Ubuntu 9.10

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod alazar 5. 11. 2009 01:23

miso1999: to je takova blbost :) protoze spadl compiz, odporoucelo se cele ubuntu a to tak, ze neslo ani preinstalovat. coze? :)

1) tohle nejsou windows.. restart/preinstalace pomuze malokdy
2) tohle nejsou windows.. nemuze se stat, ze by pad jedne aplikace oddelal nadobro cely system
alazar
Junior

Odeslat příspěvekod holubicka 5. 11. 2009 02:32

Kopcak: Jestli to ještě nemáš :)

1. Pokud těch 30Gb vyrábíš pro Linux ve Windows, tak by ten svazek měl být potom vidět, Windows tě přeci jiný než-li FAT, FAT32, NTFS snad ani nenechá udělat, když nepoužíváš jiný software (Acronis..apod.) Pokud nastartuješ z Live CD ten Linux, tak ti jejich program na dělení disku těch 500GB zobrazí komplet, chce to celé pro sebe? To se přepni po rozpoznání disků na ruční dělení, smazej znova těch 30gb, na Windows partition se Linux neinstaluje! Udělej ještě jednu partition, ale s Ext4 (pro verzi 9.10) a to těch 30GB musíš rozdělit. Měl by jsi myslet také na swap, což je např. dvounásobek tvé paměti RAM pro odkládací prostor. Pokud jsi ukrojil 30GB, tak nejprve vytvoř swap a potom využij zbytek volného místa např. 28GB s Ext4 a nastav tam také přípojný bod. " / ".

2. Také by to mělo jít způsobem, smazat těch 30GB udělaných ve Windows 7 v programu na rozdělení disků v Linuxu (Gparted), a potom při instalaci použít neobsazenou, neformátovanou partition k nainstalování Linuxu, to si potom všechno dělá ten instalátor sám. Už i ten program by měl poznat, že máš na disku Windows, takže by to volné místo k nainstalování Ubuntu měl ukázat!

Grub se nainstaluje někdy ke konci instalace, navíc by měl poznat, že máš na disku jiný operační systém než-li Linux a po restartu nabídnout své menu s výběrem systému.
holubicka
Junior

Odeslat příspěvekod jagd 5. 11. 2009 08:28

to holubicka & other: Přesně tak. - Doporučuji si přečíst ohledně Linuxu obecně o -> značení disků + jejich dělení na partitions (keine 'pismenka', proboha!), co to je grafický server (že není odezva jedné plochy ještě nemusí znamenat, že nejdou ostatní nebo že spadl celý systém) + jak se restartuje, k čemu jsou kláves.zkratky + tlačítko SysRq, atd.
* Osobně - jakékoli linuxové 'distro' instaluji minimálně na 3 oddíly: / + /home + swap (a nemusí to být v rámci jednoho hdd nebo usb-něco či počítače).
Windows - okna virům otevřená dokořán.
jagd
Junior

Odeslat příspěvekod Ukomir 5. 11. 2009 13:58

Vo Windowse rozdeliť disk,je jedno aký formát(fat32,NTFS)Pri inštalácii dá vybrať kde sa má nainštalovať,preformátuje sa na ext3(ext4),nastavý sa prípojný bod "/".Z windowsu ale linuxový oddiel nebude vidieť.
Ukomir
Junior

Odeslat příspěvekod kopcak 5. 11. 2009 14:06

opravdu ve win mam 50 gb, 80 gb, 330 gb a 25 gb pro Ubuntu a kdyz nabootuju Linux z dvd tak mi to pri instalaci najde 50gb kde mam Win a pak mi to hodi jeden velkej oddil 450 gb ...tak nwm no jak to mam udelat :( .. a z Winu mi to naistalovat nejde pokazde kdyz zbyva 10s do dokonceni tak se to proste vypne a uz se mi ntb nerestartuje a tim instalalce zkonci ...
SDH Radkova Lhota * Nokia N97 mini CFW v.4.0F Hacked * HP Probook 4510s - WIN7 x64
kopcak
Junior

Odeslat příspěvekod Ukomir 5. 11. 2009 14:27

Tak bude asi chyba niekde v rozdelení disku.Skús vo win ešte raz preformátovať ten 25GB odiel.Pri vytváraní patricion sa dá ešte označiť ako primárny,alebo logický.Nemám teraz čas sa na to pozrieť,práca volá..
Ukomir
Junior

Odeslat příspěvekod holubicka 5. 11. 2009 15:22

Kopcak:
Jaké Ubuntu? Ať hledám, jak hledám tak existují pro Ubuntu 9.10 jen CD/ISO. To máš nějakou beta verzi, nebo napáleno na DVD? Myslím oficiální CD např. http://mirrors.login.com/ubuntu-iso/9.10/
Pokud najede počítač z oficiální verze CD, nebo USB, tak je na ploše ikona nainstalovat / instalovat.
Screen: Obrázek
Z Wine by mě teda nenapadlo instalovat ! Na Wine v Linuxu se pouští windows (win32) programy.

Po kliknutí na "Nainstalovat Ubuntu 9.10" a dalších třech kliknutí vpřed naběhne dělení disku.
Obrázek

Můj případ je Windows 7 a za druhé Linux Mint 7. Pokud nemáš vytvořenou partition, tak tenhle program by měl ukázat kolik místa zbývá. Mě se instalátor od Ubuntu 9.10, ptá jen na místo, které právě nemám.
Opět jestli tam je volné místo, nainstaluj si Ubuntu tam, kde se ukáže těch 25GB místa.
Zkus "Upřesnit Oddíly ručně" , dají se tam mazat partition, nebo je vytvářet, formátovat, zmenšovat , trochu složitější..

Nebo se zeptej :)
holubicka
Junior

Odeslat příspěvekod kopcak 5. 11. 2009 16:20

holubicka: jj ja to palil na dvd :) .. no jako ja spustil to live DVD v mem pripade .. a kdyz jsem dal instalovat tak mi to pak u tech disku nabidlo pouze tu moznost smazat a pozit cely disk a upresnit oddily rucne ...a kdyz to dam tak tam mam 4 oddily .. 1) 1Mb , 2) 100Mb , 3) 50Gb tam jsou Winy a 4) 450Gb ..a tento oddil mam ve Winech rozdelen na 3 disky viz obrazek ..Obrázekhttp://img689.imageshack.us/img689/8017/disky.jpg
SDH Radkova Lhota * Nokia N97 mini CFW v.4.0F Hacked * HP Probook 4510s - WIN7 x64
kopcak
Junior

Odeslat příspěvekod holubicka 5. 11. 2009 17:41

V případě, že je na hardisku nějaký Linux, tak ho ve správci lze nalézt! Ale pracovat s ním lze pod teprve pod linuxem, pokud ho nechci jen smazat. (V Total Commanderu je nějaký plugin, lze z něho nějaka data kopírovat, pokud není právě pod zámkem..) V Acronisu na správu disků, mě to dělalo nějaký problémy, tak jdu na Linux většinou z Linuxu..)
Obrázek

Asi se budeš pokoušet o instalaci na ten disk U: , buď jej můžeš smazat v těch Windows, zkusit nabootovat a opět čekat co oznámí Linuxový instalátor. Mám dojem, že by měl nabídnout prázdné místo na konci disku k nainstalování Linuxu. Měl by ti nabídnout volbu Nainstalovat vedle sebe, pak by měl nabídnout i ten umazanej disk U: ..Pokud se tak stane, tak si to automaticky rozděluje jak potřebuje. (Na screenech jsem se pokusil dostat do podobné sistuace, ale Ubuntu celkem nemile překvapilo !

Používám na tyhle akce USB disk s Linuxem (pmagic-usb-4.3), nejdříve si oddělím místo pro Linux. Z něho oddělím na swap a do zbytku místa zkonvertuji partition na Ext3.
Screen Gparted:
Obrázek
:-)) Pro další instalaci ubuntu 9.10 na disk musím malinko zmenšit tu partition s Linuxem Mint 7.
Obrázek
Partition připravená pro Ubuntu 9.10 má přibližně 25GB
Obrázek

Začnu instalovat Ubuntu 9.10 - 64bit z USB, ono to vyjde nastejno a je to rychlejší. USB s Ubuntu je v Mintu hotové za několik minut...

Vyberu si češtinu.
Obrázek
Ejhle ! Vůbec nevypisuje to uvolněné místo, ke smazání systémů nedojde ..
Obrázek
Zde se musí jít nutně do volby "Upřesnit oddíly ručně" ..
na /dev/sda4 je to uvolněné místo pro oficiální Ubuntu 9.10
Obrázek
Pravoklikem na sda4, zadám změnit na Ext4, na přípojném bodě nastavím " / " .
Kdo nemá swap, velikost 2x větší něž je velikost RAM, může začít nejdříve tímto oddílem.
Obrázek
Hotovo !
Obrázek
Potvrdím akci a objeví se něco podobného .
Obrázek
Na následujím screenu jsou vidět pokročilé volby, lze vybrat kam se má instalovat Grub.
Není nutné to při první instalaci měnit !
Obrázek
A začíná celkem rychlá instalace ..
Obrázek
Ke konci instalace se zavádí Grub .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Po restartu se objeví Grub s Linuxy a Vista (loader)...
Obrázek
Naposledy upravil holubicka dne 5. 11. 2009 21:19, celkově upraveno 3
holubicka
Junior

Odeslat příspěvekod kopcak 5. 11. 2009 20:19

holubicka: ted sem si vsiml ze ja mam ty oddily s hnedym prouzkem a ty modry.. nevite cim to? nemuze to byt treba i timto? .. at zkousim jak zkousim tak mi ta instalace nejde :( pokazde mi to vyhodi pouze ty 2 moznosti pri instalaci ... ale ta prvni s tim nainstalovat vedle sebe porad nic :( .. uz fakt nwm ...
kopcak
Junior

Odeslat příspěvekod holubicka 5. 11. 2009 20:36

Zkus si projít tyhle obrázky, tu NTFS s Windows vynech při tom ručním dílu, hnědý mě připadá jako kompletně přemazaný disk. To mě dělávali dřívější verze Ubuntu, než mě došlo jak na to..
holubicka
Junior

Odeslat příspěvekod Ukomir 6. 11. 2009 01:44

Najskôr to bude zlým typom vytvoreného oddielu.Máš typ dynamický,my máme typ základný.Takže si preformátuj oddiel a zvol základný typ.Myslím,že to potom už pôjde.
Ukomir
Junior

Odeslat příspěvekod -pedro- 6. 11. 2009 18:57

Nabizim nasledujici pouceni. Na disku mohou byt pouze ctyri (4) partice, z nichz 1 muze byt tzv. extended a v ni pak lze vytvaret partice dalsi.
Co z toho plyne? Ze instalator je chytrejsi, nez ty ;-)
-pedro-
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 8. 11. 2009 02:56

Bílej proužek ne? Takže teď už jen přibalit pytlík se zrním a zvládne to i slepice, když se posype ENTER.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Gadelat 8. 11. 2009 13:36

Spravil som cistu instalaciu Ubuntu 9.10, updatoval a nieco mi zmazalo obsah /home zlozky, plocha sa nenacita... no proste krasa!
E6850, GF8800GT, 3GB RAM (1x OCZ 1GB, 2x Kingston 1GB), Asus Maximus Formula, WD 250GB, Seasonic 400W, 19" Asus VW198
Gadelat
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka