i5 2500K

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bellian 12. 5. 2020 16:54

Ahoj, mám na vás prosbu :-) .
Moje sestava je viewtopic.php?f=932&t=1149957&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Gigabyte GA-P67A-UD3P-B3 (rev.1.1)
Intel Core i5 2500K 3,30GHz (6MB) BOX LGA1155 Sandy Bridge -
HyperX Fury Black 16GB (4x8GB) DDR3 1866
MSI GeForce GTX 1650
25" iiyama 1920x1080 75Hz
SSD Samsung EVO 250 +500GB
UPS

Měl jsem v plánu letos koupit nový PC opět od KineCZek, ale momentálně mi to nejde.
Hraju 7Days to die a World War Z oboje na low. Při větším počtu nepřátel jde podle OCCT v5.5.7 výkon procesoru na 100% grafika 70-80% a bohužel se mi padají FPS až k nule.

Říkal jsem si, že bych tedy procesor zkusil přetaktovat, googlil jsem, ale výsledek byl, že už mi ani systém nenaběhl. Podařilo se mi to vrátit na funkční stav.
Chtěl jsem vás tedy poprosit, zda by se nenašel někdo ochotný, kdo by mi přesně označil nebo napsal, co mám změnit v biosu. Hodím sem obrázky.

Má cenu taktovat i grafiku, když nejede na plný výkon?
Našel jsem toto video https://www.youtube.com/watch?v=DDX8sJGXUWo

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Díky připadnému dobrodinci :-)
Bellian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 13. 5. 2020 07:07

Mnoho fotek... Najdi si návod, na tohle jich je všude asi tak milion. A pokud budeš mít problém, tak napiš konkrétně co máš za problém. Díky
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 5. 2020 15:34

X.M.P. bych možná nastavil na enabled a jinak stačí CPU Clock Ratio nahodit ... dejme tomu zkusme na 43 > OC na 4.3 GHz. Jinak viz kolega výše.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bellian 14. 5. 2020 05:05

Tak jsem se do toho pustil, návodů je sice hodně, pro vás stejné a srozumitelné.

Nasel jsem tento navod:
Kód: Vybrat vše
1 Set overclock tuner, sometimes called differently, to manual.

2 Set max turbo ratio to 45. Enter your ram section. Enter the timings (your ram timings for the ram you bought. ie, 7 7 7 24 or 9 9 9 28 etc) . Leave the rest of the 'sub timings' on 'auto' Leave the RAM speed at AUTO unless it is miss reading (ie you have 1600 reading as 1333). In that case enter the correct number (ie 1600)

3 Go to the voltage section. Set CPU and RAM to manual. Leave the rest of the voltages AUTO. The RAM should be set to the 'sticker voltage', ie, 1.5v. The CPU, set to 1.35V (for sandybridge 2XXX cpus), and about 1.25V (for Ivybridge 3XXX cpus)

4 Find Load Line Calibration, or LLC. Set it to 50%. If it is in levels, 5/10 or 3/5.

5 Go to CPU features turn off C5 C1 and EIST / Speedstep . Some CPUs/boards will still hold this OC with speedstep left on. I suggest you turn it off for now. Also turn off any power saving features. You may also disable virtualization if you will never use it. Note that, SOME CPUS may require CPU PLL overvoltage to be turned on to hit 4.5Ghz. It is unlikely.

6 (optional) Go to onboard devices and shut off anything you arent using (USB3/Firewire controllers, extra LAN controllers, Extra SATA controllers)



Nastavil jsem max turbo ratio to 45.
Nenašel jsem, kde nastavit timings
Napětí na CPU a RAM jsem nastavil
Nenašel jsem: Find Load Line Calibration, or LLC. Set it to 50%. If it is in levels, 5/10 or 3/5.
Z bodu 5 jsem taky nenšal co povypínat (C5 C1)

Změnil jsem tedy pouze CPU clock a napětí. Pustil jsem test na OCC cca 30min, žádné chyby to nehlásilo, ale PC se "prikusovalo" chvilku nešlo nic dělat po 10-15s zase jo. Teploty procesoru do 70°C grafika 55C°.
Bellian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 14. 5. 2020 07:50

Proč hrabeš do napětí, když ani nevíš, jestli je to třeba?

1) Nervi tam hned 4,5 GHz. To už by mohlo chtít více péče, než zvládneš. Navíc i ten hardware už má své nejlepší za sebou.
2) Začni na násobiči 42 nebo 43, nastav paměti do profilu XMP
3) Vše ostatní nech na výchozích hodnotách
4) Nabootuj
5) Několik hodin testuj CPU v zátěži, sleduj teploty nebo si je nech logovat. 30 minut fakt nestačí.

Až pokud budeš mít nějaký výchozí stav a začne tě to třeba bavit, nebo budeš chtít víc, hraj si s dalšími hodnotami. Proč chceš ale všechno měnit hned v prvním kroku, když ani nevíš, co to dělá, to mi hlava nebere. Naděláš tím víc škody, než užitku.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bellian 14. 5. 2020 11:21

Bylo mi doporučeno, ať si najdu návod a podle něho to udělám, tak jsem tak učinil a v návodu tam má napsáno i napětí.
Ano, nazačátku jsem řekl, že se v tom nevyznám, proto jsem se obrátil na fórum o radu.
Snažil jsem se změnit vše dle návodu, protože nevím, co jak na sebe navazuje a přišlo mi jako hloupost změnit jen část a na druhou se vykašlat.

Děkuji ti za rady, nastavím to podle tebe :-) :-) .

PS: Kdyby to co jsi napsal ty, me nekdo poradil driv, tak bych to udelal.
Bellian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 14. 5. 2020 11:47

Ja bych klidne zacal jen zmenou CPU Clock Ratio, treba od 40, postupne to zvedal (muzes pak zkusit treba 42, 44, dokud nenajdes nastaveni, ktere jeste funguje) a jako rychly test delal neco spousteneho z flashdisku, at si nestabilnim CPU neposkodis Win.

A az pak resil pripadne pameti a dalsi veci.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 5. 2020 15:48

Tou nestabilitou a poškozením WIN... To jsem zažil snad jen jednou a to u XOC a stejně z toho viním SSD a né CPU. :)

CineBench je na tohle ryhclý testování výbornej.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bellian 14. 5. 2020 21:17

Tak jsem nastavil CPU clock na 40 a vše ostatní vrátil, pustil na 2 hodky OCCT, teploty do 60°C. Pak jsem hral hru dal z low na stredni, zcela bez problému. A ted jsem jeste zkusil ten CineBench a dostal 945bodu, vedle je tabulka, druhej nejhorsi :-).
Zatim jsem spokojen, hra bezi, nekouse se. Nemam potrebu hledat nejlepsi vykon. Vo volnem casu renovuji Zetory 25, PC potrebuji jen aby fungovalo.

Zatim vam dekuji za rady. Snad to takhle pobezi bez problemu :-).
Bellian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 14. 5. 2020 21:31

To vypadá na dobrej kousek, klidně zkus 41 a pokud to nebude fungovat tak můžeš zpět na 40.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bellian 19. 5. 2020 12:26

Pár dní nastaveno na 41. Funguje bez problémů, hry bez lagů. Díky za rady :-).
Bellian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 5. 2020 11:28

Tak můžeš zase dál. A takhle až do doby než to začně padat.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků