Aka distribucia?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod fixa1185 25. 3. 2021 08:15

Ahojte mam notebook Lenovo Ideapad 100s-11IBY.

Vybavenie: procesor: Intel Atom Z3735F -4 jadrá ; grafika: Intel HD Graphics ; uhlopriečka: 11,6 palca LED ; rozlíšenie: 1366 x 768 lesklý ; ram: 2GB ; OS: windows 10

Chcem si tam hodiť linux. S linuxom som zaciatocnik, ale rád sa učím a velmi sa mi paci arch linux a rad by som sa postupne stal uzivatelom arch linuxu. Poradte distribuciu, ktoru by utiahol moj notebook. dik
fixa1185
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 25. 3. 2021 10:21

Sice se neustále hovoří o nenáročnosti a optimalizaci linuxu, ale pravda je taková, že moderní distribuce jsou už pro daný HW docela nad jeho možnosti. Aby to bylo nějak výrazně lepší, než Windows 10 (který je na daný HW, dle mého, nejméně špatná volba), musel byste jít do nějaké odlehčené základní varianty. Takové jsou například Linux Mint (s prostředím MATE či základním Xfce), Puppy Linux nebo Lubuntu.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod Vilda1337 8. 11. 2021 00:48

Zdar, to je dost slabý HW, napíši Ti tu seznam dister, co bych já použil.

Největší drbačka:
Arch Linux, ale i to může být dost easy. Koukni se na věc jménem archinstall - oficiální novinka v Arch Linuxu, instalátor v příkazovém řádku. Taková klikačka na klávesnici, kde vždy napíšeš číslo nebo písmenko toho, co chceš ze seznamu. :D

O dost jednodušší cesta:
EndeavourOS
Manjaro

Za mě rozhodně raději EndeavourOS, tam bych zvolil třeba LXQt.
LXQt je hezčí než Xfce, ale velmi blízké lehkostí Xfce, někdy i lehčí, ale zároveň vypadá podobně pěkně jako KDE Plasma.

Osobně bych se nebál ani KDE Plasma, je to pohodlné hezké (Moje využití RAM je s KDE okolo 0,5GB po bootu). To však záleží na Tobě, pokud chceš, aby to fakt běhalo rychle, tak jdi do LXQt. :-)
Vilda1337
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter21 8. 11. 2021 17:15

Pre 2 GB RAM budeš mať dosť problém zohnať 32 bitovú distribúciu aj keď nejaké sa ešte nájdu, napríklad Q4OS. Neviem ako na tvojom, ale na 2 jadrovom 3 GHz CPU 1 GB RAM ide Q4OS jak hlemížd.
hunter21
Pokročilý