Doporučte verzi Linuxu pro člověka, který s ním nedělal

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petr__ 6. 6. 2007 20:24

Tak jsem zkoušel to kubuntu. Musím říct, že nic moc. Nefungovalo toho dost, na internet jsem se nedostal vůbec. O heslu roota jsem si mohl jen zdát a o češtině taky. CD-rom jsem dostal z mechaniky jen vypnutím PC. Takže asi k tomu potřebuji asistenta, který mi poradí co a jak.
Pak jsem použil Mandrivu 2007.1.
Při instalaci mne všude vedl průvodce a kupodivu bez znalostí jsem intuitivně prošel instalací. Co bylo třeba, na to se mne systém zeptal. Po startu jsem v ovládacím centru nastavil internetové připojení a bez problému jsem se připojil na internet. To základní jsem zvládl bez pomoci a jsem spokojen.
petr__
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Z@chi 6. 6. 2007 21:02

Jakou verzi kubuntu jsi zkousel?
Xubuntu jsou vetsinou nejjednoduzsi distirbuce pro zacinajiciho uzivatele.
Ja pokud nekdo chce linux a nema zkusenosti tak instaluju Ubuntu a nikdy jsem nemel problem ani s hardware a ani se software.
Z@chi
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 7. 6. 2007 11:53

Tak SuSe je stažený, pokud bude chvilku čas, zkusím ho nainstalovat a pak si s ním budu hrát. Jaké byste doporučili velikosti oddílů na 20 GB HDD? Swap, systémový a pracovní.
Check your six!

Linux je nejlepší operační systém. Za ty peníze. :-D
Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 6. 2007 00:54

spymac píše:V žádném případě si do pc nedávej ubuntu a ani jeho odnože. Při instalaci se nezeptá jaké by jsi chtěl aplikace a rovnou ti tam nacpe svůj vlastní výběrv/quote]

Protože oproti jiným distribucím umožňuje nainstalovat systém z jednoho CD (a ne z kolotoče 5 CD či DVD s většinou programů, které uživatel nikdy nevyužije), které si lze navíc bezplatně objednat až domů. Princip je takový, že drtivou většinu uživatelů na stadardní isntalaci Ubuntu uživatelé použijí (což jednoznačně dokládají statistiky nainstalovaných balíků) a jsou volené docela rozumně, a pak už je to o tom, co jaký užvatel potřebuje a tu menšinu programů si doinstaluje podle svých představ.

oquote="spymac"]Já doporučiji Open Suse..../quote]

Proč doporučujete distribuci s pomalým startem a pomalými reakcemi, mnohem více náročnou na HW (CPU i RAM) než třeba K/Ubuntu?
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 6. 2007 00:56

rejca píše:Poslední ubuntu je silně nedotažený.....
Je vidět, že honí termníny vydání. Kdyby dělali jednu verzi za rok, udělali by líp.l/quote]

Nesouhlasím. Ubuntu 7.04 bylo nejtestovanější a nejodladěnější dsitribucí vůbec, lze to dokládat na průběhu testování, počtu testerů i mimořádnému zájmu o novou verzi v prvních hodinách po uvedení a výtečné přijetí mezi médii, ocenění, uživatelské ankety a fóra. Drtivá většina uživatelů je spokojena. Tak se prosím neztrapňujte a nelžete a vyjadřujte se aspoň k věci, když tedy něco kritizujete, tak konkrétně.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 6. 2007 00:57

kixo píše:nikto to tu este nespomenul ,ale bacha na opensuse, je to taky tazkopadny tank. Obavam sa ze 512MB RAM je tak na hranici, kedy si zacnes trhat vlasy od nudy, cakanim kym sa nieco spusti.

Instalovat openSUSE na tento stroj je absolutní nesmysl, když existuje tolik jiných srovnatelných a možná třeba i lepších svižnějších distribucí... Navíc si ho nemůže vyzkoušet ze spustitelného CD a nainstalovat z něj...
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Konik 8. 6. 2007 00:59

[quote="Petr Tomeš";Proč doporučujete distribuci s pomalým startem a pomalými reakcemi, mnohem více náročnou na HW (CPU i RAM) než třeba K/Ubuntu?K/quote]

hm to mas tak..niekto iny zas napise ze preco ty odporucas distro (K/Ubuntu) s pomalym startom a reakciami, narocnejsiu na HW nez napriklad PCLinuxOS (netvrdim ze to tak je i ked moze, je to len priklad..)

proste nech si kazdy vyskusa a ak sa mu nebude pacit tak skusi inu..distribuciu samozrejme :wink:
wikipedia - volna internetova encyklopedia
Konik
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 6. 2007 01:05

Konik píše:[quote="Petr Tomeš";Proč doporučujete distribuci s pomalým startem a pomalými reakcemi, mnohem více náročnou na HW (CPU i RAM) než třeba K/Ubuntu?K/quote]

hm to mas tak..niekto iny zas napise ze preco ty odporucas distro (K/Ubuntu) s pomalym startom a reakciami, narocnejsiu na HW nez napriklad PCLinuxOS (netvrdim ze to tak je i ked moze, je to len priklad..)

proste nech si kazdy vyskusa a ak sa mu nebude pacit tak skusi inu..distribuciu samozrejme :wink:

Ale jistě. Mě přijde jako nejobjektivnější a nejlepší nápad, jak nasměrovat nového neznalého uživatele pro výběr distribuce na ten již odkazovaný nástroj pro výběr distribuce. A ať si pak uživatel sám vyzkouší třeba tu nejvhodnější distribuci pro něj a třeba ještě další jednu nebo dvě v pořadí, podle jeho možností, nálady a potřeb. Každý uživatel má jiné priority, HW, požadavky na SW, provedení, lokalizaci, instalaci, systém balíků... tak ať mu nikdo nevnucuje svůj názor a volbu. Co je nejlepší pro jednoho, může být paradoxně nejhorší pro druhého...
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod jaromir 8. 6. 2007 06:00

Petr Tomeš";[quote="rejca píše:Poslední ubuntu je silně nedotažený.....
Je vidět, že honí termníny vydání. Kdyby dělali jednu verzi za rok, udělali by líp.l/quote]

Nesouhlasím. Ubuntu 7.04 bylo nejtestovanější a nejodladěnější dsitribucí vůbec, lze to dokládat na průběhu testování, počtu testerů i mimořádnému zájmu o novou verzi v prvních hodinách po uvedení a výtečné přijetí mezi médii, ocenění, uživatelské ankety a fóra. Drtivá většina uživatelů je spokojena. Tak se prosím neztrapňujte a nelžete a vyjadřujte se aspoň k věci, když tedy něco kritizujete, tak konkrétně.c/quote]

Pokud někdo řekne svůj názor a vy s ním nesouhlasíte, neznamená to, že daný člověk lže :( !
jaromir
Junior

Odeslat příspěvekod Luck 8. 6. 2007 08:02

Dobrý den,
mám na těchto stanicích Mandriva Linux 2007, nebo můžete Mandrake linux 10.1. Obě jsou pro začátečníka velmi jednoduché a rychlé.
Suse je už trochu náročnější.
Ukázal jsem Mandrake linux známým, kteří jsou začátečnící a v pohodě s tím dělají.

Můj tip je MANRAKE linux 10.1 nebo Mandriva linux 2007 - http://www.mandriva.cz.
Luck
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 8. 6. 2007 08:52

Dobrá, rozšiřme tedy výběr i na Mandrivu. Jak jsou na tom SuSE, Ubuntu a Mandriva v těchto 4 bodech:

1. hardwarová náročnost v grafickém režimu

2. české rozhraní (anglicky to sice není pro mě problém, ale při vytvoření více účtu už pro jiné lidi může být)

3. stabilita

4. schopnost fungovat s OS Win 98SE - dualboot (bez toho, že mi přepíše MBR a já nebudu moci spustit Win)

V současné době mám SUSE staženo, ale není problém stáhnout instalace i na další verze. Na jiné PC to dávat nebudu, toto jsem vyčlenil na přidání druhého HDD, konfigurace není tak špatná, ale nevím, zda bude možno rozšířit RAM (mělo by tam být omezení chipsetu i815 pouze na 512 MB), takže raději vyjděme z těch 512 MB. Na grafických orchiích netrvám, stačí mi grafické prostředí (Vizuálně, ne funkčně) na úrovni Win 98/W2K.
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod Z@chi 8. 6. 2007 09:02

Pokud ti jde o mensi hardwarovou narocnost v grafickem rezimu, tak si vyber Gnome, Kde jsou ( nebo alespon driv byli ) narocnejsi.
Ceske rozhrani bude snad u vsech

Stabilita - vsechny distribuce jsou stabilni :-) Zalezi na tom jak se k nim budes chovat :-)

Schopnost fungovat s OS Windows budou mit vsechny. Pri instalaci nainstalujes zavadec - LILO, GRUB, ktery se ti nabidne system pri spusteni PC.

Pokud jde o Ubuntu tak si CD muzes myslim nechat zdarma poslat primo od UBUNTU. Nevim jestli to jeste jde, ale ja mam doma snad 100 Cedecek. :-)
No jo - spravny cech, kdyz vidim neco zadarmo, tak se s jednim kusem nespokojim :-)
Z@chi
Junior

Odeslat příspěvekod MadMatt 8. 6. 2007 09:07

ad root v k/x/u buntu je sudo...neni root jako klasicky root
MadMatt
Junior

Odeslat příspěvekod Příjmení a jméno 8. 6. 2007 12:30

2 Madmatt: Nerozumím, o co jde?

Pro mě není nezbytně nutné, aby mi někdo posílal CD, možnost stažení tam mají i postupy, jak na instalaci (http://www.ubuntu.cz).
Check your six!

Příjmení a jméno
Junior

Odeslat příspěvekod ravenman 8. 6. 2007 19:06

chudák ani sa mu nedivím ak nevie čo si má vybrať je tu toľko distribucií ,ja ti poradím najlepšie pre začiatočníka je aby Linux mal nejaky manažér balíčkov aby si nemusel pomocou príkazov inštalovať a získavať zdroje (mandriva,opensuse,suse,ubuntu...),ostatné je na tvojom poznaní už ,+ popozeraj si nejaké stránky o distrách + nejaké info o graf.rozhraniach a balíčkoch aby si nemusel zbytočne zakladať topicy
ravenman
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka