NB na Office, Delphi, internet, nutná Wifi, max 25k

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Martin S 21. 8. 2006 12:07

Dobrý den,

snažil jsem se vybrat nějaký NB, ale čím víc jsem toho přečetl, tím víc jsem se do toho zamotal. Proto prosím o radu.

NB by měl sloužit na práci, Office, Delphi, internet, možná filmy, nutná Wifi. Jsem ochoten za něj zaplatit kolem 20t, max 25t Kč.
Z přečtených diskuzí jsem usoudil, že Acer není nic moc, tak jsem se začal poohlížet po něčem z Asus.
Představoval bych si asi takto:
- disk 80GB, 5400ot
- RAM aspoň 512MB
- procesor - nevím který vybrat
- displej širokoúhlý 15 palců

Všimnul jsem si, že asus má téměř všechny displeje lesklé, přitom si myslím, že praktičtější je matný.

Budu vděčný za každou radu

//edit C.: Upraveny titulok.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod WarCZ 21. 8. 2006 12:13

všechny tvoje požadavky jsou asi jako moje. Problem bude podle meho s procesorem Starši Pentium M nebo Core Solo / Duo ? tady se projeví cena :o( Jinak mam taky Asus a nestěžuju si :o)

je to sice na hranici ceny ale myslim že by jsi nelitoval...
http://www.asus.as/inshop/scripts/group.asp?itemID=4662&level=742
WarCZ
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin S 21. 8. 2006 12:20

Já jsem spíš uvažoval nad Sempron
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod WarCZ 21. 8. 2006 12:23

ja se v AMD moc nevyznam ale dal bych si pozor aby moc nežral, tak jako třeba Celeron M
WarCZ
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Z@chi 21. 8. 2006 12:24

Co takhle pouzit hledani.
Kazdy den je tady zalozeno nekolik threadu, kde nekdo hleda svuj ideanli notebook.

jinak se mrkni na asusy. V tve cenove relaci to bude asi fakt nejlepsi volba.
treba na stranku asusteam.cz
Z@chi
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 21. 8. 2006 12:25

A ktomu odkazu na NB. Jediné co mi vadí je ten lesklý displej, nevím, jak by byly znát odlesky
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod marepa 21. 8. 2006 12:55

venku budou asi odlesky znat.. ale co je mivaji v prodejnach, tak mi prijdou vpohode :)

podani barev je na lesklem display ohodne hezci
BMW E92 M3 | dlouhodoba spotrba 13.2l/100km, holt 75mph na dalnici nezere az tolik
marepa
Junior

Odeslat příspěvekod Mafo 21. 8. 2006 13:03

taky si chci vzi podobny NB. Stejny ale s 1400*1050, zda se mi tento model lepší :D : http://www.asus.as/inshop/scripts/group ... &level=746
co na nej rikate? asi ale zvetsim RAM na 1024 :D
Mafo
Junior

Odeslat příspěvekod marepa 21. 8. 2006 13:14

u mne zatim vede tenhle :)

http://www.alza.cz/notebook-asus-f2j-5d003p-d65591.htm

ale je uz o "neco" drazsi
BMW E92 M3 | dlouhodoba spotrba 13.2l/100km, holt 75mph na dalnici nezere az tolik
marepa
Junior

Odeslat příspěvekod Mafo 22. 8. 2006 13:13

Mafo
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 23. 8. 2006 06:11

Mě se zrovna NB od fujitsu-siemens moc nelíbí, už jsem se rozhodnul pro asus.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Seraphim 23. 8. 2006 10:09

Ted to bude vypadat, ze propaguju co jsem si objednal, ale co takhle Dell Inspiron 6400? Essential vyjde na 22500,- vc DPH a je to core duo 1.66, 512 RAM...vlastne splnuje vsechny tvoje pozadavky ale je 15.4"...
Seraphim
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 25. 8. 2006 12:16

Tak po několika dnech hledání jsem si vybral Asus A6M-Q015.
Myslíte že bude dobrý?

Doma jsem připojen na internet přes wifi s venkovní anténou. Existuje nějaké zařízení, které bych připojil k anténě a vytvořilo by mi malou síť wifi doma a já se mohl s NB i s PC připojit na internet? Nebo budu muset koupit do PC ještě jednu Wifi kartu a připojit se s NB k internetu přes PC?
Prosím poraďte a omluvte špatné vyjadřování, v této problematice se moc nevyznám.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Seraphim 25. 8. 2006 13:44

Na tohle bys potreboval WiFi router (cca 2000,-). Do toho zapojis antenu a pak se muzes pripojit s cimkoli co zvlada WiFi takze bysis treba koupil WiFi PCI kartu (cca 700,-) do stolniho PC. Nebo by to slo tak ze bys mel antenu na pojenou primo na PC a pak z PC kabel do routeru (musel bysis koupit jeste jednu sitovou kartu - 150 ,-) a pripojoval byses s notesem k netu pres PC ktery byse chovalo pro notes jako server...
Seraphim
Junior

Odeslat příspěvekod iliv 25. 8. 2006 15:35

Seraphin dobre si sa zamotal. Naco by mu bol akoze ten router v druhom pripade, ked ako router by sa mu choval PC?

Najlacnejsie riesenie je kupit dalsiu sietovu kartu do PC a prepojit ho kablom s notebookom. Nevyhodu to ma len tu si s noteebok nemobilny.
iliv
Junior

Odeslat příspěvekod Seraphim 25. 8. 2006 16:23

WIFI PCI karty se jako routery nehcovaji, teda aspon podle mych znalosti (a priznam, ze tady v tom az tak hluboky nejsou) - nedokazou rozdelit signal a tim padem je to jen pro to jedno dane zarizeni...to je to co jsem si myslel, ze je pravda.Jestli jsem kecal tak se vsem pritomnym omlouvam...
Seraphim
Junior

Odeslat příspěvekod iliv 25. 8. 2006 16:31

WIFI PCI karty sa nechovaju ako router, to mas pravdu. PCI karta len privedie internet do PC. Potom si bud nastavi Windows na zdielanie internetu pre notebook ktory bude mat v klasickej kabelovej sieti, alebo si tam hodi nejaky proxy server ktory to tiez zabezpeci.

Este poopravim svoj predchadzajuci prispevok, ze pokial ma v PC integrovanu nevyuzitu sietovku, tak vlastne naklady na to cele su len kabel medzi PC a notebookom ;)
iliv
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 25. 8. 2006 20:10

Chtěl jsem, abych mě NB mobilní a aby nemuselo být zapnuté PC, pokud bych byl s NB na internetu. Wifi kartu v PC už mám, přes tu chytám net. Stačilo by teda koupit ten router, připojit k němu stávající venkovní anténu, na Wifi kartu v PC připojit anténku (místo venkovní) a NB i PC by se připojily k tomu routeru a ten by je spojoval s internetem?
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 25. 8. 2006 20:14

Napadlo mě, že ten router by nemusel s PC komunikovat přes wifi, ale mohl by přes klasickou síť? Pokud by to teda uměl.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod iliv 26. 8. 2006 14:30

Zatial som este nevidel router ktory by nemal aspon jeden ethernet port. Cize to nieje problem. Vacsi problem by bol v tom, ze tento router by musel byt nastaveny v Client rezime, aby bol schopny sa pripojit na internet. Ale potom sa s notebook nan nepripopjis. Cize by to chcelo dalsie AP, aby si mohol byt mobilny. Je na tebe ci chces platit 2xAP.

Pokial trvas na mobilite, tak ine riesenie asi nenajdes.

Pokial ale by ti stacilo ze nemusis mat pusteny PC aby ti siel net na notebooku, tak ti staci ten wifi router s dvomi ethernet portami, do ktorych pripojis PC a notebook kablom. Len potom ti ta PCI WIFI karta zostane v sufliku.
iliv
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 27. 8. 2006 09:46

Spíš bych chtěl být mobilní, takže bude asi nejjednodušší a nejlevnější, když koupím do PC ještě jednu Wifi PCI kartu a budu se připojovat na net přes PC. Navíc budu mít přístup k souborům na HD PC.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Zdářa 27. 8. 2006 12:50

tak to teda hodně štěstí, protože spojení tzv. ad-hoc (karta - karta) je občas celkem problematicky a "asi nejjednodušší " to rozhodně nebude....
nejjednodušší by bylo AP + router a měl bys klid, jak to tady už iliv psal....
jinak podobnej problém budu teďka taky řešit, ptz si budu kupovta noťas, ale mám situaci trošku ulehčenou, ptz mám už udělanej router přes PC na linuxu, tak mě stačí koupit AP za cca 1000, kterej píchnu do switche a hned bude net dostupnej v celym baráku....
Zdářa
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 27. 8. 2006 18:03

A co by bylo s kartou za problém? Jinak vůbec netuším, co je to AP. Vůbec se v tom nevyznám. :oops:

Myslel jsem, že kdybych dal do PC ještě jednu Wifi kartu, tak se připojím s NB k PC stejně jako klasická síť a PC mi bude dělat internetovou bránu, přes kterou bych se mohl připojit na net. Takle mi to funguje s druhým PC, ale po drátě a ne přes Wifi.
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Zdářa 27. 8. 2006 18:41

no problematicky je to v tom, že k nastavení sítě ad-hoc je potřeba vědět některé poznatky o wifi sítích....
propojit 2 kompy po kabelu není to samy jako spojit je bezdrátově...

i když dalo by se to obejít... tuším, že WinXP se SP2 disponují funkcí, že si z jednoho PC (v tvym případě asi stolním) uděláš softwarově AP a tím druhým se snadno připojíš.... osobně jsem to ale nezkoušel

btw připojit se na AP je hračka a skoro vždy funkční....

AP = Access point = přístupový bod - neboli krabička, která zprostředkovává komunikaci mezi pc na něj připojených
např.: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34033 - rozumná cena, pro tvoje použítí (2 pc) dostačující
Zdářa
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 27. 8. 2006 18:48

Takže jestli jsem to dobře pochopil. PC bych připojil k tomuto AP přes síťový kabel a AP by umožňovalo přístup k PC i internetu přes Wifi NB.

Lze k AP ještě připojit 2.PC kabelem?
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Zdářa 27. 8. 2006 20:13

no v podstatě jsi si odpověděl sám, akorát nutno ještě dodat, že ten stolní počítač musí být zapnutý a sdílet internet...

konkrétně tento Ovis má myslím 2 ethertnet konektory (takže 2 kompy by nebyl problém - jo jinak ty 2 konektory se chovají jako switch) a v případě, že by to nestačilo tak není problém za 300 koupit switch.
Zdářa
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 28. 8. 2006 05:55

Předpokládám, že se do AP připojuje nekřížený kabel?
Martin S
Junior

Odeslat příspěvekod Zdářa 28. 8. 2006 07:41

předpokládáš správně
Zdářa
Junior

Odeslat příspěvekod Martin S 28. 8. 2006 20:26

Díky za rady. Prozatím si vystačím s připojením přes kabel a až mě to bude štvat, tak s tím něco udělám. Myslel jsem, že to bude jednodušší. :cry:
Martin S
Junior