NB, baterie a elektrina

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod RandoMMeR 31. 10. 2006 18:20

caffte hosi

do tych baterii v NB sa velmo nevyznam ale ked zapojin NB do zasuvky a robim daco bez toho aby to zralo energiu z baterie a robim tak asi 1rok nici sa tym bateria alebo znizuje kapacita?

Diq za odpovede

RandoMMeR :-B
RandoMMeR
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 31. 10. 2006 18:23

Težko říct. Mám v podstatě první notebook asi 1 rok a dělám to přesně stejně, čili se o baterku vůbec nestarám. Nějaké výrazné snížení kapacity nepozoruji, vydrží mi asi tak 2:45 z původních 3h.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mobil-man 31. 10. 2006 18:26

no urcite, kapacita se snizuje neustale...
na treba jedu na sit, ale po tom, co se snizi kapacita pod 95%, se zacne baterie opet nabijet, coz se deje asi jednou za 4dny...takze ji spis poradne vybiju (jak kdy, nekdy treba na 20%) a zas nabiju...ja bych se o ni tak moc nestaral, :twisted:
BTW oni zas zacnou horet a vyrobce ti ji vymeni za novou, takze neni problem:D
Mobil-man
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gaminn 31. 10. 2006 19:24

Mobil-man píše:no urcite, kapacita se snizuje neustale...
na treba jedu na sit, ale po tom, co se snizi kapacita pod 95%, se zacne baterie opet nabijet, coz se deje asi jednou za 4dny...takze ji spis poradne vybiju (jak kdy, nekdy treba na 20%) a zas nabiju...ja bych se o ni tak moc nestaral, :twisted:

Pokud se nepletu, tak zrovna vybíjení Li-ion bateriím škodí.
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod M. 31. 10. 2006 19:50

Kazda baterie ma ale zase urcity pocet nabijecich cyklu.

Uz jsem to tu daval, ale...

Tohle mi poslali na dotaz z HP:

Dobry den,
pro optimalni vyuziti baterii se pokuste ridit predevsim nasledujicimi instrukcemi:

- Neponechavejte baterie po dlouhou dobu mimo provoz. Pokud jich mate vice pouzivejte je stridave;

- Jestlize obvykle pracujete s adapterem stridaveho proudu, snazte se pouzivat jako zdroj energie alespon jednou tydne baterii;

- Jakmile ukoncite praci s notebookem, odpojte adapter stridaveho proudu;

- Zivotnost baterie prodlouzite jejim pravidelnym nabijenim. V zavislosti na vyuziti notebooku nechavejte baterii vybit uplne pokud mozno alespon jednou mesicne.

- Pokud chcete baterii skladovat po delsi dobu, musi byt nabita na 20-50%. Pri teto urovni nabiti je minimalizovana ztrata kapacity samovybijenim a zamezeno zhorseni vykonu baterie.

Dalsi informace je mozne nalezt napriklad v nasledujicich anglickych instrukcich na webu HP:

Extend notebook battery life

http://h71036.www7.hp.com/hho/cache/700 ... 5-121.aspx

S pozdravem

Zakaznicky servis Hewlett-Packard
CR: +420-261307310
SK: +421-268208080
M.
Junior

Odeslat příspěvekod gaminn 31. 10. 2006 20:01

Já bych byl rád, kdyby mi konečně někdo opravdu vysvětlil, jak že to s těmi bateriemi je. Měl jsem za to, že jakékoliv vybíjení (a zvlášť pod 50% kapacity) baterii škodí.
gaminn
Junior

Odeslat příspěvekod netrunner 31. 10. 2006 20:10

Neškodí. Škodí jim skladování ve vybitém stavu nebo vybíjení pod minimum (to by se stát nemělo, měla by to hlídat elektronika), to pak hrozí dokonce přepólování baterie a tudíž zničení.
netrunner
Junior

Odeslat příspěvekod RandoMMeR 31. 10. 2006 21:12

cize ked budem bezat na prud a raz mesacne baterku vybijem a nabojem tak neni ziadny problem ? :-B
RandoMMeR
Junior

Odeslat příspěvekod Mobil-man 1. 11. 2006 16:50

gaminn píše:
Mobil-man píše:no urcite, kapacita se snizuje neustale...

Pokud se nepletu, tak zrovna vybíjení Li-ion bateriím škodí.o/quote]
jj, ale to jen to "totalni" vybijeni. Ja to myslel jako tak, ze kdyz uz se to blizi tem 95%, tak treba jedu 3hodky na baterku a potom to dam nabit...pri nejakych 20%, nekdy pri 50%, proste jak kdy. Nijak to moc nehlidam
Mobil-man
Pokročilý

Odeslat příspěvekod WarCZ 1. 11. 2006 19:09

Takhle:

Baterii škodí:
když s ni nepracuješ
kdyš ji zbytečně moc vybijiš ( hlida elektronika )
když ji zbytečně přebijíš ( hlida elektronika )
když ji vystavuješ extremnim teplotam a vlchkostem...

to co dělaš ty dle meho nazoru baterii trochu škodi. baterie ma rada když se s ni pracuje. lide se třeba divi že když maji 2 baterie k mobilu s jednou pracuji a sruhou ne ta se kterou nic nedělaji je na tom huře... je to prostě tak zlenivi :o)

Myslim že idealni postup je. vytahnut napajeni nechat ji vybít na 10-5% a připojit napajeni. do konce prace už byt na siti a dalši den znova... tak jsem to dělal když jsem moc necestoval...
WarCZ
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RandoMMeR 20. 11. 2006 19:11

mno mne ide hlavne o to ze budem mat NB s wifi
a cem tam surfovat na nete, bavit dajake online hry a take blbosti
a viete cem sa prechadzat po byte a surfovat.
alebo si len sadnut dakde do izby, napojit na siet a surfit
nemusim sediet furt v obyvacke pri stolnom PC ale som "mobilny"
cize ked bude furt sediet v elektrike tak bateria sa tym padom nici ?
RandoMMeR
Junior

Odeslat příspěvekod barbar 21 21. 11. 2006 15:12

tak to ze som nechal uplne vybit li ion - ku, som asi dosral, pretoze uz mi nejde nabit, a to ani nebola stara.
barbar 21
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hrazny.palyza 21. 11. 2006 15:23

pokud jedes vetsinu casu na sit (tedy baterku prakticky nepotrebujes), nejlepe je ji vyndat z notebooku (teplo ji skodi), ulozit do sucha a chladu (aspon pod 20st) a cas od casu zkontrolovat nabiti, ale pozor nemela by se nabijet na plnou kapacitu, ale udrzovat nabitou cca na 40%, tento zpusob uchovavani plati pro lo-ion baterky, starnuti a postupne ztrate kapacity se sice nezabranit neda, ale timto postupem se zivotnost vyraznym zpusobem prodlouzi.
btw, neni pravda, ze je dobre baterku pred nabijenim nejprve vybit (to plati pro nimh), pro li-ion se doporucuje zacit nabijet pri poklesu kapacity na 80% (v pripade, ze baterku pouzivam a neuplatnim tedy postup pro dlouhodobe uchovavani).
hrazny.palyza
Junior

Odeslat příspěvekod WarCZ 21. 11. 2006 18:10

hrazny.palyza píše:pokud jedes vetsinu casu na sit (tedy baterku prakticky nepotrebujes), nejlepe je ji vyndat z notebooku (teplo ji skodi), ulozit do sucha a chladu (aspon pod 20st) a cas od casu zkontrolovat nabiti, ale pozor nemela by se nabijet na plnou kapacitu, ale udrzovat nabitou cca na 40%, tento zpusob uchovavani plati pro lo-ion baterky, starnuti a postupne ztrate kapacity se sice nezabranit neda, ale timto postupem se zivotnost vyraznym zpusobem prodlouzi.
btw, neni pravda, ze je dobre baterku pred nabijenim nejprve vybit (to plati pro nimh), pro li-ion se doporucuje zacit nabijet pri poklesu kapacity na 80% (v pripade, ze baterku pouzivam a neuplatnim tedy postup pro dlouhodobe uchovavani).

odkud jsi vzal ne vice jak 40% ? všude jsem četl full lion... shrnu to... lion se nesmi sama vybít... jinak je KO
WarCZ
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dodo_mt 21. 11. 2006 21:23

ahoj ked sa tu tak bavite :) Nb budem pouzivat vacsinou na nabijacke moze sa potom baterka vybrat aby sa nenicila?? hm ci musi byt baterka v nb?? :oops:
dodo_mt
Junior

Další stránka