Nové fórum - rekapitulace

Rady, náměty, připomínky...

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod JanFiala 21. 4. 2005 14:20

Takže máme nové fórum

1. Máme nový styl, alexixLite, ktery by se chtěl podobat staršímu fóru.
V tomto stylu nefunguje kliknutí na autora příspěvku - zřejmě by se měl zobrazit profil

2. Máme styly alexis???, ve kterých při zobrazení "Jako staré fórum" nevidíme seznam skupin. Podle tvrzení redakce je tam málo místa, přestože toto fórum je stejně široké jako to staré, do kterého se názvy skupin záhadně vešly a byly tam. Typická odpověď redakce - použijte jiný styl.

3. Máme označování přečtených příspěvků. Bohužel se chová (díky použití phpBB) úplně jinak, než ve starém fóru.
Jedná se totiž o označení nových příspěvků od poslední návštěvy fóra. Takže se sice dozvím, které příspěvky jsou nové (ostatně to poznám kupodivu i z pořadí, protože nové jsou nahoře), ale nezjistím, které jsem přečetl a které ne.

4. Průběh příspěvků jsou vhodné pro fórum. Pokud by tohle bylo použito i v poradně, kde je důležité sledovat reakce na konkrétní příspěvky, je to nepoužitelné. Pokud by se na to použil systém citací, byla by to katastrofa. Nedovedu si představit 10 citaci zanořených v sobě, nehledě k délce textu.

Otázka pro redakci:
bude se aspoň s některými body něco dělat ?
Co můžeš udělat dnes, odlož na včerejšek
JanFiala
Expert

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 21. 4. 2005 14:25

1) ano
2) ne
3) ne, před nepřečtenými příspěvky ale máte červenou ikonu
4) ne
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod cache 21. 4. 2005 15:10

Pan Jan Fiala je zrejme spokojnejsi s forom, kde je 9 z 10 threadov nezmyselny flame. Nech sa paci, vratte sa k staremu: http://zive.cz/forum/

p.s. ja som s novym forom absolutne spokojny, stare mi pripadalo skor ako chat nez ako forum..

ad 2) nic v zlom, ale ak myslite do ktorej kategorie patri thread, staci pockat sekundu nad nazvom threadu a zobrazi sa to. podla mna je to ale irelevantne, ja osobne som kategorie viac-menej ignoroval aj v starom fore..

ad 3) no tak sa mi zda, ze sa chova uplne rovnako ako stare forum. t.j. radi od najnovsieho prispevku k starsim. ikonka, ktora urcuje ktore uzivatel pozrel ci nie je navyse - alebo sa mylim?

ad 4) nechapem tomuto bodu, ved toto je forum a nie poradna, tak v com je problem? a co sa tyka citacii tak nie je problem z nich vzdy zmazat predosle citacie, staci predsa uviest tu, na ktoru odpovedam
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod IgorK 21. 4. 2005 15:48

Marek L. píše:1) ano
2) ne
4) nen/quote]
Toto by ma az tak netrapilo. Skor ma zaujima, co robia moderatori? Este som nevidel ziadny thread, ze by niekomu poradili. Alebo to nie je ich robota? Mozno sa mylim. Opravte ma.
Marek L. píše:Moderování je řízení diskuse. Moderátoři samozřejmě musí znát hodně o sekci, kterou mají na starost, spíše jde ale o to, aby ji udržovali na úrovni, připravovali FAQy, odkazovali na témata, pokud se už dříve řešila atd.
I own all your code - pay me all your money!
IgorK
Junior

Odeslat příspěvekod dejvo 21. 4. 2005 16:11

ja by som si rad stare zobrazenie nastavil ako default.
bod cislo 4 mi dost vadi. citacie su neprehladne a casto ma zaujma len jeden thread k danej teme.
dejvo
Junior

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 21. 4. 2005 16:17

Úkolem moderátorů je starat se, aby diskuse měly úroveň - nejsou tady pro to, aby všem ostatním radili.

Staré zobrazení si můžete uložit do záložky. Neplánujeme, že bychom přidali volbu nastavit ho jako standardní.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod IgorK 21. 4. 2005 17:00

Marek L. píše:Moderátoři samozřejmě musí znát hodně o sekci, kterou mají na starost, spíše jde ale o to, aby ji udržovali na úrovni, připravovali FAQy, odkazovali na témata, pokud se už dříve řešila atd.
I own all your code - pay me all your money!
IgorK
Junior

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 21. 4. 2005 17:11

Vždyť fórum je v provozu jen asi deset dnů! Dejte tomu čas, nebo se podívejte na MobilManii, kde ho máme delší dobu.

Moderátoři jsou stejně jako vy návštěvníci tohoto fóra. Můžete si proto vybrat nějakou sekci a ukázat ostatním, jak se to má dělat.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod miho 21. 4. 2005 17:57

dejvo píše:ja by som si rad stare zobrazenie nastavil ako default.
bod cislo 4 mi dost vadi. citacie su neprehladne a casto ma zaujma len jeden thread k danej teme.

Jedna diskuze ma byt na jedno tema a nemela by se vetvit. Pokud se tak stane je praci moderatoru v tomto pripade diskuzi rozdelit takze vyse uvedena situace by nemela nastat.
miho
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod dejvo 21. 4. 2005 18:32

miho píše:Jedna diskuze ma byt na jedno tema a nemela by se vetvit. Pokud se tak stane je praci moderatoru v tomto pripade diskuzi rozdelit takze vyse uvedena situace by nemela nastat.

To nie je pravda (alebo sa len natahujeme o slovicka). Je uplne prirozdene ze diskusia k danej teme sa ubera roznymi smermi. Vsetky smery suvisia a vychadzaju z danej temy a teda ich nie je vhodne presuvat do inej temy.

Ako priklad posluzi mnoho diskusii k clankom. Prakticky vzdy ked prispievatel reaguje na ineho prispievatela viac ako jeden krat je vhodne pouzit strom namiesto zoznamu. Uzasne to setri cas hlavne tym ktorym sa to nechce citat vsetko.

Ale je mi jasne ze nikomu sa nebude chciet prepisovat cele forum..
dejvo
Junior

Odeslat příspěvekod miho 21. 4. 2005 18:53

Diskuze by se mela drzet puvodniho tematu. Pokud nekam odboci jedna se o tzv. off topic (ktery je mimochodem na mnoha forech prisne postihovany). Prispiva to celkove prehlednosti a informacni hodnote fora. Pokud se vyskytne nekolik prispevku o pametech v diskuzi o nejake zakladni desce tak to tam proste nikdo nenajde.

Diskuze pod clankem jsou prikladem jak by zde jedno tema NEmelo vypadat. Minimalne kazdy korenovy prvek by mel byt na foru typu phpBB novym tematem diskuze. Pokud je clanek o programu XYZ tak je diskuze o tom, zda umi funkci PQR proste o zcela necem jinem nez zda pracuje pod operacnim systemem ABC. Pokud uzivatel pak zada do vyhledevani XYZ a PQR tak jiste oceni, ze dostane relevantni odpovedi a ne sahodlouhou diskuzi o tom, proc to nemuze v ABC pracovat.

V neposledni rade je take dulezite, ze v linearni diskuzi jsou nejnovejsi prispevky na konci a neni treba hledat kde se objevil nejaky novy list v desetistrankove diskuzi. Praxe ukazuje, ze noveho prispevku nekde v zapadle casti stromu si temer nikdo nevsimne.
miho
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod JanFiala 21. 4. 2005 19:26

Marek L. píše:1) ano
2) ne
4) nen/quote]

3. Pokud by tomu tak skutecne bylo, nepsal bych to.
Ikonka neni pred neprectenymi, ale pred novymi od posledni navstevy. Pro mne je to rozdil, pro vas zrejme ne.

4. je uplne normalni, ze k jednomu prispevku prispiva vice lidi. Pokud nesouhlasim s jejich nazorem, musim uvest citaci. Stejna jako napr. tento prispevek je reakce. Abych zjistil, na co odpovidal Mrek.L., musim projit cely thread. A vubec to nemusi byt OffTopic. A pokud takovy therad bude mit nekolik stranek, a podobnych reakci tam bude vic, prehledne to nebude.
JanFiala
Expert

Odeslat příspěvekod L-Core 21. 4. 2005 19:28

Na Živě jsem staré Fórum skoro vůbec nesledoval - oproti Poradně mi připadalo (tématy) zcela zbytečné, offtopic a flamózní (...ne že toto by se nevyskytovalo i na Poradně, ale v podstatně menší míře). Taky řazení Fóra (obdobné je to i na cdr serveru) mi vyloženě nevyhovuje - při delším threadu se ztrácí přehled, kdo na koho reaguje.

Takže dnes tady máme klasickou Poradnu a nové Fórum, které se (obsahově) Poradně velmi blíží. Máme tady dva zcela odlišné layouty. Ale máme pořad stejné lidi a stejná témata - dochází (jak to onehdá popsala Eva.M) tedy k pochopitelnému tříštění nebo dublování témat. Jsem docela zvědav, jak to všechno nakonec dopadne...

Ač se mnou řada lidí třeba nebude souhlasit - můj názor je, že by měl (časem) zůstat jen jeden systém. Který, to si netroufnu odhadnou. V každém případě redakce Živě musí postupovat velice uvážlivě, aby likvidací systému fungujícího celou Poradnu/Fórum nezabili. Výstražným příkladem budiž tzv. Zákysník, provozovaný kdysi GameStarem (oranžové písmo na černém pozadí). Po přechodu na moderní (a značně pomalý) layout to tam zcela umřelo.

Jsem z ocguru zvyklý na phpBB, takže z toho důvodu mi až tak nevadí body uvedené Janem Fialou. Ovšem existují oblasti (často je to OT), kde se phpBB moc/vůbec nehodí. Jedná se hlavně o rozsáhlé thready, kde má řada lidí snahu/chuť/zájem přispívat a kde pak 60 stránkový dred je naprosto nepoužitelná šílenost (stačí mrknout ocguru - sekce hry, kde orientace v některých "významnějších" hrách vyžaduje opravdu pevné nervy a dostatek času). A co pak takové perly jako byl památný "nefunkční film na disketě"!

Bylo by škoda, aby se OT úplně zabilo; podle mě je to často vítané zpestření často docela nudného dne... :lol:
... do 255 znaků se nic pořádného nevleze, takže raději nic ...
L-Core
Junior

Odeslat příspěvekod dejvo 21. 4. 2005 19:30

miho píše:Diskuze by se mela drzet puvodniho tematu. Pokud nekam odboci jedna se o tzv. off topic

to je jasne

miho píše:Pokud je clanek o programu XYZ tak je diskuze o tom, zda umi funkci PQR proste o zcela necem jinem nez zda pracuje pod operacnim systemem ABC.

To by pre mna znamenalo, ze ak ma zaujma diskusia na temu program XYZ, tak budem musiet sledovat x-roznych diskusii lebo podla moderatora diskusia o funkci PQR programu XYZ uz nie je na temu program XYZ.. Ved to nedava zmysel!

Podobne aj v tejto nasej diskusii. Ak by niekto reagoval subezne na niketore ine body z prveho prispevku tak by v tom bol maglajz. Nehovoriac o tom ze nasa vymena nazorov o uzitocnosti stromoveho zobrazenia nemusi zaujmat kazdeho.

miho píše:V neposledni rade je take dulezite, ze v linearni diskuzi jsou nejnovejsi prispevky na konci a neni treba hledat kde se objevil nejaky novy list.

Netvrdim ze linearne zobrazenie nema tiez svoje vyhody. Urcite su aj uzivatelia ktori chcu precitat uplne vsetko a su potom nestastni ked im niektory prispevok ujde.

Ja napr. ked vidim diskusiu dlhsiu ako 3 strany tak ju urcite necitam. Nechce sa mi to citat vsetko.. V strome si precitam root a mam sancu si vybrat len to co ma zaujma.

Su to len dva rozdielne pohlady na tu istu vec. Netvrdim ze ktorykolvek z nich by mal byt lepsi.

No vsak uvidime ako to moderovanie bude prebiehat. Urcite sa to javi ako prinos. Ale neodpustim si trochu skepse ... Je tazke byt dobrym moderatorom.. Az prilis casto som videl ako si moderator liecil akesi povedzme komplexy a zasahoval do diskusie nie preto ze by to bolo potrebne ale len preto ze moze.
dejvo
Junior

Odeslat příspěvekod JanFiala 21. 4. 2005 19:32

cache píše:Pan Jan Fiala je zrejme spokojnejsi s forom, kde je 9 z 10 threadov nezmyselny flame. Nech sa paci, vratte sa k staremu: http://zive.cz/forum/

Pan Fiala predpoklada, ze dojde casem i k nahrazeni poradny. Takze se snazi, aby nove forum bylo pouzitelne i pro poradnu. Zatim tomu tak bohuzel neni.

Kazdy prispevek vyvola reakce (nebavme se o flamewar). Reakce vyvola reakci, protoze podle nejakeho ucastnika je nepresna. Takze pouzije citaci a na 2. strance reaguje na neco ze zacatku 1. stranky. To vyvola odpoved, takze na 4.strance mam reakci na neco z 2.stranky. A pritom jsou prispevky stale k tematu.
Pokud nebude k dispozici "stromova" struktura, jako ve stare poradne, budeme se s tim zrejme muset smirit (protoze nic jineho nezbude), ale vesele a prehledne to nebude...
JanFiala
Expert

Další stránka