instalace ubuntu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod niger 8. 3. 2012 17:44

Prosím chytřejší hlavy o pomoc. Chtěl bych vyzkoušet a nainstalovat Ubuntu, ale protože jsem tak trochu levák a kdysi se mi podařilo smáznout zavaděč XP ček, mám v úmyslu nainstalovat Ubuntu na fyzicky jiný disk, než na kterém mám XP. Chci odpojit před samotnou instalací disk s XP, nabootovat instalační CD s Ubuntu, nainstalovat ho na připojený druhý disk a teprve raději po instalaci opět připojit druhý disk s XP.
Takže mám dotaz- zobrazí se mi při nabíhání počítače možnost výběru systému, nebo budu muset v biosu vždy přehodit pořadí disků, případně jestli tenhle můj plán není celé jedna velká kravina ? :-)) .
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 9. 3. 2012 01:42

Odpoj disk s XP.

Nainstaluj ubuntu.

Potom připoj i disk s XP nabotuj z disku s ubuntu a potom napiš v konzoli sudo upgrade-grub tím se do grubu přidá i položka pro XP.

A potom když budeš botovat z disku ubuntu bude na výběr ubuntu nebo XP a když v biosu vybereš HDD s XP naběhnou pouze XP.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 9. 3. 2012 01:47

krok tři si můžeš ušetřit a volbu systému provádět už samotnou volbou bootovacího zařízení z boot menu (typicky klávesa F12)...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod niger 9. 3. 2012 09:25

ok, díky oběma za pro mě vcelku potřebně polopatické rady.
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fikejzva 27. 4. 2012 08:47

zdravím..pokouším se přejít z ubuntu 11.10 do ubuntu 12.04 ....jenže po druhým kroku k přecházení stahování balíčku mě to vyhodí chybu :

W:Selhalo stažení copy:/var/lib/apt/lists/partial/cz.archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_precise_universe_i18n_Translation-en Encountered a section with no Package: header , E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

a napíše mi to že mám asi blbé připojení přitom jsem to zkoušel přes wi-fi poté s kabelem :(

nevím co stím .. děkuju za rady (tu chybu mi to vyhodilo asi 5x z 5 pokusů)
fikejzva
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 4. 2012 09:43

Zkus si přehodit repozity preferovane odkud stahuješ a nezapomen že
apt-get dist-upgrade funguje jenom pokud změniš odkazy - něco - ocelot atd
Jinak ubuntu ma forum - jsem rad že jsem ti to mohl oznamit a je tam nasobně vic uživatelů a faq než na foru živě ktere jsou relevantntni k problemům s ubuntu.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod niger 17. 5. 2012 08:34

Prosím ještě jednou o radu. Můj prvotní záměr dát ubuntu na sólo disk padl a mezitím jsem si pořídil jetý notebook, kde jsou visty s jedním pevným diskem (rozdělený na C a D).Chtěl jsem nainstalovat linux tedy na část D, vložil CD, kde se mi zobrazilo okno s nabídkou jestli chci systém jen vyzkoušet, nebo nainstalovat. Dal jsem nainstalovat a čekal, že další nabídka dle instrukcí popisu instalace bude ta, zda chci instalovat Ubuntu vedle windows, nahradit windows distribucí ubuntu a něco jiného. Místo toho mi obrazovka nabídla vybrání části disku kam chci systém instalovat a po odklepnutí naběhlo rozbalování balíčků. Dál jsem nedošel a stornoval instalaci, jelikož jsem si nebyl jist, jaká instalace probíhá. Můžete mi někdo prosím poradit, abych náhodou neposlal k šípku během instalace ubuntu windows ? Díky.
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 5. 2012 08:44

Pokud mam seven na oddile pojemenovanem dejme tomu seven a instalaci pošlu na jiny oddil tak celkem logicky jsem udělal to co jsem udělat chtěl....Co je swap atd předpokladam tušiš taky.že ale existuje wiki ubuntu kde maš navod k instalaci netušiš celkem stoprocentně.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod niger 17. 5. 2012 09:06

že existuje wiki ubuntu vím, taky odtud jsem se chtěl řídit obrázky k popisu instalace. Že mi se mi pak zobrazil postup jiný, mě zarazilo. Psal, jsem, že jsem teprve v začátcích, ale pokud bych dal doporučený a zobrazovaný postup instalace z wiki ubuntu, zvládnul bych to.
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 17. 5. 2012 09:45

Jaký jiný postup - prostě se ubuntu nainstaluje do vybraného oddílu.

Pokud tam něco máš tak to samozřejmě smaže.

Instalátor nemůže vědět kde kam to má nainstalovat - to musíš vědět ty kde máš volné místo a co můžeš smazat.

Případně si musíš místo na HDD pro jiný OS udělat před instalací.
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod niger 17. 5. 2012 10:00

ok, díky, pošlu ho na samozřejmě na prázdný oddíl. Jen mě fakt zaráží, že mám jinou nabídku než na obrázcích wiki ubuntu, kde mi to nabízí 3 možnosti, tady jsem se k tomu nějak nedopracoval a začaly se hned rozbalovat balíčky :-(
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petr384 17. 5. 2012 10:44

Ubuntu lze jednoduše instalovat ve Windows jako jejich aplikaci přes, wubi.exe
petr384
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod niger 17. 5. 2012 10:50

to petr-stáhnul jsem, odpoledne se na to podívám, díky zatím za rady
niger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 17. 5. 2012 10:52

Záleží co jsi vybral za volby a zda v wiki jsi se díval na správnou verzi ubuntu.

Samozřejmě pokud je celý disk obsazen tak se nezobrazí volba nainstalovat do prázdného místa a pod....

Prostě vše je o tom pořádně si přečíst vše než klepneš na OK a taky trochu rozumět jak máš rozdělen disk a jak ho číslují windows (C, D,....F...) a jak linux (/dev/sda, /dev/sda1, 2...... /dev/sdb ....) a vědět kde a co na HDD už máš nainstalované.

Jinak i linux se instaluje stejně jak windows pokud máš prázdný HDD a chceš tam pouze jeden OS -> enter, enter, enter.......

Já většinou doporučuji z windows smazat příslušný oddíl (D,E,F.....) protože windows většinou nedovolí smazat oddíl který potřebují a v linuxu vybrat nainstalovat do volného místa....

-- 17 kvě 2012 11:55 --

petr384 píše:Ubuntu lze jednoduše instalovat ve Windows jako jejich aplikaci přes, wubi.exe

Pokud to myslíš s linuxem vážně wubi.exe NEBRAT! (Je to vhodné na vyskoušení - mrknout jak to vypadá atd...., ale na to existují i live distribuce)
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 17. 5. 2012 11:32

No tak parodii zvanou wubi ani nezkoušej.Normalni způsob instalace - vezmu diskeditor - pojmenuji si jednoznačně oddily, pokud porstě nezvladš značeni standartni si rozkličovat,no a samozřejmě je předpřipravím.Plati nejen když instaluješ UBUNTU.
Takže napřiklad pojmenovano Seven,Ubuntu,Swap,Uloziste - každy ma spravny filesystem...
Instaluji - hotovo.Windows pokud člověk neni patlal a nedělal nepochopitelny kouzla umožnuji smaznout mimo systemaku na němž frčim cokoliv - jedinou podminkou je použiti diskeditoru - těžko od win čekat vytvořeni oddilu s filesystemem ext3 že ano.
Pokud prostě chceš aby instalace a vysledny stav byl vždycky takový jak chceš ty tak si to podle sebe ma člověk předpřipravit.Eliminuje se tim nejobliběnějši vymluva - ono samo....
oooooooooo
Pokročilý

Další stránka