no video input po OC

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vatnajokull 23. 8. 2010 17:08

cau, jsem na wifi na mobilu v hospode, takze sorry za preklepy. Dneska jsem se rozhodl nataktovat amd athlon 2500 z 1.1 ghz na standardnich 1.8. V biosu, v power bios features, nahore vravo, jsem cpu clock navysil ze 100 na 160 a pc se nechtelo spustit, tak jsem rucne restartnul a snizil na 110. Spustilo se vklidu - vykon 1.2x ghz. Pak jsem tedy nastavil 130 a uz se mi neukazala obrazovka pri nacitani win xp, rucni restart a bac - no video input.

Co ted? Kdyz zapnu pc, na monitoru je pouze tato hlaska a nic jineho. Odesla GK, Cpu nebo je mozne, ze nic? Co takhle zkusit vytahnout baterii z MB? Vyndat Gk a znovu nainstalovat na MB?

Divne je, ze muj cpu je skutecne standardne na 1.83 a mne to takhle dopadlo. Tady na foru nekdo pise o podtaktovanem cpu po resetu biosu, nemohu vam poslat link - do vyhledavani staci napsat "athlon 2500+" a je to to druhe.

Prosim o radu, co nejobsirneji. Nevim, kdy se dostanu na net.

Ps- pri 110 mhz skoro zadna teplotni odchylka. Jenom cpu z 39 na 40 po startu.
vatnajokull
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 8. 2010 18:30

Vytáhni baterku a po půl minutě ji dej zpět a zkus znovu zapnout.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vatnajokull 23. 8. 2010 19:12

Tak nakonec stačila ta baterka, ale teda, musím řici, že po této zkušenosti budu sbírat odvahu na OC hodně dlouho :).
vatnajokull
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 23. 8. 2010 19:17

Není se čeho bát. Ten postup s baterkou je běžná věc při taktování :)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vatnajokull 23. 8. 2010 19:28

Dobrá, v tom případě se tedy zeptám - netušíš, proč při nataktování na 11 * 130 (1430 Mhz) se počítač nenastartoval?

Jedná se o tento procesor - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24326 + zde je mnou zmiňovaný topic - viewtopic.php?f=917&t=1109030&p=7374855, kde má kolega naprosto stejný problém, ovšem mu taktování tak >nezavařilo< jako mně :)
vatnajokull
Junior

Odeslat příspěvekod Dodo677 25. 8. 2010 19:29

O sestavě si napsal prd..... zkusím pálit od boku.. AGP lock asi nic co..? :-)
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vatnajokull 25. 8. 2010 21:45

Teď vůbec nevím, co myslíš? :-) Grafickou kartu mám přes AGP (přes PCI by to jít nemělo, protože by na MB ani být nemělo, ačkoliv dole má Everest za to, že je :-) )

MB - Epox 8KRA2i (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24967), CPU - AMD Athlon 2500+ (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=24326) - více snad není ani potřeba znát při taktování CPU bez ovlivnění ramek, tj. přes FSB, nebo ano? Ani voltáž by se změněním FSB nemusela měnit, ne?

S jedním kolegou jsem si zde vyměnil několik zpráv a došli jsme na to, že on, když zjistil, že má podtaktovaný procesor (rovněž po restartu BIOSu a také stejný Athlon 2500+), tak mu stačilo v CMOS Features -> FSB Frequency -> nastavit 166 Mhz (měl tam na výběr 100, 133, 166, ...).
Já však kolonku FSB frequency ovládat nemohu (zřejmě nějaký lock v biosu - netušíte, jak jej obejít?), zato mohu ovládat kolonku Cpu Clock - po jeho navýšení na 130 mně však haproval PC. Mám jakési tušení, že Cpu clock má vliv i na grafický adaptér (což by vysvětlovalo ten "no video inpuz")

Tedy, nevíte, co povolit v biosu, abych mohl ovládat "locknuté" položky? Byl jsem hodně naivní, když jsem se domníval, že >Cpu clock< = >FSB frequency<? (frekvence u obou stejná, 100 Mhz, což by odpovídalo 11*100)

PS: kdyby ta sestava skutečna byla tak důležitá, tak:
*Epox EP-8KRA2+/8KRA2I (6 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio, LAN)
*DIMMky = 2x256Mb PC3200 + 1*256Mb PC2700 (všechny tři tedy na frekvenci PC2700 ~ 333 MHz efektivní)
*GK: Radeon X1300/X1550 Series (Omega 3.8.442) (256 MB)

Díky předem za rce.
vatnajokull
Junior

Odeslat příspěvekod Dodo677 28. 8. 2010 13:54

Nemůžu než doporučit přečíst si tenhle článek... http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... cesory_amd
O AGP locku je tam psáno taky ale krásně je to popsané v článko o taktování Pentium 4 .... ( princip je v podstatě stejný :-) ) http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... _pentium_4 (hned první žlutě zvýrazněný text.... )
...narážky nVidiotů na ATi a fanATiků na nVidii není potřeba komentovat...
Dodo677
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vatnajokull 28. 8. 2010 18:48

Tedy, pochopil-li jsem články, tak můj procesor (AMD 2500+ barton) má uzamčený násobič, takže je nutné být ohleduplný při taktu CPU na RAMky (neboť jsou na frekvenci 166 -> 166 - 33 = 133 ... optimální maximální možná frekvence FSB při taktu PC? Nebylo by tedy lepší výjmout z mé MB tu jednu PC2700, který snižuje frekvenci ramek na 166 a mít tam dvě PC3200, abych mohl CPU nataktovat na 166 Mhz?)

Stejně pořád ale nevím, kde v BIOSu mám těch 166 Mhz nastavit - pořád mám za to, že na kolonce FSB frequency (kterou však ovládat nemohu) a ne na kolonce CPU Clock (ačkoliv zní také logicky).

Tady jsem si dovolil upload z CPU-z:

Obrázek
Obrázek
(z toho prvního mně zase příjde, že bych měl navýšit "bus speed"? A z druhého mně zase vychází, že ramky jsou na 133Mhz čili není možné taktovat?)
vatnajokull
Junior

Odeslat příspěvekod dondrusco 8. 9. 2010 07:52

Strelím trochu odboku, ale EPoX-ky boli známe nekvalitnými kondenzátormi - t.j. časom buď vytiekli, alebo minimálne sa 'vypučili'.
Skontroluj dosku, podľa mňa kondenzátory okolo procáku sú zrelé na výmenu.
Preto doska ide na nízkom FSB, zvyšovaním sa zvyšuje odber procesora a kondenzátory nefiltujú pulzy. Výsledok PC je nestabilné/nejde nabootovať.
Ale lepšie bude obstarať si komplet nový komp, takisto zdroj môže mať už svoje 'odrobené'
2x Quad core AMD Opteron 2350
ASUS L1N64-SLI WS - upgraded to WS/B
Palit GTX 460 Platinum 1GB
500GB HDD
8 GB RAM
dondrusco
Junior

Odeslat příspěvekod vatnajokull 8. 9. 2010 20:32

Díky za reakci. Nechám to nakonec všechno být, tento PC slouží pouze na internet, dokumenty a filmy (ne HD), takže není ani moc potřeba něco měnit.
[lock]
vatnajokull
Junior