Kalkulátor pro vysokou školu

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Justik 26. 10. 2006 00:54

Kalkulacky ale neumi symbolicky derivovani, integraci ci upravu vyrazu. Navic vyhazuji vysledky v neprilis peknem tvarru, ktery vypada podezrele: Misto 2/7Pi dostanes 0,8975897. A na VS se mi za dobu studia nestalo, ze by nekdo nechtel postup a chtel jen vysledek, takovehle ulohy nam okamzite vraceli zpatky. Muj nazor: prumerna kalkulacka cca do 1000Kc dneska zvladne vetsinu toho, co potrebujes. Na zbytek Matlab, Mathematica, Maple...
Justik
Junior

Odeslat příspěvekod oldsoft 26. 10. 2006 01:05

Justik: Kalkulačky typu TI-89 nebo HP 49 samozřejmě UMÍ symbolické výpočty včetně derivací a integrálů, výsledky podobné tomu výše zmíněnému vypíší dle libosti jako desetinné číslo nebo jako přesný výraz, záleží na nastavení.
Kdo nevěří, nechť si zkusí na emulátoru: http://www.technoplaza.net/programming/vti.php
Jestli tohle umí nějaká kalkulačka pro PDA nemám ponětí.
Kdo se ptá, je pták:-)
oldsoft
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 26. 10. 2006 07:18

gaminn: ale jo, PDA startuje ihned a stejně tak se i vypíná. O žádném použitelném softu ale moc nevim. Jinak je to samozřejmě výrazně výkonnější věcička jak většina kalkulaček, má to řádově víc paměti a na tom displeji by ty grafy asi taky vypadaly o dost líp.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Revan 26. 10. 2006 15:42

Hele, jak presne fungujou ty komplexni cisla, to jako dokalkulacky natukam napr rovnici bodu a primky a ono mi to hnedle vyplivne vzdalenost nebo cokoli jinyho co budu chtit?
Revan
Junior

Odeslat příspěvekod Mraaazo 26. 10. 2006 15:55

Kup si obycajnu kalkulacku a hlavne sa nauc pocitat tie priklady rucne, ked pochopis ten princip, myslim si, te sa ti to zide viac, najma vo vyssich rocnikoch.
Mraaazo
Junior

Odeslat příspěvekod gaminn 26. 10. 2006 16:01

Mraaazo píše:Kup si obycajnu kalkulacku a hlavne sa nauc pocitat tie priklady rucne, ked pochopis ten princip, myslim si, te sa ti to zide viac, najma vo vyssich rocnikoch.

Samozřejmě, že se nespoléhám na kalkulačku a že se snažím mít veškeré postupy výpočtů v hlavě. To jsem psal už v předchozích příspěvcích. Jde mi jen o to, že kalkulačka může ušetřit spoustu času při stále stejných mechanických výpočtech, popř. ti zkontroluje správnost výpočtu. Nehodlám mít kalkulačku jako náhradu svého vlastního mozku a rozhodně nebudu spoléhat na to, že díky ní prolezu do vyšších ročníků :D O to tady opravdu nejde... Pochopeno?
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 26. 10. 2006 16:07

Zadas odmocnina z -1 a dostanes i

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod jirkapx 26. 10. 2006 16:10

Kup si kalkulacku za 100 Kc (nebo za kolik se prodavaji nejaky laciny kalkulacky) a bude ti stacit na vsechny roky co budes na VS. Uvidis casem sam, ze tohle je nejrozumnejsi, protoze v predmetech kde bys super-nabouchanou-kalkulacku vyuzil moc neni a byvaji tam takove kalkulacky zakazane, v ostatnich predmetech ti je pro zmenu nanic.
jirkapx
Junior

Odeslat příspěvekod Mars 26. 10. 2006 17:27

Covece, jako kontrola dobry, ale tak ja nevim. Kdyz neco pocitam, tak si za tim stojim a ne ze vaham, zda to neni spatne.
Moc ti neporadim - kup si obyc kalkulacku, co umi goniometricky funkce a nejakou lehkou statistiku, to se treba obcas hodi.
V prubehu let jsem pochopil, ze to husteni mechanickyho pocitani do hlavy neni na tech skolach kvuli tomu, aby te to umorilo, ale naucilo logicky myslet. A kalkulacka, ktera ti vyplivne graf, je dost velky pokuseni se na vsechny vypocty a logicky uvahy vykaslat. Asi jsem ti nepomohl, co? ;)
Mars
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod WarCZ 26. 10. 2006 17:28

diky za tohle forum :o) jsem taky v prvaku a už mam vybranej model :o) Obrázek
WarCZ
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petzed 26. 10. 2006 17:40

PDA bych jako kalkulacku nepouzival, s tim te totiz mohou od zkousky/pisemky vyhodit.
petzed
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kromec 26. 10. 2006 17:49

CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gaminn 26. 10. 2006 18:57

Mars píše:Covece, jako kontrola dobry, ale tak ja nevim. Kdyz neco pocitam, tak si za tim stojim a ne ze vaham, zda to neni spatne.
Moc ti neporadim - kup si obyc kalkulacku, co umi goniometricky funkce a nejakou lehkou statistiku, to se treba obcas hodi.
V prubehu let jsem pochopil, ze to husteni mechanickyho pocitani do hlavy neni na tech skolach kvuli tomu, aby te to umorilo, ale naucilo logicky myslet. A kalkulacka, ktera ti vyplivne graf, je dost velky pokuseni se na vsechny vypocty a logicky uvahy vykaslat. Asi jsem ti nepomohl, co? ;)

Vypočítat něco a pak si za tím stát? Tys nikdy neudělal chybu? Co když prostě někde zapomeneš nějaké znaménko nebo jinou blbost (mně se to třeba stává hodně často, pokud mám počítat nějaký příklad opravdu rychle, třeba při písemce)? Nemám zřejmě sebevědomí na takové úrovni, u rychle vypočítaného příkladu v písemce bych asi nikdy nemohl na 100% tvrit, že ho mám správně.

Jo, jasně, o tom pokušení to je a je pak každýho věc, jestli se na to vyflákne a nechá za sebe přemýšlet kalkulačku, nebo bude vědět o co jde.

A co se týče kalkulačky s goniometrickými funkcemi - s tou opravdu na VŠ neobstojím, minimum jsou komplexní čísla. Ale když už o té kalkulačce uvažuju, přesmýšlím o tom, zda by neměla umět i něco víc. Ty čistě mechanické počty, kdy máš stále jedním a tím samým způsobem, pouze s jinými čísly, vypočítat inverzní matici nebo najít řešení soustavy rovnic, mi nepřijdou jako příliš rozvíjející logické myšlení.
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod jozko 26. 10. 2006 19:53

gaminn píše:Vypočítat něco a pak si za tím stát? Tys nikdy neudělal chybu? Co když prostě někde zapomeneš nějaké znaménko nebo jinou blbost (mně se to třeba stává hodně často, pokud mám počítat nějaký příklad opravdu rychle, třeba při písemce)? Nemám zřejmě sebevědomí na takové úrovni, u rychle vypočítaného příkladu v písemce bych asi nikdy nemohl na 100% tvrit, že ho mám správně.y/quote]

Tak ja mam pocit, ze pri "rychlo vypocitanom priklade v pisomke" ti ta "kontrola" bude nanic, nakolko ti tu kalkulacku nedovolia vytiahnut ;)
jozko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mungo 26. 10. 2006 20:21

Kdysi existovalo logaritmické pravítko - výborná věc (nepotřebuje baterie)
mungo
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka