Win-friendly Linux

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cektu 17. 11. 2009 19:29

Zdravím, vím že otázka "který linux" se tu možná objevuje pětkrát do týdne, ale já mám trochu specifičtější dotaz, resp. dva dotazy.

1. Jsem linuxový amatér, tedy bych potřeboval něco opravdu přátelského k uživateli Windows. Něco co se instaluje jako win, chová se to zhruba jako win a kde nebudu nucen psát NIC do příkazové řádky jak je rok dlouhý, nebudu si muset hledat ovladače sám apod.

2. Poraďte mi jak to udělat, aby to neohrozilo moje Visty a data. Musí to umět naprosto bezproblémově dualboot, samo si to všechno nastaví a nebude mě to obtěžovat žádnýma dotazama - viz instalace Win. Předpokládám, že si to ukousne kus disku a změní to na něm souborový systém - jak mít jistotu, že při případné anihilaci linuxu se to nebude bránit? Už jsem zažil, že pokus o likvidaci linuxu měl za následek nejenom formátování, ale i složité přenastavování oddílů nebo čeho, aby se vůbec rozjela instalace win. Prostě chci distribuci, která bude k windows "hodná" :-)

Díky.
Pomozte odstranit smrt z našich silnic, jezděte po chodníku!!
cektu
Junior

Odeslat příspěvekod Gadelat 17. 11. 2009 20:24

myslim ze sa k tomu najviac blizi Wubi
E6850, GF8800GT, 3GB RAM (1x OCZ 1GB, 2x Kingston 1GB), Asus Maximus Formula, WD 250GB, Seasonic 400W, 19" Asus VW198
Gadelat
Junior

Odeslat příspěvekod gmann1 17. 11. 2009 20:44

ja by som sa pobral cestou Ubuntu. Zaujalo ma to hlavne po graf. stranke a tiez vdaka kopcu for a tem tykajucich sa prave tejto odnoze *NIXU :-)
Ked som bol maly, tak som bol namysleny.
Ale teraz ........ uz nemam chybu !
gmann1
Junior

Odeslat příspěvekod vian 17. 11. 2009 21:00

Pri vsetkej ucte k autorovi (a bez urazky) by som mu na zaklade formulacie otazky odporucal na Linux zabudnut.
vian
Junior

Odeslat příspěvekod cektu 17. 11. 2009 21:37

vian: to je taky možnost..mám legální Vistu a nic mě netrápí..ovšem jak si tedy linux představuje posílení tržního podílu z necelého procenta, to netuším - vy ano? To není pokus o flame, já jen chci vyjádřit svůj údiv.
cektu
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 17. 11. 2009 22:11

Posileni hloupeho % trhu za cenu drasticky zmen v rozporu myslenky Linuxu a zniceni otevrene komunity. Nejvetsi chybou, ktera se muze stat je zaradit pseudo ne-linux do Linuxu. Celej ten ne-linux pro lidi je tak nazhavenej na hledani nejakeho kusu kodu jen proto, aby ho spustil ... idealne pod rootem ... o tohle se snazi ne-linux, ktery nema nic spolecneho s Linuxem, krome toho, ze pouziva jeho casti a parazituje.

Linux se Ti neprizpusobi, prizpusob se mu ty tak, ze pochopis jeho filozofii. Zadna distribuce nebude hodna vice, nez-li jeho root. Je to jen ve Tvych rukach. Zaroven chces, aby to bylo dle tebe a soucasne chces, aby nejaky autopaskvil delal neco za tebe. To je rozpor a nelze mit oboji, proste si vyber sam.

Kdyz se bojis, pouzij Virtual system ... tak si nic neznicis. Kdyz chces pouzivat, tak si ho budto nech nainstalovat, nebo na nej zapomen. Jakmile si nabijes hubu, uz budes proti nemu bojovat.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod nfp1 18. 11. 2009 08:49

Tvoje požadavky se nedají splnit. Neznám distro, které by nevyžadovalo občas otevřít terminál. Při instalaci se každý Linux ptá minimálně na rozdělení disku. je potřeba vědět, co odpovědět, protože při špatné odpovědi jsou škody nevratné. Linux nic nezničí. Dělá vše pouze na pokyn. Je méně automatizovaný jako widle.
nfp1
Junior

Odeslat příspěvekod celim 18. 11. 2009 11:01

Teda já jsem nebylještě nikdy nucen terminál otevřít, pokud nepočítám případy, kdy jsem ho otevřel ze zvědavosti, abych zjistil co umí.
celim
Junior

Odeslat příspěvekod petrtom 18. 11. 2009 11:27

Skvělá linuxová komunita se opět ukázala. Spousta názorů ale konkrétní odpověď nebo rada žádná, spíš od linuxu odrazujou.

Pravda je, že se nějak nastavit oddíly na začátku meusejí, ale i na to se dá odpovědět. Já osobně doporučuji koupit si nějaký úplně obyčejný levný přídavný HDD (pokud máš tedy stolní počítač, ne notebok) a instalaci udělat na tento druhý disk. Na primárním disku se sice přepíše bootloader, ale Visty se dají startovat i z linuxového bootloaderu a každá solidní distibuce obsahuje návod na nastavení booloaderu z grafického prostředí, takže to spíš řešit až po instalaci linuxu.

Naprosto nechápu, proč když chce někdo úplně nezkušený začít s linuxem, tak ho linuxáci pošlou zpět na Windows...
petrtom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod smide 18. 11. 2009 11:46

Na tvoj dotaz je jednoducha odpoved. Stiahni si WUBI , cez ten si nainstalujes UBUNTU a to vsetko budes robit pod windowsom.Wubi za teba spravi aj Dualboot.Vytvori si to samostatny oddiel kde bude to Ubuntu .Ak ta v buducnosti UBUNTU omrzi odinstalujes ho vo Windowse ako obycajnu aplikaciu opet cez WUBI a a zrusi sa aj Dualboot a vsetko bude ako predtym,Mam to odskusane a funguje to super.O ziadne data som neprisiel.

Este odkaz na stiahnutie WUBI = http://wubi-installer.org/
smide
Junior

Odeslat příspěvekod averton 18. 11. 2009 11:53

cektu píše:Zdravím, vím že otázka "který linux" se tu možná objevuje pětkrát do týdne, ale já mám trochu specifičtější dotaz, resp. dva dotazy.

1. Jsem linuxový amatér, tedy bych potřeboval něco opravdu přátelského k uživateli Windows. Něco co se instaluje jako win, chová se to zhruba jako win a kde nebudu nucen psát NIC do příkazové řádky jak je rok dlouhý, nebudu si muset hledat ovladače sám apod.

2. Poraďte mi jak to udělat, aby to neohrozilo moje Visty a data. Musí to umět naprosto bezproblémově dualboot, samo si to všechno nastaví a nebude mě to obtěžovat žádnýma dotazama - viz instalace Win. Předpokládám, že si to ukousne kus disku a změní to na něm souborový systém - jak mít jistotu, že při případné anihilaci linuxu se to nebude bránit? Už jsem zažil, že pokus o likvidaci linuxu měl za následek nejenom formátování, ale i složité přenastavování oddílů nebo čeho, aby se vůbec rozjela instalace win. Prostě chci distribuci, která bude k windows "hodná" :-)

Díky.

Urcite by som odporucal na zaciatok distro Ubuntu, myslim, ze uz jednoduhsie distro ani neexistuje. Podpora a fora su uz na schopnej urovni a prikazoveho riadku sa nemusis naozaj bat. Co sa tyka instalacie, je dobre si vytvorit extra particu, co moze byt problem ak mas windows roztahany na celom disku (pri manipulovani moze dojist k strate dat). Ak sa tomuto chces vyhnut, lahsia cesta je potom skusit Wubi tak ako odporuca smide :-P
it´s all about priorities :D
averton
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 18. 11. 2009 12:30

Kód: Vybrat vše
Už jsem zažil, že pokus o likvidaci linuxu měl za následek nejenom formátování, ale i složité přenastavování oddílů nebo čeho, aby se vůbec rozjela instalace win. Prostě chci distribuci, která bude k windows "hodná"

Proti lidske blbosti není obrana - to že někdo použije nesmyslný postup jak se zbavit operačního systemu a pote mu nenajedou win je problem jeho a ne jiného OS.Přenastavování oddílů atd.
Jinak asi tě zklamu ale na rozdíl od ostatních si fakt nemyslím že linux může být převlečený windows.Nema potom koneckonců význam ho zkoušet jestli toto očekáváš- jedny win už maš ne?
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Matysek 18. 11. 2009 14:34

petrtom píše:Skvělá linuxová komunita se opět ukázala. Spousta názorů ale konkrétní odpověď nebo rada žádná, spíš od linuxu odrazujou.

Jáká skvělá Linuxová komunita? Kde? Četl jste text a přemýšlel nad ním, nebo jste jen chtěl plácnout nesmysl?

petrtom píše:Naprosto nechápu, proč když chce někdo úplně nezkušený začít s linuxem, tak ho linuxáci pošlou zpět na Windows...

Když něco chce, musí začít od sebe ... dotyčný, ale chce od všech vše, od sebe nic. Co s takovým uživatelem? Ignorovat, odradit a v krajním případě vykopat. Natluče si hubu a bude akorát psát "projev své zhrzenosti". Lidská blbost je bezmezná a chce-li se učit s Linuxem žít, pak tu je skvělé a folozofie se držící Slackware! Nikoliv blbuntu a jiný autopaskvil. Tohle není o OS či komunitě, tohle je o lidském přístupu.

Hlavně Vám naprosto uniká myšlenka - chce-li používat, někdo mu ho nainstaluje, zdarma, či za poplatek, nebo si pořídí komerční Linux, kde se o něj podpora postará. Dokud nebude zvědavým tvorem, který se chce učit, je pro něj svobodný OS spíše problém.

P.S.: Řešení tu dostal!
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod dadasfx 18. 11. 2009 16:21

cektu vubec se toho neboj. Pro jistotu si ale urcite zalohuj dulezita data ve widlich. Doporucil bych ti Ubuntu. Sam jsem na nem zacinal a vlastne jeste porad zacinam. Ubuntu ma velice slusnou uzivatelkou podporu a ti co tam radi se mezi sebou nehadaji jako tady, ale radi. Zkusil jsem i jina distra, ale Ubuntu je myslim pro zacatecnika jejlepsi.

S rozdelovanim HDD si taky nedelej velkou hlavu Ubuntu se oto postara. Podivej se SEM a mrkni na krok 5.1 a 5.2 to je co uvidis pri instalaci. Ubuntu ti krasne graficky ukaze modre odkat pokat je win a sam ti nabidne rozdeleni disku. Velikost oddilu pro Ubuntu si volis jednoduse mysi posunutim posunovatka. Vsechno ostatni pri instalaci nechas jak je prednastaveno jen si zadas heslo. Heslo si pamatuj protoze ho budes casto potrebovat!

Az se ti system poprve spusti rovnou si do zalozek prohlizece uloz tuto adresu bude se ti zezacatku urcite hodit. Pokud sledujes zive vysilani ceske televize ct1 nebo ct24 tak si uloz i tuto adresu do zalozek a usetris si spoustu vrasek. Jeste se ti muze hodit tento odkaz. Tady najdes nejake programy, ktere nemuseji byt repozitarich programu a instaluji se dvouma klikama na tlacitka "instalovat" a "OK".

Hodne stesti.
„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“ 'Albert Einstein™'

Každý by chtěl do nebe, ale nikomu se nechce zemřít.
dadasfx
Junior

Odeslat příspěvekod cektu 18. 11. 2009 19:43

díky za rady..jdu prozkoumat wubi
cektu
Junior

Další stránka