja uvažujem o A6KM-Q070 ML34 100GB 1024MB verzii tohto notebooku, ale odradzuje ma ta DDR333 SDRAM, či to nebude výrazný rozdiel napr. oproti 677-čkám..
HDD je 5400rpm?

EDIT: Btw. na Agem.sk je o ňom napísané, že je to novinka, myslíš že ma ňom mohli vymeniť tie DDR za DDR2?
quoman1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 24. 10. 2006 11:17

Ne, paměti nemohli vyměnit, protože by musely vyměnit celý chipset a hlavně by tam musel být jiný socket na procesor, který by pak musel být buď Sepron64 nebo dvoujádrový TurionX2. Prostě je to nemožný.

Moje verze měla 5400rpm disk, jak je to u jiných netušim. Problém s výkonem notebooku nemám ani náhodou. DDR vs. DDR2 ani tolik neni o výkonu (DDR2 má třeba vyšší latence), ale je to o tom, že DDR2 má o něco menší spotřebu. Vážně si myslim, že tenhle notebook s výkonem nemá ani nejmenší problém. Jeho neduhy vidim úplně někde jinde, ale to už jsem popsal nahoře.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quoman1 24. 10. 2006 13:21

Tak mi poraď, A6KM alebo A6M? :roll:
Tento A6KM ma láka najmä kôli všetkým tým "serepetičkám" ako webka, BT, infra.. a viem že by som ich aj využil.
quoman1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boonno 24. 10. 2006 13:44

a co tenhle
má novější čipovou sadu a cenu podobnou
http://www.alza.cz/notebook-asus-a6tc-ap011-d66263.htm
boonno
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 24. 10. 2006 18:30

Jo doporučuju ten A6Tc. Jinak A6Km a A6M se nedá srovnávat. A6M nemá dedikovanou grafiku. Prokud na tom plánuješ nějak i víc hrát hry třeba, tak tu GF7300 určitě oceníš.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomsjoy 27. 10. 2006 19:40

Proč A6Tc???, srovnáním parametrů mi lépe vychází A6km
tomsjoy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod quoman1 27. 10. 2006 21:34

A6km je starší, už výbehový model. Má len DDR - 333Mhz RAMku.
quoman1
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků