Ubuntu 21.10 na tabletu po instalaci nejde

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zelych 17. 12. 2021 22:03

Zdravím, mám tablet Lenovo MIIX 3 kde jsem z něj vyhodil Windowsy (a teď je tam nemůžu dostat zpátky, protože instalátor nepodporuje touchscreen), takže jsem v podstatě nucen používat Ubuntu 20.04, kdy jsem musel na bootovací flashku nahrát do EFI/BOOT soubor bootia32.efi, což s 20.04 funguje i po indtalaci, ale u 21.10 ne.
Respektive z flashky nastartuji, lze používat jako "live CD", lze nainstalovat, ale po restartu už z instalace nechce nastartovat.
Předpokládám, že bude problém v chybějícím bootia32.efi který tam je mnou dodatečně nahraný, ale při instalaci se nenakopíruje.
Lze to nějak vyřešit?
Zelych
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 12. 2021 04:57

Jestli máš po ruce klasické PC, tak stáhni image (*.iso) s instalačkou pro W8.1 / W10 a dodatečně je uprav; ve tvém případě potřebuješ dodat ovladače pro touch screen jak na klasickej image, který bude na tablet nainstalován, tak i na Windows PE image, do kterého musíš napřed nabootovat a který obsluhuje instalaci samotnout. Viz http://woshub.com/integrate-drivers-to-windows-install-media/

Popř. možnost číslo 2 - k tabletu připoj nějakej obyčejnej USB hub a k němu připoj myš a klávesnici. Pak nainstaluj co potřebuješ ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zelych 18. 12. 2021 05:51

Díky, za odkaz, na dodatečné přidání ovladačů do Win se zkusím podívat.
Byť bych radši zprovoznil ty Ubuntu 21.10, u kterých je problém, že tablet má 32bit UEFI ale 64bit procesor, což ale starší 20.04 nevadí.
Jinak připojit hub jsem samozřejmě zkoušel, ale bohužel BIOS takto připojenou flashku nevidí, respektive z ní nedokáže nastartovat.

EDIT: Tak jsem zkusil k HUBu přidělat dodatečné napájení a světe div se, najednou už flashka v BIOSU vidět jde!
Zelych
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2021 08:03

Teoreticky i ty ubuntu by tam mohly běhat potřebuješ ale pak vždy nainstalovat 32b zavaděč do uefi....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zelych 18. 12. 2021 08:13

Právě, že mi je divné, že z flashky najedou, ale při instalaci se u 21 nepřenese (a u 20 ano).
Bohužel, do tomuhle až tak nerozumím, abych věděl, jak 32bit zavaděč přenést.
Když jsem zkoušel BootRepair (32), tak jsem narazil, protože system byl 64bit, tak mě to nechtělo dál pustit.
Zelych
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2021 08:45

Prostě nesmíš pak nechat přepsat soubory co jsou na tom efi oddílu.

Nikdy jsem to nedělal a ani nemám jak to vyzkoušet takže s tím moc neporadím.....

Jinak jak jsi tam instaloval ty novější linuxy?

Osobně bych nainstaloval ty co fungují a pak pouze aktualizaci a nemělo by se to pokazit a pokud ano tak bych to vyzkoušel znovu a akorát neaktualizoval ty uefi balíčky.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zelych 18. 12. 2021 08:52

Instalaci 21 jsem udělal stejně jako 20 - ISO do Rufusu a do EFI/BOOT doplnit bootia32.efi.
Takže to z flashky najelo, šlo to použít jako live, i nainstalovat, ale po restartu to už nešlo :-(
Zkoušel jsem pak vedle 21 dát 20 s tím 32 UEFI, ale to se celý nějak podělalo a nešlo ani zapsat...
Update ve 20 mi na 21 nešel.
Zelych
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2021 14:36

Zelych píše:Update ve 20 mi na 21 nešel.


Proč? Právě bych vyzkoušel tento postup......

Jinak když nechce fungovat normální update tak se dá přepsat odkaz na repozitáře a nechat přeinstalovat balíčky ručně.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků