i7 2600K přetaktování - BIOS a napětí

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Razor007 27. 7. 2011 07:26

Ahoj,

mám problém, chci přetaktovat procesor i7 2600k, to je celkem bez problémů. V BIOSu se mě ale napetí mění automaticky jak moc procesor přetaktuju a přijde mi, že mnou nastavené manuální hodnoty jsou ignorovány. V menu tam kde se mění napětí jsou dvě hodnoty, jedna vlevo (řekl bych reálné momentální nastavené napětí, a jedna vpravo (auto nebo mnou nastavené).

Když procesor přetaktuju, hodnota vlevo se změní automaticky, pokud změním hodnotu vpravo, hodnota vlevo se už nijak nezmění. Ani po restartu, stále je to stejně. Přetaktoval jsem procesor na 4,4 GHz (násobič na 44x) a automaticky se změnila první hodnota u napětí z 1.22V (tady si nejsem jistý, kolik to mělo bez přetaktování) na 1.335V (zde si jsem jist) a bylo jedno, co jsem tam nastavil já. To je mi trochu divné. Dělám něco špatně, musím ještě v BIOSu něco změnit, aby moje hodnoty fungovaly? Nebo hodnoty co nastavím fungují a hodnoty vlevo jsou prostě jen na ukázku, jak by to asi mělo být či tak něco?

Jde mi o to, že po přetaktování a testování v Prime95 mi asi po hodině komp spadl do modré obrazovky (bez přetaktování po dvou a půl hodině v pohodě), tak si říkám, že je to asi tím napětím. Ale nevím, jestli zvýšení napětí v BIOSu skutečně to napětí zvýší, nebo je potřeba něco udělat. Přijde mi, že na 4,4GHz je 1.335V přeci jen málo.

Ještě pro info, mám základní desku P67A-UD4-B3 s biosem F4, procesor je jasný, systém win 7 x64, větrák na procesoru Noctua NH-D14. Teploty bez přetaktování idle 33C, load 54C, po přetaktování na 4,4GHz idle 33C, load 65-69C. (Idle asi stejný kvůli snížení spotřeby na 1,6GHz).

Ještě mě napadá otázka, jestli je nějaký prográmek, kterým zjistím reálné napětí na procesoru. V CPU-Z to totiž ukazuje 1.056V, což je blbost.

díky moc za odpovědi
ahoj

P.S.: vytvořil jsem nejdříve thread asi ve špatné sekci procesory, tak popřípadě smažte, díky
Razor007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kevin a perry 28. 7. 2011 10:05

nastav na disable všechny nejen šetřící funkce CPU jako EIST, C1E, turboboost, cpu c3/6 support atd, napětí procesoru nastav manualně na 1.40, ne na auto(to je ještě dobre napětí pro dlouhodobý provoz, ale raději nižší...) a zvyšnásobič tak abys dostal požadovanou frekvenci, pak postupně snižuj napětí CPU dokud bude stabilní....

ale jako sry, návodu na taktovaní nejen SB je všude plno, tak pohledej.

Co nastavíš v BIOSu, tomu musíš věřit, mě taky všechny programy ukazují blbosti ohledně napětí, teplotu mi korektně měří jen CoreTemp.
GA Z68MX-UD2H-B3|Core i5 2500K@4,2Ghz default Vcore(@5Ghz, 1,41vcore) +Noctua NH-C14|4GB DDR3 Corsair 1600Mhz VengeanceLP|nVidia GTX 560 Ti + GELID rev.2 ICY VISION | 2x OCZ Vertex2 60GB SSD :) |Enermax MODU II 82+ 625W|LIAN LI PC A04 black
kevin a perry
Mírně pokročilý