Kalkulátor pro vysokou školu

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod gaminn 25. 10. 2006 16:17

Zdravím,
snad to patří do tohoto fóra, vždyť kalkulačky jsou takové malé počítače;)

V nabídce se absolutně neorientuji, mohl by mi někdo poradit nějakou kalkulačku vhodnou na vysokou školu. Potřebuji, aby to umělo matice, komplexní čísla, derivace, integrály... Představu o ceně příliš nemám, vyberu si prostě to nejlevnější, co splňuje moje požadavky.
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 25. 10. 2006 16:32

Mám Casio CFX-9850 GB a ta umí pravděpodobně všechno, co potřebuješ (i grafy, 3-barevný displej, spousta programů,...novější verze GC má tuším i NTSC TV výstup). Viděl jsem ji někoho nedávno prodávat za 3.000,-. Má i interpret BASICu a komunikační port. Jsem s ní v podstatě ve všem spokojen až na to, že je celkem velká. Doma se mi válí pda nepoužívaný ipaq4150, který má řádově víc paměti, lepší displej, ale nějak nevim o žádném opravdu pořádném matematickém programu na PocketPC.

Ty budeš pravděpodobně ale hledat ještě něco levnějšího. Jinak já kdybych se měl rozhodovat, tak jdu ještě výš než to co mám teď a rozhodně bych vybíral mezi produkty značky Texas Instruments.

Btw co studuješ za vysokou školu? A proč si došel k tomu, že budeš potřebovat nějakou extra kalkulačku ke studiu? Myslim, že většinou na studium stačí tak akorát complexní čísla na kalkulačce a člověk má vystaráno.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod blejza 25. 10. 2006 19:41

Já mám Texas Instruments 89 (staršího vydání), což je v podstatě nejvyšší model TI, který ještě vypadá jako kalkulačka. Umí všechno, co jsi psal, je dvoubarevná, má kolem 1 MB paměti přístupné pro uživatele. Cena bude teď asi kolem čtyř tisíc. Tvoje požadavky splňují i nižší modely, ale být tebou, tak si připlatím. Kalkulačky stárnou minimálně, navíc ji asi budeš dost používat a těch několik pixelů navíc na displeji (+ paměť, + lepší rozhraní kalkulačka - počítač, + širší fanovská základna.. ) se pozná.

Jinak k tématu použitelnost - neznám nikoho, kdo by třeba maticové výpočty dělal na kalkulačce (snad kromě hledání vlastních čísel). Na druhou stranu je to skvělá pomůcka pro řešení všemožných diferenciálních rovnic (popř. integrálů), kde ti pomáhá vizualizovat si řešení. Další vynikající věc je programovatelnost, o tom snad ani není třeba mluvit. A jdou na tom hrát i hry :) . Zase ale - někdo tě s takovou kalkulačkou nemusí pustit ke zkoušce (třeba na matfyzu se to běžně zakazuje).
blejza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wojta 25. 10. 2006 19:46

Já zase doporučím HPčko. Já mám sice už víc jak 10let starou HP 48G, která je pořád skvělá. Ale nové verze, které z ní vycházejí jsou hotové skvosty. Takže by nebyla špatná HP 49G+ nebo HP 48gII. Fanouškovská základna je také široká - http://www.hpcalc.org
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lives 25. 10. 2006 19:52

Nevim jakou skolu planujes studovat, ale ja jsem si behem studia s prehledem vystacil s obycejnou kalkulackou, ktera umi goniometricke funkce. Samotny vysledek je ti u integralu obvykle dost na nic, navic je uvdeden snad ve vsech skriptech. Mozna jen ty grafy by se obcas hodily, aby clovek mohl jednodusse porovnat zda ma ten svuj spravne.
lives
Junior

Odeslat příspěvekod gaminn 25. 10. 2006 20:28

Studuji VUT v Brně, konkrétně fakultu elektrotechniky a komunikčních technologií. Takže s tím, že bych si vystačil jenom s goniometrickými funkcemi rozhodně nepočítám :D. Je fakt, že každý říká, že člověku stačí kalkulačka za nějakých 800 taková, která zvládá výpočty s komplexními čísly, ale co jsem za těch pár týdnů poznal, dost by se mi hodilo i to, kdyby kalkulačka uměla počítat matice a diferenciální počet. Pokud vyučující nepožaduje konkrétní postup při řešení daného příkladu, je taková kalkulačka ideální, člověk se nemusí mořit s maticí a neustále derivovat a integrovat... Anebo se pletu?
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 25. 10. 2006 20:47

Minimálně se občas hodí na ověření výsledků.
Nebo si můžeš naprogramovat celé vzorce na ulehčení některých výpočtů.
Evt. to tady taky zmíním, ačkoliv je to taková šedá zóna, si na to můžeš napsat taháky.

První dva roky jsem používal kalkulačku na ČVUT FEL dost často, teď mi už zase dva roky leží v šuplíku.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stig 25. 10. 2006 21:42

jop, brat si tiez kupil Ti-89, fasa kalkulator, sa mi nechcelo nastudovat manual :-) lezi doma v sufliku dakde. Ale urcite vie robit fasa veci, vraj sa da s PC prepojit.
stig
Junior

Odeslat příspěvekod petzed 25. 10. 2006 23:19

gaminn píše:...

Taky studuji FEKT konkretne EST ve druhaku a zatim jsem si vystacil, tak jako 80% lidi, s CASIO FS-991ES (cena 700-800). Na 1. semestr staci uplne v pohode na 2. to neumi matice s komplexnimi cisly, ale s trochou cviku se to da zvladnou (vetsi matice jak 3x3 ti nikdy nedaj) a jinak ji skoro nepotrebujes. Vetsinou se resi vypocty v matlabu a nebo to jsou jednoduche operace.
Problem takovych NAMAKANYCH kalkulacek je ten, ze nez se sni naucis poradne pracovat, tak mas semestr v haji.
Osobne bych projel nejaky bazary a podival se po nejakych jetych TI a HP cena kolem 2k.
petzed
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jozko 26. 10. 2006 00:07

Kalkulacka? Co to je??? :D
(3. rocnik matfyzu :)))
jozko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gaminn 26. 10. 2006 00:08

Jj, tohle nám říkali na přednášce BEL1. Ale já fakt nevím, jestli se jen podle toho řídit, přijde mi, že se to může hodit třeba při písemce, když máš něco vypočítat, kalkulačka ti může ověřit ne/správnost výpočtu (mým problémem je, že ve spěchu dělám naprosto hloupé numerické chyby, takže kalkulačka by mohla pomoct... je ale otázka, zda je vhodné si zvykat na takovou pomoc od kalkulačky;)) Je to vážně dilema, budu si muset ještě sehnat pár informací, jak přesně to u nás na škole chodí s kalkulačkama a jejich užíváním... :D
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod gaminn 26. 10. 2006 00:12

jozko píše:Kalkulacka? Co to je??? :D
(3. rocnik matfyzu :)))

Mně se třeba líbí přístup na naší škole (nebo to je přístup jen jedný profesorky?;)) - proč se s tím počítat, když to za tebe může udělat počítač/kalkulačka. Jde ale taky o to, abyses sám takový příklad naučil a uměl vypočítat.
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod petzed 26. 10. 2006 00:21

Na zkousce ti povoli kalkulacku jen v predmetu BEL1 , BEL2 a myslim BESO, jinak vsude pocitas bez kalkulacky. Na BEL1 ti bohate staci ta casio co jsem daval, matice pocitat umi (ne komplexni), sice to neni tak promakany jako na HP a TI, ze ti to hned vyhodi jednotlivy determinanty, ale neboj, vsude je casu dost, ja jsem v prvaku pocital na kalkulacce co matice vubec neumela a taky jsem to dal.
Je to na tobe, ale ja bych si to nekupoval (mozna za cenu do 1800 bych o tom premyslel), vetsinu veci stejne delam v excelu nebo matlabu.
petzed
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oldsoft 26. 10. 2006 00:23

stig píše:jop, brat si tiez kupil Ti-89, fasa kalkulator, sa mi nechcelo nastudovat manual :-) lezi doma v sufliku dakde. Ale urcite vie robit fasa veci, vraj sa da s PC prepojit.

Jasně, že TI-89 jde propojit s PC, jinak bys tam těžko dostával aplikace :wink:
Manuál má přes 500 stran, ale dá se to pročíst celkem rychle, je tam dost "omáčky".
Naposledy upravil oldsoft dne 26. 10. 2006 00:29, celkově upraveno 1
Kdo se ptá, je pták:-)
oldsoft
Junior

Odeslat příspěvekod gaminn 26. 10. 2006 00:26

Nejde jen o písemky, že bych si dobrou kalkulačkou snad nějak zachraňoval krk, o to mi nijak nejde.

No a tak mě napadlo - neexistuje nějaká kalkulačka pro PDA? Je vůbec PDA vhodný jako kalkulačka (nikdy jsem ho nepoužíval) - jak je to s dobou výdrže, startu... Asi to není na neustále zapínání, vypínání...;)
gaminn
Junior

Další stránka