Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3205 - overview, postřehy

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod swarm 22. 4. 2007 22:23

CoreTemp a RMclock ukazují teplotu přímo z procesoru. Everest a další pracují s hodnotou z čidla ze základní desky. Podle toho čidla jede i ventilátor. Teplota uvnitř procesoru je vždycky vyšší a 70-75°C neni nic neobvyklýho.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod puck 22. 4. 2007 22:37

no neviem, v cidle rozdiel nemoze byt, lebo mne ukazuje everest, core temp aj rm clock rovnake hodnoty
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nufnuf7 23. 4. 2007 09:34

to swarm: podla tvojich prispevkov ta mam v tejto problematike za autoritu. Podla Tvojho obrazku z prvej strany tohto vlakna si mal teploty v Evereste CPU 57, HDD 49 a sucasne RM-Clock 71, pri zatazi.

Nechcem tu sirit FLAME. Mam len jednu konkretnu otazku. Podla Tvojho osobneho nazoru su mnou namerane hodnoty v klude (Ev CPU 55st., HDD 49st., RMc CPU 73st.) pre tento konkretny typ notebooku ok, alebo sa mam stresovat?

Ako som uz pisal Everest a RM-clock som nikdy pred tym nepouzival. Komp mam na pracu a nie na vyladovanie. Ak sa s tym budem musiet zaoberat nebude to skor ako cez vikend :-(

Pripadne posli PM, ak to tu nechce zasi... OT spravami.

Dakujem.
nufnuf7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aacid 23. 4. 2007 11:24

Ja pouzivam Notebook Hardware Control, teplota sa pri browsovani po internete pohybuje okolo 56 stupnov a raz za cas sa roztoci ventilator.

Ale co ma uplne dostalo, ked som na notebooku zapol hru (WoW konkretne), uplne stiahnute detaily 800*600 v okne, tak teplota vyskocila na 70-73 stupnov a ventilator bezal stale na najvyssie otacky, najnizsia teplota bola 69...

Neviem, ale myslim ze toto uz pocitacu celkom skodi..
aacid
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 23. 4. 2007 14:19

nufnuf7: Jo, jsou to úplně normální hodnoty, takže vůbec neni co řešit. Podobné teploty má dnes každý druhý notebook. Tobě to možná pocitově přijde moc horký, ale vem si, že ty součástky snesou ještě o dost víc než člověk.

Navíc pokud jde o CPU...už se tu někdy někomu stalo, že se mu přehřálo a zničilo? Já totiž za celou dobu, co dělám s notebookama, jsem ještě nezažil, aby se upekl v nějakém notebooku mobilní procesor.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Hanx 23. 4. 2007 14:29

Notebook se většinou sám vypne, když dosáhne určité kritické teploty. To uměl už i Compaq Armada 1700 - při instalaci Linuxu se vypnul na 95°C. Od té doby ho provozuji jako "server" již minimálně rok a stále v pohodě funguje...
Hanx
Junior

Odeslat příspěvekod ruka 23. 4. 2007 14:59

to nufnuf7: Teploty jsou zcela normalni. Timto se moc netrap, pokud ti nevadi, ze si book sem tam odfoukne. Mozna by to slo nejak snizit pres RMClock a snizene napeti, ale to si chce s tim hrat a jak pises, nemas casu na zbyt. Sam jsem zjisti a otestoval (na mem kousku pri asembleni udelali chybku a nesundali ochranou folii z pasty cimz se nevedlo teplo), ze ochrany na prehrivani notasu funguji. Nejdriv ti zacne CPU throtlovat a pak az vypne na nejakou tepelnou ochranu uvnitr CPU. Takze v tomto smeru bych strach nemel.
Spis me stvou teploty v jakych se pece disk. Ale co uz, jen to chce pravidelne zalohovat, protoze disku moc neverim.
ruka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 23. 4. 2007 18:27

Mohli byste napsat jaký máte disk a jaké má teploty (případně i jakou hodnotu uvádí datasheet jako kritickou)? Můj disk z té nejhorší konfigurace totiž je docela v pohodě.

Seagate ST980811AS (Momentus 5400.3 80GB) - 54 °C po několikahodinovém zatěžování notebooku intenzivními matematickými výpočty (tuhle hodnotu normálně nikdy nepřesáhnu). V datasheetu mám kritickou 60°C, tak snad ok, ale zajímaly by mě reálný údaje i od ostatních.

Jinak osobně považuju za největší slabinu tohodle stroje kvalitu té šasi. Vim, že je stále ještě lepší než u některých asus/acer/..., ale na druhou stranu třeba teď většinu času pracuju na notebookách za 60 (momentálně jeden 1.0kg ASUS) až 100 tisíc (500g Sony Vaio) a rozdíl ve zpracování je úplně propastný.

Na druhou stranu v používání mi to nevadí a za tu cenu 25ti tisíc jsem já ještě moc na výběr nic jiného neměl (a ani dnes bych si jinak nevybral).
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod nufnuf7 24. 4. 2007 09:07

Dakujem vsetkym za rady.
Vyskusal som namiesto RMclock NHC.
Nastavil som oranzovu vlajocku a viac sa nestaram :-)
Teploty zhodne s Everestom. Nad 60 stupnov na CPU sa nedostanem.
To uz vyzera fakt lepsie :-)
nufnuf7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ruka 26. 4. 2007 00:08

Ja mam jednu z prvnivh konfiguraci (dnes uz se nedela). Je podbna teto (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40315) jen s 60GB diskem. Co se disku tyka tak tam je ST96812AS (http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?vgnextoid=d2ad99f4fa74c010VgnVCM100000dd04090aRCRD&locale=en-US) tady v datasheetu sice pisou operacni teploty 5-55°C, ale predtim nez sem posilal dotaz do servisu, jsem nekde nasel jeste jiny datasheet (tusim nekde na FSC a tam psali az 65°C). Kazdopadne bezne provozni teploty (kdy se book vicemene flaka) jsou 56°C a kdyz mu necham trochu pritnout tak to vedele de k 60°C a zatim rekord cini 63°C. Jinak na CPU mam podle RMClocku teplotu motajici se kolem 75°C +- 5 podle toho co kutim.

A co se taky zpracovani, tak to rikam od zacatku, ze se mi ani trochu nelibi (byl jsem zvykly na Dell Latitude rada). A kdybych kupoval znova, tak asi ne tento. Ale v teto cenove kategorii a 12" velikosti myslim nema poradne clovek z ceho vybirat. Jo a jeste co kamos dela na reklamacich v LEVI, tak se jim tam dostalo paru kousku s vadnymi subpixely (bylo tech subpixelu docela dost a docela pohromade), ale jelikoz FSC bere reklamace podle jakesi normy, tak nebyly uznany (sam mam jeden subpixel v haji a tak jsem se na to ptal v servise FSC a byly mi tehda receny ty pocty a kde musi byt umistene, ale neni to jen tak to vyreklamovat na tuhle vadu).
ruka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MrPep 26. 4. 2007 12:25

Ahoj, chci se optat - ten jev osoupavani znaku na klavesnici, projevuje se to u vsech kusu v3205, nebo to byla zalezitost jenom prvnich varek a ted uz to vyrabi poradne?

Zkouseli jste otacky vetracku hlidat/regulovat pomoci programu SpeedFan?
MrPep
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod waldauf 26. 4. 2007 16:29

ahoj,
tak notyska mam zhruba uz tri tydny a muzu teda sdelit svoje postrehy (prosim berte je s rezervou, pac to je muj prvni notas a nemam s cim srovnavat):

mam dostatecne vykonej stolni kompik, ale casto jsem pryc a proto jsem chtel neco maleho a lehkeho na tahani. nejidealnejsi neco velikosti A4, coz se mi taky splnilo.
pri datleni do wordu je vydrz zhruba 4h (max). s vetsim namahanim procaku (napr. pri programovani) to je tak zhruba 3h. mereno na filmy, tak zhruba 1,5h (takze jeden film). inac jsem zadny zatezovy testy nedelal, pac nevim jak a ani na to tedka nemam cas (tak snad az ho bude vice).
jelikoz jiz nejaky patek jedu v linuxu, tak o OS jsem nepochyboval - gentoo. instalace probleha bez problemu (coz je co rict, pac na stolnim kompiku to je nekdy v necem vorisek). kernel nebyl problem nastavit a po kompilaci KDE vse nabehlo jak melo. zvuk, grafika, wifi, touchpad ... vse jsem nastavil bez problemu s pomoci webu (podrobnejc dyztak dale).

- LCD - zda se mi, ze na LCD u notase ma docela dobry podani barev. uz jsem koukl na nejakej ten filmecek a nepofsimnul jsem si zadnych nedostatku. co me teda, ale vadi je ten lesklej displej. proste vidim vse, co se mi odehrava za zady a vets. nepomuze ani natoceni LCD bo notase.
dale si pomalu vsimam cmouh na displeji zpusobene nejpravdepodobneji klavesnici. z tohoto zjisteni nejsem nijak nadsen a budu muset tahat nejakej hadrik mezi klavesou a displejem.
nastaveni pod tuxem v Xorgu bez problemu.

- Klavesnice - jiz po nekolika dnech pouzivani se mi sloupl jeden znak. to ze ma jen ceske potisky je taky pekne na pytel (casto programuju a pouzivam na nem radsi EN klavesu (ale aspon se ji konecne naucim nazpamet)). o prohybani vim, ale nejak to nevnimam, pac me to zatim tak nevadi. rozlozeni klavesnice mi nedela problemy a hned jsem si nan zvykl (a to nejsem desetiprst).
vytka jen na maly kurzorovy klavesy a malej shift na prave strane.

- CD/DVD - kdyz jsem vybiral malej noutas, tak jsem vets. narazil na takovy, co nemely optickou mechaniku. a kdyz mely, tak byly uz v jine cenove relaci. takze jsem spokojen, ze mechaniku mam, byt je tedy dost hlucna.

- CPU - dvou jadro centrino a jsem spokojen
pod tuxem jsem si nakonfiguroval v kernelu hlidani vykonu a tak kdyz procak nebezi pod zatezi, je podtaktovan na 800MHz. takze snad v poho.
zel bohu nevim, jestli to je dostacujici ci nikoliv (jako jestli takt nezavisi na napeti a tak). tak pokud by jste mi v tom mohli udelat trosku jasno nebudu se zlobit :) ?

- vetrak - pri kazdym startu se projevi jeho sila a hlucnost, ale pak stichne a neni slyset. dale je slyset pri prehravani filmu (to spis bezi nez stoji a jde relativne slyset - hadam druhy stupen otacek) a pak pri kompilaci (tady uz je nekdy vyraznejc slyset).
nemel jsem jeste cas hrat si s nim v tuxu, aby byl tissi (pokud to jde, ale myslim ze jo).

- wifi - zakompiloval jsem ovladace do jadra a system o ni vi. to ze se s nim nemuzu pripojit na sit je spis muj problem, pac jsem v sitich hotovej neznalek.
timto bych mel dotaz na SWARMa (bo kohokoliv jinyho znalyho). nechal se slyset, ze studuje na FELu, kde ja jsem taky a nemuzu se dostat na eduroam. tak jestli vis jak rozbehnout pripojeni? nastaveni pripojeni dle navodu mam, ale proste nejsem schopen se pripojit...

- bluetooth - ovladace v kernelu a pomoci KDE bez problemu

- TVout - nezkousel jsem, ale chystam se

- DVI - nezkousel jsem, ale chystam se

- ctecka karet - nerozbehl jsem. podporu v jadre mam, ale system ji nejak ignoruje. neni to pro me zivotne dulezita vec, tak zatim vypoustim (mozna pozdejc na to blize juknu)

- ethernet - v poho bezel uz pri strceni lifeCD do mechaniky. takze s ovladacema neni problem

- USB - v poho

- zvuk - mikrak i line out fakci v poho. repracky jsou teda nouze, ale "lepci nez dratem do voka" a stejne vets. posloucham vse na sluchatkach.
vyzkousel jsem i externi mikrofon a nemel jsem problemy. ani jsem nemusel byt hned u nej abych byl (ve skypu) slyset.

Vseho vsudy takovy tri dny instalace a nastavovani. tedka funguju v poho. pred tydnem jsem musel doinstalit widle, pac nejsem schopnej "rozbehnout" matlab pod tuxem (kdyby nekdo vedel "jak na to", tak budu vdecny za kazdou radu). a kdyz uz jsme u tech widli, tak mi tam nejde naistalit ovladace pro zvukovku, ale zatim to pro me neni stezejni, tak neresim.
dokonce jsem rozbehnul suspend na disk i RAM. jenom suspend na RAM ma zoubek na krase, ze mu nefunguje touchpad po probuzeni (takze ho nepouzivam), ale co jsem se docetl, tak je to vseobecnej problemu notasu a tuxu.

omlouvam se za delsi vycet, ale kdyby nekdo mel o tohoto drobecka zajem, tak at je tu vice nazoru. samozrejme musim jeste uznat, ze jsem z nej trosku rozcarovan a tak prehlidnu nejakou vadu na krase. ale rozcarovani nekdy zmizi a pak to budu videt realisticteji a dam to sem vedet.
waldauf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 26. 4. 2007 21:20

camel23: Tak jsem zkusil ten nápad s tím snížením maximálního napětí a je to dobrý nápad. Teď mám pro 1.6GHz nastaveno 1.0V místo 1.2V a rozdíl je znát v četnosti spouštění ventilátoru.

waldauf: čtečka by měla chodit, protože u mě běžela v pohodě, takže to bude opravdu jenom malym poladění. S eduroamem bych ti rád pomohl, ale taky jsem moc neměl štěstí. Podle návodu jsem to nakonfiguroval, ale na Karláku to mělo strašný problémy, že to ty sítě nějak ztrácelo. V Dejvicích to ale jelo podle návodu v pohodě. Nakonec jsem linux smazal (dělal jsem to spíš jenom orientačně ze zvědavosti). Teď mám linux jenom virtuálně po Windows a jsem spokojen. Protože tam nepotřebuju nic 3D, tak ten rozdíl výkonu tam žádný neni. Akorát abych mohl mít spuštěný XPčka a Linux najednou, tak jsem dokoupil k původním 512MB ještě další 1GB, konkrétně:
http://www.alza.cz/1gb-so-dimm-ddr2-667 ... d63736.htm

Mimochodem pozor na to, RAMka obecně žere hodně, takže pokud si tam přihodíte další jako já, tak se připravte, že výdrž půjde aspoň o půl hodiny dolů.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MrPep 27. 4. 2007 15:25

Odpoved zadna... nu co se da delat. E-mailem jsem se dotazoval servisu jestli je mozne sehnat k v3205 novou klavesnici (nejlepe klasickou CZ/US, nebo ciste US), odpoved je takova, ze US klavesnici dodaji za 1565, vypaleni CZ znaku 600 a premontovani klavesnice 300, celkem tedy 2465 Kc. A s DPH to je celkem 2933 Kc. Cena docela vysoka, ale reseni je (a vsechny znaky budou vypaleny, ci-li se nebudou loupat). Pripadne by mozna slo pouze koupit US klavesnici a namontovat si ji svepomocne, to by pak bylo za 1852 vcetne DPH.
MrPep
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ruka 28. 4. 2007 10:57

waldauf píše:Vseho vsudy takovy tri dny instalace a nastavovani. tedka funguju v poho. pred tydnem jsem musel doinstalit widle, pac nejsem schopnej "rozbehnout" matlab pod tuxem (kdyby nekdo vedel "jak na to", tak budu vdecny za kazdou radu). a kdyz uz jsme u tech widli, tak mi tam nejde naistalit ovladace pro zvukovku, ale zatim to pro me neni stezejni, tak neresim.
dokonce jsem rozbehnul suspend na disk i RAM. jenom suspend na RAM ma zoubek na krase, ze mu nefunguje touchpad po probuzeni (takze ho nepouzivam), ale co jsem se docetl, tak je to vseobecnej problemu notasu a tuxu.

Co se tyka matlabu, tak ten by pod tuxem mel bezet v pohode. Spolubydlici je linux pozitivni a matlab mu tam uz nejaky patek slape (konkretne Matlab.7.1.0.183.(R14)). Nainstalovat zvukovku pod widlema by nemel byt problem. Mela by to byt otazka paru kliknuti (doporucuju stahnout nove ovladace). Jo a co jsem se ptal bydly, tak rikal ze s touchpadem po suspendu do RAM nema problem. Pry to chce kdesi nastavit, jak se to uspava, at se neodmontovava modul zodpovedny za touchpad. Ja linuchum nerozumim, tak ti nereknu jak presne.

to swarm Taky jsem dokoupil dalsi gigo RAM (este pred vanocemi a vidim ze jsem pekne prodelal :-(), ale ze bych pozoroval snizeni doby vydrze na baterku rict nemuzu. Protoze jestli by to byla pravda, tak by mi book musel vydrzet ke 4,5 hodinam (ted se motam ke ctyrem).
ruka
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka