Linux na (live) USB - jak funguje zápis a načítání?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 25. 12. 2015 02:07

Zdravím, jsem v této oblasti prakticky nepoznamenaný a byl bych velmi rád za objasnění pár nejasností. Dnes není problém nainstalovat či umístit OS na CD a v poslední době flashdisk. Pak hádím existuje (pokud to dobře chápu) možnost spuštění jako:
A ) "live CD", kde nedochází k zápisu ani na flashdisku, systém je po zapnutí vždy ve stejném stavu
B ) uživatel vymezí systému prostor, který může využívat k ukládání změn v nastavení (windowsí filesystem)
C? ) Klasická instalace na flashdisk? (existuje?)

Zatím jsem používal distribuci Porteus a zajímalo by mě, zdali za B ) dochází k průběžnému ukládání dat na flashdisk (což by mu asi kdovíjak neprospívalo) nebo systém uchovává změny v RAM a zapisuje je při ukončování OS?
A poslední věc - třeba u onoho Porteusu lze navolit předvolby OS pro spuštění jako live CD (jazyk klávesnice, hlasitost při startu...). Existuje distribuce, které umožňuje navolit takové předvolby i pro jednotlivé programy? (předvolený jazyk prohlížeče apod... chápu, že by to byl asi z principu problém, ale nedá mi to nezeptat se) Díky za odpověď.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 25. 12. 2015 08:26

Vetsinou vytvori ramdisk, kde ullada veci. Ale pletes si jedno. Live distribuci jak ukoncis a vypnes pc, tak se proste ukonci a nezapisuje se nic. Po startu mas zase ciste vse jak poprve.
Linux na usb nainstalovat normalne muzes, ale ne na to kde mas live. Ono v menu vetsinou maji spustit live, nainstalovat, memtest atd.
Mike.M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 25. 12. 2015 11:13

ubuntu. udela si tam soubor do kteryho to pak dava
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jxjl 25. 12. 2015 12:26

Nevím, jak je to při vytváření flash disku ve win, ale některá distra (např. Ubuntu) umožňují při použití oficiálního nástroje si zvolit, jestli se mají data někam ukládat.

Obrázek

U ostatních dister slouží live verze převážně k instalaci a optavě nestartujícího systému, takže tuto možnost nemusejí mít. V takovém případě se jedná většinou o tzv hybrid ISO, které lze naklonovat na flash disk jednoduše skrz dd.

Čistě teoreticky by neměl být problém na větší flashku provést regulérní instalaci (sám nové verze testuji na externím disku přes USB). Při instalaci na flashku nedoporučuji používat swap, jelikož způsobuje velké množství zápisů, které ta flashka nemusí vydržet.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod Pan Kája 25. 12. 2015 13:37

Mike.M: Tohle chápu, uvažoval jsem s tím v případě A. Spíš mi jde o to, když u takové instalace alokuji ve FAT prostor pro ukládání změn.

Budu konkrétnější, abych nepsal úplné blbosti. Zůstanu u té distribuce v podobě Porteusu. Nějaká hrubá zmínka o co jde je na jejich stránkách v podobě appendixu B. A zajímá mě princip ukládání oněch dat - je možné, že jde o jednorázový zápis při ukončení programu, nebo průběžné větší množství zápisů (zmíněný swap)?
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Junior

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 25. 12. 2015 17:45

na jednom flash disku mám nainstalované Lubuntu W7 - občas to používám jako nouzovku, když někomu kleknou wokna a potřebuje rychle k datům apod.

Abych co nejjednodušeji zařídil, že budu mít vše na flash disku vč. zavaděče, tak jsem v kompu odpojil disk, z jedné flashky nabootoval live systém (alternativně nabootuješ live z DVD). Následně jsem normálně provedl instalaci - s ohledem na odpojený HDD to nikam jinam, než na prázdný flash disk nainstalovat nešlo, rozdělení jsem nechal na systému.

Vše proběhlo bez problému a flash disk mi funguje stejně jako funguje Live USB - tj. nabootuje na jakémkoliv PC po zvolení bootu z usb. Oproti live systému mi ale funguje ukládání nastavení i aktualizace.
AI Wintermute
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 12. 2015 08:03

live boot usb prakticky vzdy umoznuji fresh start, panenska louka, nebo zachovani nastaveni cos nabouchal.Mel sem slax, mint, ubuntu, kali, backtrack, puppy a urcite sem neo zapomnel..servisni ale ubcd, wubcd nepocitam
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pan Kája 27. 12. 2015 15:39

Přiznám se, že teď se to tu asi trochu zamotává. Já vím jak funguje live CD, dokonce už delší dobu používám Porteus na USB disku. Ale skutečně mi v tomto stromu jen čistě o to, že když tam alokuji prostor na ukládání změn (viz můj odkaz výše), zdali dochází k průběžnému zápisování na flashdisk (v době, když jsou změny vykonány) nebo vše i v tomto případě probíhá čistě v RAM paměti s tím, že k zápisu konečných změn (údaje pro připojení k wi-fi, nastavení prohlížeče a dalších aplikací...) na flashdisk dochází až při ukončování OS?

Sám mám pouze tu zkušenost, že když jsem odpojil disk během vypínání, Porteus nešel nastartovat se změnami, ale pouze jako klasické čisté liveCD bez změn. No, zkusím udělat pokus, kdy odstraním flashdisk uprostřed běhu a pak jej zapojím před vypnutím OS.
Pan Kája
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 12. 2015 16:14

persistent - zapis na usb.u slaxu atd sis mohl vybrat, prubezny zapis, zapis zmen pri ukonceni.jo zapomnel sem na variantu 3, usb live, alokovany prostor na hdd, pokud vubec je v pc, zapis na hdd do alokovaneho prostoru
4ta varianta, fresh start, to je jasny..
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jamaca 27. 12. 2015 23:18

Stejný problém se řešil zde: http://www.zive.cz/poradna/linux-na-flashce/sc-20-cq-568781/default.aspx?consultanswers=1#3125298

Tam jsem popisoval jak jsem to vyřešil já - instalací linuxu na Flash.
jamaca
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 28. 12. 2015 11:34

pekny zmaty :-) ani jeden clovek v odkazovanem vlakne netusi ze chovani lze ovlivnit prikazem, takze si klidne s totoznym distrem na liveusb,tedy flesce,muzes vybrat jak se bude chovat jeste nez zacne najizdet,mimo toho ze se rozhodujes jak to bude se zapisem jde resit i dalsim prepinacem napriklad hw a dalsich x veci.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 7. 3. 2016 22:47

hele a muzu se ja zeptat na podobnou vec ?
jde si nainstalovat linux misto na lokalni disk v ntb/pc do flashky, treba 32 GB v USB 2.0 / 3 ?
a jestli to jde, je to s problemy, ci je to ,,pomalejsi" anebo je to jedno ?
a jde to takhle prenaset mezi pc, je tam nejakej zadrhel, nebo to nejde / jde s problemy ?
MaMa386
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 7. 3. 2016 22:54

Zkus hadat - je flashka pomalejsi nez SSD?
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MaMa386 8. 3. 2016 12:21

moje flashka je neuveritelne pomala, na zapis
MaMa386
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 8. 3. 2016 15:39

Takze jakou sakra cekas odpoved?
karlos00x
Pokročilý