Je Windows UNIX?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Prcek008 6. 6. 2013 11:55

Když to teda shrnu, windows není unix, protože vzniknul jiným způsobem než unix-like systémy. Jde si svou vlastní cestou, ale má řadu podobných vlastností.
Prcek008
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oooooooooo 6. 6. 2013 16:55

http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malcolmX 6. 6. 2013 17:04

Wikan píše:Windows není Unix. Android je odvozený z Linuxu, který Unix je.


Linux je Unix-like nikoli Unix.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod kmarty 6. 6. 2013 17:23

vanamond píše:- Windows nejsou UNIX, protože oboje jsou ochranné a registrované známky různých firem. Technické rozdíly ovšem nejsou až tak veliké a jsou dány hlavně cílovým zákazníkem.
No, nejen tim.
Popravde si myslim ze technicke rozdily jsou znacne. A tim nemyslim co z toho je na jake vysi, tim myslim z ktereho konce se snazi k cili dopracovat. Ale hadat se s nikym nebudu, MS Win svet mi na to prijde az moc cizi.
Jako neco s POSIXovou certifikaci MS Win maji, ale bojim se ze na UNIXovou certifikaci by nedosahly ani omylem (vcetne moznosti oznaceni "Unix-like"). Na to jsou prilis rozdilne.

BTW. Netusite nekdo co jeste pouziva pismenovani jednotek? Byvavala to CP/M (odkud by to mel mit i DOS a tedy i Windows, a to vcetne onoho souboroveho "8.3" pojmenovani), byvaval to +3DOS (cosi na ZX Spectru, ale tam mam pocit ze inspiraci byla zase CP/M, pokud to nebyl MS DOS), byvaval to TOS u Atari, ale dal o nicem nevim.
kmarty
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 14. 6. 2013 07:55

Písmenka jsou ale i u Windows jen přežitek pro BFU. Jinak písmenka u disků k ničemu nepotřebuješ.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vanamond 14. 6. 2013 09:57

To Kmarty - no, ty systémy jsou pochopitelně velmi rozdílné, protože jejich cílem jsou jiní zákazníci. Osobně jsem u unixů ( tedy hlavně SCO ) dost naseděl a když jsem byl nucen se zabývat Windows, tak jsem po nějaké době zjistil, že když se člověk oprostí od nánosů divných idejí a předžvýkaných pomluv, tak jsou Windows docela hezký systém - tedy když se vykašlete na to přiblblé GUI. ( ovšem třeba řada GUI v Linuxech je tedy přiblblá více, to je také pravda ). Opravdu tam leccos jde, ale v diskusích, které jsme konali s kolegou a zastánci různých systémů ve firmě jsme zjistili, že zastánci -IXů většinou málo ví jak o svých systémech, tak o Windows. To je totiž ta Vaše věta, že je Vám Win svět moc cizí. No je, protože ho asi neznáte.

UNIXovou certifikaci ( mimochodem kterou myslíte ? - vzhledem k tomu, že UNIX je ochranná známka The Open Group, tak asi myslíte jejich Austin SUS, tedy Single Unix Specification ) Win mít nebudou, protože dobré boty od NIKE asi také nedostanou certifikaci "dobré boty od Bati", to je problém těchto UX-like certifikací.
V oblasti výsledných technických parametrů je to ovšem nesmysl, tam se není o čem bavit. O POSIXové certifikaci jsem nemluvil, to je Váš omyl, Windows neměly mít POSIX certifikaci, ony mají podporu POSIX aplikací, to je něco úplně jiného.
K písmenkům disků a podobným posměškům platí to, co řekli předřečníci - pokud se umíte obejít bez identifikátoru disků v UX, tak totéž umíte v Windows, nic nového. Písmenka tam jsou, protože tam byly historicky ještě z DOSu ( od Win98 to už šlo bez nich ) a mnozí programátoři se bez nich a bez kompatibilních API neumí obejít ani dnes a mnozí uživatelé také ne. Proto tam jsou a ještě nějakou dobu budou. Prostě masový uživatel to chce a také to dostane. Čistě osobně si ale myslím, že jde o vcelku praktický odkaz a nevidím na tom nic špatného.
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kmarty 14. 6. 2013 10:32

MS Windows fakt moc neznam. To ze si je obcas poustim jako zavadec her, to mi znalosti neprida. To priznavam naplno.

Ano myslel jsem SUS. Pri "botovem" srovnani nejde o Nike vs Bata, ale o boty, majici shodne vlastnosti s Bata, jen nesmi mit onu cedulku "Bata" (ale muzou mit "boty jako od Bati". Coz je zhruba to o co mi slo).
POSIX jsem zminil proto, ze to je asi tak jediny co by se dalo nejak s Windows spojovat.

Pismenkovani disku byl ciste jen dotaz, protoze si vazne nepripominam zadny jiny soucasny system, ktery by to tak mel.
Jinak ohledne prakticnosti, ja ji asi nevidim. Mne prijde mnohem praktictejsi namountovat jiny disk na stavajici adresar a tim napriklad vytvorit novy prostor k jiz nedostacujicimu (anebo kvuli oddeleni dat od zbytku) aniz bych musel cokoliv predelavat jinde. To mi prijde podstatne uzitecnejsi nez mit dalsi extra pismeno.
V DOSu na neco podobneho byvaval prikaz "join" (aspon myslim, on byl jeste jeden prikaz, ktery delal opacnou vec - z adresare udelal virtualni disk - tak snad jsem si je nepoplet) a v MS Win jeste nejakou chvili byl. Akorat nevim jestli jeste existuje (znovu se odkazu na neznalost soucasnych MS Win).
Jinak jestli nepouziti pismenek myslite pouzivani UUID toho disku/partice, tak to je spis pro programatory nez pro uzivatele. Ve skutecnosti zustavaji porad oddelene, to uz je jedno jestli ten disk nazvu "D:" nebo "#$%#$%@#".
Nebo jinak, je v soucasne dobe u MS Win mozne vzit dalsi disk a rict ze pokud uzivatel vleze do C:\Users\, ze vleze na tento novy disk?
Naposledy upravil kmarty dne 14. 6. 2013 10:45, celkově upraveno 1
kmarty
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 14. 6. 2013 10:43

Nebo jinak, je v soucasne dobe u MS Win mozne vzit dalsi disk a rict ze pokud uzivatel vleze do C:\Users\, ze vleze na tento novy disk?

Ano, to klidně možné je.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kmarty 14. 6. 2013 10:45

Jak?
To je vazne minena otazka. Melo by jit ze reknes ze misto na "C:\Users\" ze maji jit Windows do "D:\", ale to neni to co myslim.
A symlink je zase neco drobatko jineho.
kmarty
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 14. 6. 2013 10:57

Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod symbian 14. 6. 2013 11:02

compmgmt.msc - Správa disků - pravomyš na oddíl - změnit písmeno jednotky a cestu - Přidat - Připojit do této prázdné složky NTFS

nebo pak samozřejmě pro milovníky příkazové řádky přes diskpart...

případně samozřejmě PowerShell...možností je mnoho.
symbian
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 14. 6. 2013 11:02

Samozřejmě, že to jde. Už od dob velice dávných. Google má dnes odstávku?
http://windows.microsoft.com/en-sg/wind ... nt-a-drive
Z příkazové řádky pomocí mountvol
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kmarty 14. 6. 2013 11:06

zivan: mklink by mela byt obdoba unixoveho ln (resp ln -s). Tedy tvorba (sym)linku.

symbian & Bari007: Diky, az nekdy zase rebootnu do Win, tak to prubnu. Tohle uz zni slibne. Takze koukam ze prikaz join zustal, jen ho prejmenovali.
kmarty
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vykook 14. 6. 2013 13:26

Wikan píše:Windows není Unix. Android je odvozený z Linuxu, který Unix je.

Linux samozřejmě UNIX není. UNIX je jen ten systém, který plně splňuje standard POSIX a jehož výrobce zaplatí za certifikaci. Linux nesplňuje ani jedno. Je to tudíž jen UNIX-like systém.
"Stará, kup husu, dostal jsem nápad!" Jakub Arbes
Vykook
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Salamander 14. 6. 2013 14:00

Jj, ze systémů se kterými se normální uživatel může setkat má Unix certifikaci jen OS X (od verze 10.5)

(normální uživatel, neberu HP-UX a podobné záležitosti)
Salamander
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků