Instalace domácího serveru – Linux pro začátečníka prakticky

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 24. 6. 2020 09:17

Dobrý den

Na svém počítači používám OS Windows, ale rád bych se dozvěděl něco více o Linuxu. Radši bych si zkoušel na praktických příkladech, takže jsem vyhrabal starší počítač plánuji jej nasadit jako jakýsi domácí server.

Pokouším se načíst nějaké informace a můj plán je:
- Instalace OS Debian
- Zprovoznění sdílení (Samba, časem bych využil jako datové úložiště)
- Zprovoznění DHCP serveru (nyní mám konektivitu od pody a nemám přístup do jejich routeru. Jakoukoli změnu v síti musím řešit s jejich infolinkou a stejně jsem uvažoval, že si koupím nějaký vlastní router)
- Pokud se bude dařit, pokusím se rozjet nějakou VPN službu

Na všechny výše zmíněné jsem na internetu našel jakési návody, dle nichž by snad neměl být problém postupovat (správu předpokládám skrze SSH, takže vše v příkazovém řádku.

Můj dotaz zní, zda vás napadnou ještě nějaké služby, které jsou k rozjetí domácího serveru nutné, ať s něčím nebojuji a ve finále zjistím, že ještě musím doinstalovat. Pokud by se dařilo, rád bych si později udělal i webserver, případně bych si připojil skrze nějakou aplikaci i chytré žárovky. Tohle jsou ale jen nápady, jak využít v budoucnu. Nejdříve bych rád zprovoznil výše vypsané služby a naučil se, jak si nastavit tyto věci.
Klamerka
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 6. 2020 09:33

Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klamerka 24. 6. 2020 10:54

Děkuji
Klamerka
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků