Linux - Router

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Universal007 25. 11. 2008 16:20

Dobrý den,

Měl bych dotaz... Potřeboval bych nějakou distribuci která by uměla následující požadavky...
  • Potřeboval bych DHCP na MAC adresy ( zvládne každý )
  • Samozřejmě NAT a Port Forwarding ( taky umí každý )
  • Následně bych potřeboval aby uměl na každou IP Adresu, kterou server poskytne zvlášť přidělit rychlost, kterou bude moci daný uživatel komunikovat do Internetu
  • Možnost nějakých grafických výstupů atak...
  • Nějaký ten FW, třeba možnost i kontroly Anti-Spoofingu aj...
  • Nějaké zajímavé fce navíc...

Popř. pokud by byl někdo ochten mi napsat příkazy vůbec bych se nezlobil + distribuci na které to funguje... To bych si již udělal sám... Spíše mi jde o syntaxi a složení příkazů..

Předem díky všem za odpověď...

PS: Pokud by někdo věděl o něčem podobnym pod Windows může také napsat ( Špatný neni Kerio WinRoute Firewall ale bohužel u něj mi krapet "vadí" nemožnost nastavit na každou IP zvlášť rychlosti )
Universal007
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 25. 11. 2008 16:31

OpenBSD/FreeBSD/Slackware
- hotsanic/mrtg apod. to zvladnou
Prikazy? Handbook od konkrétní distribuce + zaklady prace v TCSH/BASH ... jinak nema cenu se do toho poustet a sahnout po hotovem reseni. Nikdo to za Vas konfigurovat ci spravovat nebude, pokud za to nebudete platit, ci se nejedna o znameho. Chcete-li byt ISP, pak se snazte sam.

Mikrotik se svymi routerboardy splnuje vse a za cenu kolem 1500,-- je to bezbolestne a snadne.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Universal007 25. 11. 2008 17:50

Díky..
No jináč neni to ISP ale spíše pro menší síť několika kamarádů...

Ano MK jsou velice dobrá koupě... Jen jsme chtěli "uhrát" staré díly na nějaký počítač co by se nám o to staral... :)
Universal007
Junior

Odeslat příspěvekod 4honza 28. 11. 2008 11:15

Rekl bych, ze v dnesni dobe si takovy router davat na stare PC je trochu out :) Vyrazne vyssi spolehlivost i dlouhodobe naklady bude mit nejake hardwarove zarizeni.

Na vsechny tyhle ficurky bude stacit openwrt distribuce, ktera bezi na kdecem :)
4honza
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fido+ 28. 11. 2008 15:02

I stary pc muze byt spolehlivy a relativne bezudrzbovy. Bude mit ale mnohem vetsi spotrebu nez ten Mikrotik.
Fido+
Junior

Odeslat příspěvekod linuxak7 29. 11. 2008 00:18

Není třeba to rozjíždět na starém PC, klidně můžeš použít třeba Intel Little Valley 2 D201GLY2
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... M27H000GXQ
dokoupíš paměť, zdroj, hdd, síťovku a jedeš, to vše při rozumné ceně a spotřebě, navíc IPCOP nabízí daleko větší možnosti nastavení než Openwrt.
CPU:QX6700;ASUS P5NT;280GTX; PSU ENERMAX Liberty 500W
linuxak7
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod batt.batt 11. 2. 2009 12:00

kdo nevidel Routeros OS a bude mít asi probem to vse nastavit Microtik je vastne linux , jesti budeš mít zajem mužu ti poskitnout deme kde je WDS link a schaping L7 fitrem ,a nebo mužu pomoct s inuxem
batt.batt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod naomy 24. 2. 2009 13:09

Universal007 píše:Dobrý den,

Měl bych dotaz... Potřeboval bych nějakou distribuci která by uměla následující požadavky...
  • Potřeboval bych DHCP na MAC adresy ( zvládne každý )
  • Samozřejmě NAT a Port Forwarding ( taky umí každý )
  • Následně bych potřeboval aby uměl na každou IP Adresu, kterou server poskytne zvlášť přidělit rychlost, kterou bude moci daný uživatel komunikovat do Internetu
  • Možnost nějakých grafických výstupů atak...
  • Nějaký ten FW, třeba možnost i kontroly Anti-Spoofingu aj...
  • Nějaké zajímavé fce navíc...

Popř. pokud by byl někdo ochten mi napsat příkazy vůbec bych se nezlobil + distribuci na které to funguje... To bych si již udělal sám... Spíše mi jde o syntaxi a složení příkazů..

Předem díky všem za odpověď...

PS: Pokud by někdo věděl o něčem podobnym pod Windows může také napsat ( Špatný neni Kerio WinRoute Firewall ale bohužel u něj mi krapet "vadí" nemožnost nastavit na každou IP zvlášť rychlosti )

V klidu si tam hod slackware 12.0, bezi mi na 450Mhz celeron a jsem spoky.

Ve slack nastavis jen nat, popripade si nahodis squid pro transparentni proxy a nakonec napriklad HTB shaper pro korigovani rychlosti pro urcite IP adresy (down i up).
Vice informaci najdes na serverech. Je to hracka, ale nejaky cas to zabare.
Mimochodem tyto temer vsechny nastaveni zvladne IPTABLES...
Athlon 64X2 5200+ 2.7Ghz, 4GB DDR2, MSI GigaByte GA-M56+S3, MSI8600GTS, SBLive24Bit, Seag.320GBsata2, Wd.250GBsata2, Seag.200GBsata2, Seag.160GBata, AsusDVD-RWsata, LGDVD-RWata,
Chieftec 550W, Windows Vista 32bit Bussines
naomy
Junior

Odeslat příspěvekod naomy 24. 2. 2009 13:14

kdyz tak mi napis na icq: 427627251 poradim ti
Athlon 64X2 5200+ 2.7Ghz, 4GB DDR2, MSI GigaByte GA-M56+S3, MSI8600GTS, SBLive24Bit, Seag.320GBsata2, Wd.250GBsata2, Seag.200GBsata2, Seag.160GBata, AsusDVD-RWsata, LGDVD-RWata,
Chieftec 550W, Windows Vista 32bit Bussines
naomy
Junior