Zdielanie dat medzi Linux a Win XP/Vista - co je lepsie?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod decried 3. 4. 2008 17:45

neviem sa rozhodnut ci to spravim takto:

particia NTFS + NTFS-3G driver v Linuxe

alebo

particia Ext3 + Ext2IFS driver vo Win.

S Ext2IFS mam pomerne dobre skusenosti ale driver dokaze pracovat iba na urovni Ext2, teda bez zurnalu. Ide mi hlavne o stabilitu a bezproblemovost.
NTFS-3G som neskusal, teda skusal ale iba RO.
Make it idiot proof and someone will make a better idiot.
decried
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vlastagf 3. 4. 2008 18:17

take jsem se nedavno rozhodoval a nakonec jsem zvolil NTFS + ntfs-3g v Linuxu. pouzivam to na ext. disku a prakticky kazda Linuxova instalace ma v defaultu ntfs-3g a pokud ne, tak je hracka to doinstalovat a na oknech resit nemusim vubec nic. jinak s ntfs-3g jsem nikdy zadny problem nezaznamenal.

na jednom stroji se dvema systemy bych asi ale spis volil ext3, nejsem sice expert na fs, ale ext3 povazuji za kvalitnejsi nez ntfs. zkusenosti s Ext2IFS bohuzel nemam.
vlastagf
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 3. 4. 2008 18:23

jaka data chces sdilet? proc vyzadujes zurnalovaci FS? proc nemuzes pouzit vfat?

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 18:32

decried píše:neviem sa rozhodnut ci to spravim takto:

alebo

S Ext2IFS mam pomerne dobre skusenosti ale driver dokaze pracovat iba na urovni Ext2, teda bez zurnalu. Ide mi hlavne o stabilitu a bezproblemovost.
NTFS-3G som neskusal, teda skusal ale iba RO.

Mám obojí, ale využití je více na straně Linuxu (tedy ntfs-3g), ntfs-3g už je naprosto stabilní driver a nemusíš se obávat žádných problémů.
XPéčka už používám sice jen okrajově, mám v nich pro přístup k linuxovým partišnám Ext2IFS_1_10 a se zápisem do ext3 nemám naprosto žádný problém. Takže té Tvé poznámce ohledně Ext2IFS divím.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod decried 3. 4. 2008 18:33

Absencia zurnalovacieho FS by nevadila. Len ma zaujimalo co z tych dvoch je lepsia volba. Vacsina operacii bude RO ale vypadok prudu pri zapise alebo kopirovani dat disc-to-disc potesi.
VFAT nie, budu tam aj velke subory. Data budu rozne, hlavne mp3, video subory, textove dokumenty... vsetko priebezne zalohujem.

Ja s Ext2IFS problem nemam len pisem ze nedokaze vyuzit vyhody Ext3.
decried
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 18:36

vlastagf píše:na jednom stroji se dvema systemy bych asi ale spis volil ext3, nejsem sice expert na fs, ale ext3 povazuji za kvalitnejsi nez ntfs. zkusenosti s Ext2IFS bohuzel nemam.
To je sice hezký názor, jenže autor chce mít zřejmě jak linuxové distro, tak Windows a ty jaksi na linuxový souborový systém nainstalovat nejdou. Stejně tak jako bys Linux nenatlačil do ntfs.
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 18:39

decried píše:Absencia zurnalovacieho FS by nevadila. Len ma zaujimalo co z tych dvoch je lepsia volba. Vacsina operacii bude RO ale vypadok prudu pri zapise alebo kopirovani dat disc-to-disc potesi.
VFAT nie, budu tam aj velke subory. Data budu rozne, hlavne mp3, video subory, textove dokumenty... vsetko priebezne zalohujem.

Ja s Ext2IFS problem nemam len pisem ze nedokaze vyuzit vyhody Ext3.

Napíšu to asi takhle Ext2IFS považuji za takovou berličku pro vstup do linuxové partišny z Windows, ntfs-3g jako driver zajišťující v Linuxu plnohodnotný přístup a práci v ntfs oddílu
No nevím jestli toho poznámkou o výpadku proudu neočekáváš od jednoho či druhého driveru moc. Jestli máš problémy s výpadky proudu, tak si kup záložní zdroj.
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod decried 3. 4. 2008 18:57

vypadky nemame ale obcas sa moze stat.

proste chcem mat stabilnu partisnu s datami ktoru v pripade sposkodenia (nie fyzickeho) nebude problem opravit a nerad by som bol aby mi pristup z nie nativneho OS nieco ***** ;-)
Win za normalnych okolnosti* pouzivam iba na hranie hier, teda linux je primarny OS. Asi to nakoniec vyriesim s datovou particiou Ext3 + Ext2IFS RO vo win.
pokladajte to za vyriesene.

*normalne okolnosti: Debian stable mi nejde na sucasnom HW a zmenu distra nechcem. Z toho dovodu pouzivam primarne Win XP. ked pride disk pokusim sa donho napratat testing, installer uz dokaze detekovat Marvell PATA radic na doske.
decried
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 3. 4. 2008 19:04

pokud te vfat omezuje max. velikosti souboru 2 resp 4 GB pak bych sel do NTFS. Jen si nejsem jist jak moc dobre "zurnaluji" bezne NTFS ovladace v linux distribucich ...

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 19:15

Miroslav Pragl píše:pokud te vfat omezuje max. velikosti souboru 2 resp 4 GB pak bych sel do NTFS. Jen si nejsem jist jak moc dobre "zurnaluji" bezne NTFS ovladace v linux distribucich ...

MP
Už jsem to psal vícekrát. Kromě toho, že používám nativně PCLinuxOS, mám alternativně nainstalovaný SimplyMepis 7.0, Mandrivu 2008.1 rc2 a každou chvilku testuji i další distra.
Můžu zodpovědně říci, že jsem se v žádném distru s problémy ohledně ntfs-3g nesetkal.
---------------------------------
2 decried: když jsi "debiaňák" a nejsi schopen stable na svém HW rozchodit, zkus SM 7.0. Popř.chci doporučit i sidux, byť to není rolling distro, je absolutně skvělý též.
Jinak zkus při tom bootování debianu dopsat do řádku k parametrům následující
Kód: Vybrat vše
generic.all_generic_ide=1
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod vlastagf 3. 4. 2008 19:47

Gentle Giant píše:
vlastagf píše:...
To je sice hezký názor, jenže autor chce mít zřejmě jak linuxové distro, tak Windows a ty jaksi na linuxový souborový systém nainstalovat nejdou. Stejně tak jako bys Linux nenatlačil do ntfs.
vlastagf
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 20:17

vlastagf píše:
To je sice hezky nazor, ale asi jen blbec pri instalaci dvou os na jeden disk nevytvoril zvlastni oddily pro data a systemy.

P.S. a vubec, kde je tam napsano, ze bych instaloval Windows na ext3 a Linux na NTFS?
Autor má Windows a potažmo i Debian (respektive ho plánuje) a Tys napsal
na jednom stroji se dvema systemy bych asi ale spis volil ext3

z čehož by se dalo usoudit, že bys doporučil instalaci Windows i Linuxu do file systému ext3.
Pokud jsi to ovšem myslel tak, že pro "kontakt" mezi windows na oddílu s fs ntfs a linux distrem na ext3 bys volil přístup z Linuxu do Windows via ntfs-3g a ne obráceně přístup z Windows do Linuxu via Ext2IFS , pak to beru, ale musíš se vyjadřovat trošku smysluplně a ne aby si Tvé závěry musela druhá strana domýšlet.
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod vlastagf 3. 4. 2008 20:48

podivejte se do uvodniho postu

alebo

jedna se o particii, cili autor asi vybira fs pro oddil na sdileni dat. (ne na instalaci systemu). z toho plyne, ze pokud ctete neci prispevek, nesmite ho vytrhnout z kontextu. vytrzene z kontextu nedava smysl prakticky nic.

a myslim, ze kdo chtel, muj prispevek pochopil, kdo nechtel...
vlastagf
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 3. 4. 2008 21:14

vlastagf píše:podivejte se do uvodniho postu

alebo

jedna se o particii, cili autor asi vybira fs pro oddil na sdileni dat. (ne na instalaci systemu). z toho plyne, ze pokud ctete neci prispevek, nesmite ho vytrhnout z kontextu. vytrzene z kontextu nedava smysl prakticky nic.

a myslim, ze kdo chtel, muj prispevek pochopil, kdo nechtel...

Já se tu nechci dohadovat, nemá to smysl. Ale ať je to jak chce, pokud se jedná o vytvoření separátního oddílu pro data a autor používá prozatím nativně Windows (Debian je "v plánu"), tak je určitě lepší pro ten datový oddíl zvolit souborový sytém ntfs čímž bude k datům z Windows přistupovat přímo a z Linuxu pro read/write použije ntfs-3g.
Tys napsal, že bys doporučil ext3 (nyní chápu, že pro datový oddíl), jenže to by z Windows musel používat Ext2IFS, o němž Ty píšeš
zkusenosti s Ext2IFS bohuzel nemam
. Tak jak můžeš doporučovat něco, s čímž nemáš žádnou zkušenost? Chápal bych, že pro datovou partišnu, do které chci přistupovat jak z Windows, tak z Linuxu, doporučíš souborový systém ntfs, když máš sám dobré zkušenosti s ntfs-3g a s Ext2IFS žádnou
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod decried 3. 4. 2008 21:33

Gentle Giant píše:2 decried: když jsi "debiaňák" a nejsi schopen stable na svém HW rozchodit, zkus SM 7.0. Popř.chci doporučit i sidux, byť to není rolling distro, je absolutně skvělý též.
Jinak zkus při tom bootování debianu dopsat do řádku k parametrům následující tcode]generic.all_generic_ide=1[/code]

To je prve co ma napadlo. Etch installer s jadrom 2.6.18 si proste neprdne kvoli Marvell PATA a e1000. 2.6.22 donedavna v lenny a deb backports Marvell nerozbehal, siet ide. Aktualny snapshot ide pomerne bez problemu, ale zas su tam rozbite ine veci, instalacii to ale nebrani. Pokial sa v Alze nieco neposere budem mat zajtra na novom disku Lennyho.
decried
VIP uživatel

Další stránka