Stahujete nelegální MP3? Nemáte pocit, že je to taky warez?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod AndrewJ 3. 7. 2005 21:50

stahujete nelegální mp3? nemáte pocit, že je to taky warez? Já chápu důvody, proč to děláte, ale nechápu, proč by to mělo být víc tolerované, než kalsický warez

// adamek.jan - editoval jsem nazev threadu; v threadu neuvadejte zadne linky, nabidky a podobne
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 3. 7. 2005 22:30

ano, warez to samozrejme je a souhlasim s tebou...
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ewing 3. 7. 2005 22:34

Nie. Pokial viem, zakon to umoznuje a ja s tym nemam ziadny problem a moje svedomie tiez nic nehlasi.

PS mam doma kopec originalov (CD/DVD) ale keby mam pocuvat iba to co si naozaj kupim tak to by bola dost bieda...
"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein
ewing
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 3. 7. 2005 22:38

Zákon to umožňuje? Který? Jak zní? Jinak se samozřejmě dá stáhnout spousta legálních mp3, že... o těch nemluvím...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod gofry 3. 7. 2005 22:40

Co je to nelegalna mp3? MP3, ktoru vydala nejaka ilegalna organizacia - trebars skinheadi?

V Cechach je totiz LEGALNE vytvorit si kopiu audiovizualneho diela pre svoju potrebu. Nelegalne je iba dalsie sirenie.
gofry
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 3. 7. 2005 22:45

a co mít v počítači mp3 ke kterým nemáš originál? co je to? jestli je nějaká klička v zákoně, tak to beru, ale nevím o ní...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cache 3. 7. 2005 22:52

No ja osobne si stahujem vacsinou len to, co sa neda kupit.. Komercna hudba ma vacsinou nezaujima, a ak hej, tak si pustim radio. Ale obcas si aj ja stiahnem nejaku odrhovacku, ale po tom co mi odrhne usi tak ju zmazem :) A obcas mam samozrejme aj nejaky album doma, ale to je len zaloha kamosovho cd a vacsinou to u mna aj tak dlho nevydrzi :)
Ale realne, odkedy mam pevny neobmedzeny net, tak pocuvam vlastne len inet radia..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AndrewJ 3. 7. 2005 22:53

asi tak nějak, navíc je dost často na stránkách kapely volně ke stažení
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod JAKUBCZ 3. 7. 2005 23:00

Mě se zase nelíbí že mám platit několikrát autorská práva za stejnou věc - koupil jsem si kdysi album od Olympicu na desce, deska šla časem s kvalitou do kopru koupil jsem si to na kazetě, kazeta je už taky v kopru a teť si to mám koupit na CD za necelé 4stovky? ani náhodou a to ještě nemluvim o kvalitě toho CD a obalu na něm. Dokud se někdo nezamyslí nad cenama nahrávek a nesníží je tak to budu stále stahovat. A navíc nechápu proč není VELKÝ cenový rozdíl mezi starým albem a novým a to jsem i viděl dražší starší album než novější.
JAKUBCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Eross 3. 7. 2005 23:33

ja ich osobne netaham...mne ich nosia na DVDckach :mrgreen:
a si ich pekne zaplatim...
Tempus Maxcars - Kurz bezpecnej jazdy - Skola smyku -absolvovane :)
Eross
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Wikan 3. 7. 2005 23:59

AndrewJ píše:Zákon to umožňuje? Který? Jak zní? Jinak se samozřejmě dá stáhnout spousta legálních mp3, že... o těch nemluvím...h/quote]

Autorsky zakon:
§ 30
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo

a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena,
Wikan
Moderátor

Odeslat příspěvekod X__ 4. 7. 2005 00:34

Wikan: přesně tak

AndrewJ: nejdřív se nauč zákony a nešiř tu bludy, neznalost zákona neomlouvá :)
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod Snoopy 4. 7. 2005 10:17

Ano, je to mozna neuveritelne, ze zakon nepozaduje vlastnictvi originalu, ale zatim to tak je. Pokud by pozadoval, nemohli bychom si nahravat filmy z TV nebo hudbu z radia. Nelegalni je ale poskytovani kopii tretim osobam a je jedno zda zdarma ci za uplatu. To je ovsem problem toho, kdo tak cini, ne toho, kdo si je stahne nebo nedejboze koupi. Nakonec v kazde DVD pujcovne vam prodaji i prazdne DVD medium ;-)
Snoopy
Junior

Odeslat příspěvekod cache 4. 7. 2005 10:33

Zakon ktory by pozadoval vseobecne vlastnictvo originalu nikdy neprejde. Muselo by ist o specialne smerovany zakon, ktory by to pozadoval v pripade napr. dvd ripov ci kopii dvd, alebo celoalbumovych grabov. Lenze tam je zase slabo dokazatelne, ze napr. ten celoalgumovy grab nieje poskladany z nahravok z radia..

OT:
Mimochodom pokial to chapem, tak ani sirenie a uchovavanie "kinonahravok" nieje trestne, jediny porusenie ktore v tom pripade vzniklo je u zdroja, ze porusil zakaz vniest do kina kameru, ci napriklad premietnutie kinopasku cez digitalizacnu premietacku (TC verzie) - to je porusenie pravidiel kina, pripadne podmienok pracovneho vztahu a to nieje trestne (mam dojem). Inak je to po nahrati uz vlasne sukromny majetok na ktory sa nevztahuju ziadne prava. Ak by sa vztahovali, tak by bolo rovnako trestne uchovavat a poziciavat videokazetu s tv nahravkou, ci "tvrip" co je vlastne to iste..
Jedine co ich tak strasne stve na p2p sietach su hlavne tzv. INTERNAL verzie, cize niekto nejako prepasoval zaznam rovno zo studii a to uz je trestne - to je kradez. Kym sa totiz dostane skutocny DVDRip z komercneho predavaneho dvd do obehu, tak im uz nesposobuje take straty ako tieto kradnute verzie (objavuju sa na internete aj pol roka pred oficialnym vypustenim komercneho DVD).

//moderatori: je to sice riadne odbocenie od temy, ale tyka sa "warezu" a nelegalnych nahravok, tak to pls. nechajte :)
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DigitalDooM 4. 7. 2005 10:51

krádež je krádež a svědomí a slušné vychování ti má říci že stahovat autorsky chráněná díla z P2P se nemá ! Na co nemáš nepotřebuješ ... Filmy,Mp3,hry ... bez toho přežiješ takže když nato nemáš nemáš to mít ... je to krádež ...

zákony jsou napalici postavené jako vše ... trestné má být, poskytování, stahování, držení,kopírování autorsky chráněných děl která sisi nekoupil nebo nemůžeš dokázat jejich pravost ... je to logické

pak by se hromada lidí nevymlouvala na zákon že je to vlastně povoleno ... zloději si prostě věci dokáží krásně omluvit ....
Šéfredaktor webmagazínu
//CPU:AMD X2 6000+ MB: GigaByte GF5900SLI - RAM:2x1024MB Geil 800Mhz CL4 - GK:ASUS GF8800GTX - HDD:2xWD250KS 1xWDRaptor74GB - ZDROJ: TT 750W - CRT Dell21"Trinitron
DigitalDooM
Pokročilý

Odeslat příspěvekod michal_vyskocil 4. 7. 2005 12:40

Jenže špatný je především celý systém duševního vlastnictví. Většina ekonomických teorií s něčím takovým vůbec nepočítá, nemluvě o právu. Pak to dopadá tak, že se založí mafiánské (tím myslím naprosto neprůhledné, většinou se schovávají za nějakou právní kancelář) organizace typu OSA, nebo Intergram a zavádějí se poplatky za kopírky, CD, vypalovačky a podobně! Nemluvě o nesmyslných nařízeních, kdy by musel autobusák OSe platit, když si poslouchá rádio.

Hudba, filmy a ani software nejsou fyzické předměty. Bohužel k nim tak vydavatelé přistupují, viz různé protikopírovací ochrany, zákaz pouštět hudbu přátelům (prý veřejná produkce) a podobně. Celý dnešní systém ochrany autorských práv je evidentně jen skvělým byznysem pro několik lidí.
Poznatek z diskuze: "Pro některé je unix házení perel sviním"
michal_vyskocil
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 4. 7. 2005 14:41

Uznávám svou porážku, mít mp3 v komplu není trestné :) I když mi to moc nesedí.... Osobně jsem zvědavý, co se bude dít, až tu bude iTunes, jestli ti, co píší, že by si kupovali nejraději mp3 toho opravdu využijí....
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adamek.jan 5. 7. 2005 07:48

Promazan OT; tematem tohoto threadu jsou MP3, ne warez. Prosim drzte se tematu a prestante se napadat.
adamek.jan
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod homomorfismus 5. 7. 2005 10:13

jj, je to celý tak nechutnej moloch, že se ani nestydim :D
ne, vážně. docela se mi líbí příspěvek by michal_vyskocil, i když já duševní vlastnictví beru, problém podle mě je hlavně, jak už bylo řečeno, v systému jeho ochrany. na tohle téma by se toho dalo napsat moc a moc, ale nedávno jsem narazil na perfektní článek, ze kterýho se toho dá spousta dozvědět. je to takovej střet (ale velice kultivovanej střet!) tušim Martina Bartoně z CDR a Milana Páleše z Indies a pár dalších pohledů, vřele doporučuji. je, pravda, poněkud staršího data, nicméně stále aktuální: http://www.cdr.cz/a/2943/1
homomorfismus
Junior

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 10:29

ja radsej pocuvam online radio :-)
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 5. 7. 2005 11:48

pozn: obcas mi mazanie mierneho offtopicu pride az nezmyselne prisne.. myslim ze by sa zislo aby to moderatori brali troska z nadhladu..
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AndrewJ 5. 7. 2005 13:37

Já jsem si kupoval cd na koncertě jedné kapely za 170 kč, a bylo mi řečeno, že mi na něj doplácí 50kč.... tj. aspoň přístup :) ale, je mi jasné, že tohle si může dovolit jen začínající skupina, která se chce dostat trošku do podvědomí...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod AndrewJ 5. 7. 2005 13:54

homomorfismus píše:jj, je to celý tak nechutnej moloch, že se ani nestydim :D
ne, vážně. docela se mi líbí příspěvek by michal_vyskocil, i když já duševní vlastnictví beru, problém podle mě je hlavně, jak už bylo řečeno, v systému jeho ochrany. na tohle téma by se toho dalo napsat moc a moc, ale nedávno jsem narazil na perfektní článek, ze kterýho se toho dá spousta dozvědět. je to takovej střet (ale velice kultivovanej střet!) tušim Martina Bartoně z CDR a Milana Páleše z Indies a pár dalších pohledů, vřele doporučuji. je, pravda, poněkud staršího data, nicméně stále aktuální: http://www.cdr.cz/a/2943/1
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod homomorfismus 5. 7. 2005 14:23

ech, rozhodně bych neřekl, že si tohle myslí :?
homomorfismus
Junior

Odeslat příspěvekod kinn 5. 7. 2005 14:27

Pan moderator, predpokladam ze ste zmazali moj prispevok. Mozete sem presne uviest citacie z neho + vase vysvetlenie k tomu, kde som odbocil od temy (v nadpise je mp3 + warez) a kde som koho napadol? V opacnom pripade to neberiem ako moderovanie ale cenzuru. A to v takom rozsahu, aku som este nikdy na ziadnom technicko-odbornom fore nezazil. Dakujem.
kinn
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 5. 7. 2005 14:28

No říct, že kdo vydává u indies může si klidně cd nahrát u počítače...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Tipi 6. 7. 2005 08:06

Prečo - prečo ste museli zmazať môj príspevok. Myslite si, že bol OT? Lenže ja som ešte neskončil, možno som s mojim príspevkom chcel niečo dosiahnuť, na niečo ukázať, ale to Vás asi netrápi. Veď akoby mohlo keď "nevidíte les od stromu". Kľudne len tak ďalej... Držím Vám palce vo Vašom moderovaní...

Ďakujem.
Tipi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gin 6. 7. 2005 09:43

ja si hudbu stahnu pac je to nejednodussi a nejrychlejsi zpusou jak si dane CD poslechnout...pokud je hudba kvalitní a líbí se mi, koupím si ji.
To samé platí u filmů...kvalitní film...rád podpořím autory tím, že do kina půjdu.
gin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suk 7. 7. 2005 09:46

stahuju hudbu, filmy, hry...kupovat si CD za 600 s 50i ochranama proti prehravani v compu? nejsem blazen
suk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod AndrewJ 7. 7. 2005 12:11

Já jsem hodně rád, že poslouchám takovou hudbu jako poslouchám... prtože víc než 400 bych za cd nedal a přes 300 jen velmi vyjímečně...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Droopy299 9. 7. 2005 10:47

Nestahuju nelegální Mp3. :-B
Zdroj Fortron 500W, P4 3,0Ghz (Takt 3,55GHz) 800MHz FSB, 2x 512Mb RAM Kingston CL 2.5, MB MSI 865PE NEO2, Leadtek WinFast A7600GT 256MB GDDR3,zvuková karta Creative X-Fi Xtreme Gamer, Seagate 240Gb Sata 7200ot., Win. XP Prof. SP2
Droopy299
Junior

Odeslat příspěvekod EAN-CODE 13. 4. 2006 17:15

Nevím, jestli na to už někdo odpověděl, ale ta klička v zákoně opravdu je.
Můžeš mít na svým komplu třeba terabajty staženejch MP3, ke kterým nemáš originály, a nikoho nemusí zajímat, kdes je sebral. Posloucháním neporušuješ žádný zákon. Nesmíš je pouze šířit dál
[root@server ~]# [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /
EAN-CODE
Junior

Odeslat příspěvekod Skodik 13. 4. 2006 17:58

Jezismarja to neni zadna klicka, je to pokud vim v EU a na svete nemluve normalni, no popravde nevim jak to maji v USA-to bude asi nejaka specialita :D . Ale treba takove Rusko a verim, ze i plno dalsich jiho vychodnich zemi, ma povoleno i hudbu a filmy prodavat, i kdyz nemaji na to licenci ;) Sak to tu myslim bylo, ze tam jsou obchody kde alba prodavaji za 1dollar apod.
-- vsechno dulezite najdete na moji osobni strance - vice profil
Skodik
Junior

Odeslat příspěvekod Konik 13. 4. 2006 18:05

v CR a SR neexistuje nieco ako stahovanie nelegalnych mp3
existuje len nelegalne sirenie mp3

vsetky mp3 co mam doma su teda legalne stiahnute

je to kazdeho volba ako sa stavat k zakonom - v pripade ich porusovania neznalost neospravedlnuje

a nakoniec v pripade napriklad strajku, ktory nie je zakonom (sudom) povoleny, odvazili by ste sa nazvat strajkujucich za dobru vec porusovatelmi zakona - kriminalnikmi? nemyslim..

kazdy zakon sa raz moze zmenit a myslim ze to caka aj oblast sirenia audiovizualnych nahravok

podla mna je toto nevhodne zalozeny thread - lepsie by bolo spytat sa ci suhlasime so sirenim audiovizualnych (upravenych) nahravok alebo ako vidime buducnost v tejto oblasti..
wikipedia - volna internetova encyklopedia
Konik
Junior

Odeslat příspěvekod cinan 13. 4. 2006 18:59

buducnost... teraz sa vsetko da obist, aj o par rokov. O tych par rokov sice budu urcite nejake vecicky na zistovanie nelegalneho softu, myslim ich stahovanie atd., ale ludia si s tym hravo poradia pretoze aj oni budu mat "vecicky" aby im to nezistili
Open-source fan!
blog-zapisky: http://cinan.wordpress.com/
cinan
Junior

Odeslat příspěvekod radim_jiny 13. 4. 2006 20:00

K čemu ilegálně stahovat mp3-i když to vlastně ilegální není,ale strejně,když mp3 mohu mít s autorskými právy na t-music.cz a nebo si poslechnout on-line rádio-to ted činím.
Já jsem lamer,kdo je víc.
radim_jiny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xroot 17. 4. 2006 15:52

Kopirovani jiste neni moc spravna vec. Ale na druhou stranu kdyz jsem nucen platit vypalne za kazde DVD-R, tiskarnu, vypalovacku, co si koupim, tak mam podle me prinejmensim moralni pravo si zkopirovat co se mi libi (bohuzel je to dnes takovy *****, ze jsem si minimalne posledni dva roky nic nevypalil)
xroot
Junior

Odeslat příspěvekod lu.kas 18. 4. 2006 19:56

jsem pro tohle reseni. jednou za cas si koupit original za 500 a zbytek stahovat tak, aby prumerna cena za stazene i koupene cd vysla dejmetomu na 100 kc. to je zhruba vyrobni cena alba, kterou by si podle me mely uctovat studia za alba. to by potom piratstvi pokleslo. mluvim o audio/Dvd filmy.
na strankach jedny kapely je napsano, kolik maj z jednoho alba. 15 kc! komupak de asi zbytek (350kc). 250 studia, 50 distributor, 50 prodejce. z neceho zit musi, chapu, ale tohle je premrsteny.
tuhle naky novy cd stalo 99kc. to je uz rozumna koupe.
lu.kas
Junior

Odeslat příspěvekod Player. 18. 4. 2006 20:31

uz som to na nejakom fore hovoril, ze toto je cele problem "Zacarovaneho kruhu"
Ceny CD by mohli ist aj dole, ale to by sa najprv museli viacej predavat, ale kedze su ceny vysoke, tak si ich ludia radsej nelegalne stiahnu, a kedze si ich stiahnu tak sa ich malo predava a ceny nemozu ist dole a....
Player.
Junior

Odeslat příspěvekod Honny 19. 4. 2006 18:27

ano, stahuju hudbu.
x_X
Honny
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kalfa 19. 4. 2006 22:18

heh... v mém počítači se válí 9Gb Mp3... jedno album je koupeny a to ještě otcem... takže asi tak :-) :P
Včera jsem umřel, dnes zase sedím v práci,
vždycky jsem tušil, že to tak bude,
že umřu a howno se stane....
05/01/09 pro mě skončil život :'(
Kalfa
Junior

Odeslat příspěvekod andels 22. 4. 2006 20:38

stahuju hudbu...pokud nekomu vadi, ze jeho treky posloucham bez toho abych zaplatil, tak je silne na palu...ja sem toho nazoru, ze clovek hudbu dela pro radost druhym lidem, anebo jen tak pro sebe...
andels
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ICEBOSS 22. 4. 2006 21:21

AndrewJ píše:a co mít v počítači mp3 ke kterým nemáš originál? co je to? jestli je nějaká klička v zákoně, tak to beru, ale nevím o ní...n/quote]

http://radekhulan.cz/item/stahovat-si-h ... je-legalni

stahnout si muzes co chces. nesmis to sdilet a produkovat na verejnosti...
Intel rulez everywhere and everytime!
Nepiste mi na ICQ a mejl, reste sve problemy tady, na foru!
ICEBOSS
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod creator22 24. 4. 2006 03:26

ako tu uz bolo spomenute, nieje to trestne

Autorsky zakon, §30: http://zakony-online.cz/?s4&q4=30
Oddíl 2: Volná užití
§ 30
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.

a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena,
b) při prodeji originálu nebo rozmnoženin děl, přístrojů pro jejich rozmnožování nebo pro jejich sdělování veřejnosti, rozhlasových nebo televizních přijímačů a počítačů, šíří nebo dočasně zhotoví rozmnoženinu díla v rozsahu nezbytném pro předvedení zboží zákazníkovi.

(3) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo zhotoví na objednávku pro osobní potřebu objednatele tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky za předpokladu, že nejde o vydanou partituru díla hudebního a že řádně a včas platí odměnu podle § 25.
(4) Rozmnoženina zhotovená pro osobní potřebu nesmí být použita k jinému účelu.
(5) Ustanoveními odstavců 1 a 3 nejsou dotčena ustanovení § 43 až 45.n/quote]

CDR.CZ - Vyšetřovatel odpovídá:
creator22
Junior

Odeslat příspěvekod Trashman 24. 4. 2006 04:06

Andrew píše:stahujete nelegální mp3? nemáte pocit, že je to taky warez? Já chápu důvody, proč to děláte, ale nechápu, proč by to mělo být víc tolerované, než kalsický warez
Trashman
Junior

Odeslat příspěvekod AD 24. 4. 2006 07:20

vyzera to tak, ze tato diskusia bola zase zaplatena, kedze je to uvedene aj hned na titulke zive a moderator , ktory zalozil diskusiu nema zaujem editovat tie bludy v nadpise a aby ludi ktory maju svoje obcianske prava zdeptoval a zacal ich cinnost nazyvat za nelegalnu
AD
Junior

Odeslat příspěvekod marxel 24. 4. 2006 07:28

Tohle výborně obešla půjčovna CD a DVD za Kotvou – tím, že ze všech vypůjčitelů udělala klubovou smlouvou podílové spoluvlastníky na každém CD a DVD. Protože na každém CD, které si půjčuješ, máš spoluvlastnický podíl o velikosti ideální 1/xtiny, vypaluješ vlastně “své” CD či DVD a tudíž se chováš zcela legálně.
marxel
Junior

Odeslat příspěvekod za751cp 24. 4. 2006 08:14

A ako to je so zakonom na Slovensku? Treba mat original, ked mam kopiu pre vlastnu potrebu?
za751cp
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SlovakSoft 24. 4. 2006 08:22

Nie, rovnako ako v ČR.
Autorský zákon platný na Slovensku:
http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx ... Version=-1
SlovakSoft
Pokročilý

Odeslat příspěvekod maenqo 24. 4. 2006 09:11

ved predsa kazety sa nahravali uz pred x rokmi, cd detto, tak nevidim nic amoralne v tom, ked si niekto stiahne mp3. navyse mp3 stahuju zvacsa hudobni fanuskovia, ktori aj viac hudbu kupuju ako ti, ktori ju nestahuju (raz som cital jeden prieskum typu americki vedci zistili...a napriek tomu, ze to zistili americki vedci sa mi to zda celkom logicke). Podla autorskeho prava je diametralny rozdiel medzi kopirovanou hudbou a nelegalnym softom, co vsak na p2p nelegalne je je to, ze ak stahujete hudbu zaroven ju aj od vas niekto stahuje, ergo nelegalne tuto hudbu rozsirujete a to je nelegalne a to je jedina vec do ktorej sa mozu opriet ifpi a ini darmozraci ktori okradaju umelcov este viac jak ti co hudbu stahuju. treba vsak rozmyslat sirsie. to ked si stiahnem cd neznamena ze si ho kupil ak by sa nedalo stiahnut, teda nevznikne tym priamo skoda autorovi, ba ja si myslim, ze aj takouto cestou autor ziskava fanusikov a ak som si raz od neho nieco stiahol je mozne ze nabuduce si cd kupim v obchode, alebo pojdem na koncert, cize autor bude profitovat a to nehovorim o zvysenej popularite, keby nebolo "nelegalneho" stahovania, okruh fanusikov by bol nizsi. ad itunes: ak apple bude ponukat kvalitne nahravky 192 kbps aac je to u mna mrtva sluzba....
maenqo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 11:23

Wikan píše:
Autorsky zakon:
§ 30

Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Skuli 24. 4. 2006 11:36

A ako je to s mp3, ktore sa daju stiahnut z urcitych stranok (linky teda uvadzat nebudem) za nejaku malu sumu (album 0.99 $, jedna pesnicka 0.10 $)
Skuli
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 11:44

Ako vidim vela ludi tu miesa dva problemi. Rozmnozovanie diela a drzanie diela.
V jednoduchosti:
Mozes robit rozmnozeniny a drzat ich ak mas original a len PRE VLASTNU POTREBU.
Cize ak si zobrieme cloveka co cez inzeraty a net ponuka napalovanie softu, hier, hudby atd atd musi v prvom rade vlastnit original aby z neho mohol urobit kopiu a po druhe ak kopiu niekomu predava aspon pre svoje svedomie by si mal overit ci je kopia ktoryu zhotovil pre niekoho je opravnena a ci aj jej objednavatel ma licenciu na tuto kopiu a moze teda legalne pouzivat tuto kopiu. Cize ak tyto napalovacikovaia maju na svojich strankach kopiu autorskeho zakona ako disclaimer tak uz sami ho porusuju lebo velmi pochybujem ze vlastia licencie napriklad na kompletnu ponuku anglickych a ceskych a slovenskych mutacii produktov spolocnosti Microsoft a to nehovorim ze to je len kvapka v mori z toho co ponukaju.... logicky by museli mat nakupene licencie za niekolko dieatok az stovak milionov korun. Ved ked ponukne len Small busines Server 2003 k tomu SQL Server 2000 (nie MSDE) tak uz sa pohybuje v peknej ciastke snad aj polmiliona korun za licencie.

Alebo ina moznost je ze vam urobi kopiu z vasho originalu ale ja osobne nepoznam takeho napalovacika a vsetci dobre vieme ze napalovacikovia su na napalovanie nelegalneho softu. disclaimeri a podobne vtipy su iba pochynmym zauistenim beztrestnosti ktore by neuspelo ani u vratnika na okresnom sude.
Bart wrote: I will use Google befor asking dumb questions.
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 11:47

Pochopitelne stahovnie mp3 zo stranok za poplatok (ak nejde o niaky blud kde platis niakemu piratovi :) ) je plne legalne a vlastne tym poplatkom si kupujes licenciu na danu skladbu. Myslim ze ak mas niaku takuto stranku tak by tam malo byt presne uvedene co si za poplatok kupujes. Mp3 z netu za poplatok su vyhodne lebo neplatis za medium za shipment atd a preto cele CD vyjde lacnejsie ako v obchode. naopak mas album iba v elektronickej forme bez bookletu a obalu a najme media.
Cast poplatku zostava ptredavajucemu a cast ide vydavatelstvu
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod creator22 24. 4. 2006 12:52

2puchino: nech sa snazim jak sa snazim, ale nikde v autorskom zakone nevidim spomenute, ze musis ku kopii vlastnit original, ked uz sa tu tak ohanas neuplnymi citaciami zakona, tak mi tu prosim ta vloz, kde je napisane, ze musim mat ten original, vopred dakujem

add napster: neboj, niesom az tak mlady, aby som si ho nepamatal, tak islo o ten isty problem, ako je pri dnesnych torrent trackeroch
creator22
Junior

Odeslat příspěvekod AD 24. 4. 2006 13:02

Puchino píše:
Wikan píše:
Autorsky zakon:
§ 30

AD
Junior

Odeslat příspěvekod tombic 24. 4. 2006 13:57

Co su to nelegalne mp3? (protizakonne mp3?) mp3 ako format nie je protizakonny. zeby bol obsah nezakonny? to nieco ako mp3 s prejavom podnecujucim nenavist voci rase, alebo nieco podobne? tak take nemam ani si nekopirujem... alebo ak ide o hudbu tak ta nezakonna nie je.. a kopia tiez nezakonna nie je (len je zakonom urcene, kto kedy a ako si tu kopiu moze urobit), takze nefim, skuste zadefinovat co je nelegalne mp3, sukromny hudobny archiv na pc v mp3 nelegalny nie je...
tombic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod t6mas 24. 4. 2006 13:58

vacsinou slovenske kapely mam kupene originalky.. komercne veci muzikantov co maju v garazi 5 aut a vedla domu taky isty velky dom a v nom nahravacie studio stahujem..
t6mas
Junior

Odeslat příspěvekod maenqo 24. 4. 2006 13:59

pucino, ty odbornik kontextovy! http://66.249.93.104/search?q=cache:Kgx ... cs|lang_sk

tak riaditel soza povie ze kopia pre osobnu potrebu je legalna a ty ze nie. bud riaditel je diletant a ty genius, alebo patris do mnoziny "ludi" na nete ktori su odbornici na vsetko, avsak na nic.....
maenqo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JSSK 24. 4. 2006 14:16

[img][img]http://img20.imageshack.us/img20/9020/autzakon7zm.jpg[/img][/img]
Tak toto je likvidacia pre videopozicovne. Firma kupi prava od Americana na poziciavanie a vsetko vysporiada. Autorovi zaplati, ze to moze na uzemi urciteho statu distribuovat pre videopozicovne a tie to budu poziciavat a hercom za dabing tiez vyplati a ma vsetko vysporiadane. Lenze niekto chytry vymysli autorsky zakon a nanuti autorom odmenu aj ked uz dostali zaplatene. Urci nejakych vypalnikov aby od pozicovni vyberali nejaku sumu a to je 8% z trzby. Nie zo zisku ale z trzby. Je to tu krasne na tom Slovensku Mozte si pozriet stranku vypalnikov http://www.lita.sk
SDA T-Mobile
JSSK
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 15:52

:) Jasne
Preco sa vzdy do tychto diskusii pripajaju len provokateri a citatelia kniziek "Pravo za 4 dni doma za pecou" a pod? :)
Nejdem sa vyjadrovat ku vsetkym....K niektorym je to vlastne zbytocne a strata casu :)
Ale napriklad to meango alebo lepsie mena go...najprv mysli potom chod :) Asi vela nechodis.
Jednak je to z archivu googlu ale tu je cast textu:
Citujem Brestenskeho zo SOZA:
Napaľovať je však treba z legálnych zdrojov. Nemôžete si teda legálne stiahnuť pesničky z nelegálnych zdrojov, ako sú rôzne pirátske internetové servery. Ak tak aj urobíte, zákon stále neporušujete, iba nakladáte s kradnutým tovarom, respektíve dielom, a teda môžete oň prísť.

Z coho jasne vypliva ze pan riaditel SOZA ma v hlave zmatok lebo ak nie je obchodovanie z kradnutym tovarom trestnym cinom tak chvilku pockajte lebo idem ukradnut susedovy auto a predam...ved len obchodujem s kradnutym tovarom a to nie je trestny cin....Ty zrejme nesledujes dianie okolo seba ze.... Uz si pocul nieco o dobornosti Brestenskeho? Evidentne nie :)

Tato hore uvedena cast pre najprv mysliaceho potom iduceho je venovana aj AD. Riaditel SOZA (Slovenského ochranného zväzu autorského) povedal citujem: "Ak tak aj urobíte, zákon stále neporušujete, iba nakladáte s kradnutým tovarom, respektíve dielom, a teda môžete oň prísť" Neviem ci chcel byt vtipny ale zatial sa tato bananova republika plna samozvanych vykladacov zakona nedostala na take dno aby obchodovanie s kradnutym tovarom (vid slova Brestenskeho zo SOZA tykajuce sa priamo napalovanej hudby) je vzdy trestnym cinom.

A ako tak pozeram tak som sa vyjadril asi k vsetkemu co som chcel :)
Vy obydvaja by ste mali byt odsudeny na skladanie hudby ktora by sa zasadne sirila iba zadarmo na P2P a dostali by ste za to velke kulove....Potom by tu mali pre vas urobit forum kde by ste vyrevovali ake je to super :)
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 16:06

Hudba je dielo ako kniha, soft, hra atd. Takisto by mala byt logicky chranena zakonom (podla mna je) a jej bohapustemu sireniu by sa malo branit. Hovorite ze sirenie mp3 je tresnte... A ku vam sa na disk dostali ako? Hovori vam nico pripad ked sa pri predaji nehnuti urobili dve zmluvy jedna oficialna z malou ciastkou a druha s vyskou aby sa nemusela platit dan z prevodu nehnutelnosti (od 1.1.2005 uz neexistuje) Nejde tak ano o dana a nehnutelnosti ale plati ze vynny su obaja teda kupujuci aj predavajuci cize ak mas na disku mp3 ktore si napriklad zskal (stiahol) z p2p znamena to ze si v tomto pripade ako "kupujuci danovy podvodnik" trocha nesikovne vysvetlenie :) Snad sa nadd tym zamyslia aj tuhy odporcovia ze maengo a AD a budu sa snazit zabudnut na desiatky GB mp3 na svojich diskoch ktore vlastnia zarucene legalne. Ak im ani toto nepostacuje co keby sme si dohodli niake stretko vy si zobrete niaky ten disk plny mp3 a pojdem spolu na policiu....Teda o nasej policii sa da hodne polemizovat a najskor by si sluzbukonajuci iba zivol a poslal ma niekam ze nech neotravujem ale co takto stiahnut z p2p niake slovenske mp3 a ist s nimi do vydavatelstva ktore ich vydava a zaraba na nich. Tak kto za vas dvoch to berie a pojdeme?
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 16:08

Neviem preco tu vobec na niake "podnety" reagujem :) Skoda casu :)
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Puchino 24. 4. 2006 16:20

To maengo: Inak citam ten clanok co si poslal a neviem ako si si z neho vyskladal ze akakolvek mp3 je legalna ked ten clanopk hovori uplny opak. Na zaciatku je spomenute ze ak si urobis kopiu alebo mp3 z ORIGINALNEHO cd neporusujes zakon. Ale je tam jasne napisane ze nesmies mat mp3 z nelegalnych zdrojov ako p2p. To ze Brestensky neovlada trestny zakon - 140/61 Z.z. v zneni neskorsich predpisov a nepovazuje obchodovanie s kradnutym tovarom ako to on sam povedal za trestny cin je zial uz iba na nas ako si to vylozime. Mozno je v trestnom zakone niaka vynimka a ma pravdu.... Kto vie...
Puchino
Junior

Odeslat příspěvekod Peptalkin 24. 4. 2006 17:20

Andrew, na Tvoje komplexy a neznalost legislativy tu nie je nikto zvedavy. A navyse Tvoj lobbing za BSA je dost okaty. Chod si po svojom a nezasieraj forum balastom.
Peptalkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod creator22 24. 4. 2006 17:24

Puchino: vidiet, ze s niektorymi ludmi sa bavit nema vobec vyznam, preties si pojmy a dojmy, miesas jablka s hruskami, mp3 a pocitacovy program su podla zakona 2rozdielne veci, neporovnavaj mp3 s ukdradnutim susedovho auta, vloz mi tu prosim ta niekde tu citaciu, ze na zhotovenie kopie potrebujem vlastnit ORIGINAL
creator22
Junior

Odeslat příspěvekod AD 24. 4. 2006 17:46

2Puchino- u softweru sa mozme bavit o nelegalnosti, ale u mp3 NIE
pokial nemas na software licenciu - original,tak si v haji
u audiovizualnych diel to neplati - ty nemozes vediet,ze ta mp3/film stiahnuta z ineternetu potrebuje licenciu
p2p siete su dost zly priklad, lebo pri nich automaticky siris to dielo aj ty a teda porusujes v tom pripade zakon a...
skoda reci

proste.... downloadovat audio video(teda nie soft) MOZES, ale nemozes to uploadovat(teda p2p), predavat, poziciavat atd
ci si to aj vypalit mozes, to neviem, ale stiahnut si to mozes a je to na 100% legalne. ci si kupis orginalny disk, zalezi len na teba, ale nie je to od teba zakonom vyzadovane, tak to laskavo nevyzaduj aj ty od inych a nemiesaj tu tu omacku, ze kdo pocuva radio alebo stahuje hudbu priamo z netu je zlodej, lebo si nekupil striebornu placku

ps- moj disk ma 20gb a predstav si, ze sa nemam za co na nom hanbit, pretoze uz som si par dvd aj v kamenaku kupil. proste len by som nerad nehal vypuknut diskusiu, ktora by neskor, ked by som si nahodol nejaku tu mp3 stiahol, sposobila to, ze by na mna vsetci ukazovali ako na zlodeja, pricom mi to moje obcianske prava vobec nezakazuju a ja sa tak vobec necitim
AD
Junior

Odeslat příspěvekod S-Tony 24. 4. 2006 19:02

Jak nemůžeš vědět jestli je písnička volně ke stažení nebo ne?
Tady platí že nevědomost neomlouvá. Pokud nevím tak nestahuju. Pokud vím že je skladba zadara tak si ji stáhnu. Takhle by to mělo být podle zákona.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior

Odeslat příspěvekod Peptalkin 24. 4. 2006 19:11

S-Tonu, mozno tak by to malo byt podla zakona ,ale nie je...
Peptalkin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AD 24. 4. 2006 19:57

2Peptalkin-tak, tak...
2S-tony, Puchino,... - a to s tym, ze neviem ci je free ta pesnicka, bol priklad, preco taky zakon ani byt nemoze, aby sa delili pesnicky na free a nofree, preto vseobecne... upload a jej poskytovanie je nelegalne. bodka. stiahnut si mozes ale hocijake audio video dielo a JE to legalne. bodka
to, ze ty nestahujes je len a len tvoj problem. nehovorim, ze musis - ale nenut tvoju filozofiu, ked zakony povoluju aj sposob stahovania miesto kupovania - o uslych ziskoch mi hovorit nemusis a ako je to amoralne tiez - to je o inej teme, ALE podstatne je, ze stahovanie audio video (ach, sa opakujem) JE legalne. bodka. kludne si hodte vsetci maslu, ale legalne to JE
AD
Junior

Odeslat příspěvekod X__ 24. 4. 2006 22:49

Puchino: 1) Je vidět, že jsi nějaký superprávník, co je chytřejší než obyčejný právníci, co nám sami tvrdili, že:

Autorsky zakon:
§ 30

a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena

Anebo jsi zloděj z OSA, IFPI, MS, ČPÚ. U nás podobný zloděj z ČTc exředitel Berdár byl zajímavě umravněn, potřebovals bys taky :lol:

2) Je tu také zajímavé tlačítko editovat, umělče! Nespamuj!
年度新入社員入社式、社長あいさつの概要を掲載しました。
X__
Dočasný BAN

Odeslat příspěvekod zero0x 26. 4. 2006 13:32

lol mno jasne ze je to warez, a?
zero0x
Junior