paměti T-Force Xtreem a overclocking

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 25. 7. 2019 15:07

Paměťové čipy jsou v posledních měsících stále levnější a vyšší rychlosti i docela dostupné. Takovým průměrem se dnes může stát cokoliv mezi 2933 až 3200 MHz, asi nejlepší část pro výběr pamětí v poměru cena/výkon. Ideální pro Intel 8+9. generaci procesorů a nebo i pro Ryzeny 2. generace a věřme, že i pro tu 3. generaci, která je doslova za dveřmi.
Ale co když chcete víc? A co když rádi i taktujete? Podíváme se dneska na výrobce Teamgroup a jeho divizi T-Force. A kam je až popoženeme na OC desce Maximus XI Apex.

PŘEDSTAVENÍ PAMĚTÍ
Jako zajímavý model jsem zvolil TeamGroup, T-Force Xtreem 4133 MHz. Frekvence řekněme nadprůměrná, ale hlavně se zajímavým časováním na tomto XMP profilu. To je 18-18-38-2T při napětí 1.4V!

Kompatibility list naleznete zde (pravděpodobně ale rozjedete i na novějších modelech, které v listu chybí): https://www.teamgroupinc.com/en/catalog ... index_id=2

Tato série pamětí dosáhla už v roce 2017 rekordu v přetaktování, i dnes stále slušných 5280 MHz. Je možné, že dnes na novějších procesorech jako jsou i7-8086K nebo i9-9900K by se podařilo vymáčknout ještě o něco více.
Obrázek

Celkové specifikace najdete na obrázku. Jen připomenu, že rozměry pamětí jsou 48mm na výšku a 9mm na šířku. O chlazení se stará skutečně poctivý kus hliníku, zde se nešetřilo jako u některých pamětí (kde bývá jen tenký plíšek).
Obrázek

Moje paměti jsou vyrobeny v 43. týdnu roku 2018. Podle PCB zkoumání se jedná o Samsung B-die čipy a revize vypadá na A0. Tím jsou předurčeny spíše pro nízké časování na frekvencích kolem 4000 MHz z pohledu extrémních overclockerů.

I SPD v BIOSu zná datum výroby
Obrázek

Paměti mají doživotní záruku, bonusem je ještě samolepka T-Force
Obrázek

Balení paměti představuje co do specifikací a také ocenění desingovým awardem z loňského roku a jiným z Computexu 2017. Druhá strana vysvětluje, že T-Force patří pod společnost Teamgroup a náleží nadšeneckému segmentu.
Obrázek
Obrázek

Po rozbalení na vás tyto krásky vykouknou. Fotky řeknou více než desítky vět. Rád bych jen zdůraznil, že chlazení pamětí je skutečně masivní a není třeba se bát o nějaké zahřívání.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Paměti jsou osazené z jedné strany, tedy ideální pro overclocking s vyššími frekvencemi a těsným časováním. Už jsem

TESTOVACÍ SESTAVA
Pro testy jsem zvolil pro někoho netradičně Windows 7, ale věřme, že to ještě není zcela odepsaný operační systém!

Obrázek

procesor: Intel Core i9-9900K (průměrný kus), pevně nastaven na 5000 MHz CPU a 4700 MHz na cache.
základní deska: ROG Maximus XI Apex
paměti: T-Force Xtreem, XMP 4133MHz
zdroj: Crosair AX1200
chlazení CPU: ROG Ryujin 360
grafická karta do počtu: ROG Strix GTX1050 O4G

Obrázek

JAK JSEM TESTOVAL
Prvně jsem testoval s defaultním systémem Windows 7. Zvolil jsem klasický IMC deklarovaný standard pro Intel Core 9900K, tedy paměti na 2666 MHz, poté jsem zvolil paměti běžící na 3200 MHz, což je podle mého soudu dnes skvělý tip ke koupi v poměru cena/výkon pro většinu uživatelů. Ceny RAM totiž letos začaly padat dolů...nakonec jsem zkusil XMP profil I. a XMP profil II. Druhý je optimalizován na ROG desky. A zajímalo mě, co tedy přinese v praxi jiného. Pak jsem zkusil jít ještě dále, až kam mě pustí relativně bezpečné napětí 1.55-1.6V na DRAM. Postupně jsem otestoval benchmarky:
Superpi 32M, nižší čas znamená lepší pro rychlost a efektivitu pamětí
Geekbench 4: vyšší skóre je lépe. Jak ve výsledcích uvidíte, Geekbench umí profitovat z frekvence pamětí
3D Mark11 Extreme "Physic score" - znovu zaměření na výkon procesoru jen změnou nastavení RAM
AIDA64 - paměťová propustnost, kde vyšší čísla jsou lépe
Memory Mark - paměťový subtest, vyšší skóre je lépe

Obrázek

Další testy již šly mimo lidové pole a zaměřil jsem se jen na Superpi 32M a Geekbench4 single thread. Ty probíhaly právě na mírně upraveném systému, kdy máte nastavenu maximální přístupnou paměť systému na 4GB. Proč? Protože jinak nemáte šanci projet benchmarky na vysokých frekvencích RAM a malém časování :-) Samozřejmě zde už bylo potřeba laborovat s napětími nad 1.9V, jako strop jsem se odvážil jít na 2V na DRAM a na paměťovém řadiči do 1.35V. [highlight=yellow]Určitě toto doma nezkoušejte, jestliže nemáte nějaký přehled o paměťových čipech různých RAMek a znalostech limitů paměťových řadičů procesorů.[/highlight]

VÝSLEDKY TESTŮ VE WIN7
[highlight=yellow]2666 MHz [/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]3200 MHz - typické RAM uživatelů v dobrém poměru frekvence/cena/výkon[/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]4133 MHz 1.4V XMP I.[/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]4133 MHz 1,4V, Asus XMP II.[/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]4266 MHz 1.45V = overclock[/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]4500 MHz 1.55V = overclock max stabilní[/highlight]
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

VÝSLEDKY TESTŮ VE WIN7 S ÚPRAVOU BOOTOVÁNÍ SYSTÉMU (PRO EXTRÉMNÍ VÝSLEDKY)
Tyto měření jsem už provedl tak nějak náhodně. Zkusil jsem pár výsledků na pevné frekvenci okolo 5000 MHz a také jsem paměti použil při taktování s dusíkem (ty však byly chlazené vzduchem). Procesorová jádra jsem omezil pro lepší stabilitu (i pamětí) na 3C/3T.
S pamětmy na 3866 MHz efektivně při časování 12-12-12 nebyl problém. Na 4000 MHz se mi nedařilo paměti stabilněji dostat. Do systému jsem se sice dostal, ale například v Superpi jsem se dočkal erroru.
Obrázek
Myslím si, že to není vina pamětí, ale nějakého chybného nastavení v subčasování či RTL/IOL nastavení. V budoucnu se k tomu ještě vrátím, ale nyní jsem bohužel poslední týdny velmi limitován volným časem. Všiml jsem si také nastavení, kdy důležitou roli hraje napětí VTT DDR vůči DRAM napětí. Překvapivě, nejedná se o poloviční hodnotu jak bývá obvyklé, ale při napětí DRAM okolo 1.9-2.05V je lepší mít VTT DDR okolo 0.9-0.95V. Chce to laborovat a stále zkoušet dokola.

[highlight=yellow]Testy 3866 MHz na 5GHz CPU[/highlight]
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Oba dva Geekbenche mají profit z frekvence a časování pamětí

[highlight=yellow]Superpi 3950 MHz 12-12-12-28 a 3980 MHz efektivně 12-12-12-28[/highlight]
Obrázek
Obrázek

[highlight=yellow]6560 MHz CPU a paměti 3900+ MHz cl12[/highlight]
Obrázek
Superpi 32M se mi bohužel na této frekvenci za půlkou výpočtu zaseklo a nepořídil jsem ani screenshot...

ZÁVĚR
Co říci závěrem? TeamGroup patří ke stabilním hráčům na trhu, v české republice sice nemají zastoupení, ale s jejich pamětmy se i přesto v obchodech setkáte. Model T-Force Xtreem nenabízí barvičky, ani RGB, ale praktičnost. Tím mám na mysli masivní a funkční heatsink, ani s napětím kolem 2V na pamětech nedocházelo k nějakému vyššímu zahřívání, chladič byl jen lehce vlažný. Přesto i design je povedený a na tmavších základních deskách vypadají tyto paměti perfektně.
Ještě si shrneme výsledky do tabulky, protože ne každý z vás asi bude jednotlivé obrázky proklikávat a porovnávat :-)

Obrázek
-jedna anomálie v 3D Mar11 CPU test, nevím, čím to...Zbytek jinak škáloval vždy všeobecně k lepšímu

I když mají paměti revizi A0 B-die Samsungů, přesto nijak nezaostávají za novějšími A1. S A2 se dnes také setkáte, ale to jsou zase paměti určené na extra vysoké frekvence. Ne vždy jim sedí extrémní časování při frekvencích 3866-4133 MHz jako například hlavně A1 revizi (a při troše štěstí i A0). Vzhledem i k přiznivé ceně, možnostem přetaktování na 4500 MHz s rozumným časováním a napětím musím paměti ohodnotit velmi vysoko. Pokud RGB nemusíte, pak to může být vaše správná volba. Za poskytnutí pamětí děkuji společnosti Teamgroup

Obrázek
sestavy:
1)Ryzen 7 1800X, Asus C6H, ROG Strix RX480, 2x 8GB GSKill TridentZ RGB
2)AMD FX 8370@5 GHz, ASUS 970 Pro Gaming/AURA, R9-270x,2x4GB TridentX 2400MHz
FlanK3r
Sponsored by ASUS