Programovatelná žárovka

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod OtGo 29. 4. 2021 19:48

Zdravím,

nevíte, zda-li existuje programovatelná žárovka, která by se dala nastavit tak, aby třeba od 22:00 do 7:00 svítila pouze na (třeba) 30 % jasu, zatímco po zbytek dne naplno? Aniž bych musel několikrát klikat na vypínač nebo ovladač nebo nedejbože spouštět aplikaci na telefonu, aby se takto rozsvítila.

Díky za rady :-)!
OtGo
Junior

Odeslat příspěvekod RossiD 30. 4. 2021 18:20

Tak programovatelnou žárovku nemám, ale "programovatelné" stropní světlo ano. Yeelight JIAOYUE YLXD02YL Starry Lampshade 650mm mám zařazeno mezi prvky "chytré domácnosti" a je nastaveno na každodenní večerní zapnutí (po setmění), se svitem cca 20% u disku (slunce) a cca 40% u ambilightu (měsíc-prstenec nad diskem) - přesná procenta si aktuálně nevybavuji. Světlo se následně ve 22.00 vypne.
Vše lze nastavit v aplikaci na MT, od barvy, přes teplotu, různé časové úseky až po volbu rozsvícení slunce-měsíc dohromady či zvlášť. Pokud člověk ono "slunce" zapne na plný výkon, není problém v místnosti provést i operativní zákrok :-D :-D. Je to pravda trošku větší žárovka, ale mohu ji jen doporučit. ;-)
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OtGo 11. 5. 2021 12:17

Díky za odpověď! Světlo bude určitě fajn, ale mám v plánu umístit žárovku na záchod a pro tyto účely by toto bylo trochu naddimenzované a drahé :-D. Nakonec jsem objednal TP-Link Tapo L510E. Zda-li ale bude požadované umět si nejsem zcela jistý... tak uvidím.
OtGo
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 12. 5. 2021 20:30

Chápu dobře, že chceš žárovku, kterou když ve dne zapneš klasickým vypínačem přes den, tak bude svítí naplno, a když ho zapneš klasickým vypínačem v noci, tak bude svítit jen lehce?

Tohle v zásadě není možný - když budeš mít žárovku vypnuto (tj. rozepnutý obvod), tak je žárovka mimo a logicky neví, kolik je hodin. Jsou žárovky, které takto jdou naprogramovat, ale tam bude vždycky chvíli trvat, než si žárovka sesynchronizuje čas a tak i v noci nejdřív sepne naplno...

Potřeboval bys kvůli tomu vyměnit klasický vypínač za chytrý... Pak můžeš vzít klidně třeba Ikeu...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod OtGo 12. 5. 2021 20:47

Díky za reakci. Nemyslím si, že by to v zásadě nebylo možné, protože v žárovce může být čip s hodinami a minibaterka, která bude tento čip napájet. Pak by to podle mé představy fungovat mohlo :-). Každopádně o chytrém vypínači jsem neměl potuchy, takže zapátrám - děkuju :-).
OtGo
Junior

Odeslat příspěvekod djkubas91 13. 5. 2021 11:03

IoT se věnuji celkem dlouho a je to asi tak - neslyšel jsem zatím o SoHo řešení, které by tohle umělo a troufám si říct s pravděpodobností hraničící s jistotou, že ani není....

Na druhou stranu, fantazii a zlatým českým ručičkám se meze nekladou a na Arduinu to určitě postavit půjde...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 13. 5. 2021 13:46

Já jsem si kdysi koupil dvojvypínač, jedna sekce spínala přímo, jedna přes diodu. Ale fungovalo to jen na klasické žárovky (dnes tepelné koule se světelnou signalizací :-D Současným úsporkám je jedno, která sekce je zrovna zapnutá, svítí furt stejně.
V kuchyni mám dvojvypínač (lustrový vypínač) co spíná lustr se třemi žárovkami, buď svítí jedna nebo dvě, případně všechny tři. Když jsem ještě pracoval a ráno jsem vstával, tak to nebyl takový šok, když jsem si svítil jen jednou žárovkou.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Standa_82 13. 5. 2021 14:56

Sama o sobe to zarovka umet nebude. Teoreticky ano ale prakticky sem takovou nikde nevidel.
Nejjednodussi reseni co me napada je pouzit nejaky modul s Tasmota FW (je treba ho tam nahrat pres seriovou linku). Napr. https://www.aliexpress.com/item/33013535262.html Ten ma casovac primo jako soucast FW. Akorat nevim jestli nejaky modul ma i RTC - obvod realneho casu. Bez nej to neudrzi presny cas. Jeste je moznost pouzit cas z nejakeho casoveho serveru.
Krabicka se namontuje pod vypinac. Ovladani pres vypinac zustane zachovano a mate moznost ovladat svetlo pres WiFi. Akorat pokud nerozumite elektrice, nechte to zapojit odbornikem.
A jeste me napadlo tohle:
https://shelly.cloud/products/shelly-1- ... ion-relay/
Da se to koupit i u nas. Melo by to umet casovac jako soucast FW co tam je.
Standa_82
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 14. 5. 2021 06:54

Jo, Shelly by na to byla super volba, pokud se vejde do krabičky a (!) má v ní nulák...
MacBook Pro 13" TB 2017
RaspberryPi 3B
Synology DS213j

IoT je závislost
djkubas91
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků