Časté zasekávání PC (WinXP)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 21. 10. 2015 11:48

Ahoj, na jaře jsem zde řešil toto téma: http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=916&t=1226896&start=15 a od té doby mi počítač běžel úplně dokonale a byl vyladěn k mé maximální spokojenosti. Bohužel někdy před měsícem se začal náhodně zasekávat a to tak, že zkrátka zamrzne obraz, který aktuálně vidím a pomůže jen tvrdý restart - nereagují ani ledky na klávesnici. Občas se stane, že obraz zamrzne, ale myš ještě pár vteřin jde a poté začne deska pípat a zamrzne i myš.

První věc, kterou jsem udělal - PC jsem rozebral, vyčistil, vyfoukal a opět složil - vše beze změny. Poté jsem zkoušel prohazovat RAMky a zdálo se, že je to tím. Koupil jsem obě nové (tedy teď 2x 2GB, předtím 3x 512 MB + 1x 1GB) a počítač běžel více než 15 dní v kuse bez potíží. Už jsem se radoval, že to bylo tím, ale potom to začalo opět zamrzat.

Zkusil jsem i vyměnit klávesnici a myš a pořád stejné. Někdy to vydrží půl hodiny, někdy 3 dny, nejčastěji ale tak půl den. Teploty procesoru nepřekročí 45 stupňů, ale běžně jsou okolo 40st. V ovladačích neproběhly za poslední rok žádné změny, v softwaru se pouze na pozadí aktualizoval Firefox (již vypnuto), Chrome a Avast. Operu používám 29 Portable bez aktualizací, flash mám verzi tuším 16, taktéž vypnuté aktualizace. Jiný SW běžící na pozadí nepoužívám a nebo stále stejné staré verze.

Jediná změna před tím, než se PC začal zasekávat, byla v Avastu - začal trochu blbnout, zablokoval mi půlku stránek na internetu (mimo jiné i Google.cz) a nešlo otevřít jeho uživatelské rozhraní. Udělal jsem aktualizaci a od té doby funguje normálně. Zkoušel jsem ho ale i vypnout (pouze štíty) a PC se zasekl i tak. Stejně tak se PC zasekává ať už v Opeře, FF nebo v Chromu. Jednou se mi sekl i při prohlížení souborů na flash disku.

Zajímavý poznatek je ale to, že když u PC nejsem, tak se ještě nikdy nezasekl - např. přes noc běží, přijdu, sednu, začnu něco dělat a za pár hodin náhodně zásek. Zkoušel jsem hrát Zaklínače 2 na plné detaily asi 3 hodiny a při tom se PC nezasekl, ale může to být jen náhoda... Často zamrzá když něco píšu.

Nějaké rady, nápady? Jsem z toho už hodně zoufalý, protože PC nutně potřebuji... :idea:
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 10. 2015 12:29

V prohlížeči událostí se po kousnutí nic nevyčte?

Počítač máš z druhé ruky, tedy už asi má pár let za sebou.
Zkontroluj kondenzátory na desce, nejsou nafouknuté?
Vyměň zdroj.
Vyměň grafickou kartu.
Vyměň SATA kabel.
Abys vyloučil softwarové problémy, nainstaluj znova Windows (obnov ze zálohy), optimálně na jiný disk, abys nepřišel zbytečně o nakonfigurovaný systém, kdyby nebyl problém v softwaru.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 21. 10. 2015 12:46

Ano, je to použitý počítač s deskou MSI K9AGM3 Series, takže už něco pamatuje.

Bohužel je to můj první počítač těchto parametrů, takže žádné díly na zkoušení nemám. Ještě se mi podařilo najít podobný problém na jednom anglickém fóru a prý to bylo síťovou kartou, takže zkusím ještě v BIOSu zakázat síťovku (i zvukovku) a uvidí se. Obávám se ale chyby přímo na desce.

Jinak v prohlížeči událostí se často objevuje "gupdate", ale spíše po zapnutí PC, nikoliv před jeho zaseknutím. Naopak před jeho zaseknutím nevidím nic.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 10. 2015 13:03

Nechce se mi cist ten romanek, ale mas vyfoukane vsechny chladice?

-- 21. 10. 2015 14:05 --

Aha uz vidim. Tipuju HW problem(zdroj, napajeci obvody, kondiky...) - precijen uz to ma svuj pozehnany vek. Presto bych se pokusil vyhodit prehistoricky OS a radsi tam dat Lubuntu LTS 32bit. To je presne system jak delany na podobne muzealni kousky.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 21. 10. 2015 13:29

Dejvis-87 píše:díly na zkoušení nemám
Známí, kamarádi, systémák v práci, servis...
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 21. 10. 2015 14:02

karlos00x píše:Presto bych se pokusil vyhodit prehistoricky OS a radsi tam dat Lubuntu LTS 32bit. To je presne system jak delany na podobne muzealni kousky.

Já mám ještě na druhém oddílu Windows 7, ale v tom teď nic neudělám, protože je to v podstatě čistá instalace a já ten PC aktuálně dost potřebuji. Jinak ale bez Windows XP jsem jako bez ruky, takže už to s ním nějak doklepu... :-)) Novější Windows (7 / 8 / 10) přetrpím někde v noťasu nebo mobilu, na kterých nic nedělám, ale v mém hlavním PC opravdu ne. :roll:

-- 21. 10. 2015 15:04 --

vladimir píše:
Dejvis-87 píše:díly na zkoušení nemám
Známí, kamarádi, systémák v práci, servis...

Já to všechno rovnou kupuji a když to nepomůže, tak to odkládám na horší časy do šuplíku. Nejde mi o peníze, ale o můj milovaný PC vyladěný k dokonalosti a o to, abych ho nemusel reinstalovat. Kdyby se ještě někde dala sehnat ta samá základní deska, tak už ji mám objednanou, jenže v prodeji už není...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 10. 2015 12:02

Dejvis-87 píše: žádné díly na zkoušení nemám

Svěř diagnostiku hw odbornému servisu IT (~ 500 Kč).
Kromě hw závady* se může jednat o konflikt rootkitů nebo o nekompatibilní rootkit.
Dejvis-87 píše:Jinak v prohlížeči událostí se často objevuje "gupdate"

= špionážní služba Googlu; zřejmě používáš Chromáka.
Kompletní znění hlášky?
Tohle jsem nepochopil, zkus to objasnit:
Dejvis-87 píše:Já mám ještě na druhém oddílu Windows 7, ale v tom teď nic neudělám, protože je to v podstatě čistá instalace a já ten PC aktuálně dost potřebuji. Jinak ale bez Windows XP jsem jako bez ruky, takže už to s ním nějak doklepu... Novější Windows (7 / 8 / 10) přetrpím někde v noťasu nebo mobilu, na kterých nic nedělám, ale v mém hlavním PC opravdu ne

Proč jsi instaloval W7? Jsi si jist, že se jedná o legální OS, instalovaný z ověřeného originálního MS média?
Jak funguje tento OS? Nabootuj do něj, pokud je funkční, spusť v něm výkonnostní hw testy.
Dojde opět k havárii?
---
* Nesdělil jsi teploty chipsetu.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 22. 10. 2015 15:50

Aktuálně jsem ještě v BIOSu přenastavil všechno možné (což může být docela nebezpečné, protože u mnoha funkcí nevím co znamenají :-)) ) a počítač zatím ještě drží a to celý 1 den a 15 hodin, takže to budu řešit dál až po dalších záseku. Co jsem přenastavil hlavně je nějaká funkce chlazení se spouštěním při 45 stupních (nejnižší hodnota), která byla před tím vypnutá. Teď běží pořád nějaký hlučný větráček, což před tím tuším nedělal nikdy, ale myslím si, že tím to také nebude. Teď tedy spíš jen čekám na další zaseknutí, abych vyloučil i to a mezi tím už sháním jinou desku. :roll:
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 23. 10. 2015 10:58

Ještě jedna zajímavá věc - po spuštění PC se mi vpravo dole vždycky objeví ikonka připojení k síti. Teď tam není a počítač zatím pořád běží. Minule, když počítač běžel více než 15 dní v kuse, tam tuším také nebyla. Když se zasekává, tak tam je vždycky. Nevím, možná to spolu nesouvisí a je to jenom náhoda, protože síť i internet jinak běží normálně, ale přesto je to zvláštní...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 23. 10. 2015 11:19

u takto starého stroje bych v první řadě zkontroloval jak jsou na tom kondenzátory na desce.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omualo 23. 10. 2015 11:43

U meho stareho pocitace (neco od HP s AMD 64) mi blbnul dual chanel, taky se to kousalo podobnym stylem, po vypnuti dc to jelo v pohode.
omualo
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 24. 10. 2015 10:37

eLzyx píše:u takto starého stroje bych v první řadě zkontroloval jak jsou na tom kondenzátory na desce.

A pokud to budou kondenzátory, tak co pak? To je už nejspíš na výměnu celé desky, nebo ne?

Před tímhle počítačem jsem měl 12 let staré jednojádro a to nepadalo... :-))

Jinak už pár dní (3 a půl) to drží, tak to zatím nezkoumám.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lubokubo76 24. 10. 2015 11:02

test HDD si robil? Ideálne z HBCD/miniXP. Aj cez HDtune aj cez checkdisk. Ak je problém s file systemom, môže to robiť záseky, lebo OS čosi nevie korektne prečítať. Kondenzátory BFU asi nevymení a aj keby šli vybrať, málokto vie za aké (ak sa nenájdu aj dnes také isté)
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod soban 24. 10. 2015 11:37

Kondenzátory se vymění cena přibližně 100Kč a pivko pro toho co to udělá.

Akorát musíš najít někoho s páječkou.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 10. 2015 13:55

Kazdopadne tvoje "vymazlene" pecko evidentne neni tak uplne v kondici. Holt te ta srazka s realitou drive nebo pozdeji ceka.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků