Barvoslepost aneb nevidím barvy

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 13. 12. 2005 18:39

Ahoj,
trápí mě od narození jedna taková oční vada. Jsem barvoslepý a nikdy jsem neviděl barvy. Abych byl přesný, dodám, že na levé oko velice slabě vnímám modré barvy.

Nejhorší to bylo v 6 letech, kdy jsem nastoupil do 1. třídy a učitelka nás učila počítat, číst, psát a mimo jiné i barvy. Tehdy začal dlouhý koloběh s lékaři, kteří usoudily, že brýle vše spraví a tak jsem dva roky nosil brýle. Jenže se to nezlepšilo, ba naopak. A tak jsem dostal kontaktní čočky. Mej jedinou výhodu a tu, že vidím ostřeji, ale barvičky ne. Znám pouze jedinou a to modrou ve 146 různých ostínech.

Pak základní škola zkončila a já šel na laser. Díky němu na levém oku vidím jen modré barvy. A šel jsem na střední školu elektro.
Jak dodělám tutuo školu bych zkusil VŠ nebo vytvořil na internetu soukromné noviny, kde budu psát o lidéch, kteří mají různé vady a jsou od společnosti stranou.

Mém se životě tato barva odráží napříkad, když přecházím přes křižovatku. Dokud nebyla nainstalovaná "klepátka" pro slepce, tak jsem často chodil na červenou. Dodnes červená a zelená barva jeví jako jedná.

Dále mě splývají tyto barvy :
========================
- modrá a žlutá
- zelená a červená
- jemné přechody barev
- když slunce svítí na lesklé předměty
- černá a tmavá barva
- bílá a světlá barva
A tak dále.

Vytvořil jsem si v hlavě velice podrobnou tabulku, která mi pomáha si převést šedé odstíny na základní barvy. Je těžké pro mne to vysvětlit. Jinak třeba v eletronice mám speciální přístroj, který čte nahlas barvy a její procentní složení základni RBG. Bohužel nemám moc velkou představitelnost o těch barvách. Ale jsem rád aspon vidím modrou, bílou, černou a šedou. Když kreslím na plátno, pomáham si čichem. Každá barva má jinou vůni ( upravené a navoněné tempery) a na počítači mám linuxový program Slepec, který přes zvukovou kartu a stisku F12 hlásí barvu a složení (Před chvliku jsem ho stáhl).
Klíče řeším, tak že maj na jedné straně jiné sářezy (díky tati !).
Měl jsem pár dní, po tom laseru, kdy jsem neviděl nic. Ale jsem rád, že nejsem slepý !

Ty dívky to asi poznají, například když se ptají, zda jim to sluší a jaká šala by se k nim hodila.

Brzy budou moje obrázky na internetu, zatím mám dva. Jeden je kreslený na ozdravném pobytu a ten druhý kreslím tedka na počítači v programu GIMP2. Jde krásný západ bílého slunce a v pozadí je tmavě šedá krajina.

Asi se stanu grafikem, protože tato činnost mi pomáhá zapomínát na starosti a dělá mi radost.

Před třemi roky jsem byl na laseru a doufal, jse, že i to pomůže, ale nepomohlo, jen jsem se zbavil bílích teček na oku, přesně proti sítnici. A byl jsem za to den co den šikanován ve škole.

Příští týden mě čeká druhý zákrok laserem. Nemám vůbec radost a mám veliké obavy, zda pomůže.

PS: Uvítal bych, kdyby bylo možné někde stáhnout [b]css[/b ]soubor, který by nastavil toto forum pro barvoslepého člověka a mohl lépe přečíst zde texty. Děkuji !

Otázka
======
1)Znáte někoho s podobnou vadou ?
2)Jak se by jsem se choval k takovému člověku ?
3)Vadí lásce barvoslepost ?
4)Pomohl by laser opravit částečně tuto vadu ?
(c)Slepec 1.2 (slepecký program)
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 13. 12. 2005 20:09

1) ne, alespoň o tom nevím. znám ale téměř slepého kluka který vidí jen silně zářící barvy
2) jako ke každému jinému
3) myslím že inteligentní ženě ne ;-)
4) tak to fakt netuším ;-)

jo a koukal jsem na tvé stránky, když přečteš je, tak snad i fórum ne?
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nupix 13. 12. 2005 21:41

Nevím zda to jde i v jiných prohlížečích, ale v Opeře lze nastavit Uživatelský styl stránky, tam by sis pak mohl sám nastavit barvy pro text, které ti vyhovují.
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz ve výslužbě
nupix
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Patrix 13. 12. 2005 22:09

Obrázek
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 13. 12. 2005 22:18

Používám :

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.10) Gecko/20050921 Firefox/1.0.7 Mandriva/1.0.6-15mdk (2006.0).

Nevím, jak se to nastavit, jsem začátečník, mám nastaveno rozlišení 800*600(60Hz) na 21 palcovém monitoru.
V pozadí běží aplikace Slepec.
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lemur 13. 12. 2005 23:16

K te operaci laserem: pokud mne moje znalosti o funkci oka neklamou, laserem jde pouze upravit zakriveni cocky a to tim, ze se ni pomoci laseru vytvori drobonke "jizvicky", pomoci nichz se zmeni geometrie cocky. Svetlocive bunky v oku (tj. tycinky a cipky) jde laserem pouze pozkodit, coz by vadu dale jen zhorsilo.

BTW: 60HZ na 21" ... hmm, to musi dost blikat 21" by v tomhle rozliseni mela zvladnout minimalne 100Hz, klidne i na 150Hz. Taze silne doporucuju co nejdriv zvysit frekvenci monitoru, viz http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=12598 .
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 2Pix 13. 12. 2005 23:20

no .. nerozpoznat jestli sviti cervena nebo zelena .. to je i na mne docela sila :-D ...

neco se mi na tobe nezda :-D ...
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod xoj 13. 12. 2005 23:36

Barvoslepost typu cervena zelena je hodne obvkla zvlaste u chlapu - tipuju tak 5% (sam znam 3, z toho 2 kamosi), vetsina z nich na to prijde az kdyz delaji ridicak - musi se delat testy u doktora. Napriklad kamos to ma slabsi tak nepozna jen nektery odstiny. Ale znam i jednoho co s nama jezdi na hory a ten se klidne 5 minut hada ze je to cerveny kdyz 3 lidi mu tvrdi ze je to zelena ;)

Rekl bych ze horsi nez barvoslepost je to neostre videni :( protoze cernobila TV neni tak spatna
======
1)pouze barvoslepost na cervena-zelena, ostatni barvy vidi v pohode
2)normalne
3)ne
4)nevim
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lemur 14. 12. 2005 00:11

A minimalne otazku 3) bych doporucoval resit spise na foru forum.pauza.cz (funguje tam stejny login i heslo), tohle je forum (hlavne) o IT.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 00:16

linuxdrak píše:Vytvořil jsem si v hlavě velice podrobnou tabulku, která mi pomáha si převést šedé odstíny na základní barvy. Je těžké pro mne to vysvětlit. /b]

[b]Tu "tabulku v hlave" si dokazu "snadno" predstavit - neco podobneho jsem mel, kdyz jsem jeste pred mnoha lety delal na cernobilem (stupne sedi) 13" monitoru :lol: (proste jsem vsech zakladnich 16 barev dokazal poznat z jejich podoby, jak se zobrazily na cernobilem monitoru :D).

Jinak ad velikost pisma - vsechno krome IE umi zvetsovat velikost pisma i u stranek, kde je velikost pisma definovana pres CSS (ve Firefoxu je to Ctrl-Num+ a Ctrl-Num- (Num = na numericke casti klavesnice).

Ad uzivatelsky styl stranek - vsechny prohlizece (i IE a FF) umi "vypnout" styly stranek a nahradit je tvym, u ktereho si zvolis velikost i barvu pisem. Samozrejme to ty weby trochu rozhazi. Taky je moznost si nadefinovat vlastni CSS styl pro jednotlive weby, ale to neumim.

Ad tvuj monitor: urcite by tvym ocim pomohlo nastavit si vic jak 60 Hz :). Poptej se nejake linuxaka v okoli, zda by ti to nerozchodil.
Ladiz
Junior

Odeslat příspěvekod 2Pix 14. 12. 2005 05:18

nooo ... nevim jak u vas v kdejinde.... ale u nas maj semafory nahore jednu barvu a dole jinou ...

tim ze linuxdrak pravdepodobne nema RP, tak cumi akorat na semafory na chodniku .. tam ho nikdo za sebou netlaci (mysleno jako vyhlaska o dopravnim provozu ve smyslu brzdeni provozu) ... beru ze je barvoslepej a ma s tim urcity problemy (stejne ta kostra toho puvodniho prispevku je trosku zvlastni) .. ale ne snad blbej aby nevedel ze nahore je "stuj" a dole "jdi" ...
Ďžojn dhe ármy of kočičkas a čičintas.. džojn dhe bradrhůd.. ól jů nýd is tu konvert jour avatar tu a kočička ór čičinta.. Kočičkas and Čičintas strajks bek.. Kočičkas and Čičintas růls dhe vórd .. end ví vil strajk on dhe ívl činčilás end kil dhem ól !
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod Patrix 14. 12. 2005 08:05

linuxdrak píše:[size=200][color=blue]
Používám :

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7.10) Gecko/20050921 Firefox/1.0.7 Mandriva/1.0.6-15mdk (2006.0).

Nevím, jak se to nastavit, jsem začátečník, mám nastaveno rozlišení 800*600(60Hz) na 21 palcovém monitoru.
V pozadí běží aplikace
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidak 14. 12. 2005 09:18

Tady si z nás někdo dělá docela srandu, co? ;)
Já teda rozdíl mezi jdoucím a stojícím panáčkem poznám i bez barev..
Obrázek
davidak
Junior

Odeslat příspěvekod 2Pix 14. 12. 2005 09:43

taky si rikam .. proc bylo slovo "Slepec" napsany tak hezky tucne :-D ...

jinak .. viz vys muj prispevek :-) ..
2Pix
Junior

Odeslat příspěvekod Howard 14. 12. 2005 13:40

linuxdrak: Prestan psat pismena velky jako krava, je to strasne neprehledny.
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 14. 12. 2005 18:08

Howard > Musím, protože menší než tento text nepřečtu. Prosím pište aspon 12.
davidak> To poznám , kluk - jdi, holka - stůj .
Patrix> To jsem zkoušel, byl tady jeden "odborník" a rozvrtal kompletní linux.
Lemur> Asi budu muset vyměnit monitor, protože při 100Hz se obraz rozpadá a nedá se na něj kukat. Při 85Hz je ještě stabilní.

linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 14. 12. 2005 18:11

A jak teda prectes sve stranky http://www.sweb.cz/jan.brunclik/ ?
Hm? :wink:
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 18:14

Hele, linuxdrak, tak si nastav v X serveru vetsi DPI (texty ve vsech aplikacich budou vetsi) nebo si zmensi rozliseni (stejny efekt). Je asi lepsi, aby sis to prizpusobil na sve strane ;).
Ladiz
Junior

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 14. 12. 2005 18:50

Patrix> Bez lupy ne !
Ladiz> Nemuhu již snižovat rozlišení a vrátil jsem ho zpět na 1024*768(85Hz).
Jak nastavím v Mandrivě 2006 větší DPI? Máš asi pravdu !
Prosím, pište modrou barvou ! Musím veškerý text označovat do modra !
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AndrewJ 14. 12. 2005 19:04

akorát by mě zajímalo, proč jsi své posty v tomhle fóru, mimo tento dread psal normální barvou a normální velikostí? Myslím, že si z nás děláš srandu... ale stejně jsem ti to napsal fontem o velikosti 12 a modrou barvou.. ale spíš by jsi měl nastavit chování svého prohlížeče.. třeba ve FF jde nastavit minimální velikost písma...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Eva_M 14. 12. 2005 20:58

Linuxdraku, myslím, že si z nás děláš srandu. Chceš být zajímavý? Nebo si chceš vyzkoušet reakce lidí na někoho méně obvyklého? Když blbě vidíš, tak jak je možný, že Tě zajímá programování, že se učíš na mechanika v oboru elektronika, že máš svoje webový stránky atd.? Napomínáš tady lidi, aby psali velká písmena, přitom zobrazení stránky umí zvětšit/zmenšit snad každý prohlížeč. Elektrice a elektronice moc nerozumím, ale vím, že třeba různé drátky mají různou barvu a že je dobré je zapojit správně - jak to můžeš dělat, když na to nevidíš?
Nezlob se, možná Ti křivdím, ale zdá se mi, že si vymýšlíš.

K Tvým otázkám:

1) Ano, znám velmi dobře pár lidí s různými vadami (prima slepého mladého kluka, fajn kamarádku s berlemi, další moc prima ženskou na vozíku atd.) - ale nikdy mi nevadilo, že jsou postižení - proč by mi to taky mělo vadit? Spíš ty vady překážejí jim. Pro mě je důležité, jací jsou to lidé, jak je nám spolu dobře, jak si spolu popovídáme...

2) K postiženým se chovám úplně stejně jako ke komukoliv jinému snad jen s tím rozdílem, že jim občas pomůžu s něčím, co sami nezvládají. Ale jinak je beru naprosto normálně. Důležité je, jací jsou ti lidé uvnitř! To platí o zdravých i postižených!

3) Proč by měla lásce vadit barvoslepost? S touto vadou se přece dá úplně normálně žít. Lásky mají i zcela slepí lidé, i lidé na vozíku, bez nohou... dokonce se takoví lidé i žení/vdávají a mají děti. Prostě normálka. Barvoslepost je malá a nevýznamná vada (teda pro tebe možná ne, ale celkově vzato jsou na tom mnozí hůř a žijí kvalitní a plný život).

4) Nevím, co by na tu vadu pomohlo, nejsem doktor. Myslím si, že laser tomu zrovna nepomůže, tím se koriguje spíš krátkozrakost či dalekozrakost.

Na závěr upřímné slovo: ... snad se neurazíš
Z tvých příspěvků mám dojem, že se ti v životě ani v lásce moc nedaří, tak hledáš důvod proč. A usoudil jsi, že za to asi může ta barvoslepost. Jenže já si myslím, že to není pravda. Chyba bude spíš v tobě, v tvé povaze, v jednání s druhými lidmi atd. Zkus se nad sebou zamyslet poctivě a upřímně, jak tě asi vnímají druzí lidé, jestli jim je s tebou dobře nebo ne - a proč.

Jestli se chováš jako rozmazlený chudák a jestli očekáváš od všech jen ohledy, tak to lidem asi nebudeš moc sympatický. Znám kupu hodně postižených lidí (daleko víc než ty!!!) a jsou moc prima, každému je s nimi dobře, mají hodně přátel - a ti postižení se upřímně snaží udělat byť malou radost těm druhým (zdravým), s něčím jim pomoct - byť jsou to maličkosti, prostě snaží se být užiteční a prospěšní, snaží se, aby s nimi bylo lidem dobře... a ono to fakt funguje. Zkus se nad tím zamyslet...

PS: I když si myslím, že je to zbytečné, zvětšuju písmo a přebarvuju ho na modrou :-)
Pravidlo č.1: Netrapte se kvůli maličkostem !
Pravidlo č.2: Všechno jsou maličkosti !
(R.Eliot, kardiolog)
Eva_M
Junior

Odeslat příspěvekod Davpe 14. 12. 2005 21:01

proc tady pises velkymi pismeny, kdyz ve Firefoxu lze nastavit minimální velikost písma (dokonce ti dali i screenshot) a navíc pomocí CTRL a kolečka myši dolu si muzes na kazde strance pismo zvetsit
Davpe
Junior

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 22:14

linuxdrak píše:Jak nastavím v Mandrivě 2006 větší DPI? /b]

[b]Nevim, kde to nastavit v textovych konfiguracnich souborech, ale pres graficka klikatka to umim v Ubuntu linuxu, ktery pouziva spravce plochy "GNOME": nahore menu System -> Preferences -> Font -> tlacitko Details a prvni polozka je Resolution v dpi, zadej, co chces (vetsi cislo = vetsi pismena, zkus napr. 96), a dej Close - hned by mely vsechny texty na obrazovce zmenit velikost (nektere aplikace bude ale treba ukoncit a znovu spustit, aby se to v nich projevilo). V Mandriva, pokud pouzivas GNOME jako spravce plochy, to bude nekde v necem jako "ovladaci panely" - ale tam uz to najdes urcite snadno - proste nastaveni Fontu/Pisma (ten dialog uz je pak stejny). Pokud ale pouzivas spravce plochy KDE, tak v tom to neumim (ale zkus si projit KDE Kontrol Center, mozna to tam nekde je).
Ladiz
Junior

Odeslat příspěvekod a 15. 12. 2005 03:28

linuxdrak: ty si ale debil. robis si tu srandu z farboslepych, je ti jedno ako sa pri tom citia oni?!
a
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidak 15. 12. 2005 07:37

Je to docela trapný linuxdraku, už mu nikdo prosim neodpovídejte, akorát si třepíte hubu(resp. prsty). Jednoho barvoslepýho kamaráda mám a narozdíl od tebe má mozek. Příště si vymysli měco lepšího a nedělej si srandu z druhejch.
davidak
Junior

Odeslat příspěvekod puck 15. 12. 2005 07:53

Jak dodělám tutuo školu bych zkusil VŠ nebo vytvořil na internetu soukromné noviny, kde budu psát o lidéch, kteří mají různé vady a jsou od společnosti stranou
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 10:28

Je to chuj a robí si srandu. Sám som farboslepý (červená/zelená) a nejaké kaleráby ako písať modrou farbou aby to videl sú blbosť, lebo pri čitatelnosti textu ide o kontrast a nie o farbu. Zle by sa mu čítal červený text na zelenom pozadí a pod., ale akýkolvek tmavý text na akomkolvek svetlom pozadí nerobí problémy. Inak je zaujímavé, že dokážem rozlíšiť farby, ktoré "normálne" vidiaci považujú za rovnaké.
Nikdy som nič nedokončil, teraz ale
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod davidak 15. 12. 2005 14:09

Radek II píše:Inak je zaujímavé, že dokážem rozlíšiť farby, ktoré "normálne" vidiaci považujú za rovnaké. /quote]

Fakt, jo? Nechceš o tom napsat něco víc? To by mě zajímalo..
davidak
Junior

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 14:32

ono je to tak: pri tom type "farbosleposti" co mam ja, mam posunute vnimanie zelenej farby smerom k cervenej, takze ich nedokazem tak dobre rozoznat. (oberat lesne jahody je fakt brutalita). oko rozoznava len 3 farby, modru, zelenu a cervenu a ich vzajomne pomery, ale vtip je v tom, ze ty mozes rovnako vyzerajucu farbu namiesat strasne vela sposobmi. ako zltu uvidis monochromaticku zltu (napr. ked hodis kuchynsku sol do plamena), ale aj zmes cerveneho a zeleneho svetla, pripadne zmes viacerych inych farieb v spravnom pomere. ked sa pokusis namiesat z cervenej a zelenej rovnaku zltu ako tu sodikovu, neuvidis medzi nimi nijaky rozdiel, ale ja ano, lebo moje oci su viac citlive na inu zelenu, pripadne inu cervenu ako tvoje. naopak, keby som ja miesal zltu tak, aby bola pre mna rovnaka, pre teba by rovnaka nebola, asi by bola viac do cervena, lebo tu zle vidim a tak by so jej tam musel dat viac.

inak v druhej svetovej sa ludia s mojou ocnou vadou (ci skor vlastnostou ?) pouzivali v prieskumnych lietadlach, lebo lepsie vidime cez kamuflaz - ta zelena je pre nas skratka ina..
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 15. 12. 2005 15:53

Je normalni ze na jedno oko vidim vic zelenou a na druhe vic cervenou? :-)
Jinak barvy vidim vsechny.
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 16:06

a nemáš na jednom oku zelený zákal ? :mrgreen:

na internete je kopec testov na farboslepost, skus si nejaky urobit s jednym a neskor druhym okom a uvidis, ci bude nejaky rozdiel.. ja mam obe oci rovnako nafigu
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 16:39

aby si moc nehladal, tu je skvely test, ma 24 obrazkov..

http://www.kcl.ac.uk/teares/gktvc/vc/lt ... plate1.htm
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p0etrik 15. 12. 2005 17:29

Moc pekne, asi uz chapu to red-green blindness, dela ti problemy rozlisit cervenou a zelenou, ale zase mas oci citlivejsi na odstiny zelene, ze? Napr. tady v tom http://www.kcl.ac.uk/teares/gktvc/vc/lt ... late23.htm vidim obe cary. Z hlediska prirody a prirozeneho vyberu (tedy nez prisla civilizace) je podle mne vyhodnejsi rozeznat vice odstinu zelene (navic oko je v teto casti spektra nejcitlivejsi) nez nekterou cervenou od zelene. Je teoreticky mozne ze tato vada je v podstate zvyhodneni, ktere by se v divoke prirode projevilo jako vetsi sance na preziti.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Patrix 15. 12. 2005 17:30

hm vsechno prectu a vidim normalne
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 18:14

tazko povedat, ci vidim viac odtienov zelenej, skor budem schopny rozoznat viac odtienov nejakej inej farby, kam mam posunute maximum citlivosti, ale v prirode je rozlisovanie cervenej a zelenej dolezite - napriklad takmer vsetky zrele plody maju v sebe aj cervenu, takze tam by som urcite bol znevyhodneny a aj vystrazne signaly su casto cervene. prehliadnut semafor na ktorom prave svieti cervena mi necini nejake obzvlast velke potiaze a tak uz ma par krat skoro preslo auto.. :shock: a tiez nevidim, ci sa niekto cervena, alebo ci je bledy..

na tych testoch spolahlivo nevidim veci, ktore by som ako c/z vidiet nemal a vidim tie, ktore by som videt mal, napr: http://www.kcl.ac.uk/teares/gktvc/vc/lt ... late14.htm

ale tieto testy su na monitore len orientacne, lebo zalezi na jeho spravnom nastaveni a tak je mozne, ze niekto vidi vsetko, ako v prispevku nadomnou. inak su to drahe tabulky (tusim 300 USD za sadu) a musia sa pozerat za nepriameho denneho svetla.

najvacsi gol je, ze som robil techologa pre farby v nasej nemenovanej automobilke :mrgreen: nejako mi zabudli dat urobit tie testy nez ma tam prijali. ale nakolko som jednotlive rozhodnutia vzdy konzultoval a sporne pripady este aj meral spektrofotometrom, nemal som s tym nejake problemy.
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 18:28

tak to mas ok, ja z prvych 13 nevidim, alebo vidim nespravne cisla na 12..
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xoj 15. 12. 2005 18:39

Radek II píše:
ale tieto testy su na monitore len orientacne, lebo zalezi na jeho spravnom nastaveni a tak je mozne, ze niekto vidi vsetko, ako v prispevku nadomnou. inak su to drahe tabulky (tusim 300 USD za sadu) a musia sa pozerat za nepriameho denneho svetla.

Tak ja ty testy delal na autoskolu podle me je to standard. Byly tam ty samy obrazky ale byla to nejaka 20 let stara knizka (urcite nestala za komacu 300$). Samozrejme jsem tam i neco nevidel zatimco tady (LCD) vidim vse. Problem je ze LCD ma take jen 3 barvy a tak i zde se jedna o slozeninu 3 barev na nekalibrovanem LCD
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 18:56

ono to mas s tymi testami tak: vynasiel ich pan Ishihara, ktory ich zostavil z presnych farieb na zaklade svojho vlastneho vyskumu a urcite su (boli) patentovo chranene. pochybujem, ze sa komousi namahali s kupou nejakej licencie, proste to natlacili a hotovo. lenze ak farby len priblizne podla oka namiesali bez toho, aby poznali ich zlozenie, zastupenie, a spektralne charakteristiky pigmentov, aj vysledky boli len priblizne.. a nakolko monitor tiez nikdy nebude schopny pomocou troch farieb presne okopirovat spektra farieb v tom teste, aj vysledky z neho budu len priblizne...ale na orientaciu stacia, tak ako tie komousske tabulky. okolo farieb je cela veda, nestaci ich merat pod jednym uhlom, lebo u niektorych pigmentov, alebo metalickych ci perletovych farieb sa meni farba s uhlom pohladu a tak sa meraju z 5 rozlicnych uhlov.. stavalo sa dost casto, ze nam dodali narazniky, ktore pri pohlade z jednej strany farebne sedeli s karoseriou, urobil si 3 kroky dozadu a uz nesedeli...
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fojťan 15. 12. 2005 19:29

jak je to s barvosleposti a ridicakem?
learnin' to fly
Fojťan
Junior

Odeslat příspěvekod xoj 15. 12. 2005 19:36

neni problem udelat ridicak na osobni auto ale nemuzes byt ridic z povolani. Doplatil na to prave muj kamos kterej chtel jezdit u CSAD s autobudem :( Toto plati pro vadu kterou trpi vetsina- barvocit Cervena-Zelena jak napr. Radek II
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 19:53

xoj ma pravdu, vodicak normalne mam, vsak svetlo na semafore poznam minimalne podla toho, ze je hore, ak by som nevidel jeho farbu. ale vodic z povolania nie je jedine obmedzenie, nevzali by ta asi ani na slaboprud, (farebne dratiky), na vojne ma nechceli za chemika, hoci som chemiu studoval, ako pilot si tiez neskrtnem, je vela povolani, kde je farbocit dolezity..ale kto vie, ci by som po LSD mal menej farebne haluze ? :mrgreen:
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AndrewJ 15. 12. 2005 21:52

RadekII: hej, to vyzkoušej a poreferuj
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xoj 15. 12. 2005 22:13

a k cemu by to bylo kdyz nemuze vedet jak to vidime my :shock: :P :shock: :o :shock: :twisted: tak nemuze srovnat :mrgreen:
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 16. 12. 2005 09:30

ono to nie je celkom take jednoduche, teoreticky by som mohol vidiet zivsie farby ako teraz. mam dve zname, od narodenia uplne slepe a obe maju sny. oci nie su podmienkou videnia, to co "vidime" je len obraz vytvoreny v mozku, obycajne na zaklade signalov z oci, ale pri snivani ci ucinkoch drog, alebo halucinaciach nehraju oci nijaku rolu.
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 19. 12. 2005 15:32

Já si myslím, že raději nebudu zkoušet autoškolu, nechci nikomu zbytečně ublížit.

Nedělám si z nikoho regraci! Ten FF mi nechce nastavit písmo větší než 10, musím na každou stránku používat klávesy ctrl++. To mě dosti nebaví. Jinak děkuji za vaše přízpěvky. už nemumí psát modře, protože už jí nevidím.

V pátek bych měl jít opět k očnímu a zeptám se ho na ten zákal.
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod big.alda (novy) 19. 12. 2005 20:24

Na zákal se neptej, zelený zákal je způsobený nadměrným tlakem v oku, na barevné vidění nemá vliv.
To boldly go where no man has gone before.
big.alda (novy)
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 20. 12. 2005 07:26

Keď si od narodenia farboslepý, už dávno by si mal naštudované všetky informácie o svojom handikepe a takto hlúpo by si sa nepýtal. Laser koriguje refrakčné chyby. Minule som v rozhlase počúval o jednej žene, ktorá nemá ruky od zápästia, naučila sa jazdiť na aute a žije samostatne.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod Kalfa 21. 12. 2005 00:29

V elektrotechnice sou snad barvy skoro hodně důležitý ne??? Tak jak jí může studovat????
Kalfa
Junior