Nový notebook - Vista nebo Xp

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dider 5. 5. 2007 17:04

Zdravím všechny,

řeším doma docela zásadní problém. Potřebuji koupit druhý notebook a nevím se rozhodnout. Na stávajicím noteboku(HP) mám Xp home a používám ho jen pro domáci účely. Zaměstnavatel mi dal 30K CZk abych si koupil další čistě pracovní notebook(+Office). Všechny nové řady mají Vistu a vůbec jsou líp vybavené a tak se nějak nemůžu rozhodnout. Bojím se totiž kompatibility v síti a podobných problémů.
Někdy je štěstí darem ale obvykle je výsledkem vlastního úsilí.
dider
Junior

Odeslat příspěvekod CeCo 5. 5. 2007 18:14

30000 Kc -Office Basic OEM = 25000 na notas. Na Vistu treba aspon 1GB (lepsie 2) a to sa v tejto cene neda...

Je vsak riesenie - hladaj notas s Vista Business. Tam mas totiz pravo na downgrade na XP Pro bez akehokolvek poplatku s tym, ze potom tam mozes znova nahodit Vistu (vsetko v ramci jednej licencie).

C
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petmal 5. 5. 2007 18:36

Problem by byt nemel... Pokud ma ten stroj aspon 1GB RAM tak ani s praci (pocitam beznou kancelarskou praci, internet etc).
V pripade ze by se snad vyskytl nejaky neresitelny problem s kompatibilitou duleziteho SW tak jak jiz bylo doporuceno existuje moznost nainstalovat XP.
Rozhodne bych ale nevolil ciste koupi XP, kdyz muzete mit Vistu a stroj je na to uzpusoben. XP je 7 let stary OS s 7 let starou architekturou (neverte lidem co vam rikaji, ze Vista jsou jen premalovane XP, neni to pravda). Ten notebook vam muze slouzit klidne pet let nebo i vice, to uz bude XP pres deset let a to je na OS hodne...
petmal
Junior

Odeslat příspěvekod polda 5. 5. 2007 18:41

Souhlas - pořídit noťas s 1GB RAM a VISTU pokud to bude k využití a stačit na 30 kolíků.Na doma XP určitě stačit budou ale do práce časem už ne.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dider 5. 5. 2007 22:00

Diky za rady. 1GB RAM je podminka pro me. Asi koupim notas s Vistou. Na praci potrebuji vlastne jenom Operu, Excel, Word a Power Point. Zase ale nechci nejaky levny Acer. Doma mam HP a jsem spokojenej. Tak to vidim na nejake CoreDuo s 1GB RAM a Vistou. Bal jsem se jenom kompatibilty s XP v ramci site. Doma mam WIFI sit a potrebuji, aby mi to vsechno fungovalo. Jdu hledat.
Někdy je štěstí darem ale obvykle je výsledkem vlastního úsilí.
dider
Junior

Odeslat příspěvekod P800 5. 5. 2007 22:17

Půjdu na to od lesa: ať už Windows XP nebo Windows Vista, určitě NE Acer, ať už jsou nabídky na tuto značku jakkoliv lákavé.
P800
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petmal 5. 5. 2007 22:25

Uz kvuli multicore procesoru bych do XP nechodil... Precejen v dobe jejich vzniku nebyly vicejadrove procesory "bezne" a tak neni jejich prace pri rozdelovani procesu nejlepsi...
petmal
Junior

Odeslat příspěvekod dider 5. 5. 2007 22:26

No Acer urcite ne. Bude to asi FS Amilo 1505

http://www.alza.cz/notebook-fujitsu-sie ... d71714.htm

Ted mam HP a jsem spokojenej. mozna display mohl byt lepsi.
Bohuzel, ale HP v cene do cca 25k, me zadny nezaujal
Někdy je štěstí darem ale obvykle je výsledkem vlastního úsilí.
dider
Junior

Odeslat příspěvekod dider 5. 5. 2007 22:29

I kdyz tohle by mozna taky slo. Akorat bych musel dokoupit pamet.

http://hewlettpackard.mironet.cz/hp-nx7 ... t+dp70658/

Ale vrazet penize do XP...nevim,nevim.
Někdy je štěstí darem ale obvykle je výsledkem vlastního úsilí.
dider
Junior

Odeslat příspěvekod divotvorca 5. 5. 2007 23:00

neber vistu.....to ti za to nestoji...naco ti bude? co tam budes riesit ze to treba?...ku 1gb ram je xp akurat...k nb s vistou min. 2gb....mal som v nb vistu a sla bleskovo prec
today will be a good day
divotvorca
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod [SK]peter 5. 5. 2007 23:14

v dell-y mam 1gb s vistou a beži svižnejšie než xp takže sa toho neboj :)
[SK]peter
Junior

Odeslat příspěvekod S-Tony 5. 5. 2007 23:18

Ale vista je speciálně určené pro PC s RAM minimálně 2 Giga.
Pokud máš 1 Giga a míň, tak XP.

Vícejídrové procesory zvládá XP SP2 úplně v pohodě. XP má dokonce vestavěnou podporu dokonce až pro 31 jader :-)
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petmal 5. 5. 2007 23:23

S-Tony píše:Ale vista je speciálně určené pro PC s RAM minimálně 2 Giga.
Pokud máš 1 Giga a míň, tak XP.

Vícejídrové procesory zvládá XP SP2 úplně v pohodě.
petmal
Junior

Odeslat příspěvekod petmal 5. 5. 2007 23:27

divotvorca píše:neber vistu.....to ti za to nestoji...naco ti bude? co tam budes riesit ze to treba?...ku 1gb ram je xp akurat...k nb s vistou min. 2gb....mal som v nb vistu a sla bleskovo prec


Jak uz jsem vicekrat psal...

Sprava pameti je lepe resena s ohledem na dnesni dobu. Uz neni rok 2001 kdy bylo pameti (v porovnani s dneskem) nedostatek a tak sly Win XP cestou uspory kazdeho MB. Dnes je u novych stroju bezne 1GB a vice takze nic nebrani pamet naplno vyuzit a to je jen dobre. K cemu mi bylo v XP 2GB pameti kdyz jsem mel neustale 1.7GB volnych...
Navic Vista si ji "nespapa" naporad, ona si tam pouze cachuje a v pripade potreby ji zase uvolni.

Jinak:

GUI je venku z kernelu, to u XP tezko nejak dosahnete
GUI se renderuje na GPU
Modularitu (Vista je slozena z modulu coz umoznuje jednoduse menit a aktualizovat cele casti systemu, treba pridat WinFS) budete asi do XP tezko pridavat nejakym patchem
Novy network stack se asi taky bude shanet dost spatne
Novy asynchroni IO system se vam tam bude patrne spatne implementovat
Vrstvu ovladacu v user modu udelate v XP jak?
Randomizaci adresniho prostoru - ochrana proti buffer owerflow utoku pujde asi do XP nacpat take dost spatne
Jednoznacne oddeleni user prostoru od andmin zony take v XP dost chybelo a moc nefungovalo (vzpomenme na Standard User v XP...)
Novy scheduler ktery je pripraven pro multicore procesory se do XP bude dostavat take asi tezko
Na indexovani budete potrebovat v XP nejaky externi program, stejne tak nebudete mit nativne IPv6...
Protected Mode IE budete muset v XP suplovat nejakym sandboxem a stejne to nebude ono...

To jen tak namatkou...

Podle me, kupovat v dnesni dobe 7 let stare XP, na novy stroj, ktery Vistu bez problemu zvladne, s tim, ze ho budu pouzivat treba 5 a vice let je blbost.
petmal
Junior

Odeslat příspěvekod S-Tony 5. 5. 2007 23:29

No jde o to, že Vista je lepší hlavně ve správě pamětí. Ale tato přednost je v praxi uplatněna na maximum jen s 2 giga RAM.
Pokud máš pod 1 Giga tak Vista v tomto ohledu není o moc lepší než XP .-)
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků