Časté zasekávání PC (WinXP)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod lubomir76 2. 11. 2015 20:46

6. nacpat môžeš 10k Kč aj do Pentia 4, ale rozumné to nebude. Staré veci budú staré (a sú aj drahé)
7. ak novú dosku, tak túto by som nebral, ale niečo s podporou DDR3 (sú lacnejšie a svoje predáš cca asi za toľko, čo stoja nové DDR3) a s podporou 125W, aby sa napr. FX-6300 dal pretaktovať. Alebo G3260 by vyšiel slušne
8. zdroj si doteraz nemenil (na skúšku)? To si mal urobiť ako prvé
9. ak si prechádzal z P4, chápem, že je X2 pre Teba delo. Skús i5-4460 a SSD bez swapu a potom svoj vyhodíš z okna. Všetko je... v porovnaní s niečím. Ak máš 1 záložku, musí to ísť, ale vidím, že aj Q6700 viem zaťažiť ak spustím AV, prehliadač, MBAM, teamviewer a videohovor. Dnes sa mierne zapotil aj pri TV karte s prehrávaním YT videa. DVD asi do h264 neprerábaš (h265 radšej ani nespomínam). Ale ak Ti stačí X2, beriem
10. XP 32 bit vie využiť s Primo ramdiskom celú RAM, resp. neviditeľnú využije na ramdisk, len ten funguje len mesiac (alebo sa mení čas, aby nabehol korektne). Ostatné ramdisky berú z viditeľnej RAM
11. dnes máš CRT? Síce kvalita zobrazenia je asi stále niekde inde (aspoň v porovnaní s bežnými LCD), ale 15" si už neviem predstaviť a 21" by sa mi nevošiel na stôl. Príliš lipneš na starých veciach. Jazdíš na koni?
12. do tej novej dosky Tvoj XPU zrejme nedáš ak som zistil dobre, že máš s939, ale ad bod 3
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 2. 11. 2015 20:56

Zdroj je to poslední, co jsem zatím neměnil... :-D Jinak na koni nejezdím, ale mám starší motorky (i veterány), které stojí víc než normální nová mašina - a víc mě baví - stejné je to i s PC. Na XP jsem začínal ještě v době, kdy na tom nic neběhalo (všechno chtělo Win98) a s XP i skončím, tomu věřím. Monitor mám 17" a je to úplně v pohodě - když mi odešel starý CRT, dal jsem tam ten nový HD display a nevydržel jsem to s ním ani den - naštěstí u kamaráda v práci zrovna vyhazovali staré PC, tak mi jednu 17" CRT donesl a je to paráda - dokonce je i černý se stříbrnou, takže mi ladí s PC... :-D

Jinak podle specifikace zde: http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS4%20FX/?cat=Specifications by tam měl jít i můj procesor, nebo ne? Nerad bych tady udělal chybu, ale píšou tam včetně procesoru Athlon 64 X2, takže by v tom snad neměl být problém, nebo ano? Prosím o bližší vysvětlení.
Naposledy upravil Dejvis-87 dne 2. 11. 2015 21:04, celkově upraveno 1
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 2. 11. 2015 20:59

hlavně nepoužívej internetbanking, tyjo :D
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 3. 11. 2015 18:40

Proč ne, na XPčkách by snad bankovat nešlo? :-))

Jinak jsem koupil nový zdroj, tak se uvidí - moc tomu ale nevěřím. V servisu mi řekli, že je to prý první, co by vyzkoušeli a že to může dělat i disk, pokud jsem ostatní HW už vyloučil - jenže dělat "CheckDisk" na padajícím systému se mi zrovna moc nezamlouvá...
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 3. 11. 2015 19:41

aký Konkrétny CPU máš? Alebo akú dosku? S tými athlonami I, II, III, až DLV je akosi ťažko sa vyznať. U Intelu viem spamäti podľa čísla čo je čo aj keď aj Intel dal medzi podobné čísla inú architektúru (nizke čislo core2, vyššie Nehalem, ešte vyššie core2). Z XP sa dá ísť na i-banking, ale bezpečnosť je diskutabilná. Test HDD sa robí z HBCD. Je dobre to mať po ruke z viacerých dôvodov (aj kvôli iným problémom). Nostalgia je fajn, ale doba ide ďalej a nedá sa fungovať na DOSe aj keď poznám aj takého, čo v ňom skúša aj Arachne a ja som to urobil tiež, ale načo sa trápiť s nemultaskingovým OS? A na nový PC XP dáš ťažko. Inak aj ja som skúšal vrátiť sa k W98 asi v 2007-2008, ale zistil som, že sa to neoplatí.
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 3. 11. 2015 20:02

Desku mám MSI K9AGM3 Series, procesor AMD Athlon 64 X2 Dual 4400+, paměti 2x 2GB DDR2 800, grafiku Gigabyte GT520 1GB. Jinak nikam ke starému OS se vracet nechci, jen chci dál provozovat to, co mi maximálně vyhovuje už dlouhá léta - měl jsem Noťas s Windows Vista, chvilku i s Windows 7 a dokonce i 8 a na internet nebo na hry proč ne, jde to, člověk si tam občas něco stáhne, přesune a tak dále - jenže když pak zapnu počítač s XP, cítím se zas konečně doma... :-))

DOS ale není úplně nejlepší srovnání, protože se v něm nepracuje zrovna ideálně a nezvládne už většinu dnešních věcí, XP ale ano. K čemu by mi byl Windows 10, když by mi v současnosti nedokázal oproti XP dát nic navíc, ale naopak by mi jen přidělával problémy? Až přijde doba, že XP na něco nebudou stačit, pak teprve zvážím, jestli za to ten upgrade vážně stojí - ale ta doba myslím ještě pár let nenastane... ;-)
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 3. 11. 2015 20:24

ak vidím dobre, Tvoj 4400+ má 1149 bodov, Phenom 8400 asi 1682 bodov a max tam dáš niečo okolo Phenomu 9500 - 2229 bodov (neviem, či by si 9850 zohnal) , Q6700 má okolo 3300. Chcel by som ten CPU vidieť prehrávať HD video, chrome, teamviewer, online scanner a MBAM. Ale keď chceš babetu...
Ak trváš na XP, skús ramdisk, aby si využil celú RAM (ale musíš povoliť použitie "invisible RAM").
DOS nezvládne nič, nie väčšinu dnešných vecí. Max sa dá zosieťovať cez ethernet a spustiť komplikovane sieť a Dillo for DOS. Alebo prehrávať niektoré filmy cez qv pro. Nič viac
W8.x/10 by Ti bol na to, že by bol bezpečnejší a hlavne by si mal pre nový HW ovládače - teda ak by si chcel niečo lepšie ako babetu. Ak by bol MS ochotný opravovať chyby vo všetkých Win (32) a všetci výrobcovia by robili ovládače na všetky win, potom by táto diskusia nemala zmysel. Ale XP už nie je podporovaný a na nový HW nie sú ovládače na starý OS.
Som zvedavý na výmenu zdroja. Ale ak to bude doskou, čo potom? Po výmene MB OS nemusí nabehnúť, alebo bude mať reči o nelegálnosti
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 3. 11. 2015 20:39

stále nikde nevidím jasné "zkontroloval jsem kondenzátory na desce a jsou OK" nebo "jsou KO"
pokud nevíš jak, celkem slušné vodítko by mohla být tato stránka http://www.hd.cz/rady/ukazka-vadnych-elektrolytu.php

každopádně pokud jsi si jistý, že to nedělá OS, tak bych postupoval takto
1. optická kontrola kondenzátorů na desce, případně ve zdroji (bezpečnost práce především! Takže odpojená šňůra, vybité kondenzátory minimálně přes zapnutí PC bez zapojeného napájecího kabelu)
2a. vadné kondenzátory = výměna zdroje/desky, případně oprava výměnou patřičných kondenzátorů (ale v ČR najdeš jen pár bláznů, co ti to opraví kvalitně, za použití kvalitních kondenzátorů)
2b. dobré kondenzátory = další zkoušení. Zkusmo bych vyměnil datové kabely SATA/IDE, obzvláště jestli máš po krabicích nové. Výměna disku s čistou instalací OS, ne klon současného.
3. směr aukro/bazoš s přiznanou vadou a pak hybaj pro nový PC ...
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 3. 11. 2015 20:40

lubomir76: Toho se právě nejvíc bojím - že už systém po výměně desky nenaběhne, což by bylo děsivé a hodně komplikované. Aktivovat se dá znovu, ale XPčka myslím ani nemají aktivaci vázanou na HW jako třeba W8. Jinak do té desky (AsRock) by můj procesor jít tedy měl, nebo? Je to patice AM2?

Každopádně víc než 4GB RAM stejně nepotřebuji, procesor to taky zvládá a HD video mi PC přehrává normálně spolu s Operou a dalšími programy. Možná i díky grafické kartě. Ve Win7 a novějších už by to asi pomalejší bylo, stejně jako hry, ale XPčka s tím nemají problém.

Jediné co Operu dokáže zasekat je přesouvání velkých souborů mezi oddíly / disky.

eLzyx: Na to se tedy ještě podívám, ale v takovém stavu není ani můj starý PC z roku 1997, který mi běží už 10 let v kuse bez závad (řídím přes něj přístup k diskům v síti), takže tím to snad nebude. Tahle deska snad ještě nemá ani 7 let, možná i méně...

Jinak to bych pak spíš řešil výměnou desky se zachováním ostatních komponentů.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 3. 11. 2015 22:58

to ako dlho vydržia komponenty nie je len o tom či sú staršie ako iné, ale skôr kvalitou výroby, ktorá šla dole. XP musí byť viazaný na HW inak by aktivácia nemala zmysel a 1 S/N by sa mohol dať na milion PC. Ale faktom je, že 1 S/N sa dá aktivovať aj na 3 PC, ale údajne musí byť medzi aktiváciami ročný odstup. Kedy si aktoval XP na tento HW? A aj keď som proti warezu, u XP to až tak neberiem, lebo XP sa už kúpiť nedajú (zmysel nechápem). Zaujímavosť: W8 CP mi prežil zmenu z i845 na P35. Ani nepípol o zmene (druhá vec že nejde o RTM).
Asi nevirtualizuješ... Ja občas Win 8 a vtedy nestačia ani 3 GB
Vyzerá to tak, že tá doska podporuje Tvoj CPU: http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASRock/N68C-GS4_FX.html. Ale viac verím, že chyba bude v zdroji aj keď nie sú vylúčené ani vadné kondenzátory na MB
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 4. 11. 2015 00:26

Kéž by to byl ten zdroj, ale já mám většinou takovou smůlu, že to bude určitě deskou. Každopádně to zjistím, až se mi PC opět sekne a já ten zdroj konečně vyměním, plus tam pak dám hned zpět i grafickou kartu. Kondenzátory, to už by bylo na pováženou, protože je to celkem "mladý" HW, ale možné je dnes už asi všechno... Aktivaci budu řešit až to bude něco hlásit, ale po přidání grafiky a změně RAMek to tomu nevadilo. Už jsem to dělal asi 10 let nazpět po výměně desky na starém PC a tam s tím nebyl problém - dokonce se systém opět rozběhl, tak snad se zadaří i tady, pokud to tedy dojde až tak daleko. Skoro už se modlím, aby to byl ten zdroj... O:-)
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 4. 11. 2015 18:21

nevieš si zdroj požičať?
lubomir76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mamutm4 4. 11. 2015 20:23

Koukám, že jsme na tom s Dejvisem stejně. Vlastnil jsem podobný PC s athlonem, nicméně jsem na jaře řešil přechod na novější stroj s DDR3.
Po zkušenosti nefunkční sestavy Intelu díky absenci ovladačů pro XP, jsem byl nucen poskládat to na základu AMD APU s integrovanou grafikou, které pro mou potřebu bohatě stačí a ani to nebylo nijak drahý:
http://www.czc.cz/136134,156049,101084/kody
( další možností bylo ještě nějaké FX-xxxx + grafická karta )

Výkon procesoru je několikanásobný oproti X2
http://www.cpubenchmark.net/compare.php ... 5B%5D=1825
grafika dvojnásobně s tím, že kdykoliv můžu nějakou přidat
http://www.videocardbenchmark.net/compa ... 5B%5D=3007

I když jsem měl v nové sestavě nový HDD, sranda byla, že po přehození starého disku se systémem, Win XP naběhly bez problému, jen si řekly o nové ovladače (staré se odinstalovaly, ale obě desky byly od Asusu) a systém běží dodnes.

Jinak k tvému problému - pokud máš Skype verzi 7.7, tak nevím proč, ale ta má problémy s video zobrazováním a mohla by být příčinou tvého zasekávání.
mamutm4
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 4. 11. 2015 22:16

mamutm4: Ahoj, díky moc za rady a možnosti dalšího HW pro případný nový PC a také za velmi pozitivní zkušenosti ohledně přechodu nainstalovaného systému na nový HW - já vím že v mém případě to fungovat nemusí, ale i tak - už aspoň vím, že to jde... :-))

Jinak Skype nemám a na tomto PC ani nikdy nebyl, takže to můžu vyloučit rovnou.

lubomir76: Půjčit by určitě šel, ale rovnou jsem ho koupil, protože náhradní zdroj se doma vždycky hodí... :-)
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod lubomir76 5. 11. 2015 07:57

si ozaj atypický. Len aby po Tebe nestala hromada haraburdia. Kupovať vždy keď chceš niečo vyskúšať, tak to si buď extra bohatý, alebo atypický a zbieraš všetko aj z kontajnerov, lebo "čo ak sa to zíde". U 100 ročných som sa s tým stretol, ale je to choré. Zbytočne vyhadzuješ peniaze, veď ide len o skúšku. A tak sa držať starého krámu nepochopím. Vieš čo je flexibilita? Na Tvojom mieste by som šiel do niečoho novšieho, čo by bolo aj pre Teba delo oproti Tvojmu "rýchlemu" Athlonu X2 a konečne by si sa naučil pracovať a W10
lubomir76
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka