Koupě PC HW z Amazonu do Čech...?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kulikk 3. 1. 2023 15:19

Dobrý den

Nikdy jsem to nedělal ale ted jsem náhodou viděl docela dobrý "deal" na amazonu, konkrétně toto:

https://www.amazon.com/Toshiba-Performa ... r=8-1&th=1

Nikdy jsem PC hardware ze zahraničních shopů nekupoval (ani Amazon, ani jiný)...

Chci se zeptat, kdybych např. tento disk z amazon.COM koupil, tak:

1) Kromě dopravy (píše mi to tam 13,11 USD shipping to czech republic. Tak to je vše co platím...? Neplatím clo nebo DPH nebo cokoliv jiného...? (tak jak se platí na zboží z číny z ebay třeba)...?

2) Co když se HW pokazí? Můžu to poslat zpátky poštou do amazonu na reklamaci...? (kolik to tak stojí)?
Nebo to můžu donést i do nějakého českého servisu (pokud daná značka, např. Toshiba v tomto případě) zde v ČR má "servisní středisko" a oni to vezmou bezproblémů i když jsem to nekupoval zde v ČR...?

3) Předpokládám že nebude žádný "elektrický" problém? Nějaká nekompatabilita při usazení "zahraničního HW do "do českého HW" (do základní desky např. koupené na českém trhu)?

4) Kupujete takto (nebo někdo koho znáte) ze zahraničních shopů? (když narazíte na dobrou akci/cenu) např.?

Děkuji
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod Kulikk 4. 1. 2023 18:23

Nikdo nemá zkušensti?
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 1. 2023 21:32

1. Co ti ve finále Amazon ukáže, že máš zaplatit - zaplatíš. Amazon nemá sklady v ČR jen tak pro srandu králíkům.

2. Stačí do nejbližšího servisního střediska dané značky. Potřebuješ akorát doklad o nákupu.

3. Ne. Pouze bacha na zdroje; je rozdíl mezi US a EU trhem, kde v US mají na zásuvkách pouze 110V.

4. Ano. Včetně portálů typu eBay.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kulikk 5. 1. 2023 15:45

Díky, hodně pomohlo :-)!
Dokonce jste mi odpověděl na VSECHNY otázky, to se nestává většinou :-).
Díky

To že má amazon sklady i v ČR mi nedošlo :-)...

Znamená to BTW že ten disk pokud ho koupím a budu potřebovat reklamovat (a dané značky nemají servisní střediska v ČR), tak to můžu poslat někam na ČESKOU adresu amazonu? Že to nemusím posílat někam do zahraničí ale stačí do ČR?

(asi hloupý dotaz ale jak říkám, nikdy jsem nekupoval elektroniku přes zahraniční obchod... co jsem kupoval jsem nikdy nepotřeboval reklamovat (tzn. žádnouz elektroniku nikdy)

EDIT:
Tak co jsem se dočetl tak někdy do 2018 to šlo poslat na reklamaci i do česka (co jste koupili od Amazonu). Nevím jestli teda i elektronika, ale asi jo...? Ale v 2018 to centrum (v Dobrovízi...?) Amazon zrušil...
ALE pokud jsem to z netu dobře pochopil je možné reklamovat u Slovenského amazonu, tzn. poslat to jen na Slovensko (což předpokládám, protože je to Slovensko) vyjde (poslat tam zpátky balík s reklamovaným zbožím) skoro stejně jako do ČR...
Chápu to správně? Do 2018 to šlo i v ČR (reklamovat zboží koupené u Amazonu), od 2018 (doteď) to v ČR už nejde, ale jde to na Slovensku...?

Díky
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 1. 2023 17:03

Centrum v Dobrovízi je cokoliv, jen ne zrušené; kamarád tam pracuje.

Disk můžeš (a budeš) reklamovat přímo s výrobcem, na webu mají RMA formuláře i s adresami, kam případně disk zaslat. Například Seagate má servisní centrum ve Vídni, popř. ve Varšavě. Toshiba to bude mít předpokládám obdobné.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kulikk 5. 1. 2023 17:24

No já nevím jestli to byla dobrovíz... Prostě jsem četl že reklamace v CR zrusili:

https://www.denik.cz/ekonomika/amazon-v ... 80202.html
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/amazo ... 021018_dbr

No ale můžu to reklamovat i s Amazonem ne...? Přijde mi snažší/snadnější to poslat na Slovensko než někam do vídně, rakouska, německa nebo bůh ví kam...?

A na slovensku amazon reklamace příjímá ne...?

Teď mě ještě napadá jestli je teda dobrý nápad kupovat HDD na amazonu... Na netu jsou celkem horor fotky jak (někdy/pořád?) HDD posílají "zabalené" :-)...

https://www.youtube.com/watch?v=zJ3Oi1GJaJo

a TUNA dalsich fotek videí, viz google

Nemá někdo přímo zkušenosti PRIMO s HDD a amazonem...? Ten HDD WD Blue 6TB za 2150 Kč i s dopravou se mi prostě líbí... (6TB WD za 2150 kč... no neberte to (SMR mě nezajímá za tu cenu)).
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 1. 2023 18:20

Podle mne je mnohem pohodlnější RMA řešit napřímo s výrobcem, než s prostředníkem (Amazon). Zbytek je už vesměs tvůj boj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kulikk 9. 1. 2023 17:39

Ještě se zeptám, mě se fakt líbí ten Disk na Amazonu.COM (jiný než jsem uváděl původně to je ale fuk).

Stojí 110 USD, s dopravou (13,5 USD) to je celkem 123,5 USD...

Nedokážu ale pochopit jestli bych musel platit CLO nebo DPH...???
Na netu nacházím jen rozdílné informace (ach jo)...

Je to .com, ale mají prý sklady v mnoha EU zemích a prý je amazon.com v nějakém "IOSS"...?
Taky prý nezáleží kde to kupuju, ale z jakého distribučního centra mi to posílají...

Podle všeho co jsem se dočetl bych na základě tohoto neměl platit žádné clo ani DPH...

Je to pravda...?

Amazon.com mi taky ukazuje:

$109.99
No Import Fees Deposit & $13.49 Shipping to Czech Republic Details
$13.49 delivery

Mám to chápad tak že žádné DPH ani CLO platit nebudu a cena 123,5 USD je fakt konečná se vším všudy...?

EDIT:

No takže jsem se musel blbym amazonem proklikat aby mi nakonec napsal že DPH platím (!)...
Kulikk
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 1. 2023 18:17

DPH platis vzdy, kdyz jde o zbozi z "mimo EU". Od nekdy od 2021.

Zalezi opravdu odkud je to odeslane. Z EU = neplatis nic. Mimo EU = platis vzdy DPH a nad urcitou sumu (nejsem si jist, lze dohledat) i clo.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků