Přechod na Ubuntu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod FloW 2. 2. 2011 17:05

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat jestli při přechodu z Win7 na Ubuntu musím Win 7 a programy k němu smazat, nebo jestli je tam můžu nechat pro případný přechod zpět při nespokojenosti s Ubuntu?
FloW
Junior

Odeslat příspěvekod Skijumper 2. 2. 2011 17:13

To je snad na Vás, ne? :)
Apple iPhone 7 128GB Mate Black + iPad Mini 4 Cellular 128GB Silver
Skijumper
Junior

Odeslat příspěvekod FloW 2. 2. 2011 17:19

Nevím jestli to bude fungovat pač jsem někde četl že se musí windowsy zdefragmentovat a úplně vyčistit tak nevím co tím měl pisař na mysli ale raději jsem se zeptal...
FloW
Junior

Odeslat příspěvekod skype 2. 2. 2011 17:24

Blbost. :)
Odeslat příspěvekod FloW 2. 2. 2011 17:32

Dobře a jak je to s Odinstalací potom? Můžu tedy mezi OS při startu Pc přecvakávat, nebo jak to tam je potom s nastavením ?
FloW
Junior

Odeslat příspěvekod bohous-fialka 2. 2. 2011 17:34

Pokud mas na disku dost volneho mista, tak nic defragmentovat a cistit nemusis, staci pri instalaci ubuntu nechat na instalatoru aby rozdelil disk/rozdelit pri instalaci disk manualne.

Ta defragmentace je dobra proto, ze diky ni se data na disku lepe seradi a vznikne vice volneho souvisleho mista, na ktere muzes ubuntu nainstalovat :)

pri startu PC se te to zepta, ktery system chces spustit. Odinstalovat ubuntu muzes sformatovanim partition, na kterou ho nainstalujes. pro vice info wiki.ubuntu.cz, je tam treba i pruvodce instalaci
bohous-fialka
Junior

Odeslat příspěvekod FloW 2. 2. 2011 17:39

Takže když vytvořím jiný disk při formátování o windows nepříjdu?
FloW
Junior

Odeslat příspěvekod bohous-fialka 2. 2. 2011 17:42

nainstalovat ubuntu muzes 2ma zbusoby:
a) rozdelis disk/nechas na instalatoru aby rozdelil disk a nainstalujes vedle win7 na jeden disk i ubuntu
b) nainstalujes ubuntu pomoci wubi (s tim ti ale neporadim, nikdy jsem pres wubi neinstaloval)

pri obou zpusobech instalace o win neprijdes. prisel bys o win jen pokud bys v instalatoru zvolil "pouzit cely disk"
kazdopadne na wiki.ubuntu.cz je instalace docela srozumitelne popsana
bohous-fialka
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 2. 2. 2011 20:20

c) VirtualBox ... i kdyz se jedna o distribuci, kterou zvlada i slepice se zrnim kolem ENTER, bude pro Tebe virtual tim nejlepsim resenim.

Zamknete to. 1 000 000 +1
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 2. 2011 17:28

Matysek: proti instalaci ve virtualboxu bych měl dvě výhrady
1) vyšší nároky na výkon (není až takový problém, u většiny PC je spíše přebytek výkonu)
2) veškeré periferie si berou ovladače z "nadřazeného" OS. Pokud se pak rozhodne přejít, může být udiven, že mu nefunguje TV tuner, wi-fi,....
Osobně dávám přednost dualbootu.

Na druhou stranu má zase virtualbox tu výhodu, že lze pracovat s oběma OS zároveň, např. pokud potřebuji program, který v tom druhém OS nemá pro mě akceptovatelnou alternativu, můžu mezi nima krásně přenášet data, atd.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DeepThought 6. 2. 2011 18:42

Jistě, ale virtualizace (jedno jestli VirtualBox, VMware, Virtual PC,...) má jednu obrovskou výhodu: nemůžeš nic zkazit. Proto je pro každého začátečníka nanejvýš vhodné si neznámý OS vždy vyzkoušet nejprve virtuálně. Já jsem tedy taky pro VirtualBox.
Salming Cypher KickZone
Fedora 15, Windows 7 Professional, Mac OS X 10.7
DeepThought
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 2. 2011 22:39

Je-li dotazovano natolik trivialne, pak jsou vyhody virtual OS spise velmi prijemnym bonusem. Nelibi se, nedari se ... proste jen zlikviduje Virtual a je hodovo.
Mimotoho existuji Direct I/O virtualizace napr.: INTEL VT-d (treba dve nejproflaknutejsi, tedy KVM a Xen jej plne podporuji) a pak prirazujete primo HW, cili ani toto neni spravny argument. Souhrne se pouzivaji tam, kde to clovek mysli s virtualizaci vazne - tedy plne virtualizovane masiny, kterym prirazujete CPU, Raidove pole, vlastni NIC apod. Strucne recno, nepoznate, zda sedite na fyzickem stroji, nebo jste ve virtualizovanem prostredi - EVD od Red Hatu to maji zmaknute dokonale.VirtualBox zatim VT-d nepodporuje a je urcen pro standardni nasazeni bezneho VT-x - tedy kazdy moderni pracovni stroj je podporuje. VirtualBox jsem volil pro snadnost a rozsirenost zcela umyslne, nebot jsou treba pro blbuntu plne podporovane vcetne VBOX rozsireni a pote neni problem. V kostce ano, s PCI card jsou problemy, nicmene to je asi tak vsem, protoze sam jiste vite, jak pracuje NIC na OS.

Ma-li tazatel TV Tuner, pak si jeste uzijeme.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod smoofy 18. 2. 2011 11:48

Jednoznačně využij výhod moderní doby a jdi do virtualizace. Není to tak deprimující a odrazující. Pro začátečníka na úvod jasná volba. Dual Boot je hloupost pro člověka bez zkušeností. Je tam veliké riziko, že si zrušíš původní systém pokud jsi úplný začátečník.
Jenom absolutní krypl, zapne to, co jiný vypl.
smoofy
Junior

Odeslat příspěvekod Gadelat 21. 2. 2011 11:03

Vo virtuale si na system nezvykne snad nikdy, dieta sa tiez nenauci plavat ked ho iba poprosis. Neustale bude mat potrebu medzi nimi os prepinat.
E6850, GF8800GT, 3GB RAM (1x OCZ 1GB, 2x Kingston 1GB), Asus Maximus Formula, WD 250GB, Seasonic 400W, 19" Asus VW198
Gadelat
Junior

Odeslat příspěvekod smoofy 22. 2. 2011 10:13

Prepinat bude mit mi potrebu pri dualbootu. Ve virtualu nadela rozhodne mene skody. Tady nejde asi ani o zvykani jako spise vyzkouseni systemu a pro to je ten virtual daleko vhodnejsi.
Jenom absolutní krypl, zapne to, co jiný vypl.
smoofy
Junior

Další stránka