Vhodná distribuce LINUXu-Doporučíte?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Cheetah007 21. 5. 2009 21:47

Zdravim.

Pouzivam PC teto konfigurace:

AMD Athlon 64 X2 5000+
4GB RAM
ATI Radeon HD4670 512MB RAM
500GB Hdd
TFT LG 22
ADSL O2 8Mbit

Pocitac slape jako hodinky a nemam jediny problem.
Rad bych "okusil" nejakou tu FREE Distribuci Linuxu,ktera by se vesla do 1GB,mela prijemne a srozumitelne/zacatecnicke GUI byla stabilni,nebyly problemy s ovladaci a mela vse v sobe tzv All in ONE.
Zkratka abych stahnul instalacni soubor bud ISO ktere se vypali na CD nebo primou instalaci z VISTA,distribuce mela v sobe zabudovane veskere ovladace pro CPU,GFX,HDD Zvuk a Internet viz popis konfigurace.
Konecne bylo by dobre kdyby po uspesne instalaci pri bootovani PC nabehl nejaky loader,kde bych si vybral patricny OS.
Harddisk mam rozdeleny na dve casti Sys/Win C: a vse ostatni na D:
Uvital bych kdybych nemusel menit velikost odddilu a kdyz uz tak nejak bezpecne....priznam se ze zalohu kompletni nemam.

Pokud by byla mozna instalace a spousteni+beh z Flash disku resp. MemoryStick M2 adapteru s 4GB kartou bylo by to idealni.
Koneckoncu zatim bych LINUX vyuzival pouze na zakladni veci,jako NET,Video a Hudba...specializovane programy jsou tezko v patricne verzi takze v pripade bych se prepnul do Win.

Chci jen zkusit jak by se mi v prostredi pracovalo a treba u L casem i zustal,WindowsXP pouzivam pres 8let a chtelo by to trochu osvezit.Pokd by byla distribuce s podobnym GUI moc bych to vital.XPcka jsou pro me dnes pase a v preplacanem GUI VISTA se tak trochu ztracim.
Predem dik pokd si mnekdo udelate cas a doporucite tu pravou distribuci pro me. ;-)
Cheetah007

Odeslat příspěvekod Cheetah007 21. 5. 2009 22:59

Zatim jsem hledal a myslim ze NASEL!
Slax Linux zde: http://www.pretaktovani.cz/text/slax-li ... h-disk.php
Zkusim jej na FlashDisk podle navodu instalovat.
Cheetah007

Odeslat příspěvekod Ondy.Boom 21. 5. 2009 23:09

Tak pokud nechces menit rozdeleni disku atd. Tak ti doporucuji instalovat Ubuntu pomoci Wubi http://releases.ubuntu.com/9.04/wubi.exe Ze stranek http://www.ubuntu.cz je popis: Instalátor pro MS Windows - nástroj pro snadnou instalaci a odinstalaci Ubuntu jako obyčejnou aplikaci přímo ve Windows. Vhodné pro naprosto laické uživatele obávající se rozdělování disku. Ideální k prohlédnutí Ubuntu, k dlouhodobému používání však doporučujeme raději klasickou instalaci pomocí CD. Ale nechapu proc do 1GB, kdyz mas disk 500 GB.
Ondy.Boom
Junior

Odeslat příspěvekod Cheetah007 21. 5. 2009 23:25

No ja uz nasel a myslim ze u teto SLAX distribuce "par dni" zustanu" s tim 1GB promin...to mi trochu uletlo.
Musim rict ze jsem az do ted nevedel o co jsem prichazel.....
Veskera prace,sys,otevirani netu,prohlizeni proste vse je o 200/ rychlejsi nez WIN

Pravda zatim jedu z LIVE CD pres vypalene ISO protoze se mi podle navodu nedarilo "namountovat" system na FLASHku vzdy to hodilo chybu ale to je drobnst kerou o vikendu doresim.

Je fajn ze system pri zavadeni nastavil vse potrebne jak jsem si pral ale asi nezvlada WIDE screen,protoze max. rozliseni na mem 22" TFT LG dosahuje 1400x1050 a pismo je trochu protazene do stran,nativne ve WIN ma monitor 1680x1050 a nema to chybu,nevis cim to je?
Cheetah007

Odeslat příspěvekod libor007 22. 5. 2009 01:02

Ubuntu bys mel podle mne bez problemu nainstalovat i na tu 4gb flash. na netbooku mi i s vsemi aplikacemi typu skype apod zabira necele 3GB, na desktopu o neco vice-mam tam ale samo vic veci. slax nevypada pro flash spatne,ale s hw podporou bez nejakeho dalsiho nastavovani na tom nejspis bude ubuntu lepe.
libor007
Junior

Odeslat příspěvekod libor007 22. 5. 2009 01:06

libor007 píše:Ubuntu bys mel podle mne bez problemu nainstalovat i na tu 4gb flash. na netbooku mi i s vsemi aplikacemi typu skype apod zabira necele 3GB, na desktopu o neco vice-mam tam ale samo vic veci. slax nevypada pro flash spatne,ale s hw podporou bez nejakeho dalsiho nastavovani na tom nejspis bude ubuntu lepe. Navic ubuntu ma bezkonkurencni poradnu a vyborne udelanou wiki pro BFU. Volba je ale samozrejme na Tobe,skoncit muzes u neceho uplne jineho.
libor007
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 22. 5. 2009 06:31

Dam ti par rad - vždy chod na stranky distribuce a ne buhvikam.Zvk z win - slunečnice,stahuj atd atd je celkem k ničemu,tady ses totiž ochudil o to že bys z te flashky davno jel protože celý navod je nesmysl.Stačilo stahnout tar - rozbalit.Bootinst.bat a hotovo měls bootovací flashku a ne používat nesmyslný davno neplatný navod.Za a.Za b možna by sis stahl i modul pro grafarnu a mel bys pořešen bod 2.Za třetí bys zjistil že slax je o modulech a něco by sis co a jak přečetl.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 22. 5. 2009 17:07

No diky SLAX mi zatim jako zacatecnikovi vyhovuje,poradte prosim nekdo znalejsi jak rozchodit ten WIDE.
Tahle distribuce mi staci,lita jak blesk a mam to jen na net a media,pro programy se prepinam na VISTu.
Cheetah007

Odeslat příspěvekod Cheetah007 23. 5. 2009 11:34

Ted jsem si instaloval Mandriva Linux 2009 tedy posedni verzi stazenou pres FTPcko z francie.Instalace probehla v cestine vse potrebne jsem zadal ale system se mnou komunikuje v EN....v moznosti nastaveni jazyku neni vubec zadny vyber,poradite co s tim?
Cheetah007

Odeslat příspěvekod Matysek 3. 6. 2009 10:24

Co takhle si přečíst Beginners Guide/FAQ/Manuál pro danou distribuci?

V nastavení samotného KDE není lokalizace? Mandrivu neznám, ale většina takovýchto distribucí - klikadel má volbu pro doinstalaci jazyků a repozitářů.

Universální hrubý postup:
tcsh (pouze jednu možnost)
su
setenv LC_TYPE cs_CZ.UTF-8
setenv LC_TYPE cs_CZ.ISO8859-2
exit

bash (opět jednu možnost)
su
vi /etc/profile případně mc a vyhledat si /etc/profile
LANG=cs_CZ.UTF-8
LANG=cs_CZ.ISO8859-2

Postup pro VI pod root:
vi /etc/profile
[INSERT]
LANG= doplnit
[ESC]
:w
:q
rehash

kde-i18n* ... pro přidání podpory češtiny v KDE (ekvivalent pro danou distribuci)
Chybí-li konkrétní font, stačí nacpat do ekvivalentu /usr/X11R/lib/X11/fonts/TTF ..... poté stačí vybrat v KDE příslušný font. Stejně jako lze vyzkoušet jazykovou mutaci i v jiném fontu, né každý font si poradí s češtinou (odlehčeně a nepřesně řečeno).

* Pro 3.x.x

Neodpustím si otázku, proč FRA mirror, když existují i CZ mirrory?
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod shotgunman 3. 6. 2009 21:02

Mytysek, jednoduchá odpověď, jelikož je zvyklý z Win, všechno shánět na fórech a podobných stránkách (stahuj atd.).

Doporučuji fakt to Ubuntu. V čr má dobrou komunitu a je spousty návodů atd.
ZD: GIGABYTE M85M-US2H
CPU: AMD Athlon II X2 250 3.0Ghz
GPU: ATI HD 5770
RAM: 2GB
HDD: WD Caviar Green 1TB (Data) & Black 640GB (Systém + Data)
CHLAZENÍ: Freezer 64
ZDROJ: Seasonic 400W
shotgunman
Junior

Odeslat příspěvekod gambolputty 4. 6. 2009 13:11

Mandriva má samozřejmě výbornou českou lokalizaci, důvodem Vašich problémů nejspíš bude, že jste si stáhl CD Mandriva One pro region Europe1, která pokud vím češtinu neobsahuje. Je celkem jedno, jestli stahujete z Francie nebo Česka. Je však potřeba stáhnout správnou verzi:

CD Mandriva One 2009.1 s KDE4: ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva. ... m-i586.iso

DVD Mandriva 2009.1 Free obsahuje češtinu stoprocentně (právě z ní píšu), z licenčních důvodů však neobsahuje proprietární software (např. proprietární ovladače, Adobe Flash, Sun Javu...). Tento software je nutné ručně doinstalovat z repozitářů. Nemějte strach, je to snadné, viz http://wiki.mandrivalinux.cz/ .

DVD Mandriva 2009.1 Free 32bit: ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva. ... 1-i586.iso

DVD Mandriva 2009.1 Free 64bit: ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva. ... x86_64.iso
[url=http://topstockcars.com/2007-dodge-caliber/]2007 dodge caliber[/url] [url=http://topstockcars.com/2009-dodge-circuit-ev/]2009 dodge circuit ev[/url]
gambolputty
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 11. 6. 2009 21:40

shotgunman píše:Mytysek, jednoduchá odpověď, jelikož je zvyklý z Win, všechno shánět na fórech a podobných stránkách (stahuj atd.).

Obyčejná česká vychcanost spojená s leností.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Vykook 12. 6. 2009 09:46

Zvol takovou, kterou uz v tvem okoli nekdo ma.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior