Linux co se pocitove ovlada jako win

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod evelista 7. 5. 2019 21:04

Dobrej,

ma někdo ze svého grafického linuxu stejny pocit jako při ovladani win?

Jde mi uz jen o ten pocit, na svem ntb kde mam win 10 jen polozim prst na touchpad a uplne krasne vse drzi a je v tom citit jistota, pri pohybech.

V linuxu jsou ten pocit mel max na aktualnim rhelu7, kde i prohlzeni slo krasne smoothly, jenze i tak to zdaleka nema ten pocit jistoty ovladani mysi, presunu kurzoru a prenosu oken oproti win.


za 10 let se to nikam neposunolo, asi nejsem schopny mit ustupky a zacinam mit linux vazne nejradsi jen z shellu.

Poradilo se nekomu svuj linux fakt pocitove vyladit k win podobnost? (jen v pocitech ovladani a jeji latence)

dík
evelista
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 8. 5. 2019 16:13

Nějak nechápu smysl tohoto blábolu.....

Linux používám bez problémů a vše funguje OK.....

Pokud na notebooku musím udělat něco v windows tak prskám jak jsou windows pomalé na něco klikneš a můžeš jít na půl hodiny pryč než to zareaguje, HDD pořád hrabe i když nic neděláš - řekneš si aktualizace tak to jeden den necháš aby se to aktualizovalo a na druhý den jak je spustíš zase je to nepoužitelné a HDD pořád hrabe - odezva na myš až po 1s atd....okno než se otevře tak je to porod......

Takže asi tak......

Naopak v linuxu můžu mít spuštěných několik věcí naráz a jediné zpoždění je při startu OS kdy musím chvilku počkat protože mám HDD.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 8. 5. 2019 17:23

Vůbec nechápu, co tímto dotazem básník chtěl říct. Jistota při pohybech myší skrze touchpad ??? To mi s prominutím přijde jako megablábol. Pohyb se dá nastavit co se citlivosti týče úplně stejně a používat touchpad je stejně na palici, raději sáhnu po trackpointu (když už teda musím pracovat bez klasické myši).

"Pocitově" mi přijde, že Linux funguje naprosto bezproblémově.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iv@n 8. 5. 2019 18:54

možno máš problém s nejakým ovládačom (grafika?) ak máš taký pocit na jednom stroji.
Ja používam primárne Ubuntu posledných 8 rokov, mám aj dualboot windows kde sa nalogujem raz za mesiac kôli testovaniu a nemám pocit, že by bolo niečo s myšou/scrolovaním. Najväčší rozdiel vždy vidím v použitých fontoch.
mitsubishi pajero 3.2
suzuki swift 1.3
iv@n
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evelista 9. 5. 2019 15:30

ja dekuj tem co se trochu chytli, pro ty kteří ne prikladam elementarni pomucku, když vezmete do ruky android a ios, taky ihned poznate hmatem/pocitem ze ty systémy chovaji jinak.

k linuxu, ja zkousel rhel 7,6 a 8, centos, fedoru, lubuntu a az Ubuntu Budgie jsem ziskal ten pocit co jsem hledal aby se to hybalo podobe jak na win.
evelista
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 9. 5. 2019 16:01

A porovnáváš to s nějakým androidem v podobné cenové relaci?
Žena má ios (iphone x), já android (note 9) a nepozoruji, že bych to měl nějak trhanější...

Ooravdu není na vině ovladač gpu? Maš to odzkoušeno na více strojích/komfiguracích?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 5. 2019 17:09

Já tomu pocitu říkám "plavat v medu". A ano, některé grafické nástavby se v linuxu chovají nezvykle. Ovšem to není problém linuxu, ale souhra kombinace HW/SW.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evelista 9. 5. 2019 22:33

zkouseno na kombine waylandu a x11 a nouveau a proprietarnim driveru, vic kombinaci uz není.

ps. nerikal jsem trhanější/horsi ale ten pocit je jiny
ps2 "plavat v medu se mi libi jako terminus technicus.
evelista
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 5. 2019 08:52

Linux co se pocitove ovlada jako win neni Linux ani win. Linuxák je z toho zmetený a Windowsák je v pérdeli. Určite tam nenájde disky C: D: E:. Vyformátovať disky príkazom format C: sa mu nepodarí. Odoslať akýkoľvek dokument na plochu ako zástupcu tak ľahko ako to ide vo Win to môže len snívať a ďaľších bambilion vecí čo je inak.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 30. 5. 2020 21:20

Zatím jako nejlepší linux vidím MX Linux
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 1. 6. 2020 18:12

... a na tuhle odpověď tazatel určitě přes rok čekal :)
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chobotnice007 9. 2. 2021 14:03

Winshitu se hodně blíží prostředí Cinnamon a KDE Plasma. Distra jsou to například Linux Minut Cinnamon Edition a KDE Neon.
Chobotnice007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yndezit 10. 2. 2021 21:56

.
yndezit
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod frantaN47 10. 2. 2021 23:51

Spíš by tě mělo zajímat prostředí. Přešel jsem z W7 a nejvíc mi sedlo Xfce, které má vzhledově podobné menu (whiskermenu), ale je mnohem přehlednější. Nejvíc podobné k W10 bych asi dal Cinnamon.
Nebo si můžeš nainstalovat vzhled podobný k W10:
https://github.com/B00merang-Project/Windows-10

Jinak pokud bych to měl brát pocitově, tak bych asi řekl Gnome 3, protože to se mi stejně jako W10 ovládá špatně :-D
frantaN47
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků