RAM - 2x512MB nebo 512+1024MB???

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Dr.Marty 4. 4. 2007 10:25

Zdravicko, vlastnim NTB IBM/Lenovo R60. Delsi dobu citim, ze 512MB RAMky je malo a proto mam v umyslu koupit nejaky pridavny pametovy modul. Nevim ale, jestli se muze nejak vyplatit investovat do 1GB modulu, ktery (v pripade, ze jde o plne kompatibilni model) bohuzel stoji kolem 2800,-Kc, a proto se obracim na Vas, jakozto mnohem zbehlejsi, abyste mi poradili. Slysel jsem hodne o vyhodach 2 shodnych modulu, napr. 2x512MB - DualChannel a tak, a navic si nejsem jisty, jestli je vubec pro me pripadnych 1,5GB RAMky (512+1024) nejak vyuzitelnych, a to i v blizke budoucnosti, kdyz pouzivam NTB na bezne cinnosti jako internet, Photoshop, filmy a sem tam nejaka nenarocna hra...Na Visty jeste nejaky ten patek rozhodne neprejdu...Prosim, poradte, ma prakticky vyznam dokupovat 1GB modul???
Mozna uz tu podobny dotaz nekdy v minulosti byl a v tom pripade prosim zejmena moderatora CeCo, aby mi misto hlasek o moznosti vyhledavani radeji rovnou poradil, protoze tim usetri sobe energii a mne praci...:-)))
Dekuji vsem!!!:-)
Dr.Marty
Junior

Odeslat příspěvekod Anduril 4. 4. 2007 10:29

Kup si Kingstona 1GB za ~1700Kc, jak to ted slevnilo a jsi v klidu...dual ti nic neprinese, navic v kombinaci 512+1024 funguje dual v omezene mire taky.
HP nx7400 EY505ES w/ 3GB DDR2, Hitachi 7K200-100
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod Dr.Marty 4. 4. 2007 10:46

V nekterem ze starich for jsem cetl, ze u NTB IBM/Lenovo, stejne jako u nekt. jinych znacek jako HP, hrozi, ze pokud si nekoupim plne kompatibilni pametovy modul , napr. Kingston KTL-TP667/1G, pak se muze v klidu stat, ze to proste nepojede... Tak jsem si rikal, ze nema cenu nic riskovat a zainvestuju do zarucene kompatibilniho modelu. Na druhou stranu, ty jsou vyrazne, VYRAZNE drazsi nez ty "no namy", a proto prave resim, jestli ma cenu ten 1GB modul...
Dr.Marty
Junior

Odeslat příspěvekod Anduril 4. 4. 2007 11:06

No tak do znackoveho bych urcite nesel, jsou to vyhozene penize.
Proste zkusis koupit bezneho Kingstona - podle me to pojede, a kdyz ne, tak to vratis a koupis si tu znackovou. Je zbytecne platit 2x vic jen za nejakou jistotu, kdyz 90% uspesnost stoji 2x mene.
Ale delej jak myslis ;) 2x jsem kupoval "neznackovou" ramku do notase (HP) a 2x to jede bez problemu. Nerikam, ze problem nemuze nastat, ale zase si nemyslim, ze neznackova = nepojede.
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod malcolmX 4. 4. 2007 11:17

Pamet jsem upgradoval uz v pekne rade ThinkPadu a zatim jsem si vystacil vzdy s Kingstonama ci 'noname' pametma a jeste se mi zadny nevratil na reklamaci.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 4. 4. 2007 11:23

Kup si 512 MB paměti - pokud tak zprovozníš dvoukanál, je to 6-8% výkonu navrch.

Jestli chceš zrychlit noťas, musíš ale koupit rychlý pevný disk.

2,5" disky jsou strašně pomalé (i oproti desktopovým, které taky nejsou zázrak rychlosti) a zdržují tak ve všem.

Zkus Seagate Momentus 5400.3, nebo jestli máš SATA, tak 7200.2.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Anduril 4. 4. 2007 11:38

Tonda-B píše:Kup si 512 MB paměti - pokud tak zprovozníš dvoukanál, je to 6-8% výkonu navrch.v/quote]

A tohle jako v necem poznas jo? :lol:
Asynchronni dual funguje i s 512+1024 ...
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod amigo84 4. 4. 2007 11:40

ja mam 512 Hyundai (puvodni) + jsme dokoupil 1GB Kingston, obe DDR2 667MHz CL5, asymetric dual channel mod a jede to v pohode. Prislo mi to uz tak namontovane, nedelal sem to sam.

Jinak pridani 512 vs 1024 jednoznacne mluvi pro GB, budes mit vic pameti treba i na swap a tak, timpadem ti min bude book hrabat na disk a mohl by byt rychlejsi, ale poznas to asi tak vyrazne jako dual channel 8)
Kingston je vpohode znacka, ale i tak bych doporucil si to v obchode vyzkouset, nemel by byt ze strany prodejce prob ;-)
ASUS A8Jn, 14.1 WXGA, C2D 1.66, 1.5 GB RAM, GeForce GO7300, 80 HDD, BT, WiFi, DVD multi
WD 250 GB SATAII external USB2.0 storage
amigo84
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 4. 4. 2007 12:02

Anduril píše:
Tonda-B píše:Kup si 512 MB paměti - pokud tak zprovozníš dvoukanál, je to 6-8% výkonu navrch.v/quote]

A tohle jako v necem poznas jo? :lol:
Asynchronni dual funguje i s 512+1024 ...

To ani moc ne.
Ale na druhé straně, kde je jinak vezmeš?

A 512 + 1024 poznáš? Taky ne (ve srovnání s 512+512).

Ale výkonnější disk poznáš ve všem - od spouštění Win, po načítání levelů.

Můj Hitachi 7200 ot. má průměrnou rychlost načítání dat 35,8 MB/s a průměrnou dobu přístupu 15,2 ms (měřeno HD Tune 2.53).

Pokud jeho dosavadní disk má třeba 28 MB/s, bylo by to přes 1/4 výkonu navíc. A to je poznat hned.

Ať si HD Tune stáhne - je to malý prográmek - bude vědět hned, jak to bude.

A když si na dosavadní disk houpí externí box - za cca 7 až 800,-, vznikne mu skvělé zařízení na zálohování nebo zpracování videa.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Anduril 4. 4. 2007 12:09

Ja se ale nebavim o disku. Tam je rychlejsi urcite prinos.
Reagoval jsem na to, ze realne uziti dual channel u ntb je 0 nic.

512 + 1024 rozhodne poznam oproti 1GB, protoze velikost nicim nenahradis ;) Nepouzivam ntb na browseni po netu..
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 4. 4. 2007 12:50

Dual Channel je zdvojnásobení šířky paměťové sběrnice a cesta ke zvýšení její propustnosti.
Neumím si představit, že by to mohlo uškodit, ale přínos je u chipstů Intel opravdu řádu procent.

Zvyšování operační paměti nad 1 GB je zajímavé u některých speciálních aplikací - zejména u prací s fotografiemi a u her.
To jsou ovšem aplikace, které budou vždy lépe obslouženy při použití desktopu. Tak bych na ně noťas nezkoušel vybavovat.

Ale výkon noťasu nejvíc brzdí práce pevného disku, ne velikost operační paměti (pokud neklesne pod 512 MB).

Tak bych radši odstranil tuhle brzdu.

Pokud nemá procesor včas načtená data (nebo po zpracování zapsaná na disk), musí počkat. Tím ovšem jde jeho výkon do háje.

Použiju výkonnější disk a mám pocit, že mi přibyl výkon procesoru.
To se samozřejmě nestalo, jen ho konečně dokážu využít.

A to je něco, co dokážu i změřit - třeba časem potřebným na zpracování nějaké úlohy.

Ale ještě jsem neviděl, že by někdo uváděl změny ve výkonu při použití 2x512 a 512+1024MB pamětí.

Pokud se mýlím, rád si prohlédnu odkaz.

V teorii platí, že čím větší paměť, tím lépe. Ale jak je to v praxi?

Ovšem stejné názory panují i u velikosti L2 cache procesoru a bufferu u disků.

Moje zkušenost je, že záleží na původní velikosti:

- rozdíl mezi 128kB L2 cache a 256kB L2 cache je velký
- rozdíl mezi 256 kB a 512 kB L2 cache je
- rozdíl mezi 512 kB a 1024 kB L2 cache je problém poznat.

rozdíl mezi 2MB bufferu a 8MB bufferu pevného disku je znát
rozdíl mezi 8MB a 16MB bufferu je problém poznat

Takže pokud jsem otázce rozuměl správně:

Jak zvýšit výkon NTB pokud k tomu použiju operační paměť?

Domnívám se, že odpověď by mohla znít:

Problém je jinde, takže ho libovolnou velikostí operační paměti neodstraníš.
Pokud chceš zvýšit výkon markantně, dej něco málo do paměti, ale peníze soustřeď jinam.
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aquila 4. 4. 2007 12:56

ja som riesil podobnu dilemu a vzhladom k faktu, ze najvacsi problem je pomalost disku a swapovanie, tak som prikupil 1 GB chip aby som mal viac RAM a vypol som v XP swapovanie.

rozdiel bol okamzite poznatelny a pocitac ide podstne rychlejsie, resp bolo to viditelne a aj vydrzi viacej ;)

inak u mna to mohlo byt aj tym, ze kedze mam subnotebook, tak mam 1,8" a len 4200 otackovy disk... co je najvacsia brzda ...
aquila
Junior

Odeslat příspěvekod Anduril 4. 4. 2007 13:08

2Tonda-B: Vidno nevis o cem mluvis... Chces mi rict, ze mi staci giga ram a radeji si mam koupit vetsi nebo rychlejsi disk? Nesmysl...
Pracuju se softwarem, kde je giga pameti casto velmi malo a kazdy megabajt navic je poznat...a to nepracuju ani s foto ani nehraju hry. Znam dost profesi, kde se velka RAM (giga, dve i vice) vyuziva, nemluvim o nejakem domacim pouziti..

Jiste, pokud pracujes hodne s diskem, pak jeho vykon navic poznas, ale pokud vetsina pracovnich dat operuje v pameti a disk je pouze jejich persistentni odkladiste, pak je to o necem jinem ;) Kupoval jsem si rychlejsi disk a je to poznat v urcitych situacich, ale v mem pripade mnohem lepe vyuziju vetsi pamet. Coz nepoznas ty, protoze asi nepouzivas nic, co by tak velkou pamet vyuzivalo - tam ti samozrejme bude k nicemu.
Anduril
Junior

Odeslat příspěvekod amigo84 4. 4. 2007 17:03

2 Tonda-B rec je tady o RAM v NTB, takze sem neplet externi disky jako uloziste dat... jde tu o RAM, 512 MB JE MALO, GB tak akorat pro vetsinu lidi, kdo developi a spol (nema komp jen na net) tak vyuzije hlavne tu RAM, ne externi disk (ktery stejne musis mit ve 220V, ty co se napaji z USB jsou stejne pomale...)

Tonda-B píše:Ale výkon noťasu nejvíc brzdí práce pevného disku, ne velikost operační paměti (pokud neklesne pod 512 MB).

Tak bych radši odstranil tuhle brzdu.

Pokud nemá procesor včas načtená data (nebo po zpracování zapsaná na disk), musí počkat. Tím ovšem jde jeho výkon do háje.
/quote]

WTF??? a kam ty data asi tak nacita? do L2 cahce? RAM je zaklad
pokud budes mit malo RAM, tak bude komp zase travit cas swapovanim na "rychly" HDD, ktery je v porovnani s rychlosti ram uplne *****...

ja osobne mam 1.5 GB a pokud zapnu IDE a nejaky webserver a pripoctu k tomu XP, winamp, mozillu a DC tak 1GB je fakt na hrane....
pokud se chces zbavit swapu nemas jinou moznost nez vzit 1GB modul
EDIT: 512 si zapraskas slot a za chvili budes mit zas malo... pri propadu cen (ja koupil 1GB za 3500, 10 dni pote stal uz jen 2k) ktery nastal nedavno je 1GB to nej
Naposledy upravil amigo84 dne 4. 4. 2007 17:22, celkově upraveno 3
ASUS A8Jn, 14.1 WXGA, C2D 1.66, 1.5 GB RAM, GeForce GO7300, 80 HDD, BT, WiFi, DVD multi
WD 250 GB SATAII external USB2.0 storage
amigo84
Junior

Odeslat příspěvekod Dr.Marty 4. 4. 2007 17:09

No prave, ten swap...:-( Chci ho vypnout, neustale slysim, jak HDD "chrousta", podle me to ten NTB dost brzdi... Ale k tomu se asi hodi mit spis tech 1,5GB RAMky, ze?? Potiz je i v tom, ze mi podle spravce uloh bezi dost velka spousta procesu ( v prumeru 60 az 70 ), coz ten pocitac nejspis muze taky brzdit... Jenze jako laik moc nevim, co si muzu dovolit vypnout ( resp. zakazat uz pri startu ) a co ne...:-(
Dr.Marty
Junior

Další stránka