Linux bootuje misto WIN VIST

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod W4M3 26. 7. 2010 20:38

Jsem trdlo :-( CHtel jsem si nainstalovat na ext. disk Linux Ubuntu... pripojil jsem tedy ext. disk k noteboolku a zapocal jsem instalaci... dal jsem si velky pozor, abych misto pro instalaci a sformatovani disku vybral ten ext. Coz se povedlo. Teda vlastne vubec. :-( Po instalaci nefunguje ani Ubuntu na disku, ale co hlavne nedokazu nabootovat z5 notebook do Vist.

Napise mi to: Grub loading
error: no such disk
grub rescue>

Uz jsem se koukal, zda jsem si opravdu nezformatoval disk, jako ze ne samozrejme, uf.. data tam jsou. Ale nejak nevim co s tim. Win CD nemam, pac je to takovej ten notebook, ktery ma vsechno nekde v sobe na nejakym tom zkrytym "partysnu".

Diky za pomoc!!!!
W4M3
Junior

Odeslat příspěvekod frdrx 26. 7. 2010 20:50

Trdlo je trefné slovo. Instalace na disk je statisícekrát testovaná a proběhne v pořádku skoro vždycky. S externími disky si člověk musí pohlídat nějaké věci navíc, aby to fungovalo spolehlivě (člověk by měl vědět, co dělá). Dá se leccos, nainstalovat Windows zavaděč, nainstalovat GRUB pořádně, aby bootoval Vistu, ale nejsnažší a nejlepší bude myslím nainstalovat Ubuntu na hlavní disk (i třeba jenom do malého oddílu), přičemž grub rozpozná obojí a dá na vybranou. Ubuntu se vždycky hodí pro bezpečné brouzdání po netu, on-line platby nebo internetové bankovnictví, případně jako záložní operační systém pro případy kdy Vista klekne nebo něco chytne.
Promise her anything, but give her Debian.
frdrx
Junior

Odeslat příspěvekod jagd 26. 7. 2010 21:59

Pokud bys nainstaloval komplet Linux vč. jeho zaváděce na externí hdd a bootoval z něj, měl bys v nabídce volbu, který op.syst. chceš spustit, Win zaváděc na innerhdd by zůstal beze změny a při nepřipojeném externím hdd bys nabootoval Vistu.
Takto jsi zřejmě 'nasmolil' Lin.zaváděc na innerhdd s Windows, kde - v případě instalace OS na externí hdd, který ne vždy bude připojen - nemá co dělat! A tohle je výsledek.
Windows - okna virům otevřená dokořán.
jagd
Junior

Odeslat příspěvekod W4M3 27. 7. 2010 03:14

Tak jsem to vyresil zpusobem z 1. reakce. Proste jsem nainstaloval Ubuntu na Interni HDD vedle VIST a notebook se me nyni pta, jaky operacni system chci. Funguji oba. Sice to neni presne to co jsem chtel, ale z nejhorsiho jsem venku. Diky!
A az budu priste instalovat Linux na ext. disk, tak ten v notebooku ci v PC fyzicky odpojim. (pro jistotu. :-) ) Dikes
W4M3
Junior