Mechanický zdroj energie - existuje něco takového?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 7. 2011 10:56

Neviděli jste někdo prodávat mechanický zdroj energie, který by po natažení pružiny (případě by mohl fungovat na principu závaží jako klasické pendlovky) byl po nějakou rozumnou dobu (no aspoň půl hodiny, ale raději déle) schopen dodávat elektrickou energii dostatečnou k napájení notebooku, tedy řekněme alespoň 30 W, lépe 40 W (napětí není důležité, to už se dá trasformovat, nejmenší ztráty by byly pravděpodobně při 12 V a bylo by to univerzální).
Něco jako existují taková ta rádia na kliku, která natáhne pružinu a ony pak nějakou dobu hrají (teď nemyslím modely, které nabíjejí vestavěnou baterii).
Jsem si říkal, že by to byl super záložní zdroj na doma - vypnou proud a mám rozkoukáno něco v TV, natočím pružinu a dokoukám to na notebooku.
Zajímalo by mě, jestli se něco takového prodává a jak by to při požadovaném výkonu muselo být velké - i když na velikosti až tak nezáleží (pakliže by nebyla extrémní). Baterie/UPSka není úplně ideální řešení - stárne (po 3 letech jde do háje) a jako na potvoru nebude OK zrovna v momentě, kdy bude potřeba. Tohle by se jednom v případě potřeby natáhlo a bylo by.
Solární panel nepřichází v úvahu (co v noci), větrná energie taky ne (panelák - malá vrtulka by to nezachránila - navíc co kdyby nefoukalo - a velká by nebyla kam dát).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod myšpulín 31. 7. 2011 11:06

Ono by se to mělo dát spočítat, ale odhaduji, že by to závaží muselo být jak od výtahu a na 20 minut chodu by to sjelo tak 10 pater v té výtahové šachtě pokud by to mělo mít výkon 40W.
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 7. 2011 11:11

Aha, tak to ne-e. Já mám pouze 2,55 m prostoru :(
Tak je mi jasné, že to nebude kapesní záležitost. Ale když si říkám, že to rádio vydrží cca těch 30 minut hrát - no a kolik může mít spotřebu - 2 W? Tak by tohle bylo asi 20 krát větší, to by se ještě dalo - krabice cca 1 m^3 by byla kam dát.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bari007 31. 7. 2011 15:07

A není lepší notebook prostě provozovat na baterii?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 7. 2011 17:33

Tak to samozřejmě. Ale ta moje už má výdrž jen něco přes hodinu a to je málo.
Myslel jsem, že v kombinaci s takovým zařízením by se dala použít jako "vyrovnávač napětí". Tedy - přestane jít el. energie, pustím ntb z baterie, připojím generátor, mezitím natáhnu péro a nějakou dobu mám klid. Pak opět natáhnu (notebook mezitím běží z baterie) a zase je chvíli klid. Tímto by se dalo bez energie přežít i mnoho hodin.
Navíc by generátor byl stále připraven k provozu a při zřídkém užívání (max. 1 x za rok) by měl teoreticky vydržet "věčně" :). Navíc je univerzálnější, můžu použít jak na notebook, tak na nouzové osvětlení nebo třeba holicí strojek.

Prostě mě zajímalo, jestli se něco takového vyrábí.

-- 31. 7. 2011 17:36 --

Benzínový generátor není řešení - hluk + zplodiny + skladování benzínu v bytě v paneláku. Možná jestli konečně přijdou na trh slibované metylakoholové palivové články.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 31. 7. 2011 18:18

Takže nejjednodušší je koupit si pořádnou baterii do NTB - stejně je na řadě a pokud to bude některá ze Slaného, tak to přijde i levně.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod myšpulín 31. 7. 2011 18:26

A co rotoped s dynamem? Šlapal bys a dobíjel. :D
myšpulín
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 7. 2011 18:51

keiki3: do tohohle ntb nemíním investovat ani korunu. 4 roky je až až, má prasklé víko (slepované), odešel už adaptér (ukroucený kabel, vyměnil jsem za neoriginální, který jsem pro změnu vyměnil s někým za jiný it bazmek, který jsem nepotřeboval), přehrívá se, má vryp na displeji :),...
Až jednoho dne přestane fungovat, prostě půjdu a koupím jiný. Zatím ale funguje, tak to řešit nebudu

myšpulín: ano, to je možné. Dokonce není problém postavit kolo na stojan (dokonce jsem někde viděl i takový stojan prodávat) a šlapat. Problém se získáním dostatečné energie by nebyl. Problém je v použitelnosti takového zařízení - zkus šlapat na rotopedu a přitom něco dělat na ntb, nebo si užít film. Zaujala mě paraela s tím rádiem. Přibližně minutu trvá natáhnout péro a pak máš nějakou tu půlhodinu klid. Něco takového bych chtěl k tomu notebooku.
Ale asi se nic takového nedělá :(
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kessara 31. 7. 2011 22:56

Poradím ti - přestaň vymýšlet nesmysle, notebook žádným pérkem pohánět nebudeš, alespoň ne tak aby se to vlezlo do místnosti. Ale zkus vyměnit mechanický zdroj za chemický - taková autobaterie s měničem na 230 by měla utáhnout normální notebook při filmu i několik hodin. A i jiné méně náročné spotřebiče. Viz:
http://technet.idnes.cz/experiment-jak-dlouho-autobaterie-utahne-xbox-360-a-lcd-televizor-p8l-/tec_technika.aspx?c=A100801_223432_tec_technika_nyv

Jediný problém vidím v tom že samotné baterii asi nebude dělat dobře delší nepoužívání a tahat ji pokaždé z auta není zrovna moc praktické :-/
A nebo sehnat osobu která za tebe bude šlapat na tom kole ;-)
Kessara
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 1. 8. 2011 00:05

Rádiu určitě stačí mnohem méně, než 2 W.

Co se týče té potřebné energie, tak 40 W x 1 hodina = 40 Wh = 144 000 J, tedy zvednutí 144 000 N do výšky 1 metr, tedy 14,7 tuny. Takže by asi ani to výtahové závaží nestačilo.
(snad si to pamatuji ze školy správně)

Ovšem 40 Wh není nijak moc, běžná baterie do UPS má 12 V 7,2 Ah, tedy 86,4 Wh.

Takže bych koupil obyčejnou UPSku a nic bych nebastlil, na kole nejezdil, závaží nezvedal a autobaterii bych nechal v autě.

Doba výdrže pro 50 W je pro UPS APC zde: http://www.apc.com/products/runtime_for ... sfamily=29
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 8. 2011 07:54

Diky za fyzikalni dukaz, ze to neni mozne. No, co se da delat :(
PatrikChrz
Mírně pokročilý