Časté zasekávání PC (WinXP)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 24. 10. 2015 17:15

Deset měsíců v kondici byl, ale jinak samozřejmě netvrdím, že je to superpočítač - je ale vyladěný k dokonalosti přesně pro moje potřeby a jde tak rychle, jak si představuji a jak chodí málokdy i mnohem výkonnější PC pod Windows 8. :idea: Na hry to už samozřejmě není, ale na to mám herní konzole - naopak často na něm nahrávám, zpracovávám fotky, jsem na internetu a tak dále, a hlavní pro mě je, že jde dělat všechno naráz bez čekání a především nikdy napadal - tedy až do teď... :hm

Ještě pak zkusím sehnat tu síťovou kartu a tu na desce vypnu, stejně jako i zvukovku, no a pak už začnu hledat novou náhradu za tuto desku...
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 24. 10. 2015 18:16

by me zajimalo co si predstavuje pod tim ze "jde rychle"... protoze IMHO z pohledu uzivatele je to dneska na vsech OS uplne stejne pokud mas aspon 4GB RAM a aspon trochu prumerny SSD.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 24. 10. 2015 23:58

Představuju si pod tím to, že nemusím čekat, až se otevře nějaký program - stačí kliknout a už to jede. Nebo když dlouho pracuji v jiném programu a mám na liště Operu s dvaceti panely, tak na ni kliknu a jde hned ve vteřině úplně rychle. Dřív jsem na starém PC čekal kolikrát i pár minut, než se mi otevřel třeba OpenOffice nebo Chrome a po jejich zavření zas pár minut zabralo Opeře, než se dala do kupy a dalo se s ní opět pracovat - tady nic z toho neřeším. Pustím si deset věcí naráz a všechny jedou jako po másle, po čemž jsem vždycky snil.

Od ledna to bylo v bez potíží, teď se ale začal PC zasekávat, což je jako zlý sen, protože jsem doufal, že mám aspoň na 5 let klid. Samozřejmě XPčka budou časem problém, protože se časem změní celkové nároky, přijdou nové technologie, zvýší se HW náročnost a já se budu muset smířit s tím, že jediný OS který mi sedí už nebude možné nadále provozovat, ale v příštích několika letech se to určitě nestane - minimálně těch dalších 5 až 7 let budou XPčka na všechno co potřebuju určitě stačit bohatě...

Jiný Windows na každodenní použití bohužel nezvládám. Novější Windows jsou pro mě něco jako Linuxová distra - skvělé multimediální systémy, které ale nemají žádný řád a nedá se v nich pořádně nic dělat. Možná to s XP už dožiju, kdo ví.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 10. 2015 07:34

XPecka mela problemy uz pred tema 5-7 lety a ne az v budoucnu.

BTW tve hodnoceni Win7 nebo linuxovych dister vychazi pouze z Tve neznalosti a nulove zkusenosti. Mas jen hloupe predsudky a fobii. W7 jsou na ovladani v podstate stejne jako XP a zvladaji to i lopaty.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 25. 10. 2015 10:26

Linux jsem měl na starých PC okolo roku 2010 (Ubuntu a Mandrivu) a byl to skvělý multimediální systém, který mi seděl víc než novější Windows a dokonce byl zcela intuitivní, což se o W říct nedá, ale těžko tam hledat alternativu za SW, který používám na WinXP. A co se týče W7 / W8, tak ano, tolik zkušeností v nich zas nemám, ale léta jsem měl na noťasu Visty a bylo to v pohodě (u W7 mě štve ta nová lišta, u W8 startmenu), jenže už to prostě není ono - XPčka mají tu ladnost, čistotu a řád, novější Windows jsou chaos.

Každopádně to neřeší můj problém se zasekávajícím se PC. Kdybych si teď koupil nějaké nové čtyřjádro s 16 GB RAM, stejně se tam budu snažit nacpat 32-bit XPčka, takže by mi to ve finále běželo pořád stejně rychle, akorát za víc peněz... ;-)
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 10. 2015 11:55

beznadejny. pry ladnost, cistota a rad. lol.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 25. 10. 2015 13:48

Hele, říkej si co chceš, ale já už to s XP doklepu a možná mi bude sloužit ještě za 20 let... :-))
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 10. 2015 16:33

Pokud je 87 vek a nikoliv rok narozeni tak je to dost pravdepodobny, ze to na nich doklepes
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 27. 10. 2015 00:09

Tak problém přetrvává i nadále - včera se mi to po pěti dnech parádního běhu opět seklo a dnes jakbysmet. Opět jsem v BIOSu něco popřepínal, hlavně jsem vypnul to otravné chlazení (opět to běží potichu) a půjčil jsem si od kamaráda síťovou kartu (integrovanou jsem v BIOSu zakázal), takže to teď zkouším s ní, ale moc šancí tomu nedávám... Kéž by to ale bylo tím - držte mi palce. :-))

Pak už snad jedině nová deska a nebo nový PC, na kterém půjdou XPčka.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod Izibia 28. 10. 2015 15:09

Dejvis-87 píše:Pak už snad jedině nová deska a nebo nový PC, na kterém půjdou XPčka.

AMD podporuje XP:
viewtopic.php?f=916&t=1215514&st=0&sk=t&sd=a
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 2. 11. 2015 13:40

Zdravím, nechci to zakřiknout, ale zdá se, že to bylo grafickou kartou (Gigabyte GT520 1GB), protože počítač po jejím vyjmutí zatím běží už šestý den. Úplně jisté to není, protože před tím běžel i více než 14 dní, ale skoro to tak vypadá - nasvědčuje tomu i fakt, že před tím zamrzal pouze při práci, tedy když byl zapnutý monitor, zatímco při vypnutém monitoru (výstup se sám vypíná po 20 min) vydržel celou noc.

Jen mě teď štve ta integrovaná grafika, protože před tím jsem mohl hrát Zaklínače 2 na plné detaily a teď to neutáhne ani trávu v Hidden & Dangerous 2... :-)) Ale na práci to stačí a utáhne i HD videa, takže zatím to nebudu řešit. Nepatrně se tím také zpomalil PC, protože si to bere část RAM. Každopádně XPčka jsou v tom snad nevinně a pak že je to prý zastaralý OS - přitom pracují pořád lépe než všechny novější Windows... ;-)

Ale chci se ještě zeptat, pokud to bude zamrzat dál a dojde to až tak daleko, že budu muset řešit základní desku, tak co tato: http://zakladni-desky.heureka.cz/asrock-n68c-gs4-fx/

Že bych jen přeházel procesor a paměti a jelo by se dál, nebo pak raději složit nový PC s podporou XPček? Spíš bych zůstal u starších komponentů, jen mi jde o jejich životnost, protože výkon nepotřebuji, rychlost mám parádní a jediné co je třeba je to, aby mi ten PC běžel co nejdéle - ideálně aspoň dalších 5 - 10 let... :-))
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 2. 11. 2015 14:46

1. máš MB s podporou DDR3? Tá nová podporuje len DDR3. Ty máš CPU so socketom 939. To je už ťažké aj predať. A MB s chipsetom nForce630? Do AMD sa tak nevyznám, ale mám pochybnosti. A ešte doská má max podporu 95W. Dáš tam Athlon II X2? Aj X4 a vyššie majú 95W. Ak to trošku pretaktuješ, upečieš dosku.
2. na nový PC dávať XP? Si beznádejný prípad. Prečo tam nechceš dať W95? 3 GB síce na XP stačí, ale veľmi sa nerozšupneš (XP 64 bit si nespomínal). A nájdeš všetky ovládače? Aj ja síce inklinujem k XP, ale u nového by som určite nič pod W7 neriešil. S W7 a vyššie môžeš mať aj 8GB a bez swapu pôjdu aj staršie hry krásne (záleží od grafiky)
3. po zmene MB Ti OS nemusí nabehnúť, alebo bude nelegálny a bude Ťa otravovať hláška
4. rýchlosť s X2 by som chcel vidieť. Iba ak máš SSD v RAID0, ale ani vtedy chrome sa nespustí do 3s a pri spustenom antivire, MBAMe a videohovore cez Skype to už asi nemusí stíhať. Druhá vec ak máš palemoon a 1 záložku
5. dnes sa máločo vyrába na 15 rokov. Tvoj PC už nejaký rok má. A ak myslíš 10 rokov u nového, tak ani tých 10 rokov nie je istých. S i3 6100 5 rokov by si mal vydržať aj po výkonostnej stránke, ale zrejme chceš PC zadarmo
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 2. 11. 2015 19:57

Tak jsem to přeci jen zakřikl a po šesti a půl dni (a asi hodinu od napsání příspěvku výše) mi PC opět zamrzl při přehrávání videa ve VLC. To samé jako vždy, plus se opakoval zvuk jako zaseknutá gramofonová deska - smyčka cca. půl vteřiny.

Už jsem z toho na prášky - není to grafikou, ram, zvukovkou ani síťovkou, není to klávesnicí ani myší, takže co dál? Opět začal hlučet větráček, takže možná zdroj? Ještě asi zkusím koupit jiný zdroj a pak už budu řešit tu desku... :-/

lubomir76: Je to právě naopak - klidně do toho PC nacpu deset tisíc, jen když mi to půjde tak jako skoro celý předchozí rok... Chrome se mi startoval do vteřiny i s naběhlou Operou s dvaceti panely, Avastem na pozadí a bůhví čím vším ještě - teď bez grafické karty mu to trvalo tak 3 až 5 vteřin, ale i tak. Jediné, co jde trochu pomaleji, je přesouvání velkých souborů mezi disky, jinak je to paráda.

Jinak u té desky je psáno, že pro socket AM2 se musí použít RAM s DDR2 (2x slot) a pro procesor AM3 se musí použít RAM s DDR3 (taktéž 2x slot), které nemám. Jestli to chápu dobře, tak je to univerzální deska, kterou lze osadit jak starou generací procesorů a RAM (mám Athlon 64 X2 4400+), tak i novější, což by se časem mohlo hodit, i když bych to už asi nevyužil, protože procesor i RAM mi bohatě stačí - i ta grafika. Maximálně si někde sehnat třeba Athlon 5600 či podobný, kterých je docela dost, ale proč?

XPčka mám legální 32-bit, fyzicky mám teď 4 (jinak 6) GB RAM a ukazuje se mi 3.5 GB (teď bez grafiky dokonce jen 3.37), což ale neřeším, protože mi to stačí. Na hry mám pár herní konzole a ty starší hry (včetně Zaklínače 2, což je asi nejnovější hra, kterou chci na PC hrát) mi běžely bez problémů na vysoké detaily. A pro zajímavost - ve Windows 7 (64-bit) mi Mafia 2 běžela okolo 13 FPS, v XP jsem někde kolem 20 FPS, takže i přes vyšší využití RAM (někde se psalo, že se do toho počítá i paměť na grafice) mi hry paradoxně lépe běží v XP.
Naposledy upravil Dejvis-87 dne 2. 11. 2015 20:11, celkově upraveno 1
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 11. 2015 20:09

Kdyz si na w7 zapnes quicklaunch, vypnes seskupovani a zapnes popisky u sustenych okynek, chova se to na pohled podobne jako xp, s tim rozdilem, ze je to lepsi /win a rovnou pises - vyhleda, pripinani oken na pul obrazovky pomoci win+sipky, atd/, taky nativni podpora ssd, protoze jestli ti prijde stary hw s xp rychly, w7 na ssd bude jako z jineho sveta.

http://fixmypcandmac.com/wp-content/upl ... arison.jpg
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 2. 11. 2015 20:19

Jenže SSD je pro mě zbytečnost - málo místa za hodně peněz. Uvažoval bych o něm do PS4, protože Zaklínač 3 se po aktualizacích v Novigradu (hodně domů, hodně souborů, největší záběr na HW) docela často dočítá a řekl bych, že to bude právě pomalejším diskem (i když kdo ví), ale v PC? A navíc ve starém PC s XP? To už by bylo vyložené mrhání prostředky, stejně jako s tou pamětí... :-))

A jinak co ve Win7 rozložení souborů ve složkách, pamatuje si je? Já měl léta noťas s Vistou a dělat se v tom dalo, jenže každá složka měla defaultně špatné zobrazení a řadila soubory podle abecedy, což nechci. Chci to mít tak jak to dám. Navíc novější Windows vypadají na mém starém CRT monitoru při rozlišení 1024 x 768 px tragicky. Ve skříni mám sice nový širokoúhlý monitor, který je docela kvalitní (stál víc než ten PC), ale na to se nedá dívat - mně sedí ten můj...
Dejvis-87
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka