Doporučte verzi Linuxu pro člověka, který s ním nedělal

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 4. 6. 2007 09:47

Chtěl bych si vyzkoušet práci v Linuxu včetně instalace. Současné PC, je Celeron Tualatin 1,4 GHz, 512 MB RAM, HDD 20 GB (S Win 98SE), VGA geForce 4 Ti 4200, MB MSI-815EPT, SB Live, DVD-RW. Mám prázdný 20 GB HDD, který bych tam přidal a který by byl pouze na Linux.

Doporučte mi distribuci, která je vhodná pro začátečníky (včetně instalace) a která se vejde na HDD 20 GB a bude slušně šlapat na tomto PC. Chtěl bych se seznámit s prací v tomto OS a očekávám práci pod grafickým rozhraním (nechci používat pouze příkazový řádek, ale nějaké superhyper grafické vychytávky mě také neberou.), surfování na netu, Office, nějaké grafické programy, multimédia (přehrávání), vypalování a vyzkoušení her, které jsou určeny i pro Linux.

Na PC očekávám multiboot - 98SE 1 HDD a Linux 2. HDD.
Naposledy upravil Příjmení a jméno dne 4. 6. 2007 10:56, celkově upraveno 1
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod Lukáš V. 4. 6. 2007 10:05

Na tehle sestave ti pojede snad kazda distribuce.
Precti si jine thready, resi se to tady porad. Tam se dozvis, s cim bys mohl mit problem, na co si dat pozor. A proc je vhodna ta ktera distribuce.

Jinak pro zacatecniky je vhodne trio Mandriva, .buntu, openSUSE.

Disk budes muset rozdelit na 2 oddily. Jeden pro SWAP (staci 1GB) a zbytek pro data.
Lukáš V.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 4. 6. 2007 10:15

Pár tipů:
The Linux Guide for Windows Users
Linux Distribution Chooser (průvodce, který pomůže vybrat vhodnou distribuci)
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rejca 4. 6. 2007 10:20

Doporučuju OpenSuse :).

Ubuntu mě poslední dobou moc nepřesvědčilo...
Naposledy upravil rejca dne 4. 6. 2007 10:23, celkově upraveno 1
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 4. 6. 2007 10:22

jo a zapomněl jsem - pro začátečníka s Windows je možná lepší to nainstalovat s KDE...

Takže OpenSUSE s KDE a nebo Kubuntu (ktere mě taky nejak nenadchlo)
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 4. 6. 2007 10:31

Díky, mrknu na to. Ještě zkouším dostat informace z kolegy, který už pár distribucí vyzkoušel a je v práci s Linuxem docela sběhlý.

Ty r34ktorovy odkazy by měly být dány do důležitých, být tam, tak se na to nemusí člověk ptát.
Naposledy upravil Příjmení a jméno dne 4. 6. 2007 10:38, celkově upraveno 1
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod Ripper-CZ 4. 6. 2007 10:33

http://www.ubuntu.cz
Narozdíl od ostatních zastávám názor, že KDE je pro začátečníky naprosto nevhodné. Ono to vypadá víc jako windows kvůli modré barvě a tlačítku "start", ale to je tak všechno. Gnome je pro uživatele-začátečníky mnohem přívětivější.
Chtěl bych poděkovat firmě Microsoft, která mi úrovní svých produktů umožnila seznámení s krásou Linuxu.
OS nemá být pro peníze, ale pro lidi...
Ripper-CZ
Junior

Odeslat příspěvekod rejnock 4. 6. 2007 10:37

Ja osobne bych ti doporucil nekterou z verzi ubuntu.Je to celkem rivetivy a vyladeny system.Myslim ze pro zacatecniky je vic nez dobry.
Core Duo E8400 3.0 GHz,4x1024 DDR2 EE,GF9800GT 512MB DDR3
rejnock
Junior

Odeslat příspěvekod Snoopy 4. 6. 2007 11:01

Ripper-CZ: a v cem je to nevhodne? Mne se taky KDE libilo vic, kdyz jsem to chvili pouzival. Snad jen se mi zdalo, ze v Gnome je toho vic :)
Snoopy
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 4. 6. 2007 11:02

Nejde mi ani tak o to, zda bude vypadat jako Winy nebo ne, spíše o to, aby byl intuitivní. Ale je fakt, že pro člověka, který celý život pracuje pod Windows, bude Winový vzhled možná přijatelnější. Raději bych se bych se neomezoval na podobnost s Winy, ale jen na funkčnost s tím, že základy ovládání a práce si pak budu muset najít v manuálu.

Ještě bych se chtěl zeptat, která z těch distribucí je česky nebo s možností české jazykové rozhraní doplnit?
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod spymac 4. 6. 2007 11:29

V žádném případě si do pc nedávej ubuntu a ani jeho odnože. Při instalaci se nezeptá jaké by jsi chtěl aplikace a rovnou ti tam nacpe svůj vlastní výběr (a to při instalaci hrdě hlásí: "vybrat a nainstalovat aplikace" ), dále bez zeptání přepíše mbr.....

Předem uvádím že jde o můj názor a nechci tady vyvolávat nějakou vášnivou debatu...

Já doporučiji Open Suse...
Don't send thanks, just send cartons of Toblerone chocolate!
spymac
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 4. 6. 2007 11:41

To že si nacpe své aplikace, by nevadilo, pokud se zeptá, kam s tím, ale přepsání MBR u disku s 98 by byl problém...
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 4. 6. 2007 11:55

Poslední ubuntu je silně nedotažený.....
Je vidět, že honí termníny vydání. Kdyby dělali jednu verzi za rok, udělali by líp.

A OpenSUSE jsou i hezké :).
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 4. 6. 2007 12:22

Že bych zkusil nakonec zelenou ještěrku? :-)
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 4. 6. 2007 12:24

Co člověk, to názor a to jiná distribuce :)

Nakonec muzes zkusit vic distribuci ...

Stahni si opensuse 10.2, kubuntu, ubuntu, mandrive nebo fedora core 7 a uvidis sam :).

Me se momentalne Suse libi nejvic - distribuci i spolehlivosti. Ale co clovek to nazor.
rejca
Junior

Další stránka