ROG Maximus XI Gene a tekutý dusík

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FlanK3r 28. 8. 2019 15:24

Nikdy nebudu tím nejlepším na světě a nebo v elitě, ale s tím jsem se naštěstí už před lety smířil. Přesto extrémní overlcocking patří k mému hobby a neopouští člověka, ani když je víceméně dospělý a má i jiné starosti života. A myslím, že pokud to budoucnost a rodina dovlí, budu u toho i nadále. Přeci jen, dostanu se k tomu jen parkrát za rok.
A jeden takový den nastal minulý víkend.
A ještě jsme to měl zároveň jako pracovní náplň :). Příprava byla minimalistická, sbalit věci a dojet na místo. Samozřejmě jsem zapomněl na dvě podstatné věci - monitor a klávesnici. Vše se naštěstí dalo dořešit na místě a obojí zařízení jsem sehnal.
Ještě jsem musel doufat, že starý systém na SSD bude schopný, přeci jen dostávat nové Windows7 na Z390 čipset je celkem pruda.
Obrázek
Loni jsem udělal dobrou investici, zakoupil jsem druhý LN2 komín, ten pvodní je totiž model z roku 2009 a už nebyl zcela efektivní na nové platformy co docela "žerou" pod dusíkem.

Obrázek
Onen LN2 komín je Kingpincooling Venom. Maximální spokojenost. Snad jen s Threadripper 2990WX a nebo Xeon 3175X by se zapotil.

Obrázek
Celá sestava je zde, možná i tu popisku přečtete :) Jako záložní CPu jsem měl připraven i7-8086K. Ten primární je samozřejmě i9-9900K.

Procesor mě na úvod silně překvapil, čekal jsem od něj méně. A snad i proto jsem u kratšího Superpi neměl nijak poladěné RAM frekvence ani cache. Dokonce jsem měl i přes půl výsledku na 7100 MHz.
Obrázek

Poté jsem se zaměřil na delší Superpi 32M, které dá více zabrat procesoru i RAMkám. A padl můj osobák. Určitě by to však ještě šlo vylepšit. Jakto? S CPU bych se už dál nedostal 6900Mhz byl limit, ale myslím, že mohla být rezerva ještě v cache/uncore frekvenci až třeba k 6200 MHz, a pak na RAM, jenže někde jsem měl chybu v nastavení a nemohl jsem se dostat stabilně dál než na 3500 MHz cl12. Místo předpokládaných 4000 MHz.
Obrázek

Moderní Superpi se nazývá netradičně GPUPi. To proto, že jej možno jej počítat jak přes procesor, tak také přes grafiku. To si tam zvolíte. Také je mnohem náročnější - umí vytížit všechna jádra a využít leckteré instrukční sety. A i výpočet desetinnách míst je posunut do jiných dimenzí (100M a 1B míst)
Obrázek

Wprime 1024M a 6GHz
Obrázek

Nakonec ještě Geekbench3 na 6100 MHz
Obrázek

Obecně jsem byl překvapený z úspěchu testů co vytěžují jen jendo jádro. Zde spokojenost. Avšak zajímavé zároveň bylo, že CPU papal jak divný i při samotném Superpí, asi samotná voltáž...
Naopak rozčarování byly těžší testy, má očekávání byla okolo 6400-6600 MHz. Laboroval jsem s pár nastaveními, ale k ničemu to nevedlo. Možná leda příště zkusit Standby voltage a nebo jiné PLL Bandwith. A nebo je to mnohem jendodušší a prostě některé jádro/jádra jsou nic moc a tudíž se CPU přes 6 GHz výrazně nepřehoupne....


Finální námraza byla luxusní :)
Obrázek

A ještě videjko, kde jsem alespoň nahrál z jedné ruky samotný test Superpi na 32M desetinných míst.


Další štace v extrémním taktování vypadá na Ryzen 3. generace, ale už dopředu vím, že to nebudou lacinně padlé výsledky - ladění nového Ryzenu pod dusíkem je dost náročné a plné anomálií/bugů. Pak možná na 4Games se na den ukážu s i7-8086K a nebo KabyLakem. A ještě bych rád letos zkusil se vrátit k platformě Intel X58.
sestavy:
1)Ryzen 7 5700X, Asus C7H, TUF RX6800, 2x 16GB 3600 GSKill TridentZ RGB
2)Core i9-13900KF, Maximus Z790 Apex, R5-240x, 2x16GB TridentZ5 7200M DDR5
FlanK3r
Sponsored by ASUS
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků