Výbuch v PC skryni

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Thowt1 24. 4. 2006 19:41

Stalo sa mi to tak pred 2 rokmi, ale stále mi to nedá spať :) Brat hral Commandos 2, zrazu rana ako z dela a PC funguje ďalej...Vypneme, otvorim skryňu a pozerám, že jeden z tých valčekov - tuším sú to kondenzátory :?: praskol a vytriskla z neho dáka tekutina, tuším elektrolyt :?: Nasledovala kúpa nového PC. PREČO to vybuchlo?(dovtedy to PC fakčilo 3 roky)
profesionalna krysa na forum.doupe.cz
Thowt1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decried 24. 4. 2006 19:44

No obcas sa to stava. Aka to bola doska? Typnem si: MSI alebo EPoX?
Make it idiot proof and someone will make a better idiot.
decried
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JIV 24. 4. 2006 19:44

kondenzatory sa nafukuju a vytekaju ale zeby explodovali... no mose byt
- neni ten "elektrolyt" karcinogenny?


hmm AMD duron Vaporizing :mrgreen:
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod metla23 24. 4. 2006 19:45

Ja tipujem GIGABYTE
X2 4000+,Asus M2A VM HDMI,2x1GB Ram, X1650PRO,BFG PhysX Ageia,Asus Xonar D2,M-Audio Jamlab, Amplitube 2,dualboot XP/PClinuxos
metla23
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 24. 4. 2006 19:48

JIV: explodujou a huste :D Zazil jsem to na cviceni z elektroniky, kdy tam jeden borec kondik huste odpalil a jeste nam o tom vypravel cvicici..
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod *Sonny* 24. 4. 2006 19:49

v impulznych zdrojoch ako sa pouzivaju v pc je niekedy ( v kvalitnejsich ) pridanych niekolko filtracnych kondenzatorov, ktore maju za ulohu stabilizovat prisun el.prudu. pokial niektory z nich exploduje ( skrat a pod.), nemusi to znamenat prerusenie prisunu prudu, iba zhorsenie kvality, ale divim sa ze PC sa ani nerestartlo.

Karcinogenny elektrolyt ? nepocul som este, ale moze byt...
Ak kontrolu inputu navrhli tak , aby sa nesprávne inputy vyfiltrovali , niektorý objaviteľský idiot vypracuje systém , pomocou ktorého sa nesprávne inputy vyhnú kontrole :)
*Sonny*
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod decried 24. 4. 2006 19:52

2 christian: jj, odporucam neprepinat vstupne napatie na zdroji z 230 na 115V :mrgreen: To bol mega vybuch a spusta dymu :D (200V 470uF kondik)
Make it idiot proof and someone will make a better idiot.
decried
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod x-father 24. 4. 2006 19:59

decried píše:No obcas sa to stava. Aka to bola doska? Typnem si: MSI alebo EPoX?


Ja osobne videl nejvic desek z vadnejma kondenzatorama od INTELu.

U jednoho zakaznika sme museli stahnou vsechny desky co byly stejny tip - byla to nejaka s 865 chipsetem - roztekly se do dvou let vsechny.
x-father
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thowt1 24. 4. 2006 20:02

no tusim to bola Microstar, alebo nieco tomu velmi podobne tiez na M. Ono som potom tam spozoroval, ze aj dalsie kondenzátory boli tak trocha nafúknuté, vyduté, akoby tiez chceli vybuchnut. A mal som Duron 950 Mhz, nemohlo to byt prehrievaním, teplom v bedni? Karcinogénne to snád nie je, zatial zijem :shock:
profesionalna krysa na forum.doupe.cz
Thowt1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JIV 24. 4. 2006 20:03

decried píše:2 christian: jj, odporucam neprepinat vstupne napatie na zdroji z 230 na 115V :mrgreen: To bol mega vybuch a spusta dymu :D (200V 470uF kondik)


mam kamosov -obchodne academie a.. len to vyskratuje poistku...ale zadymi :D
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lemur 24. 4. 2006 20:10

Doprorucuju precist (tedy, pokud umitev anglicky) tuto stranku na Wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_Plague , tam je to docela dobre popsano.

A k vybuchu kondenzatoru proste obcas u pulznich zdroju dochazi, nejhorsi jsou ty ve vysokonapetove casti zdroje, v kterych muze byt naschromazdena docela slusna energie (napr. v 330uF nabitem na polovinu spickoveho napeji je skoro 5J), ktera se pri zkratu vybije velmi rychle a dokaze nejen roztrhat obal kondenzatoru na kusy, ale dokonce mirne ohnout okolni soucvasky smerem od centra vybuchu.

Jediny zpusob, jak se podobnym nehodam zabranit je kupovat kvalitni zdroje a desky a u desek si jeste pro jistotu zkontrolovat, jesli vyrobce kondenzatoru neni na nejake z cernych listin.

A k tem karcinogenum - v elektrolytickych kondezatorech nastesti zadne karcinogeny nejsou, ty byly (a obcas jeste jsou ve vysokonapetovych kondenzatorech, kde se jako dielektrikum pouzival olejem napusteny papir a v prave onom oleji byly karcinogeni PCB (polychlorovane bifenyly). Ale pokud zroj po vybuchu zacne horet, tak v onom dymu karcinogeny urcite budou, stejne jako jsou treba v dymu z cigarety.

Takze - klidne spete, kdybych se ja mel trapit vsemy potencialne nebezpecnymi vecmi o kterych vim, tak v noci oka nezamhourim :-) .
Lemur
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horst_ 24. 4. 2006 20:17

Kondenzátor může vybuchnout,když se zvětší jeho svodový proud.
Kondenzátor se zahřeje na vysokou teplotu a elektrolyt ho po zvětšení svého objemu roztrhne.Z tohoto důvodu mají kondenzátory ztenčenou čepičku prolisem do kříže a tlak unikne směrem od desky.
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thowt1 24. 4. 2006 20:22

Presne cez ten prelis mi ten kondenzátor vybuchol. Inak ze by to bolo nejake ohladuplne, ze tlak odide pri výbuchu smerom od dosky sa mi nezdá, beztak som musel samozrejme kupovat novu. A s nou aj procesor, ramku... Vlastne mi tá nehoda prisla vhod :mrgreen:
profesionalna krysa na forum.doupe.cz
Thowt1
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FaZZy 24. 4. 2006 20:24

ELEKTOROLITICKÉ KONDENZÁTORY PĚKNĚ VYBUCHUJÍ I PŘI PŘEPOLOVÁNÍ(doma nezkoušejte :twisted: )jedním jsem dostal a je to kocela šlupka. :wink:
Static X, Hypocrisy, In Flames, SoulFly, Sepultura,Dark Tranquility,.. 4ever :twisted:
OC: Athlon 3000+ 1,8GHz@2,8GHz
A? učiníš co chceš, stejně toho budeš litovat.
Max Cavalera je metalový Bob Marley
FaZZy
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Horst_ 24. 4. 2006 20:36

Chtěl jsem to napsat taky,ale potom jsem si říkal,aby to někdo nezkoušel a nečuměl na to zblízka.Jednou se mi podařilo zapájet obráceně malý kondenzátor jen 20uF a byla to taková rána,že jsem
nadskočil na židli.Rozhodně nedoporučuji jako námět na pokus.
Horst_
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků