Barvoslepost aneb nevidím barvy

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 14. 12. 2005 18:08

Howard > Musím, protože menší než tento text nepřečtu. Prosím pište aspon 12.
davidak> To poznám , kluk - jdi, holka - stůj .
Patrix> To jsem zkoušel, byl tady jeden "odborník" a rozvrtal kompletní linux.
Lemur> Asi budu muset vyměnit monitor, protože při 100Hz se obraz rozpadá a nedá se na něj kukat. Při 85Hz je ještě stabilní.

(c)Slepec 1.2 (slepecký program)
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 14. 12. 2005 18:11

A jak teda prectes sve stranky http://www.sweb.cz/jan.brunclik/ ?
Hm? :wink:
Patrix
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 18:14

Hele, linuxdrak, tak si nastav v X serveru vetsi DPI (texty ve vsech aplikacich budou vetsi) nebo si zmensi rozliseni (stejny efekt). Je asi lepsi, aby sis to prizpusobil na sve strane ;).
Ladiz
Junior

Odeslat příspěvekod linuxdrak(smazano) 14. 12. 2005 18:50

Patrix> Bez lupy ne !
Ladiz> Nemuhu již snižovat rozlišení a vrátil jsem ho zpět na 1024*768(85Hz).
Jak nastavím v Mandrivě 2006 větší DPI? Máš asi pravdu !
Prosím, pište modrou barvou ! Musím veškerý text označovat do modra !
(c)Slepec 1.2 (slepecký program)
linuxdrak(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod AndrewJ 14. 12. 2005 19:04

akorát by mě zajímalo, proč jsi své posty v tomhle fóru, mimo tento dread psal normální barvou a normální velikostí? Myslím, že si z nás děláš srandu... ale stejně jsem ti to napsal fontem o velikosti 12 a modrou barvou.. ale spíš by jsi měl nastavit chování svého prohlížeče.. třeba ve FF jde nastavit minimální velikost písma...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Eva_M 14. 12. 2005 20:58

Linuxdraku, myslím, že si z nás děláš srandu. Chceš být zajímavý? Nebo si chceš vyzkoušet reakce lidí na někoho méně obvyklého? Když blbě vidíš, tak jak je možný, že Tě zajímá programování, že se učíš na mechanika v oboru elektronika, že máš svoje webový stránky atd.? Napomínáš tady lidi, aby psali velká písmena, přitom zobrazení stránky umí zvětšit/zmenšit snad každý prohlížeč. Elektrice a elektronice moc nerozumím, ale vím, že třeba různé drátky mají různou barvu a že je dobré je zapojit správně - jak to můžeš dělat, když na to nevidíš?
Nezlob se, možná Ti křivdím, ale zdá se mi, že si vymýšlíš.

K Tvým otázkám:

1) Ano, znám velmi dobře pár lidí s různými vadami (prima slepého mladého kluka, fajn kamarádku s berlemi, další moc prima ženskou na vozíku atd.) - ale nikdy mi nevadilo, že jsou postižení - proč by mi to taky mělo vadit? Spíš ty vady překážejí jim. Pro mě je důležité, jací jsou to lidé, jak je nám spolu dobře, jak si spolu popovídáme...

2) K postiženým se chovám úplně stejně jako ke komukoliv jinému snad jen s tím rozdílem, že jim občas pomůžu s něčím, co sami nezvládají. Ale jinak je beru naprosto normálně. Důležité je, jací jsou ti lidé uvnitř! To platí o zdravých i postižených!

3) Proč by měla lásce vadit barvoslepost? S touto vadou se přece dá úplně normálně žít. Lásky mají i zcela slepí lidé, i lidé na vozíku, bez nohou... dokonce se takoví lidé i žení/vdávají a mají děti. Prostě normálka. Barvoslepost je malá a nevýznamná vada (teda pro tebe možná ne, ale celkově vzato jsou na tom mnozí hůř a žijí kvalitní a plný život).

4) Nevím, co by na tu vadu pomohlo, nejsem doktor. Myslím si, že laser tomu zrovna nepomůže, tím se koriguje spíš krátkozrakost či dalekozrakost.

Na závěr upřímné slovo: ... snad se neurazíš
Z tvých příspěvků mám dojem, že se ti v životě ani v lásce moc nedaří, tak hledáš důvod proč. A usoudil jsi, že za to asi může ta barvoslepost. Jenže já si myslím, že to není pravda. Chyba bude spíš v tobě, v tvé povaze, v jednání s druhými lidmi atd. Zkus se nad sebou zamyslet poctivě a upřímně, jak tě asi vnímají druzí lidé, jestli jim je s tebou dobře nebo ne - a proč.

Jestli se chováš jako rozmazlený chudák a jestli očekáváš od všech jen ohledy, tak to lidem asi nebudeš moc sympatický. Znám kupu hodně postižených lidí (daleko víc než ty!!!) a jsou moc prima, každému je s nimi dobře, mají hodně přátel - a ti postižení se upřímně snaží udělat byť malou radost těm druhým (zdravým), s něčím jim pomoct - byť jsou to maličkosti, prostě snaží se být užiteční a prospěšní, snaží se, aby s nimi bylo lidem dobře... a ono to fakt funguje. Zkus se nad tím zamyslet...

PS: I když si myslím, že je to zbytečné, zvětšuju písmo a přebarvuju ho na modrou :-)
Pravidlo č.1: Netrapte se kvůli maličkostem !
Pravidlo č.2: Všechno jsou maličkosti !
(R.Eliot, kardiolog)
Eva_M
Junior

Odeslat příspěvekod Davpe 14. 12. 2005 21:01

proc tady pises velkymi pismeny, kdyz ve Firefoxu lze nastavit minimální velikost písma (dokonce ti dali i screenshot) a navíc pomocí CTRL a kolečka myši dolu si muzes na kazde strance pismo zvetsit
Davpe
Junior

Odeslat příspěvekod Ladiz 14. 12. 2005 22:14

linuxdrak píše:Jak nastavím v Mandrivě 2006 větší DPI? /b]

[b]Nevim, kde to nastavit v textovych konfiguracnich souborech, ale pres graficka klikatka to umim v Ubuntu linuxu, ktery pouziva spravce plochy "GNOME": nahore menu System -> Preferences -> Font -> tlacitko Details a prvni polozka je Resolution v dpi, zadej, co chces (vetsi cislo = vetsi pismena, zkus napr. 96), a dej Close - hned by mely vsechny texty na obrazovce zmenit velikost (nektere aplikace bude ale treba ukoncit a znovu spustit, aby se to v nich projevilo). V Mandriva, pokud pouzivas GNOME jako spravce plochy, to bude nekde v necem jako "ovladaci panely" - ale tam uz to najdes urcite snadno - proste nastaveni Fontu/Pisma (ten dialog uz je pak stejny). Pokud ale pouzivas spravce plochy KDE, tak v tom to neumim (ale zkus si projit KDE Kontrol Center, mozna to tam nekde je).
Ladiz
Junior

Odeslat příspěvekod a 15. 12. 2005 03:28

linuxdrak: ty si ale debil. robis si tu srandu z farboslepych, je ti jedno ako sa pri tom citia oni?!
a
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidak 15. 12. 2005 07:37

Je to docela trapný linuxdraku, už mu nikdo prosim neodpovídejte, akorát si třepíte hubu(resp. prsty). Jednoho barvoslepýho kamaráda mám a narozdíl od tebe má mozek. Příště si vymysli měco lepšího a nedělej si srandu z druhejch.
davidak
Junior

Odeslat příspěvekod puck 15. 12. 2005 07:53

Jak dodělám tutuo školu bych zkusil VŠ nebo vytvořil na internetu soukromné noviny, kde budu psát o lidéch, kteří mají různé vady a jsou od společnosti stranou
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 10:28

Je to chuj a robí si srandu. Sám som farboslepý (červená/zelená) a nejaké kaleráby ako písať modrou farbou aby to videl sú blbosť, lebo pri čitatelnosti textu ide o kontrast a nie o farbu. Zle by sa mu čítal červený text na zelenom pozadí a pod., ale akýkolvek tmavý text na akomkolvek svetlom pozadí nerobí problémy. Inak je zaujímavé, že dokážem rozlíšiť farby, ktoré "normálne" vidiaci považujú za rovnaké.
Nikdy som nič nedokončil, teraz ale
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod davidak 15. 12. 2005 14:09

Radek II píše:Inak je zaujímavé, že dokážem rozlíšiť farby, ktoré "normálne" vidiaci považujú za rovnaké. /quote]

Fakt, jo? Nechceš o tom napsat něco víc? To by mě zajímalo..
davidak
Junior

Odeslat příspěvekod Radek II 15. 12. 2005 14:32

ono je to tak: pri tom type "farbosleposti" co mam ja, mam posunute vnimanie zelenej farby smerom k cervenej, takze ich nedokazem tak dobre rozoznat. (oberat lesne jahody je fakt brutalita). oko rozoznava len 3 farby, modru, zelenu a cervenu a ich vzajomne pomery, ale vtip je v tom, ze ty mozes rovnako vyzerajucu farbu namiesat strasne vela sposobmi. ako zltu uvidis monochromaticku zltu (napr. ked hodis kuchynsku sol do plamena), ale aj zmes cerveneho a zeleneho svetla, pripadne zmes viacerych inych farieb v spravnom pomere. ked sa pokusis namiesat z cervenej a zelenej rovnaku zltu ako tu sodikovu, neuvidis medzi nimi nijaky rozdiel, ale ja ano, lebo moje oci su viac citlive na inu zelenu, pripadne inu cervenu ako tvoje. naopak, keby som ja miesal zltu tak, aby bola pre mna rovnaka, pre teba by rovnaka nebola, asi by bola viac do cervena, lebo tu zle vidim a tak by so jej tam musel dat viac.

inak v druhej svetovej sa ludia s mojou ocnou vadou (ci skor vlastnostou ?) pouzivali v prieskumnych lietadlach, lebo lepsie vidime cez kamuflaz - ta zelena je pre nas skratka ina..
Nikdy som nič nedokončil, teraz ale
Radek II
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Patrix 15. 12. 2005 15:53

Je normalni ze na jedno oko vidim vic zelenou a na druhe vic cervenou? :-)
Jinak barvy vidim vsechny.
Patrix
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka