Nemoznost ulozit upravene menu.lst mandriva08

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ferar360 25. 5. 2008 02:03

Dobry vecer potreboval by som bez problemu ulozit upraveny menu.lst kvoli tomu ze tam mam vela nepotrebnych poloziek lenze mi vypisuje Nemohu uložit soubor /boot/grub/menu.lst. nemate opravnenie pre ulozenie suboru dakujem za skoru odpoved p.s. popripade ak to tu bolo tak sa ospravednujem
ferar360
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 25. 5. 2008 03:58

Kód: Vybrat vše
su
gedit /boot/grub/menu.lst
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 25. 5. 2008 09:15

případně v konzoli kdesu kwrite nebo kdesu kate a otevřít příslušný soubor , pokud máš tyto editory přítomny. Já osobně používám úpravu v krusaderu s právy roota.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Ilfirin 25. 5. 2008 17:30

Radu jste již dostal, já jen dodám, že Linux odděluje uživatele od administrátora, tudíž vás opravdu (jako uživatele) nenechá přepsat důležitý soubor (když menu.lst zvržete, nenabootuje už nic).
Takže pouze admin smí udělat tyto zásahy a tudíž se budete muset jako admin (root) přihlásit, nebo použít příkaz na dočasné povýšení práv, jež jsou zde již vypsány.
Ilfirin
Junior

Odeslat příspěvekod ferar360 25. 5. 2008 18:46

som linuxova lama takze poprosim o vyriesenie par problemov nechce sa mi nabotovat grub da sa spustit jedine ked vlozim dvd mandrivy inak idem rovno do win xp este po instalacii mandrivy sa nedostanem do visty chcel som to vyriesit tim ze naintalujem fedoru tak sa zase nemozem dostat do mandrivy dakujem za skore vyriesenie som z toho uz sedivy
ked chcem opravit grub dvd mdv tak ta uloha skonci chybou kod 255
ferar360
Junior

Odeslat příspěvekod Ilfirin 26. 5. 2008 10:06

Uh, už jste to moc překombinoval.
Takže, GRUB není nainstalován v boot sectoru, tam je zavaděč WinXP, proto nutnost toho DVD. Instalaci GRUBu uděláte z distra (mandriva na to určitě bude mít nějakou hezkou utilitu v Control Panelu).
Visty jsou trochu problém, protože alespoň mě v openSUSE to také nejde. Vyřešil jsou to Googlem a ruční úpravou menu.lst což hádám, že jste to takhle chtěl vyřešit také, ale vzhledem k tomum že teď vám nejede ani GRUB, není tenhle problém aktuální.
Ilfirin
Junior

Odeslat příspěvekod ferar360 26. 5. 2008 19:15

myslim ze obidva linuxyi vymazem a az potom vyskusam spojazdnit vista boot loader a nanovo nainstalovat tux ale snad to pojde
ferar360
Junior