Poznam na vykonu rozdil mezi dual channel a non dual channel

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod marmok 29. 8. 2006 23:33

Dorazi mi notebook s 512 RAMKou (DDR2 - 533) a mam dilema, ci dokoupit druhou 512, cimz teoreticky ziskam na rychlosti, protoze to pobezi v dual channelu, nebo Gigovku, coz by mi bodlo a do budoucna kdo vi ci s Gigem vystacim :) ale tim se o dual pripravim...

Mate pls nekdo nejake postrehy, o kolik ten dual prida na vykonu? :)

diky
marmok
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 29. 8. 2006 23:39

U Intelu v průměru 8%.

Není to moc, ale na druhou stranu, kde je jinak vezmeš?

Pokud hodláš pracovat ve Photoshopu s velkými fotkami, mohl bys potřebovat víc než 1GB paměti.

Můj názor:

Kup další 512-ku a pokud bude jednou 1 GB problém, řeš ho až nastane. Třeba to nebude nikdy.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 8. 2006 00:00

v unoru jsem si dokoupil dalsi 1GB, tedy na 1.5GB RAM ... a az pak nekdy, kdyz by byla nejaka prilezitost, tak prodam tu 512 a koupim jeste dalsi 1GB

na druhou stranu, 1GB by mi asi stacilo, pri praci se vyuziti pameti pohybuje mezi 0.9 az 1.1GB, ale zase tkahle to neswapuje prakticky nikdy :)
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marmok 30. 8. 2006 09:08

pokud to rychlostne moc nepoznam, tak jdu do giga, spustim si oracle a projekta v Jave a jsem na 800 MB....do giga blizko.... :? ale tot otazka, ci pozna ci ne... netestoval to nekdo? nebo nevite o nejakem prispevku kde by se to probiralo :?:
marmok
Junior

Odeslat příspěvekod 3xP053r 30. 8. 2006 10:37

No zalezi aj na notebooku, jeden chipset od Intelu ma problem s Dual Channelom a v podstate tam vykonovy prinos nie je ziaden.

Ja som zobral +1 GB a s 1.5 GB (-100 MB na Ramdisk pre cache Opery atd.) mam vypnuty page file a zatial som ho ani pri intenzivnom pouzivani nepotreboval...

Sislik> Windows hrabe do page filu aj ked mas volnu polovicu pamate...
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod Sislik 30. 8. 2006 11:54

3xP053r: podle vypisu programu systeminfo mam obsazeny stejny mnozstvi pameti
Virtual Memory: In Use: 41 MB
jiny cislo jsem tam jeste nikdy nevidel :) koukal jsemse na to v nahodnych intervalech, pri ruznych cinnostech

kdyz jsem page file vypnul, tak se system choval divne, momtalne je myslim nastavenej na 256MB nebo 512MB a nejsou s tim problemy

mam XP SP2 Profi ENG + 141 patchu :)
Sislik
Pokročilý

Odeslat příspěvekod CeCo 30. 8. 2006 12:32

U Intelu pri cipsete 945 je to uz viac nez 8%; zatial nechavam na bratovom nc8430 1x1GB/667 a ked mu to nebude stacit (Vista, nove hry a pod.), dokupim dalsi 1x1GB/667. Zatial to vsak v pohode postacuje (v spojeni s Core Duo a 5400 ot. SATA diskom).

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jaruna007 30. 8. 2006 17:08

Hmm.. tohle je hodne dobra otazka. Vite nekdo jak to vlastne presne je u konkretnich notebootackych chipsetu s narustem vykonu prave pri dual chanel RAM? Jestli mate nekdo zkusenost nebo to muzete doma zmerit, udelejte to prosim pro nas ostatni. Staci Vam k tomu programy jako CPU-Z nebo treba EverestHome atd. a pak napiste jakych vysledku jste s konkretnim chipsetem, pripadne pametmi (Mhz) dosahli. :P
Jaruna007
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 30. 8. 2006 19:04

No, nic proti tomu, ale to byl můj největší problém.

Jaké aplikace vybrat pro testování a jak z nich udělat průměr.

Taky, kde vzít 1 GB paměť, když mám dvě 512-ky.

To, že bych testoval 1x512 a 2x512 a považoval výsledky za srovnání Single vs.Dual jsem zavrhl okamžitě.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Calhoun 30. 8. 2006 19:27

Jaruna007 píše:Staci Vam k tomu programy jako CPU-Z nebo treba EverestHome atd.

Bohuzel nestaci, tohle jsou synteticke testy ktere o vykonovem prinosu pri realnem pouziti nereknou vubec nic. IMO pro bezne kancelarske pouziti, brouzdani po netu, koukani na filmy apod. je uplne zbytecne resit dual channel. Castecne to ma smysl pokud ma pocitac slouzit pro hrani narocnejsich her nebo poloprofi/profi praci s grafikou.
Calhoun
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 30. 8. 2006 20:07

Intel nemám, takže nemám až tak velký přehled, ale nepodporují některé intel čipsety d-ch i při různé velikosti pamětí? Co jsem kde četl, tak by to fungovat mělo, jen vám neřeknu přesně u kterých čipsetů... V přípatě 512MB a 1GB RAM by si měl čipset polovinu z 1GB vyhradit v rezimu d-ch a zbytek by jel single. Jak ale říkám - vím, že to někde funguje, ale nemohu upřesnit...
...slušnost a morálka nejsou jen slova...
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 30. 8. 2006 20:19

Taky jsem to slyšel, ale ještě v žádném manuálu nečetl.

Ovšem tu druhou část tohoto vyprávění považuji za problematickou.

Pokud zapojím dva různě velké pevné disky do RAIDu 0, což považuji za obdobu dvoukanálového zapojení pamětí, tak o zbytek kapacity toho většího disku přijdu a nemůžu ji využít nijak.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jaruna007 30. 8. 2006 20:27

Ale i propustnost pameti ti rekne hodne o navyseni vykonu a u te nezalezi na velikosti celkove RAM. Takze muzes merit s 1x512 v Singl a 2x512 v Dual modu. A prave propustnost krasne zmeris prave tema dvema programama co jsem uved. Skoda, ze notebooky nemaji FDD pac na propustnost je skvely Memtest86. Nepotrebuju znat skutecny hruby vykon ktery jsem zjiskal (kolik FPS navic v Doom 3 atd). Staci mi abych byl v obraze jestli se neco s dualem zlepsilo a o kolik asi.
Jaruna007
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 30. 8. 2006 20:53

Tonda-B píše:Taky jsem to slyšel, ale ještě v žádném manuálu nečetl.

Ovšem tu druhou část tohoto vyprávění považuji za problematickou.

Pokud zapojím dva různě velké pevné disky do RAIDu 0, což považuji za obdobu dvoukanálového zapojení pamětí, tak o zbytek kapacity toho většího disku přijdu a nemůžu ji využít nijak.
Mr.Gentleman
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Gentleman 30. 8. 2006 20:57

Jaruna007 píše:Skoda, ze notebooky nemaji FDD pac na propustnost je skvely Memtest86.

Pokud je mi známo, pak není problém spustit Memtest86 z boot CD.

Na internetu se dá najít dost bootovacích CD, která obsahují program na kontrolu paměti - ať už zmíněný Memtest86, tak i jiné, jako WinMemoryAnalyzer, Memtest86+, atd. Např. UBCD, UBCD4Win a taktéž instalační DVD Windows Vista :wink: :lol: .
Mr.Gentleman
Junior

Další stránka