BTRFS + Dropbox = Zalohovani?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ybznek 15. 1. 2016 16:33

Ahoj.

Nedavno jsem zacal pouzivat btrfs. Pomoci snapper mam hodinove snapshoty dulezitych veci.

A po 6 hodinach se mi vytvari inkrementalni zalohy pomoci Areca - proste se zkouknou zmeny na disku a hodi se to do zipu do slozky, ktera se synchronizuje s dropboxem.

Takhle to sice funguje, btrfs snapshoty jsou rychle a pohodlne, ale neochrani me proti zniceni disku. Areca to prochazi celkem primitivne, je to narocne na procesor apod - rozhodne to tak nemuzu zalohovat casteji - ale ke svym zaloham areca alespon poskytuje gui, takze je mozne si listovat v historii, coz je fajn.

Chtel bych tedy idealne delat snapshoty pomoci btrfs a zmeny pak davat na dropbox (=vynechat areca backup). Problem je, ze me nenapada idealni moznost jak toho docilit, abych byl zaroven schopny ze zaloh disk znova zrekonstruovat. Muzu si tam vzdy nahrat diff jednotlivych snapshotu, ale pak bude celkem peklo se snazit podivat na disk jak vypadal predevcirem.

Napada vas nejaky zpusob? / Alternativa?
ybznek
Junior

Odeslat příspěvekod remet 25. 1. 2016 20:32

IMHO by to chtelo se rozhodnout jestli chces delat neco jako Apple Timemachine a nebo zalohovani. A v pripade zalohovani je hodne moc dulezite si naplanovat a VYZKOUSET, jak bude probihat a fungovat obnova dat. A jestli se k datum dostanes treba z jineho pocitace, z jineho OS, jen se zakladnimi utilitami z OS a tak podobne.
Mimochodem, nevim teda kolik mas dat, ale ja jsem osobne dropbox vzdal jelikoz mi jel upload maximalne 10-11Mbps a to mi prijde jako velmi pomale.

-- 25. 1. 2016 20:37 --

Na zalohovani pouzivam ciste systemove a overene utilitky: rsync, openssl, tar, gzip a ssh. Ale nemam potrebu se divat jak vypada muj disk pred 3 dny a tak. Me staci, ze jsem schopen ho obnovit do stavu jak byl dnes ve 3:30 a vlastne i vcera ve 3:30, ale to by mi trvalo dele.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior