Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-13-generic a ext4

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod honzee 8. 7. 2009 20:53

Nedavno jsem provedl cistou instalaci Ubuntu 9.04 se souborovym systemem ext4. System startuje opravdu rychle:-) Nicmene po aktualizaci jadra na 2.6.28-13-generic nesel system vyberem onoho jadra v zavadeci vubec spustit. Spustit jsem tedy pres puvodni jadro 2.6.28-11-generic a zacal problem resit. Po chvili brouzdani po netu jsem prepsal v menu.lst UUID "klasickou" cestou /dev/sda (v mem pripade sda3). Jadro jiz jde spustit, ovsem hlasi na zacatku chybu: EXT3-fs .... couldnt mount because bla bla neco s filesystemem... Drive jsem mel na disku stejne jadro, ale na fs ext3 a vse bylo ok, takze je mi jasne ze si jadro nejakym zpusobem nerozumi s filesystemem ext4. Jeste jsem prepisoval cesty v /etc/fstab ale to nemelo zadny vliv... Mate s timhle problemem nekdo zkusenosti? Nejsem zrovna odbornik pres Linux...
honzee
Junior

Odeslat příspěvekod soban 9. 7. 2009 10:42

A je vůbec podpora ext4 ve starém jádře ? ext4 není s ext3 kompatibilní.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod honzee 9. 7. 2009 11:13

ve starym jadre prave urcite je, Ubuntu se tim vsude chlubi jak je to na ext4 rychly... nepochopitelne ale updatovane jadro dela problemy.
honzee
Junior

Odeslat příspěvekod duch 9. 7. 2009 11:32

Otazka, ako je skompilovana podpora fs ext4 v 2.6.28-13, je to ako modul alebo priamo do jadra? Pretoze ak je skompilovany ako modul, tak ext4 sa nemusi zaviest, pretoze modul je nedostupny, lebo fs je necitatelny, tak sa asi vykona fallback, avsak ext3 ma problemy pri ext4...
duch
Junior

Odeslat příspěvekod honzee 9. 7. 2009 12:57

duch: no tak tohle opravdu netusim, jak jsem psal, nejsem pres Linux zrovna odbornik... pokud to muzu nekde zjistit, rekni kde a ja ti to zjistim:-) hlasilo to neco v tom smyslu ze fs nejde cist. V kazdym priprade to musi bejt jenom nejaka lehko opravitelna chyba, myslim ze bude stacit nekde prepsat nejaky radek a bude vymalovano, protoze starsi jadro slo bez problemu a to nove po prepsani bootovaci cesty funguje taky naprosto v poradku, jenom na zacatku hlasi tu hloupost co bych rad vyresil:-)
honzee
Junior

Odeslat příspěvekod soban 10. 7. 2009 22:33

Pokud používáš pro boot ramdisk musíš modul pro ext4 mít i v ramdisku.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý