Mandriva - Ovladače grafické karty nvidia

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod HeyJoe 21. 3. 2008 17:45

Zdravím, jsem linuxový začátečník, nedávno jsem nainstaloval Mandrivu 2008 free. Předpokládám, že grafická karta, mám nvidia geforce fx go 5200 64mb (notebook), mi nejede - např mi to v nastavení píše, že nejsou podporovány 3d efekty prostředí, a program nvidia-settings se taky netváří, že by v počítači byl (i když třeba se pletu, fakt nevim). Jak bezpečně poznám, jestli mi 3D grafická karta jede, nebo ne? A jak ji rozjet? V nabídce dostupných balíčků je spouta položek, které mají v názvu nvidia a driver, ale instalace prostě proběhne a tím to končí - žádné hlášení, žádný změna ... Poraďte pls. Dík
HeyJoe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sešívaný 21. 3. 2008 21:13

Toto se tu řešilo pár dní nazpět:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=128862

To, že to nainstaluješ, ještě neznamená, že se to samo nastaví. Víc informací, respektive odkazy na informace, které ti pomůžou, najdeš v tom topicu.
Sešívaný
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HeyJoe 22. 3. 2008 09:58

Už sem zkoušel postupovat podle x návodů, ale po pár krocích jsem vždycky přestal chápat, co se po mně vůbec chce ... Jsem uživatel a počítač potřebuju na práci, nemám čas se bavit zprovozňováním funkcí operačního systému. Z Windows mi stoupá adrenalin, takže začínám šetřit na apple ...
HeyJoe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hawrran66 22. 3. 2008 13:51

A co takhle zkusit Ubuntu nebo PClinuxOS,a na instalace je je super wiki ,tam bys měl najít všechno.
hawrran66
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 22. 3. 2008 18:55

HeyJoe píše:Už sem zkoušel postupovat podle x návodů, ale po pár krocích jsem vždycky přestal chápat, co se po mně vůbec chce ... Jsem uživatel a počítač potřebuju na práci, nemám čas se bavit zprovozňováním funkcí operačního systému. Z Windows mi stoupá adrenalin, takže začínám šetřit na apple ... /quote]

Nic není zadarmo, ani Linux. Kdyby sis koupil za 500 komerční verzi Mandrivy, která již obsahuje ovládače ke grafickým kartám a obsahuje příručku o 400 stranách, tak většinu problémů vyřešíš mnohem rychleji.
Free verze tyto vymoženosti nemají, takže člověk sice ušetří na penězích, ale zase nad nimi stráví více času.
Sešívaný
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 22. 3. 2008 21:02

HeyJoe píše:Už sem zkoušel postupovat podle x návodů, ale po pár krocích jsem vždycky přestal chápat, co se po mně vůbec chce ... c/quote]
Zřejmě jsi četl buď nesprávné návody nebo možná ty správné, ale málo a nebo tudy cesta pro Tebe vůbec nevede. :shock: :quote="HeyJoe"] Jsem uživatel a počítač potřebuju na práci, nemám čas se bavit zprovozňováním funkcí operačního systému. Z Windows mi stoupá adrenalin, takže začínám šetřit na apple ... /quote]
Tyhle dvě sentence jsou stížnost nebo oznámení? Já jen, že bys to třeba mohl napsat vašemu starostovi. Ale každopádně šetři, to Ti chválím. Protože, kdo šetří, má za tři ! :lol:
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 22. 3. 2008 21:17

[quote="Sešívaný"o
Nic není zadarmo, ani Linux. Kdyby sis koupil za 500 komerční verzi Mandrivy, která již obsahuje ovládače ke grafickým kartám a obsahuje příručku o 400 stranách, tak většinu problémů vyřešíš mnohem rychleji.
Free verze tyto vymoženosti nemají, takže člověk sice ušetří na penězích, ale zase nad nimi stráví více času.z/quote]
Myslím, že by to zvládnul i bez investice. Pokud vím, tak 2008ka One ovladače grafických karet obsahuje nativně a stažení příručky z MandrivaLinux .cz ve formátu PDF by snad pan kolega zvládl také.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod HeyJoe 23. 3. 2008 16:54

Starostovi už sem to říkal :-)
Naposledy upravil HeyJoe dne 23. 3. 2008 17:54, celkově upraveno 2
HeyJoe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 23. 3. 2008 17:39

HeyJoe píše:Starostovi už sem to říkal :-)-/quote]
A co on na to, šoupl Ti nějakej grant ? :D Ale vážně: pokud chceš Mandrivu, kde už budeš mít nativně ovladače, tak si stáhni odtud ftp://mandrivauser.cz/Mandrivalinux/off ... so/2008.0/ mandriva-linux-2008-one-KDE-cdrom-i586.iso nebo mandriva-linux-2008-one-GNOME-cdrom-i586.iso , podle toho jestli chceš správce desktopu KDE nebo GNOME. A příručku zde: http://www.mandrivalinux.cz/dokumentace

No a pokud bys chtěl PCLinuxOS, tak česká verze je ke stažení zde http://www.linuxsoft.cz/pclinuxoscz-mir ... uxoscz.iso . V něm sice ovladače GK nativně nejsou, ale postačí otevřít Synaptic, stáhnout utilitku s názvem vit, tuto spustit a klepnout na ovladač pro svou kartu, vit už zařídí vše sám.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod HeyJoe 23. 3. 2008 18:16

Mám teda teb pclinuxos, dojmy velmi dobré. S tou grafikou sem to udělal, jaks psal, a už to funguje. Hnedka je to jinačí kafe. Dík ;)
HeyJoe
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 23. 3. 2008 18:28

HeyJoe píše:Mám teda teb pclinuxos, dojmy velmi dobré. S tou grafikou sem to udělal, jaks psal, a už to funguje. Hnedka je to jinačí kafe. Dík ;)s/quote]

No vidíš a sfoukli jsme to i bez starosty. :lol: Jinak, pro všechny případy, fórum máme vlastní: http://forum.pclinuxos.cz/
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků