Výběr blbuvzdorné distribuce v češtině

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 5. 9. 2021 15:00

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem distribuce. Jde o paní v letech, která prý umí jen česky a pracovala jen s Windows a má velmi starý HW (a od linuxové distribuce čekají zázraky, ale proti gustu...).

Co je dle vašich zkušeností ideálem? Poslal jsem jim DVD s aktuálním Mintem (MATE), ale prý jazyková bariéra .)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 5. 9. 2021 16:32

Na veľmi starom hw si pani toho moc neurobí, jedine ak by ju bavilo len ikonky po ploche presúvať. Dokonca aj formátovanie diskety sa na Linuxe robí inak ako na Windows. Písmenká a,c,d diskov tam nie sú ak by ich náhodou hľadala.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 5. 9. 2021 16:39

A co je to zač, ten velmi starý HW? Za druhé, co paní bude používat za SW, (Edit:) Office, web, úprava fotek?
Aktuální Mint je 20.2 Uma.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 5. 9. 2021 18:00

Bohužel, kdybych to věděl, rovnou bych to napsal (sám nad tím trochu kroutím hlavou). Řekněme, že nebudeme uvažovat HW - která distribuce je v češtině a víceméně co nejvíce podobná Windows, ideálně s nějaký open office a základním balíkem (prohlížeč fotek, videa).

Jop, jednalo se o instalačku Mint 20.2 s MATE.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 5. 9. 2021 19:39

Co největší podobnost s Windows a co nejméně HW náročná distribuce jsou bohužel protipóly. Ta grafická nadstavba vždy zatěžuje.

Podobnost je u LinuxMint Cinamon. Optimální je Mate a lehčí XFCE.
Lehounká distribuce je Puppy Linux. Nelíbila by se.
Pak snad Lubuntu, Xubuntu. Těžká ráda, také kdo to nainstaluje a připraví pro tu paní.
https://itigic.com/cs/best-lightweight- ... computers/
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 5. 9. 2021 21:05

Já vím .) Nečekám nekompromisní řešení. Prioritou je přehledné prostředí (což mi nedělá až takový problém objevit), ale rozumná a komplexní lokalizace do češtiny u nějaké aktuálnější verze.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 5. 9. 2021 21:13

m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej1 6. 9. 2021 22:24

Synek má na 12 let starém notebooku s 3 GB RAM ale vyměněným SSD, Mint 20.1 Ulyssa (Cinnamon, 64 bit) a na nějaké lokalizační problémy si nevzpomínám. Jel na tom při distančce v pohodě Teamsy, tu lokalizaci ověřím kdyžtak zítra.
Ondrej1
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 7. 9. 2021 07:57

LinuxMint Cinamon je i podle mne nejblíže Windows v češtině.
Pan Kája píše:...Poslal jsem jim DVD s aktuálním Mintem (MATE), ale prý jazyková bariéra .)
Po instalaci už nebude, jen LIVE distribuce je samozřejmě v ENG.
Stačilo by projít prvních asi šest kroků a nastoupí už vše česky.

Jenže díky HW může být nespokojenost - a ty lehoučké distribuce si s CZE hlavu nelámou, doinstalování není, aspoń co znám, stoprocentní a ani nezvládne BFU Windows paní. Jak pomůže Pan Kája?
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 10. 9. 2021 20:22

To Q4OS zvládla moje >70 máma, pro kterou není internet nějaká ikona, ale ten nótbůk na stole.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků