Linux Ubuntu - chyba instalace ATI ovladačů

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lausien 6. 6. 2008 08:46

Zdravim všechny,
mám notásek Toshiba Satellite A200 23P s graf. kartou ATI Radeon HD 2600.
Nahodil jsem tam, kromě Vist, ještě Linux, konkrétně Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Stáhnul jsem si Catalyst 8.5 pro Linux (má příponu .run) a chci ho nainstalovat. Bohužel mi to ale po spuštění toho souboru vyhodí chybu, že je to v jiném kodování než např. nastavený UTF nebo i ISO 1250 a dal to nejede. Možná to popisuju špatně, tak kdo by s tim měl skušenosti, podělte se o ně :-)

Dikes
Acer Aspire 3820TG, Acer Aspire D150
Lausien
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lurk3r 6. 6. 2008 18:12

A neinstalujes to dvojklikem? Protoze to se ti pak otevre v textovym editoru a binarka v textaku - neni o co stat.
Takze:
Kód: Vybrat vše
chmod +x soubor.run
sudo ./soubor.run
Moderátor diskuzního fóra Živě.cz

If there is no space left on the device, there must be some space right ...
Co říká bezpečnostní software chycenému červovi? "Jsi zatčen! A nezkoušej na mě žádný fork()y!"
lurk3r
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod asgy 6. 6. 2008 18:55

jj, tak jak napsal lurk3r , prikazem chmod zmenis soubor na spustitelny a ./ znamena, ze ten soubor chces spustit...tohle si muzes precist, abys byl moudrejsi :) http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/Aplikace
Time waits for no one...
asgy
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 7. 6. 2008 00:14

Stačí si přečíst readme, které tam bude................ Hold si musím zvykat, že tohle bude už i u Linuxu, ještě že u FreeBSD je klid...... pak už jen Aix/Solaris.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Lausien 7. 6. 2008 08:45

Aha dikes moc, skusim si s tim ještě pohrát, sem v Linuxu opravdu nováčkem, tak se ještě musim hodně učit :-)
Dik
Acer Aspire 3820TG, Acer Aspire D150
Lausien
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matt2ss 15. 6. 2008 00:21

Netreba si to komplikovat s manualnou instalaciou, samozrejme pokial sa chces ucit je to ine.
Najjednoduchsim sposobom je pouzit program Envy kt. je dostupny v repozitaroch. Ten za teba potom automaticky stiahne a nainstaluje vhodny driver, je to zalezitost par klikov. Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze je to spolahlivy a rychly sposob. Envy za teba taktiez spojazdni 3D efekty.
matt2ss
Junior

Odeslat příspěvekod mato007 19. 6. 2008 19:38

1. Stiahnes ovladac
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8-6-x86.x86_64.run

2. Doinstalujes potrebne kniznice
sudo apt-get install build-essential fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms linux-headers-$(uname -r)

3. Vygenerujes deb balik pre ubuntu
sudo sh ati-driver-installer-8-6-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/hardy

4. Nainstalujes ovladace + catalyst control center
sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_8.501*.deb fglrx-kernel-source_8.501*.deb fglrx-amdcccle_8.501*.deb

5. Restartujes PC a uzivas si 3D akceleraciu :tleskani
Dajak bolo, dajak bude
mato007
Junior

Odeslat příspěvekod Newkiller 14. 7. 2008 11:09

OMG,
Proc stahujes ovladac z oficialniho webu ATI?
Vzdyt staci 2x kliknout ve "Spravci nesvobodnych ovladacu" :-)
jinak,pokud to budes chtet delat z konzole,tu je navod: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu ... tion_Guide
Newkiller
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 14. 7. 2008 16:43

Protože 99,9% všech rozumných lidí půjde prvně hledat ovladače k výrobci.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 14. 7. 2008 17:48

Matysek píše:Protože 99,9% všech rozumných lidí půjde prvně hledat ovladače k výrobci.

Nezlob se, že Ti oponuji zase já, ale právě Ti rozumní lidé půjdou do repozitáře své distribuce.
---------------------------------------------------
2 Lausien: už Ti tu někdo radil: použij utilitu Envy. V Ubuntu jsem naprostý laik, ale pomocí Envy je instalace ovladačů graf. karet opravdu hračkou. Je ovšem pravdou, že mám nVidii. ATI to obecně s podporou ovladačů graf. karet pro Linux skutečně nepřehání, takže se možná pozitivního výsledku nedopídíš, i kdybys sáhnul přímo ke zdroji na stránkách výrobce.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 14. 7. 2008 19:44

Neoponujete a i kdyby, jenom dobře.

Obecně je každý druhý tazatel odkázán na stránky výrobce a uživatel (tedy naprosté BFU) pokud nepoloží dotaz, bude minimálně u laptopů hledat pomoc prvně v manuálu, u výrobce laptopu a poté výrobce dané součástky, je-li jí schopen vůbec detekovat. Většina takovýchto lidí prostě nemá ponětí o tom, že něco jako repozitáře či podpora výrobce u HW existuje. Oni to prostě nevědí. Já reagoval pouze na NewKiller a jeho OMG ..... takto to prostě je, i když u nixů hodně často platí, výrobce až jako poslední možnost, protože dosti často nefunguje postup či ovladač výrobce. Nicméně u řadiču apod. zařízení je lepší jít ihned třeba na Adaptec, než-li zkoušet alternativu.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Clarkie 17. 8. 2010 15:25

zrovna jsem řešil to samé, s A210kou a nejnovějším kubuntu :)
Clarkie
Junior