Zpomalení výkonnosti počítače (ve file operacích?)

Ladíme výkon počítače, postupy, zkušenosti, benchmarky, přetaktování

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bigdoc 28. 10. 2005 14:54

Postupně se mně zpomaluje počítač - některé souborové operace, jako je třeba i jen otevření složky (!), trvají řadu vteřin. Explorer.exe zabírá v paměti 10-30 MB (nevím, zda to je normální) a je ho tam hned několik instancí.

Mám W XP, dvouprocesorák (2x nějaké poslední Pentium na 3.2 GHz) grafiku ATI Radeon 9800. Zkoušel jsem už leccos - vykilovat různé služby, které mě přišly nadbytečné, defragmentovat, odinstalovat, co se dalo, ale je to pořád stejné.

Vím, že dávám asi nedostatečný popis problému, ale zase nechci popisovat milión věcí, které jsou možná zbytečné - prosím aspoň o náznak "kudy se vydat".
díky
bigdoc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 28. 10. 2005 15:00

imho to bude nějaký spyware nebo něco na ten způsob.... takže se zkus podívat touoto cestou...

edit: a proč to máš v sekci overclocking?
AndrewJ
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigdoc 28. 10. 2005 15:28

AndrewJ píše:imho to bude nějaký spyware nebo něco na ten způsob.... takže se zkus podívat touoto cestou...

edit: a proč to máš v sekci overclocking?c/quote]


jo, to jsem taky myslel, ale používám celkem důsledně ad-aware (+ antivir) a nic. Jinak k sekci overclocking - je v jejím názvu "ladění výkonu" a o čem to jiném je? (Případně poraď lepší sekci)
bigdoc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 28. 10. 2005 15:34

nevím.. zkoušel jsi formát a reinstal celých vidlí? nebo to může být nějaký trojan, na který ad-aware nepřijde...

edit: dal bych to do kategorie viry a bezpeřnost nebo do kategorie windows.
AndrewJ
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 28. 10. 2005 16:13

Ad-Aware toho plno nenajde. Chce to zkombinovat několik programů dohromady, aby měl člověk jistotu. Na spyware a podobnou havěť použij ještě Spybot S&D a jestli používáš jako browser IE, tak uvidíš, že toho plno najde.
Potom pořiď nějakej realtime antivirák, mně funguje dobře Avast, kterej je zadarmo. A ještě bych to občas projel nějakym on-demand scannerem, doporučuju ClamWin (opensource).
No a na závěr nezapomeň používat nějakej FireWall, mně vyhovuje Kerio.

Potom si můžeš bejt jistej, že tam s velkou pravděpodobností žádný svinstvo nemáš.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigdoc 28. 10. 2005 19:13

jech píše:Ad-Aware toho plno nenajde. .


Díky za tipy, oba softwary jsem vyzkoušel, ale bohužel nic. Já mám pocit, jako kdyby widle už nestačily na souborový objem: mám na počítači tak 150 000 souborů, na 0,5 TB discích. Nevím, jen takové zdání. Jinak mám 1 GB paměti, to by snad mohlo stačit.

Re reinstalace windows: jo, to je mě jasné, že to by s největší pravděpodobností pomohlo. Ale pak to znamená dva-tři dny v p**eli trávením instalací všech dalších softů - to je nightmare. Tomu bych se chtěl vyhnout jako snad té nejposlednější možnosti (pak už jenom vyhození pecka z okna)
bigdoc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 28. 10. 2005 19:33

Množství souborů na disku by nemělo mít na výkon systému moc vliv. Předpokládam, že to je všechno NTFS a ne FAT32. Snad jedině, kdyby byl moc fragmentovanej swap soubor, tak by to zpomalovalo. Dalo by se třeba nějak vypátrat, kterej program žere výkon CPU nebo kterej bere moc paměti (včetně swapu) pomocí správce úloh. Od toho by se mohlo potom odvíjet další pátrání.
Vím, že reinstalace všeho je maximální opruz, ale často to bývá jediný spolehlivý řešení podobnych problémů. Windows jsou prostě samodestrukční systém, kterej po určitym čase používání (záleží na vytížení) zničí sám sebe. Mně vydrží tak půl roku, ale poslední dobou se to zlepšuje. Zaprvý jsem já zkušenější a už si neinstaluju každou kravinu, ale jenom to, co opravdu potřebuju a taky WinXP SP2 už jsou poměrně stabilní systém. Nicméně v okamžiku, kdy se to začne bořit, tak už se málokdy podaří najít cestu zpět.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkapx 28. 10. 2005 19:38

Tim poctem souboru to asi nebude - ja mam 110 000 souboru a windowsy funguji dobre.
jirkapx
Junior

Odeslat příspěvekod Wracker 28. 10. 2005 19:40

Ja bych to videl na to zazalohovani dat a format disku.... teda jestli ti to nedela problem jinak bych zkusil pouzit vic programu na adaware ne jen 1 ten nikdy nenajde vse...neco podobnyho jsem mel po projeti PC 3 programama na adawary se to trochu zlepsilo....ale format to az vyresil uplne.... :-B :mrgreen:
Wracker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mungo 28. 10. 2005 19:56

Přesto bych jěště zkusil Defragmentovat (třeba Diskeeper-em) - viz
http://www.diskeeper.com/diskeeper/diskeeper.asp
mungo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bigdoc 28. 10. 2005 20:54

Díky moc za všechny rada. Nicméně ještě (snad) poslední - znáte nějaký program, který je dobrý na "troubleshooting" Windows, který dokáže zjistit, kde se systém nechová tak, jak by měl (může to být i třeba nějaký driver conflict atd.)?
bigdoc
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jech 28. 10. 2005 21:41

Něco podobnýho bylo kdysi součástí Norton Utilities. Ale už jedost dlouho nepoužívam, tak nevím jestli je to tam pořád. Ono je hodně těžký nějakej podobnej program udělat. Protože jedinej kdo ví jak Windows opravdu fungují je Bill Gates.
jech
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AndrewJ 29. 10. 2005 01:42

[OT]jech: no myslím, že už to neví ani ten Bill... když už, tak nějaký hacker, co se je snaží nabořit[/OT]
AndrewJ
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FBQuick 29. 10. 2005 04:18

Jaky mas antivir? Treba Norton stupidne kontroluje kazdy otevirany soubor(nemyslim treba dokument, ale i kazdou DLL ci EXE), ackoliv nevykazuje zadnou zmenu od posledniho otevreni.
FBQuick
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků