Aký laptop pre Linux

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hal_sk 28. 2. 2020 22:51

Ako si vybrať laptop pre Linux? Je nejaká vhodná značka, alebo charakteristická vlastnosť laptopov podľa ktorej vyberať? Mám viaceré skúsenosti, že do niektorých laptopov nejde nainštalovať Linux bez problémov (napr. moje predošlé 2 ASUS-e). Môže byť aj starší laptop, kvôli cene.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 2. 2020 01:41

Pokud hledáš něco staršího, na čem Linux bude chodit bez problémů, pak DELL Latitude E7440 - vyzkoušeno s CentOS, Fedorou, Ubuntu, openSUSE, .. všude bez problémů se všemi funkcemi. Obecně bych asi řekl, že lepší výrobci na tom s podporou Linuxu budou obecně asi lépe, než značky jako ASUS, Acer, apod. Byť je to můj vlastní subjektivní názor.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chobotnice007 9. 2. 2021 14:04

Prý výborně fungují Thinkpady. Mám špatné zkušenosti s grafikami Nvidia tudíž jen AMD a Intel.
Chobotnice007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hal_sk 9. 2. 2021 14:21

Nakoniec som to vyriešil tak, že bežím Linux aj Windows na mojom notebooku ASUS N752VX a prepínam si OS podľa potreby. Pôvodne som chcel dedikovaný notebook len pre Linux.
Koho to zaujíma, tak môj notebook má s Linuxom problémy, ale dá sa to prežiť. Problémy:

    Chybové hlásenia kvôli istej hw nekompatibilite, error logov je tak veľa, že zapĺňajú hardisk o jednotky gigabajtov... dá sa to riešiť istou zmenou konfiguráku

    Problémy s ovládačmi grafickej karty - dá sa vyriešiť inštaláciou iným ovládačom než originálnym od Nvidie
    Problémy s podsvietením klávesnice - dá sa riešiť zmenou konfiguráku

    Problémy s plynulosťou prehrávania videí - riešenie už si nepamätám, je možné, že zaberie riešenie z predošlých bodov

    Problémy pri zobudení zo "suspend módu" (zo spania) - PC za občas vie nezobudí a je nutný tvrdý power off - riešenie nemám

Ak by niekoho zaujímalo riešenie konkrétneho problému, píšte správu, skúsim pomôcť.
hal_sk
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 2. 2021 16:49

Kdyby sem jeste nekdo kouknul :) Porad funguje https://dell.com/linux Uz jsem to leta nepouzil, ale byvaly tam vsechny informace tykajici se Linuxu na strojich od Dellu.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod j.ch 10. 2. 2021 23:33

j.ch
Junior

Odeslat příspěvekod frantaN47 11. 2. 2021 00:22

Spíš bych volil notebook jen s integrovanou grafikou a radši AMD. Integrovanou grafiku proto, protože se tím ušetří možné problémy dedikované grafiky (přepínání grafik, ovladače apd.). AMD proto, že amdgpu ovladač funguje velice dobře a je to opensource. Instalované balíčky: mesa a vulkan-radeon pro 3D akceleraci + DXVK (překlad DirectX na Vulkan) a lze dobře hrát i spoustu her z Windows přes Wine.

HW např: APU: AMD Ryzen 3500U, Ryzen 4500U. Integrovaná grafika je u nich kvalitní a na běžnou činnost i méně náročné hry je úplně dostačující.
frantaN47
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků