Ubuntu 9.10

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sentry 12. 11. 2009 11:59

Tak jestli mohu pridal bych svoji zkusenost s instalaci a mel bych dotaz ... nejsem nijak zbehly uzivatel Linuxu a tim padem ani distribuce Ubuntu, ale stahl jsem si Live CD/ISO, vypalil a zkusil nainstalovat na IDE HDD, ktery jsem pred tim srovnal tak, ze byl uplne prazdny .. tedy cista instalace na cisty disk. Od bratra jsem mel ale zpravy, ze se mu instalace jednou sekla a ze pomohlo vypnuti prvnich polozek ve volbe F6. Ja jsem postupoval tak, ze jsem spustil nejdrive Live CD a pak z nej instaloval. Instalator si sam disk rozdelil (tady se zastavim s poznamkou, ze me prekvapilo celkem male misto, ktere instalator vybral pro swap oddil primarni oddil dal 12 GB, swap pak 600 MB), instalace problehla naprosto bez problemu. Po resetu jsem pripojil kabel k siti, doinstalovala se komplet cestina, doinstaloval jsem java a flash pluginy do firefoxe ... tady bych mel prvni otazku .. kde sehnat ovladace na video soubory ve formatu *.avi ? Pro *.mpeg a *.wmv se mi stahly. Po dalsim restartu tedy bylo vse kompletne jiz v cestine. Takze s instalaci zadny problem ... tato instalace pro me byla svym zpusobem jen na zkousku. Muj dotaz zni, jak provest instalaci teto distribuce na SATA disk, na kterem je nahranej BIOS ... v tuto chvili je tento disk rozdelenej na primarni oddil - 35 GB s naborenyma woknama, ktery jsem odstranil, extended oddil - 122 GB obsahuje dva logicke disky 100 GB a 20 GB. Na tom 100 GB jsou celkem dulezita data, ten 20 GB jsem odstranil ... Pokousel jsem se pres Live CD spustit instalaci na ten primarni oddil 35 GB, GParted byl SATA disk videt, s oddily se dalo pracovat ....Problem byl po spusteni instalace z prostredi Live distribuce, kdy se mi to dostalo do ctvrteho kroku, kde se ukaze disk a vybira se misto, kam instalovat. V tuto chvili zde bylo ale pusto a prazdno .. nic se nezobrazilo, menu dole bylo disabled. Takze v tuto chvili uz napevno uvazuji o tom, ze na jiny disk pretahnu veskera data z toho logickeho disku 100 GB, abych je zazalohoval a disk srovnam. Chci se ale zeptat, je treba mit jako u instalace woken pro instalaci Ubuntu disketu s ovladaci pro SATA nebo to instalator nejak sam pozna tj. ze ovladace jiz ma .... mozna pro nekoho naivni dotaz, ale jak uz jsem psal, s linuxem moc zkusenosti nemam. Diky za pomoc.
Honor 20 Pro - 8GB / 256GB
FW 10.1.0.241 (C431E9R5P1)
EMUI 3.1.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod uzivatel2 12. 11. 2009 12:29

ad .avi : Formát .avi je formát kontejneru pro multimediální data; není to formát samotných kódováných multimediálních dat. Vy potřebujete kodek pro použité kódování, které nelze určit z formátu kontejneru. Zprovozněte nesvobodné kodeky a tím pokryjete všechna běžná kódování. Některé přehrávače (např. Mplayer) mají již v sobě zabudovanou podporu velkého množství kodeků (i exotických).

Linux má v sobě ovladače pro SATA (o čemž se můžete přesvědčit pohledem na disk z nabootovaného live CD).
uzivatel2
Junior

Odeslat příspěvekod Sentry 13. 11. 2009 09:50

Tak bohuzel se nezadarilo, obracim se znovu proto na nekoho ze zkusenejsich linuxaru .-)
Posledni distribuce Ubuntu 9.10, z Live CD jsem ji zkusmo bez nejakych problemu nainstaloval na IDE HDD 13GB ! Cilovy disk pro tuto distribuci je ale SATA HDD 160 GB a tady neustale narazim na problem v tom, ze spustena distribuce z Live CD ten SATA disk normalne vidi, muze s nim pracovat tj. vytvaret a odebirat partitiony, formatovat atd. atd. Ale v momente jakmile spustim instalaci (je uplne jedno, jestli rovnou po nabootovani z CD nebo az ze spustene distribuce z Live CD) tak ve ctvrtem kroku, kdy se spusti spravce pro rozdeleni disku a uzivatel ma urcit, kam se distribuce bude instalovat, tak toto okno je uplne prazne, nic nenabizi ! Jakoby instalator ten disk vubec nevidel ! Zkousel jsem to asi 4xa pak me napadlo zkusit na ten SATA disk jinou distribci Linuxu, takze jsem vyzkousel starou distribuci SAM Linux 2007 z Live CD a svete div se na ten SATA disk to slo naprosto bez probelmu nainstalovat, vcetne rucniho rozdeleni disku z instalace ! Tak mam neprijemny pocit, jestli neni v tom Ubuntu 9.10 nejaky bug ohledne SATA disku. Stalo se nekomu to same, co mne nebo ma nekdo uz zkusenost z instalace teto distribuce Ubuntu 9.10 na SATA disk? Premyslel jsem, pokud by toto neslo, tak proste nejakym zpusobem udelat image toho IDE disku na ten SATA disk, pokud by na to byl nejaky vhodny program. Diky za jakoukoli pomoc...
EMUI 3.1.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod nfp1 13. 11. 2009 10:03

Sata disky normálně fungují, vyzkoušeno na stejné kapacitě. Dej sem obrázek, co ti to během instalace říká. Vidíš satu při běhu z Live cd?
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod Sentry 13. 11. 2009 10:48

npf1

ano, jak uz jsem psal ten SATA disk po spusteni systemu primo z Live CD vidim ! A jak jsem psal, normalne s nim pracuji, pres GParted vytvorim ci zrusim partition, naformatuji, pak ze systemu disk pripojim ...., ale pri te samotne instalaci v tom ctvrtem kroku, kdy se ma ukazat ten disk a mam vybrat do jakeho oddilu co nainstaluji, tak to okno je uplne prazdne, dole jsou tlacitka pridat, smazat atd. a ta jsou disabled. Ale zadna partition se neukaze .... dival jsem se na diskusni fora v anglictine, kde nekteri uzivatele meli stejny problem se SATA diskem, ale nic jsem tam z toho nevycetl, jak tento problem vyresit. Na ten samej SATA disk ale distribuce z Live CD SAM Linux 2007 normalne sla nainstalovat.

Jinak stejny problem vcetne dotazu na nastaveni v BIOS je zde ... BIOS ma v hlavni nastaveni jen moznost editace IDE disku, pri bootovani pak pres CTRL+F je moznost jit na SATA controller, kde se da vytvorit RAID, ale vypnout SATA nejde...
Kód: Vybrat vše
http://www.linuxforums.org/forum/ubuntu-help/146472-can-not-install-ubuntu-9-04-seagate-sata-hard-disk-sata_sil-module-not-found.html

proto se domnivam, ze bude nejaky problem primo v te distribuci Ubuntu 9.10, protoze distribuce SAM Linux 2007 sla na ten samy SATA disk nainstalovat bez problemu.

Edit:
porad procitam diskusni fora,dozvedel jsemse par prikazu, takze tady je vypis jednoho z nich, co me na tom vypisu trklo je, ze u toho prvniho disku ma psychical id a bus info nulove polozky (sda = SATA disk, sdb=IDE disk):

~$ sudo lshw -C disk

*-disk
description: ATA Disk
product: WDC WD1600JS-22M
vendor: Western Digital
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@0:0.0.0
logical name: /dev/sda
version: 02.0
serial: WD-WCANM4535283
size: 149GiB (160GB)
capabilities: partitioned partitioned:dos
configuration: ansiversion=5 signature=bb22bb22
*-cdrom
description: CD-R/CD-RW writer
product: LTR-52327S
vendor: LITE-ON
physical id: 0.0.0
bus info: scsi@3:0.0.0
logical name: /dev/cdrom
logical name: /dev/cdrw
logical name: /dev/scd0
logical name: /dev/sr0
version: QS57
capabilities: removable audio cd-r cd-rw
configuration: ansiversion=5 status=nodisc
*-disk
description: ATA Disk
product: QUANTUM FIREBALL
vendor: Quantum
physical id: 0.1.0
bus info: scsi@3:0.1.0
logical name: /dev/sdb
version: A3F.
serial: 134926322283
size: 12GiB (13GB)
capabilities: partitioned partitioned:dos
configuration: ansiversion=5 signature=7f4a75ae
EMUI 3.1.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod Sentry 14. 11. 2009 15:39

Nevim proc mi najednou nejde editovat predchozi prispevek, takze pisu novej ... problem jsem nakonec vyresil, i kdyz jsem to bral az jako posledni moznou vec. Takze to vypada, ze v instalatoru verze 9.10 je patrne nejaka chyba, protoze jako posledni moznost jsem tedy stahl image verze 9.04, vypalil a ejhle najednou ta instalace bez problemu na ten SATA disk jde ....
Tolik jen pro ostatni uzivatele, kteri by meli stejny nebo podobny problem se SATA diskem.
EMUI 3.1.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod sew7 14. 11. 2009 17:21

Ubuntu 9.10 je celá akási nedorobená. Zvuk nefunguje ako má, problémy sa vyskytli i s rhytmboxom, firefoxom - zamrza najme ked prezerám forum.ubuntu.cz. Je vidieť že 9.10 sa qakosi nevydarila. Bohužial prechádzam s5 na 9.04. :-/
sew7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod josbar 15. 11. 2009 12:04

Zdravím,
Disk jsem rozdělil pomocí Gparted na:
sda1 - ntfs C:
sda2 - ext4
sda3 - swap
sda4 - rozšířený oddíl
sda5 - ext3
sda6 - ntfs D:
Vista i Win 7 /64b/ v nástroji pro správu disku vidí asi rozšířený oddíl zeleně ohraničený až za sda5 tedy pouze 6 oddíl je podle Win jako logická jednotka. viz obrázek. Četl jsem že můžou být pouze 4 oddíly primární včetně extendet. Podle win je jich 5 je to možné. Rád bych se vyvaroval chyb abych znovu nemusel rozdělení disku měnit.
Přílohy
disk.png
josbar
Junior

Odeslat příspěvekod dadasfx 15. 11. 2009 16:23

Zdravim Ubuntu 9.10 je luxusni. Zatim jsem nenasel problem. 100% mi to rozeznalo vsechnel hardware a jsem nadceny z rychlosti startu, vypinani nebo uspavani a probouzeni z RAM. Mam ale tri otazky.

Prvni. V compiz by mel byt vizualizacni efekt, ktery se projevuje, ze se jednotlive okna prez sebe presmykavaji takove jako michani karet. Nejak to nemuzu najit a pustit.

Druha otazka je jestli nevite jak zmencit velikost pisma firefoxu. Nemyslim tim text zobrazeneho webu, ale firefoxu samotneho. Jeho popisky a tlacitka.

A treti otazka zmena zvyraznovani adresniho a vyhledavaciho radku ve Firefoxu. Ve windows kdyz kliknu jednou na adresni radek tak se cela adresa zvyrazni. V ubuntu se po prvnim klinuti na adresu jen zobrazi kurzor a az na dvojkliku se adresa vysviti. Jde toto chovani zmenit, aby to bylo jako ve winu?

Predem diky.
„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ 'Albert Einstein™'

Každý by chtěl do nebe, ale nikomu se nechce zemřít.
dadasfx
Junior

Odeslat příspěvekod Ukomir 15. 11. 2009 20:19

Skús zmeniť tému vo Firefoxe.Mne to ide na jeden klik.Kliknúť niekde do sránky,aby bol riadok zošednutý a potom to pôjde.(to sú asi dva kliky..:)
Aj vám blbne fórum ..MySQL error..či to len mne?
Ukomir
Junior

Odeslat příspěvekod dadasfx 16. 11. 2009 15:03

Zmenou vzhledu niceho nedocilim. Ikyz nastavim vychozi vzhled porad je to pismo trapne velke.

co se tyce te zneny chovani zvyraznovani adresniho radku tak si myslim ze to bude nekde v nastaveni about:config ale nevim kde.
„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ 'Albert Einstein™'

dadasfx
Junior

Odeslat příspěvekod Gadelat 16. 11. 2009 16:25

Tym pismom asi myslis toto:
Obrázek
v cestine myslim system-nastavenia-vzhlad
E6850, GF8800GT, 3GB RAM (1x OCZ 1GB, 2x Kingston 1GB), Asus Maximus Formula, WD 250GB, Seasonic 400W, 19" Asus VW198
Gadelat
Junior

Odeslat příspěvekod dadasfx 16. 11. 2009 20:17

Diky Gadelat. Ja vedel ze to tam nekde je. Nemuzu uverit, ze jsem to nenasel. Nevedel by jeste nekdo odpovedi na ty me zbyle dve otazky?

dadasfx
Junior

Odeslat příspěvekod Sentry 18. 11. 2009 16:16

Tak zatim si na verzi 9.10 nemohu stezovat, jsem mile prekvapenej hlavne automatickym update celeho systemu na pozadi, system je sviznej, uspavani do pameti problem nedela, se zvuky problemy taky nejsou. Posledni dny vsak zaznamenavam vypadky pri pripojeni pres wifi, pokud se napichnu kabelem, zadnej problem ... nevedel by nekdo proc ? Dokonce jsem stahnul a rozbehal i skype 2.x vcetne kamery pomoci app cheerse, avsak kvalita videa je zalostna .-) Co je pro me vsak hlavni, celkem jsem si pohral a ponastavoval pripojeni na VPN a pres VNC a vse beha paradne, takze alternativni pripojeni do prace mi jde bez vetsich problemu.
EMUI 3.1.0
Sentry
Junior

Odeslat příspěvekod dadasfx 18. 11. 2009 16:33

Se skypem mam stejnou potiz. Kvalita zvuku je dobra ale obraz je zalosny.

dadasfx
Junior

Předchozí stránka